Barista Corner

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Η Illy εχει καψουλες για μηχανες Nespresso με κοστος 0,30 περιπου.
Εχει βγει και κυπελλακι συμβατο με την Iperespresso.
ΚΑτα την αποψη μου, ο καφες Illy ριχνει στους καφεδες Nespresso 10-0 απο τα αποδυτηρια.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Κυπελλάκι που μπαίνει στην iperespresso για να δέχεται κάψουλες μεγέθους nespresso;
Κυπελλακι πολλαπλων χρησεων που βαζεις οτι καφε θελεις.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Κυπελλάκι που μπαίνει στην iperespresso για να δέχεται κάψουλες μεγέθους nespresso;
Tην εχω παρει για να φτιαχνω τον Illy που πραγματικα μου αρεσει πολυ σαν χαρμανι...με 3,5 κοψιμο του καφε ...εχω μια χαρα αποτελεσμα να πω την αληθεια...δεν ειναι φτηνο αλλα αμα πινεις η πινουν αρκετους καφεδες συμφερει γιατι μια ακψουλα Illy εχει 55 λεπτα ενω με αυτο δεν ξεπερναει τα δεκα.....το ΣΚ μονο εγω και υ γυναικα θελουμε 8-10 καψουλες οποτε καταλαβαινετε οτι παει ψηλα το πραμα...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
και αυτές τις βρίσκω μόνο από την πηγή ή κυκλοφορούν και στα σούπερ μαρκετς;
είναι πιο φθηνή ή πιο ακριβή η δόση της illy;
υπερέχει σοβαρά έναντι των νεσπρεσο;

για πείτε καλέ που τα γνωρίζετε καλά
Τις εχουν ολα σχεδον τα μαρκετς,εχει 11 ευρω το τσιγγινο κουτι που περιεχει 21 τεμαχια μεσα ...περιπου 55 λεπτα η καψουλα....ομως αν παρεις το capsulone μπορεις να παιρνεις καποιους εξαιρετικους μονοποικιλιακους καφεδες της Illy ειδικα απο Αιθιοπια και Ινδια που σκοτωνουν σαν χαρμανια....https://www.illyshop.gr/kafes/kafes-spyri/?gclid=CjwKCAiAudD_BRBXEiwAudakX7wd6KMYj1drxve_z69iog7OmOwTKRE5xuux4--aU6eQeRgXAZqmSRoCg8UQAvD_BwE....εδω ειναι χαρμανια σε σπυρι που ζητας και στον αλεθουν με 3,5 εως 3,7 κοψιμο για την καψουλα και την μηχανη της Illy......

 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Η nespresso δεν θα πιασουν ποτε την γευση της illy λογο της διαφορας στην ποσοτητα του καφε. Σε αυτη την κατηγορια μηχανων ,αν θελεις κατι που να πλησιαζει σε καφε μονο illy.
Λογο της λιγοτερης ποσοτητας καφε που εχουν οι καψουλες οι κανονικοι καφεδες δεν θα αποδωσουν αυτα που μπορουν στις επαναγεμιζομενες καψουλες γι αυτες τις μηχανες, γιατι χρειαζεται και τελειως διαφορετικο καβουρδισμα(ποιο σκουρο).Αν δεν παρεις illy παρε φιλτρου η μπρικα.
Επισης Μην παρεις την 7.1 που σου εγραψε ο φιλος γιατι βγαζει πολλα προβληματα με διαρροες.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Μα 50 ρημάδια ευρώ;;;;;
Αγορι με 50 ευρω παιρνεις 85 καψουλες μαμησιες ενω με την καψουλα φτιαχνεις 260 καφεδες....εχει μεγαλη διαφορα,,
Η nespresso δεν θα πιασουν ποτε την γευση της illy λογο της διαφορας στην ποσοτητα του καφε. Σε αυτη την κατηγορια μηχανων ,αν θελεις κατι που να πλησιαζει σε καφε μονο illy.
Λογο της λιγοτερης ποσοτητας καφε που εχουν οι καψουλες οι κανονικοι καφεδες δεν θα αποδωσουν αυτα που μπορουν στις επαναγεμιζομενες καψουλες γι αυτες τις μηχανες, γιατι χρειαζεται και τελειως διαφορετικο καβουρδισμα(ποιο σκουρο).Αν δεν παρεις illy παρε φιλτρου η μπρικα.
Επισης Μην παρεις την 7.1 που σου εγραψε ο φιλος γιατι βγαζει πολλα προβληματα με διαρροες.
Να πω την αληθεια την εχω ενα χρονο και κατι και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα ειλικρινα...αν τωρα αργοτερα την παρει οδιαολος δεν ξερω...παντως φτιαχνει ιδανικα καλον εσπρεσο !
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Σε πλήρως αυτόματη "οικονομικής" κατηγορίας θα πήγαινα στη σειρά Cadorna της Gaggia.

Είναι όμως λίγο πιο ακριβή από το όριο που έθεσες.

Εδώ θα δεις τις διαφορές των μοντέλων και αφού είσαι Ιταλία, το μαγαζί των χαϊεντάδων τα έχει όλα:



Παντως μια τιμια μηχανη ειναι η Brera της Gaccia...εχουν γραφτει πολλα καλα για τον καφε που φτιαχνει....https://www.skroutz.gr/s/257766/Gaggia-Brera-Black.html
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αγορι με 50 ευρω παιρνεις 85 καψουλες μαμησιες ενω με την καψουλα φτιαχνεις 260 καφεδες....εχει μεγαλη διαφορα,,

Να πω την αληθεια την εχω ενα χρονο και κατι και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα ειλικρινα...αν τωρα αργοτερα την παρει οδιαολος δεν ξερω...παντως φτιαχνει ιδανικα καλον εσπρεσο !
Είχα επαναγεμιζόμενες από τότε που βγήκαν. Πάνε πάνω 7 χρόνια. Πλαστικές βέβαια, με λάστιχο, αλλά πάμφθηνες. Αυτή πιο πολύ για lifestyle μου κάνει... Για αυτό το είπα.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Παντως μια τιμια μηχανη ειναι η Brera της Gaccia...εχουν γραφτει πολλα καλα για τον καφε που φτιαχνει....https://www.skroutz.gr/s/257766/Gaggia-Brera-Black.html
Αν ειναι να δωσεις τοσα χρηματα καλυτερα παρε μια lelit και αγοραζε αλεσμενο.Καλυτερο καφε θα πινεις.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ποιον αξιοπιστο μυλο για τον εσπρεσο θα προτεινατε βρε καφεδιαριδες? 2 option please....
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Έχω την Brera της Gaggia στο γραφείο 2 χρόνια τώρα.
Η μηχανή κάνει (κατά γενική ομολογία) πολύ καλό καφέ!
Καμία σχέση με τις μηχανές nespresso που παρεμπιπτόντως έχω μια στο σπίτι.
Εγώ μόνο, πίνω γύρω στους 8 με 10 καφέδες την μέρα συν οι υπόλοιποι φτάνουμε στους 15 χωρίς κανένα κιχ...
Απροβλημάτιστη με πολλές ρυθμίσεις, δυνατό μύλο και εν γένει καλή κατασκευή!
Την συστήνω ανεπιφύλακτα σε κάποιον που πίνει πολλούς καφέδες, του αρέσει να δοκιμάζει ποικιλίες (και επειδή κοίταξα ότι τώρα ξεκινάει από 4 κατοστάρικα) και θέλει το κάτι παραπάνω από τον καφέ του συνάμα όμως εν ευθέτω χρόνω θα του κάνει και απόσβεση λόγω μη χρήσης κάψουλας...

*κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω...
**όταν μου έκαναν δώρο έναν επεξεργασμένο με χημικά πρόσθετα καφέ σε κόκκους μου την γέμισε λίπος παντού και ήταν λίγο μανίκι να καθαρίσει...
***είναι και πολύ όμορφη...❤
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Tην εχω παρει για να φτιαχνω τον Illy που πραγματικα μου αρεσει πολυ σαν χαρμανι...με 3,5 κοψιμο του καφε ...εχω μια χαρα αποτελεσμα να πω την αληθεια...δεν ειναι φτηνο αλλα αμα πινεις η πινουν αρκετους καφεδες συμφερει γιατι μια ακψουλα Illy εχει 55 λεπτα ενω με αυτο δεν ξεπερναει τα δεκα.....το ΣΚ μονο εγω και υ γυναικα θελουμε 8-10 καψουλες οποτε καταλαβαινετε οτι παει ψηλα το πραμα...
Αφού μπαίνεις στην διαδικασία του κοψίματος και του γεμίσματος, πως και δεν χρησιμοποιείς κανονική εσπρεσιέρα;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Αφού μπαίνεις στην διαδικασία του κοψίματος και του γεμίσματος, πως και δεν χρησιμοποιείς κανονική εσπρεσιέρα;
To σκεφτομαι και αυτο απλα ελεγα να μην μπω στην διαδικασια της ας πουμε φασαριας ...εχω αρχισει βεβαια να το καλλιεργω δεν σου κρυβω φιλε μου...
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Γιατί δεν παίρνεις μια αυτόματη beans-to-cup;
οπως?για ριξε καμια προταση ρε φιλος.....οχι βεβαια οτι ειμαι δυσαρεστημενος με τον καφε που εχω με την μηχανη του Illy και τις καψουλες του απλα με την μεταλλικη καψουλα μπορω και δοκιμαζω και αλλα χαρμανια απλα δεν μπορω παντα να πετυχω το κοψιμο που θελω...
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Ποιον αξιοπιστο μυλο για τον εσπρεσο θα προτεινατε βρε καφεδιαριδες? 2 option please....
Χρηματα που θελεις να δωσεις;
Το βασικο θεμα που εχεις οταν ανεβεις επιπεδο στον εξοπλισμο του καφε ειναι οι διαδικασιες συντηρησης ,καθαρισματα κ.λ.π. τα οποια αν δεν τα κανεις θα δωσεις καποια χρηματα χωρις λογο,δεν θα παρεις αυτα που μπορουν να σου δωσουν τα μηχανηματα σου.Σαν επιπλεον θα χρειαστεις ενα tamper(πατητηρι),ζυγαρια(ακριβεια 0,1),και ενα δοσομετρικο ποτηρι.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Χρηματα που θελεις να δωσεις;
Το βασικο θεμα που εχεις οταν ανεβεις επιπεδο στον εξοπλισμο του καφε ειναι οι διαδικασιες συντηρησης ,καθαρισματα κ.λ.π. τα οποια αν δεν τα κανεις θα δωσεις καποια χρηματα χωρις λογο,δεν θα παρεις αυτα που μπορουν να σου δωσουν τα μηχανηματα σου.Σαν επιπλεον θα χρειαστεις ενα tamper(πατητηρι),ζυγαρια(ακριβεια 0,1),και ενα δοσομετρικο ποτηρι.
αυτα ειναι που ηθελα να αποφυγω παροτι καταβαθος τα γουσταρω να τα κανω...χαχαχαχα.....χρηματα τωρα μεχρι 400 ευρα ελεγα.....μελεταγα και την Leti που μου ειπες εχτες παντως και διαβασα κριτικες ουσιαστικες...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top