Benq 5700-Epson 9400 or JVCN5b

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Και θα κάνεις τρομερό λάθος.
Μιας και όσον αφορά την εικόνα γνωρίζεις πολύ περισσότερα από εμένα, και μάλλον από όλους εδώ μέσα, θεωρείς ότι παίζει τόσο καλύτερα ακόμη και ο μικρός JVC από τον Epson που αξίζει την υπέρβαση;
Θεωρώντας ότι μιλάμε για μέσο χρήστη και μέτρια οικονομική δυνατότητα.
(χωρίς βέβαια να αναφέρομαι στον φίλο @aimar που ξεκίνησε την κουβέντα γιατί δεν γνωρίζω ούτε τις γνώσεις του ούτε τα οικονομικά του)
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μιας και όσον αφορά την εικόνα γνωρίζεις πολύ περισσότερα από εμένα, και μάλλον από όλους εδώ μέσα, θεωρείς ότι παίζει τόσο καλύτερα ακόμη και ο μικρός JVC από τον Epson που αξίζει την υπέρβαση;
Θεωρώντας ότι μιλάμε για μέσο χρήστη και μέτρια οικονομική δυνατότητα.
(χωρίς βέβαια να αναφέρομαι στον φίλο @aimar που ξεκίνησε την κουβέντα γιατί δεν γνωρίζω ούτε τις γνώσεις του ούτε τα οικονομικά του)
Δεν μπορώ να μπω στην τσέπη του καθένα. Δεν μπορώ να ορίσω τι είναι υπέρβαση. Είναι υποκειμενικό και για μένα είναι κατανοητά τα όρια που βάζει ο κάθε καταναλωτής.
Προσωπικά. η φιλοσοφία μου είναι να μη βάλω ποτέ φέσι για μηχάνημα τεχνολογίας. Τα έχω; Το αγοράζω. Έχω λιγότερα; Παίρνω κάτι πιο οικονομικό ή μαζεύω για το ακριβότερο. Όχι ότι αγοράζω πάντα τοις μετρητοίς,, αλλά αν βάλω δόσεις θέλω να ξέρω ότι μπορώ να τις καλύψω και ότι δε θα περάσει μια Ολυμπιάδα για να εξοφλήσω.

Οπότε, ας μιλήσω για το τεχνικό κομμάτι.
Για το sdr:
Δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Η Epson είναι μια κατηγορία μόνη της. Στις 2-3 χιλ. παρουσίασε τον πιο ώριμο προβολέα της, ο οποίος είναι άλλος ένας hd με eshift. Ωραίος φακός, καλό ansi. Δε με τρέλαναν οι στάθμες μαύρου, είμαι και λίγο καλομαθημένος , Παίζει σαν ακριβότερο μηχανάκι. Απέναντι του έχει παρόμοιων δυνατοτήτων με το παρελθόν προβολείς, αλλά με 4k panels αυτή τη φορά. Οι διαφορές σε contrast παραμένουν, όπως κι αυτές των αλγόριθμων κίνησης. Είναι ορατές; Ανάλογα το υλικό. Είναι μεγάλες; Υποκειμενικά όχι και τόσο, αλλά είναι αντιληπτές.
Απ' εδώ σου κάνω highlight την πιο σημαντική φράση:

Some further statistics for you... 80% of movie content resides below 13% ADL, 50% below 5% ADL, and the average brightness/ADL of SDR movies is circa 8% ADL, with HDR movies being lower than this.

Όπου ADL=Average Display Luminance=Μέση φωτεινότητα προβολικού. Παρόλο που, όπως αναφέρει και νωρίτερα, το on/off απο μόνο του δε λέει όλη την ιστορία, όπως αντίστοιχα δεν τη λέει και το ansi (50% ADL), καταλαβαίνεις απ' τα παραπάνω νούμερα γιατί είναι σημαντικότερη τιμή αυτή του on/off και γιατί υπερτερεί ο jvc έναντι των υπολοίπων lcd κι όλοι οι lcd με τη σειρά τους έναντι των dlp.

Δώσε έμφαση στο ότι για hdr ταινίες το ADL, πέφτει ακόμα χαμηλότερα, γιατί θα διαβάσεις διάφορες αρλούμπες δεξιά κι αριστερά στην κατηγορία για το ansi των dlp και τη σημασία του στο hdr.:roflmao::o

Θα συνεχίσω αύριο (να κοιμηθούμε και λίγο) για το hdr, που είναι κι ο βασικός λόγος που υποστήριξα ότι κάνεις λάθος για τις διαφορές jvc με Epson. Μήπως η Epson άργησε πολύ να μπει στο παιχνίδι των 4k;


ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Ξεχνιέσαι μου φαίνεται. Παίζει άσχημα ο Epson σου σε βαμμένο κόντρα πλακέ; Είναι εξαιρετικό μηχανάκι.
Όποτε τον είδα στο χώρο σου δε μου έλειψε σχεδόν τίποτα (λίγο το επίπεδο μαύρου). Αλλά από πίσω του έχει κι ένα lumagen pro να κάνει tone mapping, 3d lut, auto aspect κλπ κλπ. Μην το ξεχνάς αυτό.
Αν τον είχες σκέτο και τον έβαζες δίπλα σε ένα native 4k προβολέα με δυναμικό tone mapping καταλαβαίνεις τι θα γινόταν. ;)
Με εκθέτεις !!!
Εγώ είμαι βλαμμένο οπότε δεν πιανομαι.
Δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν αυτό που έχω κάνει εγώ .
Όπως το είπες εγώ έχω lumagen με oppo 203 ενδιάμεσα .
Άλλοι όμως δεν διαθέτουν χρήματα ούτε για oppo .
Ξέρεις πολλούς να κάτσουν να φτιάξουν οθόνη μόνοι τους
Δεν μπορούν .
Εγώ είχα την πολύτιμη βοήθεια άλλων τριών ατόμων ώστε να γίνει .
Και πολύ χρόνο διότι θέλει πάνω από 10 χέρια για να γίνει σωστά .
Γι'αυτό πέτυχε, μέχρι και το ρολό που θα βάψεις παίζει ρόλο .
Τέλος πάντων
Λύσεις υπάρχουν .
Αγγελίες υπάρχουν .
Μόνο να αγοράσεις τον jvc είναι δηλαδή ;
Εδώ μέσα οι 9/10 το παίζουν γνωστες.
Όλοι καλιμπρατορες
Για να παίξει ο επσον όπως είδες η ο jvc θέλει πολλλεεεες ώρες καλιμπραρισμα που σχεδόν κανένας δεν κάνει .
Για να μην πω για την οθόνη που προβάλλουν ....
Τέλος πάντων μέρες που είναι γίνομαι κακός κ δεν το θέλω .

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία ευτυχία με δύναμη και υπομονή !
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι βρε ...σε ποια κατηγορια την τοποθετης αν πας να αγορασης μια που να παιζει στα ιδια ?
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Στην κατηγορία μια καλής οθόνης με 1.0 gain θεωρω
Το κόστος πάντως δεν ήταν αμελητέο όπως νομίζεις .
Κ αν προσθέσουμε κ τις εργατοώρες δεν συμφέρει .
Υπάρχουν πολλές καλές σταθερές οθόνες όπως ξέρεις .
Αλλά πάντα ότι πληρώσεις παίρνεις .
Η Στιούαρτ από ότι ξέρεις ανάλογα τον προβολέα προτείνει κ οθόνη ...
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Δεν μπορώ να μπω στην τσέπη του καθένα. Δεν μπορώ να ορίσω τι είναι υπέρβαση. Είναι υποκειμενικό και για μένα είναι κατανοητά τα όρια που βάζει ο κάθε καταναλωτής.
Προσωπικά. η φιλοσοφία μου είναι να μη βάλω ποτέ φέσι για μηχάνημα τεχνολογίας. Τα έχω; Το αγοράζω. Έχω λιγότερα; Παίρνω κάτι πιο οικονομικό ή μαζεύω για το ακριβότερο. Όχι ότι αγοράζω πάντα τοις μετρητοίς,, αλλά αν βάλω δόσεις θέλω να ξέρω ότι μπορώ να τις καλύψω και ότι δε θα περάσει μια Ολυμπιάδα για να εξοφλήσω.

Οπότε, ας μιλήσω για το τεχνικό κομμάτι.
Για το sdr:
Δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Η Epson είναι μια κατηγορία μόνη της. Στις 2-3 χιλ. παρουσίασε τον πιο ώριμο προβολέα της, ο οποίος είναι άλλος ένας hd με eshift. Ωραίος φακός, καλό ansi. Δε με τρέλαναν οι στάθμες μαύρου, είμαι και λίγο καλομαθημένος , Παίζει σαν ακριβότερο μηχανάκι. Απέναντι του έχει παρόμοιων δυνατοτήτων με το παρελθόν προβολείς, αλλά με 4k panels αυτή τη φορά. Οι διαφορές σε contrast παραμένουν, όπως κι αυτές των αλγόριθμων κίνησης. Είναι ορατές; Ανάλογα το υλικό. Είναι μεγάλες; Υποκειμενικά όχι και τόσο, αλλά είναι αντιληπτές.
Απ' εδώ σου κάνω highlight την πιο σημαντική φράση:

Some further statistics for you... 80% of movie content resides below 13% ADL, 50% below 5% ADL, and the average brightness/ADL of SDR movies is circa 8% ADL, with HDR movies being lower than this.

Όπου ADL=Average Display Luminance=Μέση φωτεινότητα προβολικού. Παρόλο που, όπως αναφέρει και νωρίτερα, το on/off απο μόνο του δε λέει όλη την ιστορία, όπως αντίστοιχα δεν τη λέει και το ansi (50% ADL), καταλαβαίνεις απ' τα παραπάνω νούμερα γιατί είναι σημαντικότερη τιμή αυτή του on/off και γιατί υπερτερεί ο jvc έναντι των υπολοίπων lcd κι όλοι οι lcd με τη σειρά τους έναντι των dlp.

Δώσε έμφαση στο ότι για hdr ταινίες το ADL, πέφτει ακόμα χαμηλότερα, γιατί θα διαβάσεις διάφορες αρλούμπες δεξιά κι αριστερά στην κατηγορία για το ansi των dlp και τη σημασία του στο hdr.:roflmao::o

Θα συνεχίσω αύριο (να κοιμηθούμε και λίγο) για το hdr, που είναι κι ο βασικός λόγος που υποστήριξα ότι κάνεις λάθος για τις διαφορές jvc με Epson. Μήπως η Epson άργησε πολύ να μπει στο παιχνίδι των 4k;


ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
Καλά τα είχαμε στο μυαλό μας τόσο καιρό, βολευόμαστε με τον Epson και περιμέναμε τους προσιτούς 4Κ native προβολείς για να πάρουμε. Γιατί μας τα ανατρέπεις ? :biggrin:

Χρόνια πολλά σε όλους και καλά Χριστούγεννα!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Στην κατηγορία μια καλής οθόνης με 1.0 gain θεωρω
Το κόστος πάντως δεν ήταν αμελητέο όπως νομίζεις .
Κ αν προσθέσουμε κ τις εργατοώρες δεν συμφέρει .
Υπάρχουν πολλές καλές σταθερές οθόνες όπως ξέρεις .
Αλλά πάντα ότι πληρώσεις παίρνεις .
Η Στιούαρτ από ότι ξέρεις ανάλογα τον προβολέα προτείνει κ οθόνη ...
ειναι δυσκολη η diy οθονη .......αναλογα τι θες να δεις βεβαια....
....μια οθονη νορμαλ οικονομικα ειναι σιγουρακη καλυτερη
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Μήπως η Epson άργησε πολύ να μπει στο παιχνίδι των 4κ;
Μήπως για κάποιον άλλο λόγο δεν θέλει να μπει ακόμα ;
Τεχνογνωσία την έχει ;
Νομίζω κάπου έγραψες ότι έχει αντίπαλο το 4κ πάνελ ο epson 9400 ;
Μιλάμε τώρα για διπλό κόστος αγοράς έτσι ;;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Με εκθέτεις !!!
Εγώ είμαι βλαμμένο οπότε δεν πιανομαι.
Δεν μπορώ να προτείνω σε κανέναν αυτό που έχω κάνει εγώ .
Όπως το είπες εγώ έχω lumagen με oppo 203 ενδιάμεσα .
Άλλοι όμως δεν διαθέτουν χρήματα ούτε για oppo .
Ξέρεις πολλούς να κάτσουν να φτιάξουν οθόνη μόνοι τους
Δεν μπορούν .
Εγώ είχα την πολύτιμη βοήθεια άλλων τριών ατόμων ώστε να γίνει .
Και πολύ χρόνο διότι θέλει πάνω από 10 χέρια για να γίνει σωστά .
Γι'αυτό πέτυχε, μέχρι και το ρολό που θα βάψεις παίζει ρόλο .
Τέλος πάντων
Λύσεις υπάρχουν .
Αγγελίες υπάρχουν .
Μόνο να αγοράσεις τον jvc είναι δηλαδή ;
Εδώ μέσα οι 9/10 το παίζουν γνωστες.
Όλοι καλιμπρατορες
Για να παίξει ο επσον όπως είδες η ο jvc θέλει πολλλεεεες ώρες καλιμπραρισμα που σχεδόν κανένας δεν κάνει .
Για να μην πω για την οθόνη που προβάλλουν ....
Τέλος πάντων μέρες που είναι γίνομαι κακός κ δεν το θέλω .

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία ευτυχία με δύναμη και υπομονή !
Αν σε εξέθεσα συγγνώμη! Θα αποκαταστήσω την τιμή σου. Πότε να έρθω να σε ζητήσω; :roflmao:
Βλαμμένοι είμαστε οι περισσότεροι εδώ μέσα. Μια καινούργια Stewart στις 120'' κοστίζει πάνω από 4 χιλ.
Τι να αναλύσουμε παραπάνω για budget ρε Μάκη; Αυτός που δεν έχει για oppo, θα τα ρίξει σε stewart;
Ειδικά αν μιλάμε για λευκή οθόνη, μπορεί να βρεθεί παρόμοια λύση με το 1/4 των χρημάτων.
Κατά τ' άλλα δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε. Για να παίξει γ@μ@τ@ (κι όντως παίζει γ@μ@τ@) ο Epson σου, έγιναν πολλά στο set up σου, έφαγε άφθονες ώρες ο Μανώλης, έβαλες πολύ μεράκι και κόπο κι εσύ και τα παιδιά που βοήθησαν!!!! Η stewart ή η οποιαδήποτε ακριβή οθόνη, για να είμαι ειλικρινής, δε μου έλειψε καθόλου στο τελικό αποτέλεσμα!
Και ναι, είναι όπως το λες, οι περισσότεροι θα πάρουν τον Epson, τον jvc, τον benq και θα τον ρίξουν απέναντι στην οθόνη τους. Χωρίς πολλά πολλά. Οπότε; Ποιος απ' όλους ξεκινάει απο καλύτερη αφετηρία και για ποιους λόγους;
Να τους πω και πάλι επιγραμματικά; Contrast, native 4k, adaptive hdr, αλγόριθμος κίνησης...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Μήπως για κάποιον άλλο λόγο δεν θέλει να μπει ακόμα ;
Τεχνογνωσία την έχει ;
Νομίζω κάπου έγραψες ότι έχει αντίπαλο το 4κ πάνελ ο epson 9400 ;
Μιλάμε τώρα για διπλό κόστος αγοράς έτσι ;;
Η ίδια δεν τα φτιάχνει;
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Έτσι έχω α
Η ίδια δεν τα φτιάχνει;
Μπορεί .
Δεν ξέρω .
Εσύ ξέρεις καλύτερα .
Συμφωνώ απόλυτα για αυτα που γράφεις.
Αλλά προτιμώ επσον με oppo και lunagen παρά jvc με Xiaomi box.
Γιατί πάρα πολύ αυτό κάνουν .
Και κόστος αγοράς είναι το ίδιο ετσι ;
Υγ. Εάν με ζητήσεις για να με αποκατάστησεις έχω ακριβά χόμπι κ έξοδα
Να το ξέρεις !
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Για μένα η πιο οικονομική και παράλληλα κορυφαία σε επιδόσεις λύση, είναι ο Epsonας με madvr (pc του χιλιάρικου). Αλλά θέλει άφθονο διάβασμα ρε φίλε και γνώσεις.
Εγώ το είδα ως εξής το δίλημμα.
Καλή οθόνη κι hd προβολέας ή μέτρια οθόνη και πιο future proof προβολέας;
Όποιος πάρει τον Epson έχει καταλάβει ότι σε 2 χρόνια θα θέλει να τον αλλάξει; Δεν είναι κι αυτό κόστος;
 

Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Γιώργο να σταθώ σε αυτό το τελευταίο αν μου επιτρέπεις. Επειδή ο καθένας μας αγοράζει με βάση τα οικονομικά του καλο θα ήταν να ξεκαθαριστεί ότι ο προβολέας είναι προϊόν τεχνολογίας που σύντομα θα είναι παρωχημένο και η μεταπωλιτικη αξία του πέφτει πολύ γρήγορα. Δεν είναι μια επένδυση όπως είναι τα ηχεία πχ τα οποία είναι πολύ πιο future proof. Ακόμα και native 4k να πάρεις σε 4 χρόνια θα είναι mainstream και θα κυνηγάμε όλοι το 8κ. Επομένως σκεπτόμενος ορθολογικά πρέπει να αποφασίσεις αν θες ένα καλό προβολέα σήμερα που σε δύο χρόνια θα είναι "παλιός" η αν θα πας all in σήμερα ώστε να έχεις ένα τρομερό μηχάνημα σήμερα το οποίο θα είναι αξιοπρεπές και μετά από τέσσερα χρόνια αλλά και πάλι θα ζαχαρωνεις τα καινούργια. Εγώ προσωπικά έχω κατασταλάξει στο φτηνότερο και αλλαγή όσο πιο σύντομα μπορώ. Επίσης αυτό που λέει ο Μάκης είναι πολύ σωστό: Δεν έχει νόημα να δώσεις 6 χιλιάρικα για ένα jvc και να πάρεις μια οθόνη των 200 ευρώ και να παίζεις σκαλιμπραριστος από tv box. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι στο κόστος αγοράς προβολέα πρέπει να συνυπολογιζεις το κόστος της οθόνης, του player (pc all the way για εμένα) και του καλιμπρατορα. Αν μιλάμε ειδικά για σαλόνι που οι συνθήκες φωτισμού δεν είναι εντελώς ελεγχόμενες η επένδυση σε μια alr οθόνη είναι πιο ορθολογική επιλογή από ένα ακριβό προτζεκτορα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Είπαμε ότι επιτρέπει η τσέπη.:drinks:
4 χρόνια στο χώρο του av είναι μια ζωή.
Για μένα το hd είναι ήδη παρωχημένο, αλλά να 'μαστε εδώ να συζητάμε για αγορά hd προβολέα.:roflmao:
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Για μένα η πιο οικονομική και παράλληλα κορυφαία σε επιδόσεις λύση, είναι ο Epsonας με madvr (pc του χιλιάρικου). Αλλά θέλει άφθονο διάβασμα ρε φίλε και γνώσεις.
Εγώ το είδα ως εξής το δίλημμα.
Καλή οθόνη κι hd προβολέας ή μέτρια οθόνη και πιο future proof προβολέας;
Όποιος πάρει τον Epson έχει καταλάβει ότι σε 2 χρόνια θα θέλει να τον αλλάξει; Δεν είναι κι αυτό κόστος;
Γιατί ξέρεις πολλούς παλαβους να κρατανε 3 χρόνια τον ίδιο προβολέα ;;
Αντικείμενικα οποίος παίρνει τον εκάστοτε 9400 οπότε αλλάζει μοντέλο μόνο χαμένος δεν βγαίνει ...
Είπαμε ότι επιτρέπει η τσέπη.:drinks:
4 χρόνια στο χώρο του av είναι μια ζωή.
Για μένα το hd είναι ήδη παρωχημένο, αλλά να 'μαστε εδώ να συζητάμε για αγορά hd προβολέα.:roflmao:
Ναι αλλά παίζει αξιοπρεπώς 4κ .
Και μόνο που τα βάζει σοβαρά με 4κ μοντέλο και τον στριμώχνει στα σχοινιά μου αρκεί
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ναι αλλά παίζει αξιοπρεπώς 4κ .
Και μόνο που τα βάζει σοβαρά με 4κ μοντέλο και τον στριμώχνει στα σχοινιά μου αρκεί
Γενικεύεις. Τον έβαλε να παίξει σόλο δίπλα σε 4k προβολέα με adaptive hdr;
Μην έχεις στο μυαλό σου τον eshift rs440!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top