Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Ένας φίλος που γνωριστήκαμε λόγο της τρέλας μας για τους Γερμανικούς ποιμενικούς δουλεύει στην Intracom.
Πριν 5-6 χρόνια δούλευε σε ένα project όπου έπρεπε να φτιάξουν την νέα καλωδίωση για ένα project τις Boeing που προφανώς δεν μου είπε για ευνόητους λόγους.
Τελικά ήταν αυτό.
Αργότερα το 2019 υπέγραψαν νέο συμβόλαιο.

Κάποια στιγμή τον ρώτησα για όλον αυτό τον χαμό με τα καλώδια στον ήχο, τις θεωρίες κ.α. Προσπάθησα να του περιγράψω τι γίνεται γιατί δεν ασχολείται με τα του ήχου. Ασχολείται με μουσούδες 🐶.

Έβαλε τα γέλια.
Και συνεχίσαμε να μιλάμε για μουσούδες. 🙂

Πόσο καλύτερα νιώθεις που έχεις καλύτερα καλώδια από τα USAF AWACS?
:lolsign:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685

Tο τι γέλιο πρέπει να έχει ρίξει ο DellaSalla του Audioholics με τον Amir δεν υπάρχει. Όλη η Florida θα τον ακούει.
Βασικά και αυτός έχει Audio Precision Analyzer και τόσα χρόνια τους λέει "όλοι εσείς που λέτε ότι κάνετε κάτι στον ήχο, στείλτε μου να τα μετρήσω και αν είναι όπως λέτε ανακαλώ δημόσια".

Κανένας.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
2) Θα το πω με σαφήνεια: Καμία μα καμία διαφοροποίηση δεν επήλθε με την αλλαγή ψηφιακών καλωδίων. Για τη δοκιμή μπόρεσα να έχω ένα αρκετά ακριβό ψηφιακό καλώδιο ιδιαίτερα δημοφιλούς μάρκας (κατηγορίας € 500+ στο 1,5m) ώστε να το συγκρίνω με άλλα απλούστερα, ένα αξίας € 40, και κάποια δικά μου diy. Το "τερμάτισα" μάλιστα, δοκιμάζοντας για ψηφιακό καλώδιο και ένα 5μετρο(!) interconnect rca από το Praktiker με χωρητικότητα ...1100pF (ενώ το παραπάνω ακριβό, προς τιμήν του είχε όσο έγραφε, 70pF). Δεν άλλαξε το παραμικρό στα αποτελέσματα της τυφλής δοκιμής: είτε με το καλώδιο των € 500+ είτε με το 5μετρο rca των € 10, η ελάχιστη αυτή υπεροχή του Burmester συνέχισε να αποκαλύπτεται με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο υπέροχο ήχο, συνεπώς το ακριβό καλώδιο δεν συνεισέφερε τίποτα (ή αλλιώς, τα φθηνά δεν αφαίρεσαν τίποτα). Όταν όμως το 5μετρο το μετέτρεψα σε ...10μετρο αφού ήταν stereo και σύνδεσα τα δύο σκέλη του στη μία άκρη, τότε κανένα dac δεν "κλείδωνε" το σήμα και δεν έπαιζαν καθόλου.
Στα καλώδια ψηφιακού σήματος δεν έχει σημασία η τιμή της χωρητικότητας από μόνη της...

Αυτό που έχει σημασία είναι η χαρακτηριστική αντίσταση του καλωδίου, δηλαδή 75 Ω για τις συνδέσεις SPDIF και 110 Ω για τις AES/EBU.
Εφ’ όσον υπάρχει ικανοποιητική προσαρμογή των συνθέτων αντιστάσεων, πρακτικά είναι εξαιρετικά δύσκολο να εντοπισθούν διαφορές μεταξύ καλωδίων μετάδοσης ψηφιακών σημάτων, εκτός εάν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά μήκους.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Αρχικά να ξεκαθαρίσω, ότι πιστεύω τα καλώδια κάνουν κάποιες ηχητικές διαφορές ή επηρεάζουν με τον Α ή Β τρόπο το ότι περνάει από αυτά.
Επίσης κάθε καλώδιο κατασκευάζεται για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα καλώδιο 50 ζευγών του ΟΤΕ ή ένα καλώδιο της ΔΕΗ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηχείων ή ρεύματος ή interconnect (τα έχω δει αυτά).
Θα αναφερθώ σε δύο συμβάντα - παραδείγματα.
1. Το 1988-89, Διοικητής του Κέντρου Επικοινωνιών ΓΕΕΘΑ, μου έτυχε να αντικαταστήσω τις κρυπτομηχανές του ΝΑΤΟ BID/610. Είχαμε 6 τέτοια ικριώματα που υποστήριζαν αντίστοιχα κυκλώματα.
Όταν λοιπόν ξηλώθηκαν πρόσεξα τα καλώδια τροφοδοσίας που είχαν. Διαφορετικά από την πρίζα δικτύου και διαφορετικά από τα τροφοδοτικά και μετά (μπλενταρισμένα, με δύο φύλλα νάιλον ή κάτι τέτοιο και κάποια σχοινιά μέσα). Άραγε γιατί;
Αφού θα τα πετάγαμε, πήρα τότε κάποια μέτρα και τα είχα σαν καλώδια στο τότε σύστημα χωρίς να μπω σε διαδικασία δοκιμής. Απλά αντικατέστησα τα ηλεκτρολογικά που είχα.
2. Εν μέσω καραντίνας έπαιζα με καλώδια ρεύματος με τα ενεργά ATC SMC 40A. Όπως ξεκαθάρισα άκουγα κάποιες μικρο-διαφορές και εγώ και η σύζυγός μου, άσχετη με το χώρο αλλά προσπαθούσε να μου εξηγήσει το τι διαφορετικό άκουγε.
Έρχονται λοιπόν μια μέρα δύο φίλοι φυσικοί και μετά από κάποια εργασία και εξυπηρέτηση που τους έκανα τους ζήτησα να ακούσουν λίγο μουσική και συγκεκριμένα αν ακούσουν κάποια διαφορά μεταξύ δύο καλωδίων ρεύματος (του εργαστασιακού της ATC και ενός Neotech NEP 3200 αξίας πάνω από 1000 ευρώ, δανεικά).
Λοιπόν άκουσαν κάτι διαφορετικό, διαφορετικά, ο ένας διαφορετικά ο άλλος ΑΛΛΑ συμφώνησαν ότι υπάρχει διαφορά, χωρίς να μπορούν να το εξηγήσουν επιστημονικά.
Μάλιστα ο ένας πήρε και κάποιο φίλο του καθηγητή Παν/μιου, χωρίς πάλι να μπορέσει να μας το εξηγήσει.
Αυτά. Τώρα ο καθένας μας πιστεύει ή ακούει ότι θέλει και όπως τον κατευθύνει το μυαλό του.

ΥΓ Τα Neotech τα επέστρεψα αλλά αν είχα θα τα κράταγα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Καλώδιο ethernet χρησιμοποιείται πλέον για συνδεσμολογία ενεργών ηχείων και μεταφέρει και το απαραίτητο ρεύμα και το ψηφιακό σήμα.

Επίσης υπάρχουν ενεργά ηχεία υψηλών απαιτήσεων που παίρνουν σήμα μόνο από ethernet.

Kαι σε δικάναλο αλλά και σε πολυκάναλο επίπεδο υπάρχουν ήδη οι απαραίτητοι επεξεργαστές σήματος για τα παραπάνω.

Φτάσαμε στον Άρη, ο κόσμος αλλάζει, καθημερινά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Αρχικά να ξεκαθαρίσω, ότι πιστεύω τα καλώδια κάνουν κάποιες ηχητικές διαφορές ή επηρεάζουν με τον Α ή Β τρόπο το ότι περνάει από αυτά.
Επίσης κάθε καλώδιο κατασκευάζεται για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα καλώδιο 50 ζευγών του ΟΤΕ ή ένα καλώδιο της ΔΕΗ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηχείων ή ρεύματος ή interconnect (τα έχω δει αυτά).
Θα αναφερθώ σε δύο συμβάντα - παραδείγματα.
1. Το 1988-89, Διοικητής του Κέντρου Επικοινωνιών ΓΕΕΘΑ, μου έτυχε να αντικαταστήσω τις κρυπτομηχανές του ΝΑΤΟ BID/610. Είχαμε 6 τέτοια ικριώματα που υποστήριζαν αντίστοιχα κυκλώματα.
Όταν λοιπόν ξηλώθηκαν πρόσεξα τα καλώδια τροφοδοσίας που είχαν. Διαφορετικά από την πρίζα δικτύου και διαφορετικά από τα τροφοδοτικά και μετά (μπλενταρισμένα, με δύο φύλλα νάιλον ή κάτι τέτοιο και κάποια σχοινιά μέσα). Άραγε γιατί;
Αφού θα τα πετάγαμε, πήρα τότε κάποια μέτρα και τα είχα σαν καλώδια στο τότε σύστημα χωρίς να μπω σε διαδικασία δοκιμής. Απλά αντικατέστησα τα ηλεκτρολογικά που είχα.
2. Εν μέσω καραντίνας έπαιζα με καλώδια ρεύματος με τα ενεργά ATC SMC 40A. Όπως ξεκαθάρισα άκουγα κάποιες μικρο-διαφορές και εγώ και η σύζυγός μου, άσχετη με το χώρο αλλά προσπαθούσε να μου εξηγήσει το τι διαφορετικό άκουγε.
Έρχονται λοιπόν μια μέρα δύο φίλοι φυσικοί και μετά από κάποια εργασία και εξυπηρέτηση που τους έκανα τους ζήτησα να ακούσουν λίγο μουσική και συγκεκριμένα αν ακούσουν κάποια διαφορά μεταξύ δύο καλωδίων ρεύματος (του εργαστασιακού της ATC και ενός Neotech NEP 3200 αξίας πάνω από 1000 ευρώ, δανεικά).
Λοιπόν άκουσαν κάτι διαφορετικό, διαφορετικά, ο ένας διαφορετικά ο άλλος ΑΛΛΑ συμφώνησαν ότι υπάρχει διαφορά, χωρίς να μπορούν να το εξηγήσουν επιστημονικά.
Μάλιστα ο ένας πήρε και κάποιο φίλο του καθηγητή Παν/μιου, χωρίς πάλι να μπορέσει να μας το εξηγήσει.
Αυτά. Τώρα ο καθένας μας πιστεύει ή ακούει ότι θέλει και όπως τον κατευθύνει το μυαλό του.

ΥΓ Τα Neotech τα επέστρεψα αλλά αν είχα θα τα κράταγα.
Συγγνώμη αν γίνομαι απρεπής ή εριστικός, αλλά όλα αυτά, τα εννοείτε στα σοβαρά τώρα;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αρχικά να ξεκαθαρίσω, ότι πιστεύω τα καλώδια κάνουν κάποιες ηχητικές διαφορές ή επηρεάζουν με τον Α ή Β τρόπο το ότι περνάει από αυτά.
Επίσης κάθε καλώδιο κατασκευάζεται για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα καλώδιο 50 ζευγών του ΟΤΕ ή ένα καλώδιο της ΔΕΗ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηχείων ή ρεύματος ή interconnect (τα έχω δει αυτά).
Θα αναφερθώ σε δύο συμβάντα - παραδείγματα.
1. Το 1988-89, Διοικητής του Κέντρου Επικοινωνιών ΓΕΕΘΑ, μου έτυχε να αντικαταστήσω τις κρυπτομηχανές του ΝΑΤΟ BID/610. Είχαμε 6 τέτοια ικριώματα που υποστήριζαν αντίστοιχα κυκλώματα.
Όταν λοιπόν ξηλώθηκαν πρόσεξα τα καλώδια τροφοδοσίας που είχαν. Διαφορετικά από την πρίζα δικτύου και διαφορετικά από τα τροφοδοτικά και μετά (μπλενταρισμένα, με δύο φύλλα νάιλον ή κάτι τέτοιο και κάποια σχοινιά μέσα). Άραγε γιατί;
Αφού θα τα πετάγαμε, πήρα τότε κάποια μέτρα και τα είχα σαν καλώδια στο τότε σύστημα χωρίς να μπω σε διαδικασία δοκιμής. Απλά αντικατέστησα τα ηλεκτρολογικά που είχα.
2. Εν μέσω καραντίνας έπαιζα με καλώδια ρεύματος με τα ενεργά ATC SMC 40A. Όπως ξεκαθάρισα άκουγα κάποιες μικρο-διαφορές και εγώ και η σύζυγός μου, άσχετη με το χώρο αλλά προσπαθούσε να μου εξηγήσει το τι διαφορετικό άκουγε.
Έρχονται λοιπόν μια μέρα δύο φίλοι φυσικοί και μετά από κάποια εργασία και εξυπηρέτηση που τους έκανα τους ζήτησα να ακούσουν λίγο μουσική και συγκεκριμένα αν ακούσουν κάποια διαφορά μεταξύ δύο καλωδίων ρεύματος (του εργαστασιακού της ATC και ενός Neotech NEP 3200 αξίας πάνω από 1000 ευρώ, δανεικά).
Λοιπόν άκουσαν κάτι διαφορετικό, διαφορετικά, ο ένας διαφορετικά ο άλλος ΑΛΛΑ συμφώνησαν ότι υπάρχει διαφορά, χωρίς να μπορούν να το εξηγήσουν επιστημονικά.
Μάλιστα ο ένας πήρε και κάποιο φίλο του καθηγητή Παν/μιου, χωρίς πάλι να μπορέσει να μας το εξηγήσει.
Αυτά. Τώρα ο καθένας μας πιστεύει ή ακούει ότι θέλει και όπως τον κατευθύνει το μυαλό του.

ΥΓ Τα Neotech τα επέστρεψα αλλά αν είχα θα τα κράταγα.
Οι δόκτωρες κάτι λένε περί ισοστάθμισης και target curves. Αν ακούσεις τί συμβαίνει με την εφαρμογή μιας καμπύλης, τότε θα καταλάβεις πόσο μάταιο είναι να ασχολείσαι με καλώδια.
 

N

nickmitro

Guest
Αρχικά να ξεκαθαρίσω, ότι πιστεύω τα καλώδια κάνουν κάποιες ηχητικές διαφορές ή επηρεάζουν με τον Α ή Β τρόπο το ότι περνάει από αυτά.
Επίσης κάθε καλώδιο κατασκευάζεται για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα καλώδιο 50 ζευγών του ΟΤΕ ή ένα καλώδιο της ΔΕΗ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηχείων ή ρεύματος ή interconnect (τα έχω δει αυτά).
Θα αναφερθώ σε δύο συμβάντα - παραδείγματα.
1. Το 1988-89, Διοικητής του Κέντρου Επικοινωνιών ΓΕΕΘΑ, μου έτυχε να αντικαταστήσω τις κρυπτομηχανές του ΝΑΤΟ BID/610. Είχαμε 6 τέτοια ικριώματα που υποστήριζαν αντίστοιχα κυκλώματα.
Όταν λοιπόν ξηλώθηκαν πρόσεξα τα καλώδια τροφοδοσίας που είχαν. Διαφορετικά από την πρίζα δικτύου και διαφορετικά από τα τροφοδοτικά και μετά (μπλενταρισμένα, με δύο φύλλα νάιλον ή κάτι τέτοιο και κάποια σχοινιά μέσα). Άραγε γιατί;
Αφού θα τα πετάγαμε, πήρα τότε κάποια μέτρα και τα είχα σαν καλώδια στο τότε σύστημα χωρίς να μπω σε διαδικασία δοκιμής. Απλά αντικατέστησα τα ηλεκτρολογικά που είχα.
2. Εν μέσω καραντίνας έπαιζα με καλώδια ρεύματος με τα ενεργά ATC SMC 40A. Όπως ξεκαθάρισα άκουγα κάποιες μικρο-διαφορές και εγώ και η σύζυγός μου, άσχετη με το χώρο αλλά προσπαθούσε να μου εξηγήσει το τι διαφορετικό άκουγε.
Έρχονται λοιπόν μια μέρα δύο φίλοι φυσικοί και μετά από κάποια εργασία και εξυπηρέτηση που τους έκανα τους ζήτησα να ακούσουν λίγο μουσική και συγκεκριμένα αν ακούσουν κάποια διαφορά μεταξύ δύο καλωδίων ρεύματος (του εργαστασιακού της ATC και ενός Neotech NEP 3200 αξίας πάνω από 1000 ευρώ, δανεικά).
Λοιπόν άκουσαν κάτι διαφορετικό, διαφορετικά, ο ένας διαφορετικά ο άλλος ΑΛΛΑ συμφώνησαν ότι υπάρχει διαφορά, χωρίς να μπορούν να το εξηγήσουν επιστημονικά.
Μάλιστα ο ένας πήρε και κάποιο φίλο του καθηγητή Παν/μιου, χωρίς πάλι να μπορέσει να μας το εξηγήσει.
Αυτά. Τώρα ο καθένας μας πιστεύει ή ακούει ότι θέλει και όπως τον κατευθύνει το μυαλό του.

ΥΓ Τα Neotech τα επέστρεψα αλλά αν είχα θα τα κράταγα.
Διαφορες με καλωδιο ρευματος σε ενεργα ηχεια;Φυσικα,ναι.Οι καλωδιοαρνητες ας δοκιμασουν προτου εξεγερθουν.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα καλώδια στρατιωτικών προδιαγραφών είναι απείρως ανώτερα από αυτά του εμπορίου, ιδίως σε σχέση με του ήχου, σε Τεχνικές Προδιαγραφές.
Όταν για παράδειγμα ένα καλώδιο μπλεντάζ παίρνει δείγμα από ταλαντώτρια λυχνία εξόδου σε Radar, που σημαίνει ότι <<λειτουργεί>> στους 8 ή 12 GHz, δεν μπορεί παρά να είναι εξαιρετικό, για να μπορεί να μεταφέρει τέτοιο σήμα με ελάχιστες απώλειες.
Μιλάμε για συχνότητα 600.000 φορές μεγαλύτερη από το ακουστικό φάσμα!!!
Ο τρόπος κατασκευής τους, αλλά και τα υλικά τους, είναι αυτά που θα ονομάζαμε κορυφή.
Τεφλόν μονώσεις, πολλαπλές θωρακίσεις και επάργυρος χαλκός είναι μερικά μόνο.
Παρόλα αυτά, το κόστος τους είναι πολύ χαμηλότερο από τα καλώδια που ψωνίζουν οι αφελείς, για να έχουν να λένε.
 
Last edited:

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Εσεις οι γιατροι εστε πολυ αγριοι, ο προεδρας της ΕΒΙ ειναι γιατρος αγοραζοντας σουπερ ντουπερ και ουαου καλωδια . Εγω εχω σιαξει ιντερκονεκτ ενα απλο καλωδιο κεραιας RG59 mil spec
και καλεσα την ομαδα να το ακουσουμε φεραν και τα θκατς, αποτελεσμα να μου λεν καλο ειναι
αλλα εκεινο, ετουτο, το αλλο, με νευριασαν και τους εβαλα να ξεχωριζουν ποτε πεζ το ακουστικο μπασσο και ποτε το ηλεκρικο σε επιλογη δικη μου βεβαια εδω εκανα μια ματσαραγκια επελεξα προγραμμα να μην αναγνωριζεται αμεσως ποιο απο τα δυο μπασσα πεζνε
Ε μερικες φορες το αναγνωριζαν της περισσοτερες Οχι
με τα βαν ντεν χουλ τα θκαμ δεν υπαρχει καμια διαφορα με το RG59 MIL SPEC :drinks:
Αν κατάλαβα καλά ακούς και εσύ διαφορές μεταξύ των καλωδίων. Απλά δεν συμφωνείς με την πολιτική των εταιρειών και την τιμολόγηση κλπ κλπ.
Γι' αυτό ψάχτηκες και έφτιαξες μόνος ένα που σε καλύπτει ηχητικά και δεν αγόρασες ένα απλό καλώδιο διασύνδεσης από το μαγαζί της γειτονιάς.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Επίσης κάθε καλώδιο κατασκευάζεται για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα καλώδιο 50 ζευγών του ΟΤΕ ή ένα καλώδιο της ΔΕΗ, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηχείων ή ρεύματος ή interconnect (τα έχω δει αυτά).
Στο σεταπιον μου, απο την κολονα της ΔΕΗ μεχρι της πριζες και απο εκει σε ολα μα ολα ειναι καλωδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΔΕΗ σας διαβεβαιω οτι πεζουν αριστα ιδιεταιρα στα χαμηλα
βεβαια τα μελη της ΕΒΙ μου λενε οτι εχει πολυ μπασσο, εγραψα παραπανω για τα μπασσα :)
Στην ψυχοακουστικη δεν μπορω να κανω τιποτα δεν γινεται
ΥΓ εχω θεμελιακη και πριβε γειωση 09 ομ μετης βροχες που πεσαν στα Γιαννενα μπορει να εχει παει πιο κατω :)
 
Last edited:

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Στο σεταπιον μου, απο την κολονα της ΔΕΗ μεχρι της πριζες και απο εκει σε ολα μα ολα ειναι καλωδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΔΕΗ σας διαβεβαιω οτι πεζουν αριστα ιδιεταιρα στα χαμηλα
βεβαια τα μελη της ΕΒΙ μου λενε οτι εχει πολυ μπασσο, εγραψα παραπανω για τα μπασσα :)
Στην ψυχοακουστικη δεν μπορω να κανω τιποτα δεν γινεται
Αγοράστηκε από κάπου το συγκεκριμένο καλώδιο και τι τύπος και προδιαγραφών είναι;
Τι εστί ΕΒΙ;
Το τελευταίο δεν το κατάλαβα, συγνώμη.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ΟΧΙ βεβαια, δεν ξερω να αναρτω φωτος οι προδιαγραφες που εχουν τα καλωδια της ΔΕΗ
ΡΕΥΜΑΤΟΣ απο την κολονα στον πινακα ειναι 3χ6μμ με τεραστια θωρακιση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
οι προδιαγραφες που εχουν τα καλωδια της ΔΕΗ
ΡΕΥΜΑΤΟΣ απο την κολονα στον πινακα ειναι 3χ6μμ με τεραστια θωρακιση
Νομίζω πως δεν έχουν υγρές μεσαίες αυτά.
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μετά τις βροχές λασπωνουν τα μπάσα.
Δεν είσαι αρκετά...έμπειρς.Κάτι τέτοιο συμβαίνει κατά τη διάρκεια της νεροποντής,άμα πέφτουν κεραυνοί.:biggrin:
Διαφορες με καλωδιο ρευματος σε ενεργα ηχεια;Φυσικα,ναι.Οι καλωδιοαρνητες ας δοκιμασουν προτου εξεγερθουν.
Οποία σύμπτωσις,κάτι ανάλογο θα ίσχυε και για τους αρνητές του...περιβόητου ιού. :sneaky:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top