Benq 5700-Epson 9400 or JVCN5b

Μηνύματα
3.662
Reaction score
5.495
Αντικείμενικα οποίος παίρνει τον εκάστοτε 9400 οπότε αλλάζει μοντέλο μόνο χαμένος δεν βγαίνει ...
Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ
Γενικεύεις. Τον έβαλε να παίξει σόλο δίπλα σε 4k προβολέα με adaptive hdr;
Μην έχεις στο μυαλό σου τον eshift rs440!
Μιας και έχεις τούμπανο pc λύσε μου μια απορία. Σε τι ανάλυση τρέχεις τα game στον δικό σου προβολέα και τι γίνεται με τον αναμορφικο;
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Γενικεύεις. Τον έβαλε να παίξει σόλο δίπλα σε 4k προβολέα με adaptive hdr;
Μην έχεις στο μυαλό σου τον eshift rs440!
Δεν έγραψα πουθενά για jvc .οπότε ...
Άρα ....
Να προσέχεις και να μην βγάζεις συμπεράσματα !
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Δεν έγραψα πουθενά για jvc .οπότε ...
Άρα ....
Να προσέχεις και να μην βγάζεις συμπεράσματα !
Με ποιον τον σύγκρινες λοιπόν;
Συστάσεις άλλου...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ

Μιας και έχεις τούμπανο pc λύσε μου μια απορία. Σε τι ανάλυση τρέχεις τα game στον δικό σου προβολέα και τι γίνεται με τον αναμορφικο;
3840x2160. Γίνεται ότι γίνεται με υλικό 16/9. Μαύρες μπάρες δεξιά αριστερά σε 2,35 οθόνη.
 


Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Με ποιον τον σύγκρινες λοιπόν;
Συστάσεις άλλου...
Ρε Γιώργο τι συστάσεις και τσαντιζεσαι κιόλας ;
Βγάζουν πολλές εταιρείες 4κ πάνελ ;;
2 είναι όλες κι όλες σε λογικά κόστη .
Πόσο πιο νιανια τα θες ;;;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.709
Και μια και μιλαμε για οικονομικες υπερβασεις , ποσο κοστιζει τωρα ο Ν5 ? η και ο Ν7 (που πιθανον θα με ενδιεφερε) ??
Μπορείς να βρεις τον Ν7 στα 6900€ με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.709
Ρε Γιώργο τι συστάσεις και τσαντιζεσαι κιόλας ;
Βγάζουν πολλές εταιρείες 4κ πάνελ ;;
2 είναι όλες κι όλες σε λογικά κόστη .
Πόσο πιο νιανια τα θες ;;;
Ε, τότε άσε τα μισόλογα και γράψε Sony απ' την αρχή. Λογικό είναι ο Γιώργος -και όχι μόνο- να καταλάβει ότι εννοείς JVC, γιατί μ' αυτούς γινόταν η σύγκριση σε όλο το thread.
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Επανέρχομαι για το hdr και τη σημασία του δυναμικού tone mapping. Η ταινιοθήκη μου αριθμεί πλέον άφθονο hdr υλικό , οι streaming υπηρεσίες έχουν γεμίσει πανάκριβες παραγωγές.
Η beta ανάπτυξη του madvr φαίνεται να φτάνει στο τέλος της, η lumagen έβγαλε νέο firmware (είναι εκπληκτικό), η jvc έφερε κι αυτή το δυναμικό tone mapping στους προβολείς της.
Μια μικρή αναδρομή, καθώς ήμουν εκεί απ' την αρχή. Είδα/ είχα τον πρώτο jvc με υποστήριξη hdr και την gamma καμπύλη d (rs500). Είδα το λογισμικό της sony για φόρτωση custom καμπύλης hdr στους προβολείς της (να 'ναι καλά ο Μανώλης Καστρουνής), είδα την ανάπτυξη εφαρμογής για τον ίδιο σκοπό από Enthusiasts (Arve) σε jvc, είδα το tone mapping της oppo, έτριψα τα μάτια μου την πρώτη φορά που είδα τον lumagen να κάνει στατικό tone mapping.
Είδα και συμμετείχα στη διαδικασία ωρίμανσης του τελευταίου. Μετά ξανάτριψα τα μάτια μου όταν είδα το δυναμικό tone mapping (πάλι απ' τη lumagen). Χρειάστηκε εκ νέου διαδικασία ωρίμανσης. Είδα πως ξεπεράστηκαν τα θέματα με το "ελαττωματικό" hdr υλικό (λάθος ή μηδενικά metadata). Έπειτα είδα το λογισμικό του madshi (madvr) να γονατίζει θηριώδη κάρτα γραφικών και να απογειώνει τον προβολέα μου!
Πέρα απ' τους καυγάδες για την καλύτερη τεχνολογία βιντεοπροβολής, η πραγματική αναβάθμιση έρχεται μέσα απ' την ποιότητα του προβαλλόμενου υλικού. Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στην ανάλυση, αλλά στο δυναμισμό της εικόνας, πρώτα και πάνω απ' όλα.
Το κλειδί συνεπώς δεν είναι τόσο το ποιος προβολέας (όχι ότι είναι ασήμαντο κι αυτό), όσο το τι tone mapping.
Τα Χριστούγεννα μαζευτήκαμε εδώ στο σπίτι κι επιλέξαμε να δούμε το Avengers Endgame μέσω madvr.
Λέω και υποστηρίζω ότι είναι ΕΥΚΟΛΑ η πιο εντυπωσιακή εικόνα που είδα στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τους βιντεοπροβολείς και τις τηλεοράσεις.
Δεν ξέρω πως διάολο θα γίνει να κάνουμε ένα συγκριτικό για τα μέλη (madvr, lumagen, jvc adaptive hdr, στατικό tone mapping οποιουδήποτε άλλου προβολέα), για να δείτε και να μοιραστείτε τον ενθουσιασμό μου.
Οι άνθρωποι έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο όπου παίρνουν το εξαιρετικό πρωτογενές υλικό, μετράνε τα χαρακτηριστικά του ανά καρέ (ο madvr παρέχει και live ιστόγραμμα) και τα προσαρμόζουν με ακρίβεια στις δυνατότητες του προβολικού.
Δεν μπορεί μια ταινία, επειδή έχει σε μια σκηνή με 4000 nits φωτεινό pixel και μέση φωτεινότητα pixel που δεν ξεπερνούν τα 200 nits να υιοθετήσει μια στατική καμπύλη, όπως συνέβαινε ως τώρα.
Κάπου θα είναι εντυπωσιακή η εικόνα, κάπου θα είναι flat.
Πως να συγκριθεί λοιπόν ο οποιοσδήποτε προβολέας με κάποιον άλλο που, εκτός από καλύτερο κοντράστ, έχει και δυναμικό tone mapping;
Αν, βέβαια, το διαβάσουμε κι ανάποδα, πως να συγκριθεί το δυναμικό tone mapping της jvc με αυτό της lumagen και του madvr, όταν αγνοεί πλήρως τη φωτεινότητα του προβολέα και δίνει 3 χοντροκομμένες και λιγότερο καλοζυγισμένες ρυθμίσεις; Εντάξει, δε θα φάει και το ψωμί μηχανημάτων που κοστίζουν 5-10 χιλιάρικα.
Αλλά ακόμα κι εξωτερική πηγή να επιλέξουμε για το tone mapping, πάλι ο προβολέας με το συνδυασμό καλύτερου κοντράστ και color volume θα έχει το κατιτίς παραπάνω...
Σε κάθε περίπτωση η jvc είναι πολύ μπροστά απ' τον ανταγωνισμό.
 



Μηνύματα
48
Reaction score
104
Καλησπέρα. Το έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό?
'Εκανα μία γρήγορη δοκιμή και έστειλα dolby vision στον προτζέκτορα.
Τα μηχανήματα που έχω είναι oppo(κλώνος)- marantz sr7011-vertex-jvc dla x5900.
IMG_0305.JPG
IMG_0306.JPG

Δεν είχα χρόνο γιa να κάνω συγκριτικές δοκιμές μεταξύ hdr -dv.Κάνει όντως dynamic tone mapping?
Τι γνώμη έχετε?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Διάβασε το post 3 εδώ.
Γενικά σαν θεωρία μπάζει απο χίλιες μεριές, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.908
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top