Barista Corner


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Να, κάτι τέτοιο από την αγαπημένη μου εταιρία:

ειναι σιγουρα πολυ αξιολογη εταιρια αλλα ειναι και κομματακι ακριβη ρε συ......σε αυτην παιρνεις ετοιμο αλεσμενο καφε και τον ριχνεις στο ειδικο pot?
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
Γιατί δεν παίρνεις μια αυτόματη beans-to-cup;
Δεν υπαρχει πολυμηχανη που να δουλευει σωστα,δεν εχουν καν μετριο μυλο,δεν πατανε σωστα(εχουν ενα πλαστικο διαφραγμα το οποιο κατεβαινει και παταει οπως μπορει,και σαν μηχανη εσωτερικα ο μηχανισμος τους ειναι σαν μια μηχανη των 40 euro .Για να καταλαβετε ποσο λαθος ειναι ολα αυτα με τις μηχανες ,η μηχανη ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης ,και εχει να κανει δυο απλα φαινομενικα πραγματα,να κρατησει μια θερμοκρασια σταθερη περιπου στους 93 με 94 βαθμους καθ ολη την διαρκεια της εκχειλησης,και μια πιεση η οποια δεν πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο 10 bar,στην δικη μου εχω ρυθμισει 9,2 γιατι εκει εχω βρει οτι βγαζει αυτα που θελω στον καφε χωρις να σπαει το σωμα του.Μην πετατε χρηματα για σουπερ εργαλεια τετοιας κατασκευης.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
ειναι σιγουρα πολυ αξιολογη εταιρια αλλα ειναι και κομματακι ακριβη ρε συ......σε αυτην παιρνεις ετοιμο αλεσμενο καφε και τον ριχνεις στο ειδικο pot?
Όχι, κόκκους παίρνεις και τους κόβει μόνη της όταν φτιάχνεις τον καφέ. Αν θέλεις όμως έχει πορτάκι που το ανοίγεις και ρίχνεις αλεσμένο.
 

Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
αυτα ειναι που ηθελα να αποφυγω παροτι καταβαθος τα γουσταρω να τα κανω...χαχαχαχα.....χρηματα τωρα μεχρι 400 ευρα ελεγα.....μελεταγα και την Leti που μου ειπες εχτες παντως και διαβασα κριτικες ουσιαστικες...
η lelit ηρθε να καλυψει το κενο που αφησε η gaggia οταν αγοραστηκε απο την philips saeco και γυρισαν ολες τις μηχανες τους στην φιλοσοφια της,400 για ολα η μονο για μυλο;
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
η lelit ηρθε να καλυψει το κενο που αφησε η gaggia οταν αγοραστηκε απο την philips saeco και γυρισαν ολες τις μηχανες τους στην φιλοσοφια της,400 για ολα η μονο για μυλο;
Για μηχανη ελεγα.....λιγα εεε??
 

Μηνύματα
406
Reaction score
514
Δεν υπαρχει πολυμηχανη που να δουλευει σωστα,δεν εχουν καν μετριο μυλο,δεν πατανε σωστα(εχουν ενα πλαστικο διαφραγμα το οποιο κατεβαινει και παταει οπως μπορει,και σαν μηχανη εσωτερικα ο μηχανισμος τους ειναι σαν μια μηχανη των 40 euro .Για να καταλαβετε ποσο λαθος ειναι ολα αυτα με τις μηχανες ,η μηχανη ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης ,και εχει να κανει δυο απλα φαινομενικα πραγματα,να κρατησει μια θερμοκρασια σταθερη περιπου στους 93 με 94 βαθμους καθ ολη την διαρκεια της εκχειλησης,και μια πιεση η οποια δεν πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο 10 bar,στην δικη μου εχω ρυθμισει 9,2 γιατι εκει εχω βρει οτι βγαζει αυτα που θελω στον καφε χωρις να σπαει το σωμα του.Μην πετατε χρηματα για σουπερ εργαλεια τετοιας κατασκευης.
Τα πάντα στην ζωή είναι θέμα συμβιβασμών. Επίσης η λέξη σωστά χωράει μεγάλη κουβέντα. Πχ. Ποσό σωστά δουλεύει μια ασυντήρητη ή όχι σωστά ρυθμισμένη μηχανή, μύλος κλπ.
Με τις αυτόματες μηχανές κερδίζεις ευκολία, ταχύτητα και λιγότερη ακαταστασία στην κουζίνα, παίρνοντας ένα μέτρια αποδεκτό αποτέλεσμα σε ικανοποιητικό κόστος.
Εγώ για χρόνια χρησιμοποιούσα μηχανή illy και τον τελευταίο χρόνο έχω αυτή


και είμαι αρκετά ευχαριστημένος πίνοντας καλύτερο καφέ στο μισό κόστος και έχοντας την δυνατότητα επιλογής της ποικιλίας του.
Απο την άλλη αν κάποιος είναι μερακλής και έχει και χρόνο μπορεί να πάρει κάτι τέτοιο


σε λογική τιμή ή και τέτοιο σε υψηλότερη τιμή


αρκει να έχει πάντα στην διάθεση του τον απαραίτητο χρόνο για την προετοιμασία και πολύ υπομονή στο καθάρισμα.
 




Μηνύματα
2.089
Reaction score
5.454
Τελικα αυτη την JURA | A1 αρχισα να την καλοβλεπω να πω την αληθεια.....
Καλο θα ηταν να δοκιμασεις την γευση πρωτα,αν μενεις κοντα στο κεντρο της αθηνας μπορεις να ερθεις να σου φτιαξω εναν καφε να ανεβασεις τον πηχη και μετα πηγαινεις να δεις τι κανουν και τα υπολοιπα.Εγω απο jura αυτοματη δοκιμασα καφε πριν απο δυο μηνες περιπου αλλα δεν τον τελειωσα....
Τα πάντα στην ζωή είναι θέμα συμβιβασμών. Επίσης η λέξη σωστά χωράει μεγάλη κουβέντα. Πχ. Ποσό σωστά δουλεύει μια ασυντήρητη ή όχι σωστά ρυθμισμένη μηχανή, μύλος κλπ.
Με τις αυτόματες μηχανές κερδίζεις ευκολία, ταχύτητα και λιγότερη ακαταστασία στην κουζίνα, παίρνοντας ένα μέτρια αποδεκτό αποτέλεσμα σε ικανοποιητικό κόστος.
Εγώ για χρόνια χρησιμοποιούσα μηχανή illy και τον τελευταίο χρόνο έχω αυτή


και είμαι αρκετά ευχαριστημένος πίνοντας καλύτερο καφέ στο μισό κόστος και έχοντας την δυνατότητα επιλογής της ποικιλίας του.
Απο την άλλη αν κάποιος είναι μερακλής και έχει και χρόνο μπορεί να πάρει κάτι τέτοιο


σε λογική τιμή ή και τέτοιο σε υψηλότερη τιμή


αρκει να έχει πάντα στην διάθεση του τον απαραίτητο χρόνο για την προετοιμασία και πολύ υπομονή στο καθάρισμα.
Εχεις δοκιμασει να φτιαξεις καφε με κατι τετοιο;
Ειχα la pavonni europiccola pre melenium model(μεταλλικα εσωτερικα)η οποια εχει αντισταση με πρεσσοστατη αντι για θερμοστατη ,και το να κρατησεις την πιεση εκει που πρεπει με το χερι δεν ειναι το ποιο ευκολο πραγμα,ποσο μαλλον σε αυτη που δειχνεις η οποια παιρνει βραστο νερο απο μπρικι,χωρις να ξερεις την ακριβη θερμοκρασια του καθως και τις απωλειες.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλο θα ηταν να δοκιμασεις την γευση πρωτα,αν μενεις κοντα στο κεντρο της αθηνας μπορεις να ερθεις να σου φτιαξω εναν καφε να ανεβασεις τον πηχη και μετα πηγαινεις να δεις τι κανουν και τα υπολοιπα.Εγω απο jura αυτοματη δοκιμασα καφε πριν απο δυο μηνες περιπου αλλα δεν τον τελειωσα....
Από Jura δοκίμασες τον καφέ ή πήγες κάπου και σου έδωσαν ΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΚΑΦΕ.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
το σκεφτομαι κι εγω καιρο ν αντικαταστησω τη Nesspresso που εχω για πολλα πολλα χρονια και δουλευει απροβληματιστα , ενταξει συνηθισα κιολας η αληθεια την ευκολια, με μια νεα αλλα αυτοματη μηχανη , οχι ξεχωριστα μυλο και μηχανη εξτρα κλπ, δεν εχω χωρο στην κουζινα ουτε χρονο πολυ ουτε θελω να μπλεκω με καθαρισματα πολλα.

Βλεπω αυτες τις Jura, απ την αλλη τις Delonghi aυτοματες, λεω να παρω καποια, απ τη μια δε το ψαξα καλα, δεν αποφασιζω..
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Από χθες που μπήκε η φωτιά διαβάζω, βλέπω βίντεο και στριφογυρίζω σαν το αρνί στη σούβλα να σιγοκαώ από όλες τις πλευρές. Κατάθλιψη θα πάθω με το κακό που με βρήκε.
ΟΚ, λοιπόν, είναι κατανοητό ότι καφέ εσπρέσο σωστό δεν πίνεις χωρίς σωστό μύλο, μηχανή και τα λοιπά.
Εμείς όμως στο σπίτι σπανίως πίνουμε εσπρέσο, εννοώ σε μέγεθος, είχαμε τη μηχανή μονίμως στην επιλογή coffee που έβγαζε ένα lungo ζουμί από το οποίο γενικά ήμασταν ευχαριστημένοι. Και όταν κάποιος φίλος ζητούσε εσπρέσσο το γυρίζαμε στην επιλογή αυτή και έβγαζε καφεδάκι που γενικά τους άρεσε (κανένας φίλος δεν είναι των specialty και σούπερ μερακλής για να ρεζιλευτούμε). Γενικά η μηχανούλα έχει πολλές ρυθμίσεις για μέγεθος καφέ, για 1 ή 2 φλυτζάνια, ρύθμιση για το μέγεθος του κόκκου του μύλου, ρύθμιση για τη θερμοκρασία (κάποια presets), καθαρίζεται μόνη της μετά από κάθε δόση και όταν χρειάζεται κάθε τόσο σου ζητάει ένα γενικό καθαρισμό ή μια αφαλάτωση και τρέχεις τη ρουτίνα. Νομίζω ότι τα 2 πιο σημαντικά της στοιχεία ήταν η ευκολία χρήσης, πατάς ένα γαμοκουμπί και βγάζει καφέ, και ότι αλέθει εκείνη την ώρα τον καφέ που χρειάζεται για τη δόση οπότε είναι πάντα φρεσκοκομμένος.
Βέβαια με όλα αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι πάλι σωστός καφές δεν βγαίνει αλλά μπροστά στην ευκολία δεν χαράμιζα παραπάνω ώρα για ένα καλύτερο αποτέλεσμα και το κυριότερο δεν θα το έκανε ποτέ η σύζυγος.

Σκεφτόμουν λοιπόν μιας και πίνουμε κυρίως καφέ "αμερικάνο" την επιλογή της μηχανής φίλτρου όπου και με ένα μύλο ίσως να γινόταν δουλειά λίγο καλύτερη.
Έψαξα λίγο και βρήκα το παρακάτω που από το review του τύπου φαίνεται πολύ αξιοπρεπής. Η φάση να ξυπνάς το πρωί και να είναι έτοιμος μοσχομυριστός ο καφές στην κανάτα είναι ότι καλύτερο για το ξύπνημα.
Το άλεσμα είναι κάτι που πιστεύω θα το καταφέρει και η σύζυγος (που πίνει και τον περισσότερο καφέ στο σπίτι), είναι σημαντικό το όλο σύστημα να είναι εύχρηστο.

Τι λέτε, αξίζει να πάω κατά κει ή πεταμένα λεφτά θα είναι πάλι (η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο οπότε το ΦΠΑ το γλιτώνω ;) ) ;

Edit: ξέχασα να αναφέρω το θέμα του κόστους χρήσης. Η iperspresso πρακτικά βγαίνει στα 70-80 ευρώ το κιλό. Η νεσπρεσο φθηνότερα αλλά και πάλι κοντά στα 50. Ο starbucks που παίρνω σε κόκκους τώρα που κυκλοφορεί και στα σουπερ μαρκετ βγαίνει περίπου 22 ευρώ το κιλό. Πολύ μεγάλη διαφορά!


 
Last edited:

Μηνύματα
406
Reaction score
514
το σκεφτομαι κι εγω καιρο ν αντικαταστησω τη Nesspresso που εχω για πολλα πολλα χρονια και δουλευει απροβληματιστα , ενταξει συνηθισα κιολας η αληθεια την ευκολια, με μια νεα αλλα αυτοματη μηχανη , οχι ξεχωριστα μυλο και μηχανη εξτρα κλπ, δεν εχω χωρο στην κουζινα ουτε χρονο πολυ ουτε θελω να μπλεκω με καθαρισματα πολλα.

Βλεπω αυτες τις Jura, απ την αλλη τις Delonghi aυτοματες, λεω να παρω καποια, απ τη μια δε το ψαξα καλα, δεν αποφασιζω..
Αυτα σκεφτόμουν και ‘γώ πριν πάρω την Delonghi που ειπα παραπάνω. Απο τις αξιολογήσεις στο skroutz φαίνεται ότι οι περισσότεροι χρήστες είναι πολύ ευχαριστημένοι για τις ευκολίες που προσφέρει. Νομίζω για όποιον δεν θέλει να γίνει baristas με μυλο, ζυγαριές, ταμπερ κλπ οι αυτόματες είναι μονόδρομος για ικανοποιητικό αποτέλεσμα σε λογικό κόστος.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ναι, έτσι νομίζω κι εγώ. Και να συμπληρώσω σε αυτό που έγραψα πριν, ότι το μεγαλύτερο ρόλο (έτσι νομίζω) έχει η μάρκα του καφέ που θα βάλουμε στη μηχανή μας.
Για παράδειγμα ο καφές που μου αρέσει περισσότερο, πίνω και λέω "Damn, this is good coffee" με τη μηχανή μου είναι ο Tchibo Caffè Crema Vollmundig. Αλλά προσοχή, πήρα τον Tchibo Caffè Crema Barista και είναι διαφορετικός. Μου αρέσει λιγότερο. Τρίτος σε προτίμησή μου ο Lavazza Gran Crema. Άλλοι καφέδες πιο γλυκοί, δεν μου αρέσουν.
Τελικα αυτη την JURA | A1 αρχισα να την καλοβλεπω να πω την αληθεια.....
Διάβασε μία το manual της μηχανής και δες αν έχει δυνατότητα να ρυθμίζει την ποσότητα εκχύλισης ανά 5 ml και όχι μόνο σε 3 μεγέθη κούπας.
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ψαχνω να βρω ένα μύλο.καφε πίνω ένα μέρα παρά μέρα η καποιες φορές και κάθε μέρα ανάλογα τα κέφια.το λέω μήπως αξιζει να πάρω χειροκίνητο μιας και δε θέλω ποσότητα κάθε φορά. Έχετε να προτείνετε τπτ;
Κανένα μυλο για μας που έχουμε καφετιέρα;;; :p
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
ποια ειναι η διαφορα του αμερικανικου απο τον γαλλικο? ποτέ δεν το κατάλαβα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ποια ειναι η διαφορα του αμερικανικου απο τον γαλλικο? ποτέ δεν το κατάλαβα.
Στην ενδοχώρα εννoούμε το ίδιο, βασικά καφέ φίλτρου και σε μεγάλη δόση, σε κούπα μεγάλη.
σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες αν ζητήσεις γαλλικό δεν θα καταλάβουν τι θέλεις, ή θα πεις φίλτρου ή αμερικάνο
σε ένα από τα βίντεο που είδα έλεγε ότι ο αμερικάνο είναι βασικά εσπρέσο αραιωμένος με νερό, έλεγε για μια ιστορία ότι προέρχεται από τον Α πρώτο παγκόσμιο πόλεμο με αμερικανούς στρατιώτες και ιταλούς που τους έδιναν καφέ εσπρέσο και τον νερώναν...μούφα μου ακούγεται αλλά ας είναι.
Επίσης υπάρχει ο φίλτρου, που συνήθως λέμε εδώ γαλλικό, αλλά έξω τους διαχωρίζουν ανάλογα την διαδικασία εκχύλισης, αν είναι με φίλτρο και με καυτό νερό που πέφτει από πάνω το λένε φίλτρου. Υπάρχει όμως και αυτό το γυαλινο ποτήρι που βάζεις νερό και καφέ και έχει μέσα ένα δίχτυ και σπρώχνεις το καφέ να πάρει στην άλλη άκρη του ποτηριού και να γίνει καφές, ε, αυτό λέγεται French press :laugh:
Μέχρι εκεί έχω καταλάβει
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top