Barista Corner

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Μιας και ειμαι λατρης των ανωθεν και κυριως του Freddo Espresso θα ηθελα να ρωτησω ποια μελη μας φτιαχνουν σπιτι και για να παιρνουμε ιδεες ας μας πουν ειδος καφε και μηχανη.

Μηχανη: Krups EA8108
Kαφες: Μοlinari και παμε ψαχνωντας
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Επειδή εδώ και καιρό σκεφτόμουν να ανοίξω αντίστοιχο θέμα, το κάνω κατευθείαν sticky και μπορεί, αν δεν σε πειράζει, να κάνω πιο γενικό τον τίτλο.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κι εμείς γουστάρουμε τα εσπρεσσο μας είτε ζεστά είτε κρύα αλλά είμαστε και τεμπέληδες κομματάκι.
Οπότε υπεραυτόματη Saeco Syntia και καφές από τα Starbucks, Veranda Blend αν και τις προάλες που έχαν προσφορά τα Lidl μαζέψαμε καμπόσες σακούλες Lavazza espresso cremoso, σε σπυρί πάντα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καφες κοκος......πρωτη επιλογη
μετα ψυγειο αν ειναι ποικιλια ντελικατεσεν (το γραφει πανω)
λαμπο και γενικα ακριβοι ιταλικοι δεν μου εκαναν κλικ
απο ακριβο μονο ενα ισπανικο βρηκα σαν top
ζεστεμενα φλυτζανια στο φουρνο μικροκυματων βρεμενα -μαστ
ΚΑΘΑΡΟ νερο
μηχανη που να βαζω οτι γουσταρω -οχι μεριδουλες
μετα απο γευσεις....να φανε οι κοτες....απο αμερικανο του σταρμπακς - μαυρο λαβατζα - ιλι - ιπανιμα-αν βρεθει κανας ναπολιτανικος.....καστρονι.......κουβας....γενικα πλεον στην ελλαδα βρισκουμε πολλους καφεδες
σημασια εχει ο τροπος.........
Οι αυτοματες καλες μηχανες δεν επιτρεπουν παιχνιδια -κανουν ενα καλο καφε αλλα ως εκει
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.946
Επειδή εδώ και καιρό σκεφτόμουν να ανοίξω αντίστοιχο θέμα, το κάνω κατευθείαν sticky και μπορεί, αν δεν σε πειράζει, να κάνω πιο γενικό τον τίτλο.
Θα προτιμούσα ο τίτλος να είναι ''Καφές'' για να γράφουμε γενικά για τους καφέδες. Τι λες;

Μια ερώτηση: Είναι αλήθεια ότι έχει την περισσότερη καφεΐνη ο espresso ή είναι μύθος;
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Καφετιερα baby gaggia


Και απο καφε οτι βρω! Ειμαι συνεχεια σε αναζητηση και δοκιμες!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ο εσπρεσο εχει την περισοτερη καφεινη
ο ντι καφ εχει 60% περιπου (δεν ειναι εντελως) χωρις καφεινη
ο εσπρεσο-ελληνικος ειναι μειγμα καφεδων
ο φραπε ειναι ο πιο επεπξεργασμενος καφες......σκουπιδι
Συγγενικο [προσωπο δουλευει σε εταιρια που ταιζει σχεδον ολες τις καφετεριες καφε
και εχει κανει καμποσα σεμιναρια καφε σε καμποσες χωρες.......
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καφετιερα Νεσπρεσσο, καφεδες Νεσπρεσσο παλι, διαφορες ποικιλιες.

Οσο κι αν το ψαξα, ο συνδυασμος ποιοτητας καφε σε σχεση με τη φοβερη μανουρα που εχουν ολες οι υπολοιπες μηχανες δεν παιζεται..

δεν ειναι κ πολυ οικονομικες οι καψουλες βεβαια, περ 0,45 - 0,55 το τεμαχιο αλλα σε 1 λεπτο εχεις σουπερ καφε και παντα !
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
απο εκει ξεκινησα αλλα οι καφεδες της (πλην <λευκου> ηταν του ματσ για τα γουστα μου
εκτος
οτι εκτος απο δικης καψουλα δεν εφτιαχνε κατι αλλο
ακομα και οι λιμιταδα που αγοραζα απο ταξιδια δεν ηταν κατι που θα με εκανε να κρατησω την μηχανουλα
(350 ευρω τελος 04).....
.πλεον βαζω οτι θελω εγω......εννοηται ζαχρη δεν χρησιμοποιω - ουτε λευκη ουτε ασπρη
ουτε σιροπια -ουτε πασης φυσης γλυκαντικο
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Από καλώδια ρεύματος στις καφετιέρες τι χρησιμοποιείτε?:p
Μη γελάς καθόλου! Αν ασχοληθείς με τη hi-end κοινότητα των home baristas, δεν μπορείς να φανταστείς την τρέλα που επικρατεί.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Και εγώ κάτοχος nespresso. Αλλά λόγω του οτι πινω Χειμωνα καλοκαίρι κρύο καφέ δεν έχω βρει ακόμα το tip για αξιόλογο καφέ και σκέφτομαι για αλλαγή. Έχει κανεις καμια πρόταση για κρύο καφέ απο nespresso ;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Και εγώ κάτοχος nespresso. Αλλά λόγω του οτι πινω Χειμωνα καλοκαίρι κρύο καφέ δεν έχω βρει ακόμα το tip για αξιόλογο καφέ και σκέφτομαι για αλλαγή. Έχει κανεις καμια πρόταση για κρύο καφέ απο nespresso ;
Αν πίνεις freddo espresso, χρειάζονται δύο κάψουλες nespresso για να υπάρχει ισορροπία σε συνδυασμό με τα παγάκια. Αλλιώς θα είναι σαν νεροζούμι.
 


Μηνύματα
210
Reaction score
134
Αν πίνεις freddo espresso, χρειάζονται δύο κάψουλες nespresso για να υπάρχει ισορροπία σε συνδυασμό με τα παγάκια. Αλλιώς θα είναι σαν νεροζούμι.
Εχω δοκιμάσει τα παντα , ωστόσο δεν παίρνω κάνα αξιόλογο αποτέλεσμα. Στον τροπο παρασκευής έχω κανει αρκετές δοκιμές απο ατομα που έχουν ασχοληθεί αλλά και παλι ...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μη γελάς καθόλου! Αν ασχοληθείς με τη hi-end κοινότητα των home baristas, δεν μπορείς να φανταστείς την τρέλα που επικρατεί.
Είμαι σίγουρος....!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top