Barista Corner

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Κοτσίδη σε θέλω large,άσε τις τσιγκουνίες και πάρε κάτι με χροιές..

Με προσοχή,ε.
Με προσοχή είπα.

Αργότερα ολοκληρώνεσαι με κάτι τέτοιο.
Και προσοχή το ολγουειζ του θιρτυ..
Ωραια πραγματα φιλαρακι...

Κομματακι ακριβα αλλα, η εισαι χαιεντας η δεν εισαι..

Διαπιστωσα μολις, πως θελουν κ κατι ακομα...

ΧΩΡΟ πολυ ομως στην κουζινα..

που θα τα βαλω ολα αυτα, δε χωρανε!!!

Πω πωωω τι με κανετε τωρα..

Βοηθατε Χριστιανοι..μια επεκταση παγκου, τι ζηταω..

Πρεπει ομως να πιω ενα καφε να δω αν αξιζει οντως αυτη ολη η ιστορια.
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Υπάρχει και η λύση του moka pot, το οποίο δίνει ένα espressο-ειδές ρόφημα καλής ποιότητας με πολύ λιγότερα χρήματα. Είναι η κλασική μέθοδος ψησίματος καφέ στα Ιταλικά νοικοκυριά.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Υπάρχει και η λύση του moka pot, το οποίο δίνει ένα espressο-ειδές ρόφημα καλής ποιότητας με πολύ λιγότερα χρήματα. Είναι η κλασική μέθοδος ψησίματος καφέ στα Ιταλικά νοικοκυριά.
δε μπόρεσα να κάνω δουλειά με δαύτο...

Μοιάζει με εσπρέσσο αλλά οι ειδικοί λένε ότι είναι...άλλος καφές.
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Έχω πιει αρκετές φορές καφέ από moka pot, πάντα ήταν από ευχάριστος έως πολύ καλός (και σίγουρα καλύτερος από κακό espresso).
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Για του λόγου του αληθές οπότε έχω επισκευτεί κάμπινγκ με Ιταλούς οικογένειες ή σόλο όλοι δούλευαν τέτοια σκεύη και στην ερώτηση μου αν τα έφερναν μόνο στο κάμπινγκ χάριν ευκολίας ή απάντηση ήταν αναπάντεχη τα χρησιμοποιούν κανονικότητα στο σπίτι τους καθημερινά.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Για καϊμάκι όπως του εσπρεσο από την μηχανή έκαναν ένα κολπακι όπως κάνουμε εμείς με το νες καφέ δηλαδή με μια μικρή ποσότητα καφέ χτυπάνε με το κουταλάκι λίγη ζάχαρη αρκετή ώρα και μετά ρίχνουν τον υπόλοιπο καφέ και έτσι έχουν και το οπτικό κομμάτι.
 

Μηνύματα
388
Reaction score
107
οπως ειπα και πριν αυτο ειναι το σετακι μου, με φωτο ραντσιλιο σιλβια και ροκυ, δεν ξερω γιατι αλλα ολες οι μηχανες εσπρεσο οι καλες απ ολες τισ εταιρειες εχουν γυναικεια ονοματα,
το σετακι αυτο το συνιστω ανεπιφυλακτα, φτιαχνει εσπρεσσο επιπεδου και ειναι πολυ ευκολο στη συντηρηση και το σερβις,
σερβις πλεον τους κανω μονος μου, αναλυτικα μπορειτε να βρειτε ινφο στο y tube,
απο καφε τωρα ηθελα να επισημανω οτι μεγαλο ρολο παιζει και το νερο, εμφιαλωμενο ή ανθρακουχο,
απο τους καλυτερους συσκευασμενος ειναι με διαφορα ο danessi , και καλο εσπρεσσο μπορει καποιος να βρει στο taf στην εμμ. μπενακη,
ο καλυτερος espresso που εχω δοκιμασει ειναι ο passalaqua , http://www.passalacqua.com/, αλλα και παλι παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο , οπως ειπα και πριν οπως η ποιοτητα του νερου κλπ,
για οσους ξεκινουν τωρα την ενασχοληση τους ενα καλο μερος για να δοκιμασουν πραγματα και να πειραματιστουν ειναι
το http://www.coffee-world.gr/, εχω παραγγειλει πολλες φορες και στελνουν σχετικα γρηγορα, εχω δοκιμασει πολλους καφεδες απο δω , που δεν υπαρχουν στο εμποριο και ειναι αρκετα εξυπηρετικοι και γρηγοροι στις αποστολες τους,
τελος για οποιον δεν θελει να ξοδευτει μια αλλη λυση ειναι η παραδοσιακη macinetta , με σωστη χρηση φτιαχνει αξιοπρεπh espresso, εγω εχω μια bialetti kai προσφατα πηρα την ossidiana απο την allessi,
ελπιζω να βοηθησα οσους ψαχνονται, ασχολουμαι πολλα χρονια και με χαρα θα ηθελα να ακουσω και αλλους φιλους με τις εμπειριες τους απο εσπρεσσο
IMG_1034.JPG
IMG_1035.JPG
IMG_1037.JPG
download.jpg
 

Μηνύματα
388
Reaction score
107
καποια στιγμη να μιλησουμε και για τη σωστη κουπα στην οποια πινεται ο εσπρεσσο, παιζει αρκετα σημαντικο ρολο το σωστο φλυτζανι για την απολαυση στο εσπρεσσακι
 

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Από σέρβις ξέρει κανείς τι παίζει στην αγορά εννοώ από τιμές και δουλειά. Έχω μια la pavoni 10ετιας οπότε κάτι θα θέλει σίγουρα αν και δεν μου έχει παρουσίασει πρόβλημα αλλά ίσως κάποιες φλατζες να θέλουν αλλαγή.
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν τα λεει ο αρτζι
η λαβατσα τα γραφει
και δεν αναφερει συγκεκριμενες συνθηκες ψυξης
20150725_123830.jpg
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.574
Reaction score
30.962
Για μια τετοια pavoni που ειχα κανει δωρο γαμου σε φιλο και προσφατα ρωτησα
La-Pavoni-Professional-Lusso.png

πριν κανα δυο χρονια πληρωσε 320 ευρω σερβις (σαν μερσεντες μου ειπε:D) χωρις να ειχε βλαβη :O_o:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.582
δεν τα λεει ο αρτζι
η λαβατσα τα γραφει
και δεν αναφερει συγκεκριμενες συνθηκες ψυξης View attachment 50262
Αργύρη, οι συσκευασμένοι καφέδες δεν έχουν να χάσουν τίποτα στο ψυγείο.

Οι specialty καφέδες πρέπει να καταναλώνονται μέσα σε ένα μικρό χρονικό διάστημα από το ψήσιμο.

Εγώ πετάω όποια συσκευασία έχει περάσει τον ένα μήνα από το καβούρντισμα, ακόμα κι αν είναι σφραγισμένη. Δεν χαλάει αλλά δεν έχει σχέση γευστικά με το φρέσκο καφέ. Και, φυσικά, μιλάω για κόκκους που αλέθω πριν φτιάξω το ρόφημα, ο αλεσμένος είναι άχρηστος σε λίγες ώρες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οπως εχω ξαναπει
η γυναικα του αδερφου μου δουλευει στην μεγαλυτερη εταιρια που εισαγει διανεμει καφεδες
πασης φυσης ,
και δινουν καφεδες σχεδον παντου
Σε σεμιναρια που κανει
μου εχει πει πει λεξη
οι καφεδες που χαρακτηριζονται ως ντελικατεσεν (αν θες ρωταω περισοτερα για αυτο)
πρεπει να μπαινουν στο ψυγειο
Σιγουρα οσο πιο γρηγορα καταναλωσουμε τον καφε μας τοσο το καλυτερο
Καμποσοι καφεδες προτεινουν καταναλωση το πολυ σε 3 βδομαδες
βεβαια για να ξοδευουμε ενα σακουλακι ανα βδομαδα (ας πουμε)
πρεπει να καταναλωνουμε καφε σε ποσοτητες απαγουρευμενες απο διαιτολογους και αντιντοπιγκ κοντρολ.
Και οχι τυχαια.........
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.582
Σιγουρα οσο πιο γρηγορα καταναλωσουμε τον καφε μας τοσο το καλυτερο
Καμποσοι καφεδες προτεινουν καταναλωση το πολυ σε 3 βδομαδες
βεβαια για να ξοδευουμε ενα σακουλακι ανα βδομαδα (ας πουμε)
πρεπει να καταναλωνουμε καφε σε ποσοτητες απαγουρευμενες απο διαιτολογους και αντιντοπιγκ κοντρολ.
Και οχι τυχαια.........
Οι specialty καφέδες πωλούνται σε σακουλάκια των 250gr. Με 15-20gr ανά μερίδα και με δύο καφέδες που φτιάχνω (για μένα και τη σύζυγο) τη μέρα, το σακουλάκι τελειώνει πριν τις δύο βδομάδες.

Επίσης, οι καλοί specialty καφέδες έχουν πολύ λιγότερη καφεΐνη από τους καφέδες του εμπορίου. Έτσι, αν και η ποσότητα που χρησιμοποιείται ανά μερίδα ακούγεται μεγάλη συγκριτικά με τα 5-7gr που βάζουν στις καφετέριες, η καφεΐνη είναι και πάλι χαμηλότερη.

Δεν διαφωνούμε σε τίποτα. Απλά οι "κανόνες" είναι διαφορετικοί μεταξύ των specialty και των καφέδων των εταιρειών. Ούτε υποτιμώ τους καφέδες ευρείας κατανάλωσης (Lavazza, Illy, Dowe Egberts, Jacobs κλπ). Έχουν μία συγκεκριμένη γεύση που αν σου αρέσει, τότε όλα ok! Και επιπλέον η γεύση είναι σταθερή, άρα ξέρεις από πριν τι να περιμένεις. Αντιθέτως, όταν ψάχνεσαι μπορεί να πέσεις και σε ποικιλία που ενώ είναι ανώτερη ποιοτικά, γευστικά είναι κάτω του μετρίου.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.610
...δύο καφέδες που φτιάχνω (για μένα και τη σύζυγο)

Αυτή μέχρι μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις...:tongue:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.582

Αυτή μέχρι μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις...:tongue:
Το ωραίο είναι ότι μέχρι να με γνωρίσει δεν έπινε καφέ. Έχει ευαισθησία στην καφεΐνη. Τώρα πίνει καθημερινά ένα specialty καφέ και δεν την ενοχλεί καθόλου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
στο βασιλοπουλο βρηκα ενα ισπανικο (νομιζω το εχω ξαναπει)
που γευστικα μαλλον ειναι ο καλυτερος καφες που εχω πιει
εχει 9 ευρω (περιπου)
αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι 2 φορες καλυτερος απο ενα λαβατσα
η ιταλιδα που βλεπαμε στις ειδησεις ( επινε καφε στο διασημοπλοιο)
λαβατσα επινε σε ειδικη συσκευασια
(δεν την εχω ξαναδει)
δεν λεει πολλα αλλα ειναι #1 σε πωλησεις στον κοσμο..
.σιγουρα για την τιμη και την γευση της
μοναδικο δεν το λες ,αλλα ουτε και του πεταματου.
Στο μεγαλο ΑΒ στο ελληνικο εχει και καλα δικο του καφε
(ειναι απο την εταιρια της γυναικας του αδερφου μου)
αυτος σιγουρα ειναι ο πιο δυνατος -μυρωδατος καφε που εχω πιει
δικη του κατασκευη ,αλλα πολυ ματσο για μενα που πινω ενα γερο το πρωι......
και οχι δευτερο (ειδικα οταν επαιρνα συμπληρωματα που ειχαν καφεινη ή κατι αναλογο)
ο πολυς καφες με κουρδιζε που αν δεν ξεσπαγα στις προπονησεις με εκανε ψιλοτρελλακια
παν μετρο αριστο
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
11 χρόνια μαζί της και δεν την αλλάζω με τίποτα. Για καφέ βολεύομαι από τις ποικιλίες που φέρνουν τα starbucks. Μετά το άνοιγμα το σακουλάκι μπαίνει ψυγείο. Ολα καλά, κερνάμε καφεδάκι.

20150726_125456.jpg
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.036
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top