Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Εχω παρα πολλα χρονια να κανω ομως αυτο δεν αλλαζει κατι.Και οι βαρηκοοι διακρινουν τις διαφορες.Οι προκατειλημμενοι, οχι.

Πριν από 16 χρόνια, όταν ήμουν πιο νέος και ορεξάτος, είχα μπει στο site του μακαρίτη του James Randi, του ταχυδακτυλουργού που προσέφερε υποτίθεται 1 εκ. δολάρια σε όποιον μπορούσε να αποδείξει την ύπαρξη παραφυσικών δυνάμεων και αισθήσεων - και αφού τα είχε βάλει με μέντιουμ, ραβδοσκόπους, τον Γιούρι Γκέλερ και άλλους παρόμοιους, είχε την φαεινή ιδέα να τα βάλει και με τους αουντιόφιλους. Εκεί μονομάχησε και με τον Michael Fremer του Stereophile, ο οποίος αρχικά αποδέχθηκε την πρόκληση του "double blind test" σε ό,τι αφορά τα αουντιφιλικά καλώδια, τα οποία για τον Ράντι και τους επιστήμονες συμβούλους του ήταν μια σκέτη απάτη/αυταπάτη/placebo. Η μονομαχία ναυάγησε πριν πραγματοποιηθεί, με τις δύο πλευρές να αλληλοκατηγορούνται για φυγομαχία κατά τη διαδικασία καθορισμού των όρων διεξαγωγής του πειράματος.

Εγώ είχα μπει στο site του Ράντι το καλοκαίρι, συνοδεύοντας τα καλοκαιρινά μου μπάνια με λίγη διασκέδαση! Υπερασπίστηκα το Golden Sount Intelligent Chip (https://www.stereophile.com/content/nothing-too-wonderful-be-true), το οποίο είχε ανακοινωθεί ως "ακόμα μία απάτη σε δράση" με το γνωστό ύφος του μακαρίτη και του κοινού του.

Μετά από δέκα διαδικτυακές σελίδες, εν μέσω ειρωνειών και γαυγισμάτων από τους ηρακλείς του Ορθού Λόγου, ανέπτυξα αριστοτεχνικά όλο το φάσμα των tweaks, από τα απλά καλώδια, μέχρι τα καλούδια του Peter Belt, ανάρτησα ένα επιστημονικό τεστ καλωδίων του Hi-Fi News που πήγαινε πολύ πιο πέρα από τις γνωστές τρεις παραμέτρους (αντίσταση, αυτεπαγωγή, χωρητικότητα) ελέγχοντας και άλλες παραμέτρους όπως ταχύτητα απόκρισης και άλλα που δεν θυμάμαι - το οποίο βούλιαξε αύτανδρο, και στο τέλος αποχώρησα, δίνοντας όνομα και διεύθυνση, και λέγοντας πως όποιος ήθελε να κάνει double blind test μαζί μου, να ερχόταν στο σπίτι μου... :)

Ένας από τους συνομιλητές μου, ο πιο ήπιος απ' όλους, δήλωσε πως θα έκανε το αδιανόητο: Θα αγόραζε το (πάμφθηνο ούτως ή άλλως) Golden Sound Intelligent Chip και θα διεξήγαγε double blind test με γνωστούς του, καθότι ο ίδιος δήλωνε πως δεν ήταν αουντιόφιλος και δεν αναλάμβανε την ευθύνη μιας ακρόασης. Άνοιξε λοιπόν δικό του thread για να δημοσιεύσει τα αποτελέσματα. Εκεί, ο ίδιος δήλωσε έκπληκτος πως η αναγνώριση των διαφορών εκ μέρους των συμμετεχόντων ήταν 70%. Απόκριση από το ακροατήριο; Μηδενική - κάτι που εξέπληξε και τον ίδιο.

Λίγο αργότερα, η συζήτηση στο site του Ράντι εμφανιζόταν με διάφορα καλικαντζαράκια όπου υπήρχαν ερωτηματικά και εισαγωγικά - κάτι που καθιστούσε τις δέκα σελίδες εξαιρετικά δυσανάγνωστες, χωρίς κανείς να μπει στον κόπο να διορθώσει τη σελίδα.

Το καλύτερο ήρθε μετά ωστόσο: Ο γερο-Ράντι, προέβη σε μια νέα ανάρτηση": Έγραψε πως κάποιος επώνυμος sceptic στις ΗΠΑ αγόρασε ένα GSIC, το άνοιξε, και είδε πως στο εσωτερικό του δεν υπήρχε το υλικό που διατεινόταν η εταιρεία πως υπήρχε, αλλά ένα απλό κέρμα. "Νέος θρίαμβος της λογικής" διατράνωσε στον τίτλο του. Με τη διαφορά πως το μοντέλο GSIC που εμφάνιζε, δεν συμπεριλαμβανόταν στους καταλόγους της εταιρείας, ήταν δηλαδή ανύπαρκτο.

Για κακή του τύχη, την ανάρτησή του αυτή δεν σχολίασε κανένας από τους οπαδούς του...

Μετά από μερικά χρόνια, η "μονομαχία μου" κατέβηκε και απ' το site του.
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Aν... υπάρχουν διαφορές στα καλωδιάκια... και θέλει τόση φασαρία για να τις διακρίνεις (double blind test κλπ) τότε πρακτικά για μένα είναι ανύπαρκτες.....
Ως εκ τούτου μπορείτε να βαφτίσετε ...αρνητή... δε θα παρεξηγηθώ :p
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Και σε αυτό το νήμα για καλικάντζαρους θα γράφουμε;
Σωστά! Ας γράψουμε για τους Αρειανούς - τους εξωγήινους, ε!

Πάμε, όλοι μαζί, εν χορώ:
Φακ δε Μάρσιανς!
Φακ δε Μάρσιανς!
Φακ δε Μάρσιανς!
Φακ δε Μάρσιανς!
Φακ δε Μάρσιανς!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
ανάρτησα ένα επιστημονικό τεστ καλωδίων του Hi-Fi News που πήγαινε πολύ πιο πέρα από τις γνωστές τρεις παραμέτρους (αντίσταση, αυτεπαγωγή, χωρητικότητα) ελέγχοντας και άλλες παραμέτρους όπως ταχύτητα απόκρισης και άλλα που δεν θυμάμαι
Μηπως μπορεις να το επαναναρτήσεις κι εδω?
Να δω κατι που θελω για την ταχυτητα αποκρισης.
Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
αυτό να το κοιτάξετε και στα routers που βάζετε μερικοί μπαταρίες για να στριμάρετε χωρίς κόκκο :lol:
Όντως παίζει τέτοια φάση;
Θα το τσεκάρω και θα σου πω αν και σε εμένα με τόσο μακρύ καλώδιο ο κόκκος θα γίνεται καϊμάκι :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Όντως παίζει τέτοια φάση;
Θα το τσεκάρω και θα σου πω αν και σε εμένα με τόσο μακρύ καλώδιο ο κόκκος θα γίνεται καϊμάκι :p
ζήτα από τον πυξίδα να σου πει και τύπο μπαταρίας :lolsign:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Δεν υπάρχει δύναμη πάνω στη γη που να μπορεί να πείσει μια ηλικιωμένη (πλέον) θεία μου να αλλάξει ιδέες για το ...ξεμάτιασμα! Μ' αυτό γεννήθηκε και μ' αυτό θα ζήσει, είναι βίωμα από τα γενοφάσκια της. Θυμάμαι όταν ήμουν έφηβος και πήγαινα στο χωριό για διακοπές, της ζήταγα καμιά φορά να με ξεματιάσει προσποιούμενος ότι δεν ήμουν πολύ καλά. Ε, τι χασμουρητό την έπιανε, και πόσο ματιασμένο μ' έβρισκε, δεν λέγεται! Την πρώτη φορά που της αποκάλυψα τη μικρή μου τζαναμπετιά, θύμωσε και προσπαθούσε να με πείσει ότι ήμουν ματιασμένος, ντε και καλά! Κι ας ήμουν περδίκι!
Και ποτέ δε με ξαναξεμάτιασε! Καλά να πάθω! :roflmao: :roflmao::roflmao:

Όταν ΟΛΟΣ ο "ειδικός" τύπος επιβιώνει προωθώντας προσοδοφόρες φαντασίες επί δεκαετίες για ματζούνια και "ξεματιάσματα", είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ το σοκ για τους αναγνώστες που δεν έχουν τις σχετικές γνώσεις να έρχονται κάποιοι και να λένε τα ανάποδα. Πρέπει να προηγηθεί μεγάλη και χρονοβόρα εσωτερική διεργασία πριν αρχίσουν να αποκτούν πραγματικό νόημα και βαρύτητα για εκείνους έννοιες όπως "τυφλή δοκιμή" ή "πλασέμπο" και συνήθως δεν υπάρχει ελπίδα.
Ωστόσο για τους νεοεισερχόμενους στο χώρο, το παιχνίδι δεν έχει χαθεί, διαβάζοντας και τα "μεν" και τα "δε", γίνονται λιγότερο ευάλωτοι στην πλάνη και αποκτούν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα προσωπικά τους ακούσματα και οργανώνουν πιο ορθά τις δοκιμές τους.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Θυμάμαι όταν ήμουν έφηβος και πήγαινα στο χωριό για διακοπές, της ζήταγα καμιά φορά να με ξεματιάσει προσποιούμενος ότι δεν ήμουν πολύ καλά.
Δεν ήταν ανάγκη να είσαι στο χωριό, γίνεται και από μακριά αρκεί να τηλεφωνήσεις να ενημερώσεις και να αρχίσει η διαδικασία, έχασες πολλές συνεδρίες, κρίμα!
 

N

nickmitro

Guest
Δεν υπάρχει δύναμη πάνω στη γη που να μπορεί να πείσει μια ηλικιωμένη (πλέον) θεία μου να αλλάξει ιδέες για το ...ξεμάτιασμα! Μ' αυτό γεννήθηκε και μ' αυτό θα ζήσει, είναι βίωμα από τα γενοφάσκια της. Θυμάμαι όταν ήμουν έφηβος και πήγαινα στο χωριό για διακοπές, της ζήταγα καμιά φορά να με ξεματιάσει προσποιούμενος ότι δεν ήμουν πολύ καλά. Ε, τι χασμουρητό την έπιανε, και πόσο ματιασμένο μ' έβρισκε, δεν λέγεται! Την πρώτη φορά που της αποκάλυψα τη μικρή μου τζαναμπετιά, θύμωσε και προσπαθούσε να με πείσει ότι ήμουν ματιασμένος, ντε και καλά! Κι ας ήμουν περδίκι!
Και ποτέ δε με ξαναξεμάτιασε! Καλά να πάθω! :roflmao: :roflmao::roflmao:

Όταν ΟΛΟΣ ο "ειδικός" τύπος επιβιώνει προωθώντας προσοδοφόρες φαντασίες επί δεκαετίες για ματζούνια και "ξεματιάσματα", είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ το σοκ για τους αναγνώστες που δεν έχουν τις σχετικές γνώσεις να έρχονται κάποιοι και να λένε τα ανάποδα. Πρέπει να προηγηθεί μεγάλη και χρονοβόρα εσωτερική διεργασία πριν αρχίσουν να αποκτούν πραγματικό νόημα και βαρύτητα για εκείνους έννοιες όπως "τυφλή δοκιμή" ή "πλασέμπο" και συνήθως δεν υπάρχει ελπίδα.
Ωστόσο για τους νεοεισερχόμενους στο χώρο, το παιχνίδι δεν έχει χαθεί, διαβάζοντας και τα "μεν" και τα "δε", γίνονται λιγότερο ευάλωτοι στην πλάνη και αποκτούν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα προσωπικά τους ακούσματα και οργανώνουν πιο ορθά τις δοκιμές τους.
Δηλαδη,παγκοσμια συνωμοσια;Στο θεμα αυτο δεν καθοδηγησε ο ειδικος τυπος τον κοσμο αλλα ακριβως το αντιθετο.Οταν απο τη δεκαετια του 80 ο κοσμος το ειχε τουμπανο,ο ειδικος τυπος κοιμοταν του καλου καιρου.Οταν ξυπνησε,αρχισε τις δοκιμες.
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ήταν ανάγκη να είσαι στο χωριό, γίνεται και από μακριά αρκεί να τηλεφωνήσεις να ενημερώσεις και να αρχίσει η διαδικασία, έχασες πολλές συνεδρίες, κρίμα!
Μόνο με τα αναλογικά παλιά τηλέφωνα γίνεται δουλειά.
Με ψηφιακά κινητά δεν γίνεται σωστό ξεμάτιασμα.
 

N

nickmitro

Guest
Δηλαδη,παγκοσμια συνωμοσια;Στο θεμα αυτο δεν καθοδηγησε ο ειδικος τυπος τον κοσμο αλλα ακριβως το αντιθετο.Οταν απο τη δεκαετια του 80 ο κοσμος το ειχε τουμπανο,ο ειδικος τυπος κοιμοταν του καλου καιρου.Οταν ξυπνησε,αρχισε τις δοκιμες.
Εννοω δοκιμες καλωδιων.Φιλος, πολυ μεγαλυτερος σε ηλικια απο μενα,μου εχει πει οτι η ιστορια των καλωδιων στην Ελλαδα ξεκινησε με ακροασεις απο σπιτι σε σπιτι οταν ακομα ο ΗΧΟΣ ειχε μεσανυχτα.Οποιος ακουγε,αγοραζε.Τοσο απλα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Μόνο με τα αναλογικά παλιά τηλέφωνα γίνεται δουλειά.
Με ψηφιακά κινητά δεν γίνεται σωστό ξεμάτιασμα.
Μην εκφερεις αποψη για πραγματα που δεν γνωριζεις.
Παιρνεις τη μαμα τηλεφωνο και της λες: μαμα παρε τη θεια Κικη να με πει.
Αν, παρελπιδα μετα απο λιγα λεπτα δεν εισαι περδικι, ξαναπαιρνεις τη μαμα: τι εγινε, την πηρες?
-δεν το σηκωνε
- ε παρτη στο κινητο ρε μαμα!
Ε, μετα απο λιγο .... τα εχεις ξεχασει ολα και κοιμασαι.
(εχεις παρει και ενα relpax)

Υπερανω αναλογικης και ψηφιακης τεχνολογιας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Εννοω δοκιμες καλωδιων.Φιλος, πολυ μεγαλυτερος σε ηλικια απο μενα,μου εχει πει οτι η ιστορια των καλωδιων στην Ελλαδα ξεκινησε με ακροασεις απο σπιτι σε σπιτι οταν ακομα ο ΗΧΟΣ ειχε μεσανυχτα.Οποιος ακουγε,αγοραζε.Τοσο απλα.
δεν υπήρχε αστυνομία τότε?:lolsign:
 

N

nickmitro

Guest
δεν υπήρχε αστυνομία τότε?:lolsign:
Φυσικα και υπηρχε.Μαζευε κατευθειαν για το Δαφνι και το Δρομοκαιτειο τους τεως αρνητες που ειχαν παραφρονησει ψαχνοντας να βρουν απαντησεις.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top