Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Είναι πολύ απλή κατασκευή και δουλεύουν με μηχανικό τρόπο.


Βγαίνουν σε 6 μεγέθη, από 20 γραμμάρια μέχρι 1 κιλό.

Υπενθύμιση ότι ο καλός καφές δεν αποθηκεύεται για πάνω από 20 μέρες.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Α, απλά αεροστεγή (hi-end) βαζάκια είναι. Νόμιζα ότι αφαιρούσαν τον αέρα από μέσα με μηχανικό τρόπο, ώστε να αποθηκεύεται ο καφές σε συνθήκες υποπίεσης.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Α, απλά αεροστεγή (hi-end) βαζάκια είναι. Νόμιζα ότι αφαιρούσαν τον αέρα από μέσα με μηχανικό τρόπο, ώστε να αποθηκεύεται ο καφές σε συνθήκες υποπίεσης.
Υπάρχουν και άλλα που εκτοπίζουν τον αέρα στον κενό χώρο με κάποιο έμβολο, και άλλα που διώχνουν αέρα και δημιουργούν υποπίεση. Εν γένει οι διαφορές μεταξύ των τριών ειδών δεν είναι δραματικές.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Έχουμε και λέμε...

H κυρία μετά απο 11 χρόνια κάτι έπαθε και γέμιζε νερό το πιατάκι απο κάτω συνέχεια....
Ο μάστορας, ναι εγώ, την άνοιξα και προσπάθησα να ξεβουλώσω το σωληνάκι με ματζούνια, σόδες και ξύδια.
Τελοσπάντων πήρε νερά το μπροστινό σύστημα, παίξανε μπιστολάκια για στέγνωμα, με τα πολλά την έδεσα, την έβαλα στη μπρίζα και πήρα τα @@ μου και με τσίμπησε και λίγο το ρεύμα...
Πάει αυτή, θεοσχωρέστην....

Πάνω κάτω 200 ευρώ τι παίρνουμε τώρα;
Δε θέλω με κάψουλες και χαζαμάρες, θέλω να βάζω εγώ καφέ όπως στα σουπερντουπερ σπεσιαλλιτυ καφέ που φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια γύρω μας...
ΥΓ μύλους και ιστορίες οχι ακόμα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Έχουμε και λέμε...

H κυρία μετά απο 11 χρόνια κάτι έπαθε και γέμιζε νερό το πιατάκι απο κάτω συνέχεια....
Ο μάστορας, ναι εγώ, την άνοιξα και προσπάθησα να ξεβουλώσω το σωληνάκι με ματζούνια, σόδες και ξύδια.
Τελοσπάντων πήρε νερά το μπροστινό σύστημα, παίξανε μπιστολάκια για στέγνωμα, με τα πολλά την έδεσα, την έβαλα στη μπρίζα και πήρα τα @@ μου και με τσίμπησε και λίγο το ρεύμα...
Πάει αυτή, θεοσχωρέστην....

Πάνω κάτω 200 ευρώ τι παίρνουμε τώρα;
Δε θέλω με κάψουλες και χαζαμάρες, θέλω να βάζω εγώ καφέ όπως στα σουπερντουπερ σπεσιαλλιτυ καφέ που φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια γύρω μας...
ΥΓ μύλους και ιστορίες οχι ακόμα...

Αφού δεν έχεις μύλο δεν αξίζει να πάρεις κάτι καλό. Μέχρι τα διακόσια ευρώ εγώ θα έπαιρνα μία Delonghi Dedica Pump. Αποδεκτό αποτέλεσμα για τα λεφτά της.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έχουμε και λέμε...

H κυρία μετά απο 11 χρόνια κάτι έπαθε και γέμιζε νερό το πιατάκι απο κάτω συνέχεια....
Ο μάστορας, ναι εγώ, την άνοιξα και προσπάθησα να ξεβουλώσω το σωληνάκι με ματζούνια, σόδες και ξύδια.
Τελοσπάντων πήρε νερά το μπροστινό σύστημα, παίξανε μπιστολάκια για στέγνωμα, με τα πολλά την έδεσα, την έβαλα στη μπρίζα και πήρα τα @@ μου και με τσίμπησε και λίγο το ρεύμα...
Πάει αυτή, θεοσχωρέστην....

Πάνω κάτω 200 ευρώ τι παίρνουμε τώρα;
Δε θέλω με κάψουλες και χαζαμάρες, θέλω να βάζω εγώ καφέ όπως στα σουπερντουπερ σπεσιαλλιτυ καφέ που φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια γύρω μας...
ΥΓ μύλους και ιστορίες οχι ακόμα...
Δεν μπορεί, δεν το δέχομαι. Ξαναπροσπάθησε. Πάρε και κιτάκι επισκευής με καινούρια o-rings (αν υπάρχει για τη συγκεκριμένη) και φτιάξτη.
Την περασμένη εβδομάδα έκανα βίδες τη Jura F50 και την καθάρισα και τη γράσαρα και είναι μια χαρά. O-rings δεν άλλαξα γιατί ήταν μια χαρά. (Τα είχε αλλάξει αυτός που την αγόρασα)
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Έχουμε και λέμε...

H κυρία μετά απο 11 χρόνια κάτι έπαθε και γέμιζε νερό το πιατάκι απο κάτω συνέχεια....
Ο μάστορας, ναι εγώ, την άνοιξα και προσπάθησα να ξεβουλώσω το σωληνάκι με ματζούνια, σόδες και ξύδια.
Τελοσπάντων πήρε νερά το μπροστινό σύστημα, παίξανε μπιστολάκια για στέγνωμα, με τα πολλά την έδεσα, την έβαλα στη μπρίζα και πήρα τα @@ μου και με τσίμπησε και λίγο το ρεύμα...
Πάει αυτή, θεοσχωρέστην....

Πάνω κάτω 200 ευρώ τι παίρνουμε τώρα;
Δε θέλω με κάψουλες και χαζαμάρες, θέλω να βάζω εγώ καφέ όπως στα σουπερντουπερ σπεσιαλλιτυ καφέ που φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια γύρω μας...
ΥΓ μύλους και ιστορίες οχι ακόμα...
Την επομενη φορα που θα ερθεις στο σπιτι θα σου φτιαξω καφε για να εχεις σημειο αναφορας,μην παρεις μηχανη που να παιρνει αλεσμενο καφε σε αυτο το επιπεδο χρηματων .Δεν θα μπορεις να βαζεις speciality λογο ποσοτητας και δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα.Η παρε την ιδια που ειχες η περιμενε να φτασεις κοντα στα 400 για να παρεις κατι που μπορει να βγαλει καφε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Την επομενη φορα που θα ερθεις στο σπιτι θα σου φτιαξω καφε για να εχεις σημειο αναφορας,μην παρεις μηχανη που να παιρνει αλεσμενο καφε σε αυτο το επιπεδο χρηματων .Δεν θα μπορεις να βαζεις speciality λογο ποσοτητας και δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα.Η παρε την ιδια που ειχες η περιμενε να φτασεις κοντα στα 400 για να παρεις κατι που μπορει να βγαλει καφε.
Δεν είναι καλή ιδέα το σημείο αναφοράς. Μετά δεν θα του αρέσει τίποτα. :biggrin:

Ξέρεις πόσο χαίρομαι αυτούς που πίνουν γλυκούς με πολύ γάλα από το πρώτο τυχαίο καφέ και λένε "Τι έφτιαξε πάλι ο μάστορας!". :drinks:
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Δεν είναι καλή ιδέα το σημείο αναφοράς. Μετά δεν θα του αρέσει τίποτα. :biggrin:
Αυτη ειναι η κλασικη απαντηση απο τους φιλους που ερχονται σπιτι για καφε :δεν ερχομαι ρε μετα θα κανω να πιω καφε απ εξω δυο μηνες!!!!.
Το χειροτερο το ειχα κανει σε συνφορουμητη που ειχα γνωρισει σε ενα φορουμ που ασχολειται με καφε,ειχαμε πολυ καλη επαφη και συμφωνουσαμε σε αυτα που γραφαμε.Τοτε λοιπον παιρνει το πρωταθλημα barista ενας πολυ καλος φιλος με τον ακριβοτερο καφε που εχει πουληθει ποτε σε δημοπρασια(αφου πηρε πανεληνιο barista και παγκοσμιο στο brew η τιμη πηγε 6000+ euro per kg και δεν εμεινε ουτε κοκκος απουλητος),ηταν μια συνεργασια του Semeon Abay και της Ninety plus.Ηρθε λοιπον στα χερια μου ενα σακουλακι με 150 γραμμαρια απο αυτον τον καφε που ειχε βγει για τον διαγωνισμο. Εγω ειχα περασει το πρωτο σοκ της γευσης οταν δοκιμαζαν τον τροπο καβουρδισματος γιατι καναμε παρεα τοτε.Κοιταξα τρεις η τεσσερις φορες το φλυτζανι για να δω οτι δεν εχουν βαλει μεσα φρουτα,και η εκχειληση ηταν απο αυτες που κανονικα τις πετας στον νεροχυτη(15 δευτερολεπτα ροη σαν βρυση νερου).Εκει καταλαβα οτι το συμμαντικοτερο θεμα ειναι το νερο και ο καφες.Αυτος ο καφες η πρωτη γευση του και το αρωμα του ηταν χυμος ανανα,κανονικοτατα δεν εψαχνες να βρεις κατι καπου που σου φανηκε,και το μαγικο ηταν οτι το τελειωμα του ηταν ωριμες γλυκες φραουλες,που οσο καλυτερη εκχειληση εκανες τοσο ποιο πολυ ωρα ειχες αυτη την γευση στο στομα σου(περιπου μιση ωρα)εννοειται οτι δεν ηθελες να πιεις νερο.Εστειλα ενα π.μ στον συνφορουμιτη ηρθε σπιτι και καταστραφηκε γευστικα,και ειχε την ακριβοτερη μονη μηχανη που κυκλοφορει στο σπιτι του(kees van der western speedster).
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Αυτη ειναι η κλασικη απαντηση απο τους φιλους που ερχονται σπιτι για καφε :δεν ερχομαι ρε μετα θα κανω να πιω καφε απ εξω δυο μηνες!!!!.
Το χειροτερο το ειχα κανει σε συνφορουμητη που ειχα γνωρισει σε ενα φορουμ που ασχολειται με καφε,ειχαμε πολυ καλη επαφη και συμφωνουσαμε σε αυτα που γραφαμε.Τοτε λοιπον παιρνει το πρωταθλημα barista ενας πολυ καλος φιλος με τον ακριβοτερο καφε που εχει πουληθει ποτε σε δημοπρασια(αφου πηρε πανεληνιο barista και παγκοσμιο στο brew η τιμη πηγε 6000+ euro per kg και δεν εμεινε ουτε κοκκος απουλητος),ηταν μια συνεργασια του Semeon Abay και της Ninety plus.Ηρθε λοιπον στα χερια μου ενα σακουλακι με 150 γραμμαρια απο αυτον τον καφε που ειχε βγει για τον διαγωνισμο. Εγω ειχα περασει το πρωτο σοκ της γευσης οταν δοκιμαζαν τον τροπο καβουρδισματος γιατι καναμε παρεα τοτε.Κοιταξα τρεις η τεσσερις φορες το φλυτζανι για να δω οτι δεν εχουν βαλει μεσα φρουτα,και η εκχειληση ηταν απο αυτες που κανονικα τις πετας στον νεροχυτη(15 δευτερολεπτα ροη σαν βρυση νερου).Εκει καταλαβα οτι το συμμαντικοτερο θεμα ειναι το νερο και ο καφες.Αυτος ο καφες η πρωτη γευση του και το αρωμα του ηταν χυμος ανανα,κανονικοτατα δεν εψαχνες να βρεις κατι καπου που σου φανηκε,και το μαγικο ηταν οτι το τελειωμα του ηταν ωριμες γλυκες φραουλες,που οσο καλυτερη εκχειληση εκανες τοσο ποιο πολυ ωρα ειχες αυτη την γευση στο στομα σου(περιπου μιση ωρα)εννοειται οτι δεν ηθελες να πιεις νερο.Εστειλα ενα π.μ στον συνφορουμιτη ηρθε σπιτι και καταστραφηκε γευστικα,και ειχε την ακριβοτερη μονη μηχανη που κυκλοφορει στο σπιτι του(kees van der western speedster).
Νάσο, καφέ θέλω να πιώ όχι φρουτοσαλάτα...
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Με φώναξε κανείς; :roflmao:
Θα χαρω να σε ακουω να μου πεις αυτο και να σου αποκαλυψω οτι αυτο που πινεις δεν εχει ζαχαρη........
Καλημερα στα μαστορια, θα μας κανετε να μη ξαναπιουμε καφε εσεις, κανονιστε... View attachment 197944
Θυμωνω με αυτους που σου εφτιαξαν αυτο το πραγμα οχι εσενα(ο θεος να το κανει μακιατο).Χαλια μαυρα πρεπει να ειναι γευστικα.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Θα χαρω να σε ακουω να μου πεις αυτο και να σου αποκαλυψω οτι αυτο που πινεις δεν εχει ζαχαρη........

Θυμωνω με αυτους που σου εφτιαξαν αυτο το πραγμα οχι εσενα(ο θεος να το κανει μακιατο).Χαλια μαυρα πρεπει να ειναι γευστικα.
Χαλαρωσε, κουλ, μια χαρα ειναι το καφεδακι, και το εφτιαξα εγω.
Μ αρεσει και το πινω, μεχρι να παρω καλη μηχανη καλο καφε κλπ κλπ και να μπορω ν αφιερωνω χρονο.
Nesspreso ειναι με αφρογαλα απο το αεροτσινο.
Γλυκος η αληθεια.
μια χαρουλα ειναι, και λογικη τιμη, και πανω απ ολα χωρις κοπο μπαμ μπαμ.

φαντασου δηλαδη στην κατηγορια της φωτογραφιας να νευριαζα με ολα αυταπου βλεπω.. δε θα πρεπε ν αφηνω κανεναν να ποσταρει ετσι..

;)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Θα χαρω να σε ακουω να μου πεις αυτο και να σου αποκαλυψω οτι αυτο που πινεις δεν εχει ζαχαρη........
Τι εννοείς πάλι με αυτό; Μίλα καθαρά Βίρνα!

(Κι εγώ τους 6-7 καφέδες που πίνω ετησίως, μέτριους είτε γλυκούς, έτσι τους θέλω - σαν κι εμένα).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ευτυχώς δεν έχω τάσεις κατήχησης του ποιοτικού καφέ στα πλήθη. Άσε που μετά δεν θα φτάνει και θα ακριβύνει (κι άλλο). :biggrin:

Μην το κάνουμε σαν τον ήχο που όποιος ακούει μουσική υποχρεούται να ζει μέσα σε subwoofer. :o:biggrin:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Γαμw τη Gaggia μέσα...

Μέσα στις δύο βδομάδες που την έβγαλα ξανά από την αποθήκη, αναγκάζομαι να την ανοίξω κάθε 2 καφέδες για επισκευή. Να τη δώσω για γενικό σέρβις αποκλείεται αφού θα στοιχίσει πιο πολύ από την αξία της. Και το βασικό, η άλλη είναι ακόμα στο σέρβις της Γερμανίας και δεν έχω τρίτη εναλλακτική μηχανή.

Η τελευταία βλάβη που έβγαλε το πρωί ήταν στη βαλβίδα που ελέγχει πού θα πάει το νερό, στο group ή στο steam wand. Δεν έκλεινε καλά και μοιραζόταν η πίεση στις δύο παροχές, άρα καφές γιοκ. Άνοιγμα, εύρεση του προβλήματος, καθάρισμα και συναρμολόγηση. Αμ δε... Κάπου είχε πέσει η άσπρη πλαστική ροδελίτσα που δείχνει το βέλος (περίπου 2mm). Έχει ιδιαίτερο πάτημα και δεν μπορούσα να κάνω πατέντα με κάτι άλλο.

IMG_6212.jpg


Ατέλειωτο ψάξιμο μέσα στη μηχανή, στον πάγκο, στο πάτωμα. Πουθενά. Θυμήθηκα ότι στην αρχή των εργασιών σκούπισα με την ηλεκτρική τον αλεσμένο καφέ που υπήρχε στον πάγκο. Ευτυχώς η σκούπα έχει διάφανο κάδο και μετά από ψάξιμο με κούνημα και ανακάτεμα, βλέπω στον πάτο το περιβόητο εξάρτημα.

Άδειασμα κάδου, εξόρυξη, πλύσιμο, τοποθέτηση. Όλα καλά. Έτσι τελείωσε άλλη μία περιπέτεια ανόητης σπατάλης χρόνου. Μέχρι την επόμενη χαμογελώ.
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top