Barista Corner



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ο κύβος ερρίφθη.
Το έργο "σωστό espresso στο σπίτι" δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει τώρα. Στη σύνταξη ίσως.
Η μόνη μέθοδος που επιτρέπει σε ένα οικιακό χρήστη να φτάσει κοντά σε άριστο αποτέλεσμα και να είναι συνάμα φιλική στην καθημερινή χρήση είναι η drip brewing (φίλτρου που λέμε στην πόλη).
Μύλος Graef CM800. Μηχανή Sage Precision Brewer.
Μόλις έρθουν ξεκινά το κυνήγι εύρεσης των 1-2 καφέδων που θα είναι για καθημερινή χρήση και άρα θα πρέπει να είναι και οικονομικοί στο κόστος. Από κει και πέρα θα δοκιμάζονται που και που κάποιοι πιο ακριβοί ως και εξωτικοί για να μπουν στον κατάλογο ως οι special καφέδες που θα βγάζουμε στις γιορτές όπως κάνουμε με τα καλά κρασιά :laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Μετά από την αποστολή της Sage στο service της Γερμανίας, όπως έγραψα εδώ, έφερα από την αποθήκη την Gaggia Baby, τη μόνη Gaggia που έχω ακόμα από τα παλιά. Είχε να δουλέψει γύρω στα 2 χρόνια και πριν παροπλιστεί είχε γίνει ενδελεχές στέγνωμα για να μη μείνει μέσα νερό και τη χαλάσει.

Την καθαρίζω, τη γυαλίζω, της βάζω νερό στο δοχείο, πατάω το κουμπί για να τρέξει. Η τρόμπα κάνει τον γνωστό ήχο για 1-2 δευτερόλεπτα και ...τέρμα. Δεν ξεκινούσε να τρομπάρει με τίποτα. Άρχισα τα καντήλια γιατί το τελευταίο που ήθελα ήταν να κάνω τον μάστορα, ειδικά αν χρειαζόταν κάποιο ανταλλακτικό που για να έρθει θα θέλει πάνω από βδομάδα. Κι εγώ ήθελα να δοκιμάσω τους φρέσκους μου καφέδες. Σήμερα!

Αποφασίζω να την ανοίξω μιας και την ξέρω απέξω. Την άνοιγα κάθε χρόνο για να της ξεκολλήσω τη σωληνοειδή βαλβίδα που κόμπλαρε. Φτάνω στην τρόμπα, γνωστό μοντέλο της ULKA που χρησιμοποιούν πολλές μηχανές της μεσαίας κατηγορίας. Στην αγορά παίζει από 25 έως 50 ευρώ, αναλόγως του μαγαζιού, αλλά είπαμε ότι εγώ θέλω καφέ σήμερα. Άρα αρχίζουν οι προσπάθειες.

pump.jpg


Ξεβιδώνοντας το στέλεχος βρίσκω ότι είναι κολλημένο (από άλατα και οξείδωση) το κεντρικό αξονάκι που πάλλεται. Κάνω τον κατάλληλο καθαρισμό, δίνω ρεύμα, πατάω το κουμπί και voila!!! Δουλεύει. Ξαναβιδώνω όλα τα εξαρτήματα και την ετοιμάζω για χρήση. Βάζω φρέσκο νερό, πατάω το κουμπί κι ενώ η τρόμπα δουλεύει μπόμπα δεν βγαίνει νερό από το γκρουπ. Βγαίνει όμως από το steamer για το γάλα. Κλασικό Gaggia πρόβλημα που λύνεται με εναλλαγή πατήματος κουμπιών εν λειτουργία. Έλα όμως που δεν δούλεψε, μάλλον λόγω αχρησίας.

Ξανά λύσιμο και επισκευή της σωληνοειδούς βαλβίδας (three way), όπως φαίνεται στη φωτογραφία (μόνο ο άξονας). Το ελατήριο μέσα είχε φρακάρει και η μικρή τρυπούλα που περνάει το νερό ήταν κλειστή από άλατα.

valve.jpg


Συναρμολόγηση εκ νέου και τελική δοκιμή. Όλα δούλεψαν τέλεια. Έκανα και μία αφαλάτωση για σιγουριά. Διάρκεια περιπέτειας: από τις 11 έως τις 2 με διαλείμματα.

Ήπια καφέ πεινασμένος... :biggrin:
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Εγώ παράγγειλα το περασμένο Σάββατο ταμπλέτες αφαλάτωσης για τη JURA και την Τετάρτη έκανα αφαλάτωση, καθαρισμό με "χάπι" και αλλαγή φίλτρου. Σαν "μεταχειρισμένη" έγινε η JURA μου, όπως το 2016 που την πήρα!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
αχ παναία μου τι τράβηξες και εσύ, ώρα είναι να μας πεις οτι ίδρωσες κι όλα...
Άλλο είναι το θέμα και η φιλοσοφία ζωής γενικότερα. Ενώ πιάνουν τα χέρια μου, έχω τις γνώσεις και μπορώ να ασχοληθώ με πληθώρα εργασιών, αποφεύγω να κάνω ό,τι δεν με ευχαριστεί. Προτιμώ να απευθύνομαι σε επαγγελματίες. Όταν όμως με τρώει ο χρονικός περιορισμός αναγκαστικά κάνω αυτό που βρίζω. Και ...βρίζω! :biggrin:

Αν αποφάσιζα να στείλω τη Gaggia για service στη Eurogat, μπορεί να επέστρεφε η Sage από Γερμανία πιο γρήγορα. Είναι Παρασκευή και θέλω καφέ. Από το φρέσκο που πήρα και κάθε μέρα που περνάει "χαλάει".

Το βασικό πρόβλημα είναι η καραντίνα. Αλλιώς θα πήγαινα στα στέκια μου να πιω καφέ και θα πέταγα την Gaggia από το παράθυρο. :beach:
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
τι να πω ρε πστη μου , να πεταχτω με το ποδήλατο να τον καταναλώσουμε να μην χαλάσει , μέχρι εκεί μπορώ να βοηθήσω είναι η αλήθεια.

*άμα ανοίξει η εστίαση δώσε τοποθεσία παραθύρου καλού κακού
 



Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Άλλο είναι το θέμα και η φιλοσοφία ζωής γενικότερα. Ενώ πιάνουν τα χέρια μου, έχω τις γνώσεις και μπορώ να ασχοληθώ με πληθώρα εργασιών, αποφεύγω να κάνω ό,τι δεν με ευχαριστεί. Προτιμώ να απευθύνομαι σε επαγγελματίες. Όταν όμως με τρώει ο χρονικός περιορισμός αναγκαστικά κάνω αυτό που βρίζω. Και ...βρίζω! :biggrin:

Αν αποφάσιζα να στείλω τη Gaggia για service στη Eurogat, μπορεί να επέστρεφε η Sage από Γερμανία πιο γρήγορα. Είναι Παρασκευή και θέλω καφέ. Από το φρέσκο που πήρα και κάθε μέρα που περνάει "χαλάει".

Το βασικό πρόβλημα είναι η καραντίνα. Αλλιώς θα πήγαινα στα στέκια μου να πιω καφέ και θα πέταγα την Gaggia από το παράθυρο. :beach:
Τι μου θυμισες,ειχα αγορασει ενα ρολοι casio dep 510 καταδυτικο με πιστοποιηση για χρηση ως βυθομετρο ,το οποιο οταν ηρθε η ωρα για αλλαγη μπαταριων εφυγε για Ιαπωνια και εκανε να γυρισει 6 μηνες,ουτε με τα ποδια να πηγαινοερχοταν.... Ευτυχως ο ιδιος ο Λαγουσακος(τοτε αντιπροσωπος της casio)μου είπε οτι απο Λαθος τους το ρολοι εμεινε σε ενα συρταρι για πεντε μηνες μου ζητησε συγνωμη και οκ....
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Νομίζω ο φίλος xfader δε θα ξαναγράψει μεχρι να πιει όλους τους καφέδες του :p
Λιγουρια όλοι πέσατε να του πάρετε το καφέ :p
Τι μου θυμισες,ειχα αγορασει ενα ρολοι casio dep 510 καταδυτικο με πιστοποιηση για χρηση ως βυθομετρο ,το οποιο οταν ηρθε η ωρα για αλλαγη μπαταριων εφυγε για Ιαπωνια και εκανε να γυρισει 6 μηνες,ουτε με τα ποδια να πηγαινοερχοταν.... Ευτυχως ο ιδιος ο Λαγουσακος(τοτε αντιπροσωπος της casio)μου είπε οτι απο Λαθος τους το ρολοι εμεινε σε ενα συρταρι για πεντε μηνες μου ζητησε συγνωμη και οκ....
Ελπίζω να σου έκανε δώρο την αλλαγή της μπαταριας
Για μια μπαταρία έφυγε έξω;
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Έχει
Νομίζω ο φίλος xfader δε θα ξαναγράψει μεχρι να πιει όλους τους καφέδες του :p
Λιγουρια όλοι πέσατε να του πάρετε το καφέ :p

Ελπίζω να σου έκανε δώρο την αλλαγή της μπαταριας
Για μια μπαταρία έφυγε έξω;
Τέσσερις μπαταρίες,δύο backup, και δύο που λειτουργεί,δεν θυμάμαι αν πλήρωσα κάτι να σου πω την αλήθεια.

Στα δικά μας τώρα,δοκίμασα μια Παρασκευή καφέ ,(από ανάγκη γιατί είχα μείνει από καφέ(13 γραμμάρια υπόλοιπο))με την Γαλλική Πρέσα.με 6.5 έως 7 γραμμάρια καφέ παίρνεις σε 5 με 6 λεπτά 250 ml καφέ,ο οποίος θυμίζει σε γεύση τον φιλτρου αλλά έχει περισσότερη ποσότητα καφεινης λόγο του τρόπου(εμβάπτιση,που ο καφές παραμένει σε επαφή με το νερό για όλη την ώρα της διαδικασίας).Είναι εύγευστος και γλυκός,αρκετά έντονο aftertaste και ωραίο mouthfill ,την καφεινη την αντιλαμβάνεσαι σαν ελαφρύ μούδιασμα στα ούλα όπως και στα cold brews,και αν σε ενοχλεί αφαιρεις λίγη ποσότητα η μειώνεις λίγο τον χρόνο.
IMG_20210116_192446.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Η τελευταία παραγγελία στην KUDU είχε κι ένα Aeropress. Όχι ότι το χρειαζόμουν αλλά έψαχνα τι άλλο να ψωνίσω εκτός από καφέδες. :biggrin:
Τελευταία φορά που είχα πιει ήταν πριν 4-5 χρόνια. Για κάποιον που του αρέσει πολύ ο εσπρέσο και δεν τρελαίνεται με τους φιλτραρισμένους καφέδες γενικότερα, η μέθοδος Aeropress έχει θεωρητικά τη μεγαλύτερη πιθανότητα να του αρέσει. Ως εναλλακτική πάντα. Δεν πρόκειται να πάω σε μαγαζί με κορυφαίο εξοπλισμό εσπρέσο και να ζητήσω Aeropress.

Όταν όμως είμαι σπίτι και θέλω κάτι διαφορετικό (λέμε τώρα...) μπορεί να δοκιμάσω το μαραφέτι. Αν και νομίζω ότι θα κάνει παρέα στη Chemex που είναι στο ντουλάπι μόνιμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εγώ προτίμησα το πακέτο με το vac pac για την αποθήκευση εν κενώ (ας το πούμε κενό, βγάζει κάμποσο αέρα εκτός κουτιού πάντως).

Costa Rica - La Florida (Geisha) 3/5
ETHIOPIA - GUJI ALLONA GR1 (Heirloom), 4+/5 (μόλις τώρα τον πίνω για πρώτη φορά, μου αρέσει πολύ :) )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Εγώ προτίμησα το πακέτο με το vac pac για την αποθήκευση εν κενώ (ας το πούμε κενό, βγάζει κάμποσο αέρα εκτός κουτιού πάντως).
Έχω κάμποσα τέτοια. :)
Είναι η καλύτερη απλή υλοποίηση σωστής συντήρησης.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Costa Rica - La Florida (Geisha) 3/5
ETHIOPIA - GUJI ALLONA GR1 (Heirloom), 4+/5 (μόλις τώρα τον πίνω για πρώτη φορά, μου αρέσει πολύ :) )
O καφές φίλτρου θέλει "ξανθά" καβουρδίσματα για να δώσει τα αρώματά του. Εννοείται ότι έχουμε καλή ποικιλία που έχει τα αρώματα για να τα βγάλει. Οι πολύ ψημένοι καφέδες, οι σκούροι, έχουν την πικρή καφεδίλα που καλύπτει ό,τι άλλο έχει μείνει. Τα brands των ψαγμένων ψήνουν μέχρι medium.

Μετά μπορείς να παίξεις με τα φίλτρα. Συνήθως τα χάρτινα κρατάνε πιο πολλά έλαια και βγάζουν πιο γλυκό αλλά νερουλό αποτέλεσμα. Πάλι όμως εξαρτάται από το χαρτί.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
O καφές φίλτρου θέλει "ξανθά" καβουρδίσματα για να δώσει τα αρώματά του. Εννοείται ότι έχουμε καλή ποικιλία που έχει τα αρώματα για να τα βγάλει. Οι πολύ ψημένοι καφέδες, οι σκούροι, έχουν την πικρή καφεδίλα που καλύπτει ό,τι άλλο έχει μείνει. Τα brands των ψαγμένων ψήνουν μέχρι medium.

Μετά μπορείς να παίξεις με τα φίλτρα. Συνήθως τα χάρτινα κρατάνε πιο πολλά έλαια και βγάζουν πιο γλυκό αλλά νερουλό αποτέλεσμα. Πάλι όμως εξαρτάται από το χαρτί.
Στην παραγγελία έχει επιλογή filter or espresso roasting (σε κάποια προιόντα μόνο espresso επιλογή) και μετά αλεσμένο ή κόκκο. Οπότε εγώ έκανα επιλογή φίλτρου και αλεσμένου (δεν έχει έρθει ακόμα ο μύλος) και εμπιστεύομαι το ψήσιμο που κάνουν.
Φίλτρα πήρα από το ίδιο μαγαζί, έχουν της moccamaster, χωρίς κόλλες και χημικά λένε και λευκασμένο με οξυγόνο...τρέχα γύρευε. Επίσης όταν το βάζω στη θέση του το βρέχω και με καυτό νερό γιατί...έχω γίνει μεγάλος barista και κάτι τέτοια τα παίζω στα δάχτυλα :laugh: . Λένε ότι ξεπλένεται έτσι η χαρτίλα και δεν βγαίνει στον καφέ, oh well.

Η μηχανή έχει και το μεταλλικό φίλτρο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Ο Daniel δεν το συνιστά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Στην παραγγελία έχει επιλογή filter or espresso roasting (σε κάποια προιόντα μόνο espresso επιλογή) και μετά αλεσμένο ή κόκκο. Οπότε εγώ έκανα επιλογή φίλτρου και αλεσμένου (δεν έχει έρθει ακόμα ο μύλος) και εμπιστεύομαι το ψήσιμο που κάνουν.
Φίλτρα πήρα από το ίδιο μαγαζί, έχουν της moccamaster, χωρίς κόλλες και χημικά λένε και λευκασμένο με οξυγόνο...τρέχα γύρευε. Επίσης όταν το βάζω στη θέση του το βρέχω και με καυτό νερό γιατί...έχω γίνει μεγάλος barista και κάτι τέτοια τα παίζω στα δάχτυλα :laugh: . Λένε ότι ξεπλένεται έτσι η χαρτίλα και δεν βγαίνει στον καφέ, oh well.

Η μηχανή έχει και το μεταλλικό φίλτρο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Ο Daniel δεν το συνιστά.
Η χαρτίλα είναι μεγάλο πρόβλημα. Τα χάρτινα φίλτρα της Chemex μόλις τα περάσεις καυτό νερό βγάζουν μία άσχημη πριονιδίλα. Και φαντάσου ότι όλη η μαγκιά στις Chemex είναι το ψαγμένο φίλτρο... Τα περνούσα δύο φορές με καυτό νερό για να ξεβρωμίσουν.

Τα Moccamaster είναι από τα καλύτερα από αυτά που έχω διαβάσει χωρίς να τα έχω δοκιμάσει.

Το ψήσιμο της Kudu είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα.

Τα μεταλλικά φίλτρα θα αρχίσεις να τα ψάχνεις όταν συνηθίσεις με τα χάρτινα. Στον ίδιο ακριβώς καφέ δίνουν άλλη γεύση γιατί αφήνουν περισσότερα συστατικά να περάσουν. Αυτό είναι άλλες φορές καλό κι άλλες "κακό".
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top