Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Το να ξεχωρίσεις,
να κόψεις, ένα
audio σύστημα
σε ξεχωριστά κουτακια
και να το συνδέσεις
με ο,τι βρεις μπροστά σου
είναι μια πολύ επιστημονικη προσεγγιση.
Καμμία αμφιβολία.
Σε έχασα, τελείως.
Κάντο λίγο λιανά αυτό.
Για αυτο πάρτε ενεργά με ψηφιακή είσοδο. Όλα σε ένα.
Οχι ρε δεν θέλουμε .
Θέλουμε - θέλω άλλα πράγματα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ta IEC έγιναν υποχρεωτικά κάπου στο 96 αν θυμάμαι καλά , με κοινοτική οδηγία από την ΕΕ.
Γιάννη, δε πρέπει να είναι υποχρεωτική η χρήση IEC στην ΕΕ, γιατί για παράδειγμα τα μηχανήματα της Yamaha τουλάχιστον στις χαμηλές σειρές της, τόσο στους ενισχυτές, όσο και στα cd, tuner & av στα τρέχοντα μοντέλα δεν έχουν IEC αλλά ενσωματωμένο καλώδιο ρεύματος.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Σε έχασα, τελείως.
Κάντο λίγο λιανά αυτό.
Ίσως γιατί ποτέ
δεν με παρακολούθησες.
Δεν υπάρχει τιποτα,
και τελειώνω μ'αυτο,
που να παρεμβάλλεται στην ηχητική αλυσίδα
και να μην αφήνει το αποτύπωμα του.
Είναι η φύση του ήχου αυτή..
..
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Πολύ ενδιαφέρον το post και είναι καλό να αναφέρονται ξανά και ξανά ορισμένα πράγματα που ξεφεύγουν από τους νεοεισερχόμενους. Προσωπικά έχω χαμηλού κόστους καλώδια ( ήχου όχι τροφοδοσίας ), ωστόσο σε εναλλαγές έχω παρατηρήσει διαφορές στον ήχο, μικρές μεν αλλά αντιληπτές. Επίσης έχω ακούσει διαφορές σε αλλαγές καλωδίων ακουστικών ( και αυτά χαμηλού κόστους και κάποια diy ). Μήπως υπάρχει ένα κατώτατο όριο ποιότητας πάνω από το οποίο δεν ακούγονται οι διαφορές? Μήπως είναι η ιδέα μου και νομίζω ότι ακούω διαφορές? Θα ήθελα τη γνώμη σας πχ για τη διαφορά stock καλωδίου ακουστικών και ενός aftersale (πχ toxic cables). Αν και περισσότερο μου φαίνεται placebo φαινόμενο βλέπω σε πολλά φορουμ χρηστες να εντοπίζουν διαφορές και αυτό με ξαναβάζει σε σκέψεις για το τί ισχύει τελικά.
Δυστυχώς η πραγματικότητα στα καλώδια είναι πεζή. Οποιοδήποτε προσεκτικά κατασκευασμένο καλώδιο πραγματικού κόστους μερικών ευρώ (ή μερικών δεκάδων ευρώ για εξαιρετική αντοχή ή πιο πολυτελή εμφάνιση) είναι ένα ορθάνοιχτο παράθυρο που μεταφέρει με απόλυτη ακρίβεια τον ήχο μεταξύ συσκευών. Μάλιστα η απόλυτη συμπεριφορά συνεχίζεται και για συχνότητες πολύ μεγαλύτερες του ακουστικού φάσματος. Ακόμη και το απλούστερο καλοφτιαγμένο καλώδιο αποκαλύπτει κάθε διαφορά μεταξύ εισαγωγικών και "high-end" συσκευών και δεν περιορίζει στο ελάχιστο τις δυνατότητες ενός "high-end" συστήματος.
Όμως αυτές οι πληροφορίες δεν είναι καθόλου "εύπεπτες" αφού οι περισσότεροι κατασκευαστές audio καλωδίων (όχι συσκευών) και ο "ειδικός" τύπος υποστηρίζουν το αντίθετο για προφανείς λόγους. Η επιστήμη φυσικά έχει σαφή και τεκμηριωμένη απάντηση: τα καλώδια δεν "ακούγονται".
Δεν πρόκειται ενδεχόμενως να πειστείς για το ένα ή το άλλο, αν δεν βάλεις κάποιον να σου κάνει αλλαγές καλωδίων χωρίς να γνωρίζεις ποιο ακούς.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ίσως γιατί ποτέ
δεν με παρακολούθησες.
Δεν υπάρχει τιποτα,
και τελειώνω μ'αυτο,
που να παρεμβάλλεται στην ηχητική αλυσίδα
και να μην αφήνει το αποτύπωμα του.
Είναι η φύση του ήχου αυτή..
..
Όχι, δεν είναι η φύση του ήχου αυτή. Ο "ήχος" είναι η πεπερασμένη ποιοτικά και ποσοτικά ανθρώπινη αντίληψη. Πολλά πράγματα στην αλυσίδα του ηχητικής αναπαραγωγής δεν έχουν ακουστό αποτέλεσμα, ενώ πολλά άλλα έχουν τεράστια επίδραση. Τα καλώδια είναι πολύ βαθιά στην πρώτη κατηγορία όταν πληρούν απλές προδιαγραφές.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
[QUOTE="head-stef, post: 2724941, member
Επιπλέον, η επιχειρηματικότητα δεν γνωρίζει όρια σε κανέναν τομέα. Θα έρθει ώρα που θα μας πουλάνε "ειδικό audio αέρα" για την πλήρωση των χώρων ακρόασης, αφού ο αέρας είναι ο τελευταίος κρίκος στην ηχητική αλυσίδα και "βρωμίζει" την περιοχή ανάμεσα στα ηχεία και τα αυτιά μας. Και το Stereophile θα κάνει συγκριτικές δοκιμές αέρα Ιμαλαΐων, Ειρηνικού ωκεανού και high-purity τεχνητού!
Κι επειδή θα είναι πανάκριβος, άλλες εταιρείες θα σπεύσουν να αναλάβουν την εγκατάσταση της διπλής πόρτας και του διπλού παραθύρου για την αποφυγή διαφυγής του.
:):) Έτσι για να ελαφρύνουμε λίγο....
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
[QUOTE="head-stef, post: 2724941, member
Επιπλέον, η επιχειρηματικότητα δεν γνωρίζει όρια σε κανέναν τομέα. Θα έρθει ώρα που θα μας πουλάνε "ειδικό audio αέρα" για την πλήρωση των χώρων ακρόασης, αφού ο αέρας είναι ο τελευταίος κρίκος στην ηχητική αλυσίδα και "βρωμίζει" την περιοχή ανάμεσα στα ηχεία και τα αυτιά μας. Και το Stereophile θα κάνει συγκριτικές δοκιμές αέρα Ιμαλαΐων, Ειρηνικού ωκεανού και high-purity τεχνητού!
Κι επειδή θα είναι πανάκριβος, άλλες εταιρείες θα σπεύσουν να αναλάβουν την εγκατάσταση της διπλής πόρτας και του διπλού παραθύρου για την αποφυγή διαφυγής του.
:):) Έτσι για να ελαφρύνουμε λίγο....
...εισαι θεουλης, τελος.
χαι-εντ αερας κοπανιστος...Ωραια μπιζνα. :king:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γενικότερα τα άκρα δεν ωφελούν και σίγουρα δεν βγάζεις και ποτέ άκρη.
Επίσης αν όχι όλοι οι περισσότεροι σίγουρα αρνητές των καλωδίων έχουν των ηχείων τους στα 150 με 200 ευρώ μίνιμουμ κατηγορία. Κάποιοι άλλοι που πατάνε μόνο λάικ στους αρνητές έχουν και σετ των χιλιάρικου και πάνω.
Οπότε βράσε όρυζα.
Anyway ελεύθερος είναι ο κάθε ένας να τρέξει το σύστημα του ( για το οποίο μπορεί και να μάτωσε για να το στήσει ) με ηχείων , rca και ρεύματος των 5-10 ευρώ το σετ.
Ιδού η Ρόδος και άσε τα κορόιδα να δίνουμε που και που κάνα κατοστάρικο παραπάνω για καλώδιο ειδικά τώρα με τα επιπλέον έσοδα της διακοπής του καπνίσματος :)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ο καθείς είναι ελεύθερος να χαλάσει όσα κατοστάρικα θέλει σε καβλώδια , είτε ρεύματος, είτε ηχείων ,είτε ιντερκονεκτ , είτε usb , είτε οτιδήποτε άλλο γουστάρει.
Μόνο να μην προσπαθεί να μας πείσει ότι υπάρχουν διαφορές , και ότι ακούγονται.
Γιατί ούτε υπάρχουν , ούτε ακούγονται , (αφού δεν υπάρχουν) . Τέλος.
Το πως μεταφέρεται το ρεύμα των 230 vac στον μετ/στή , δεν αλλάζει που να βαράτε τον κώλο σας κάτω.
Ούτε με γεωμετρίες ούτε με ειδικούς αγωγούς , ούτε με καμία άλλη αλχημεία .
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γλυκέ μου Ιωάννη άλλοι ακούνε διαφορές και άλλοι όχι. Κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κάποιον.
Τουλάχιστον από αυτούς που ακούνε. οι άλλοι ίσως όχι...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Λεβέντη μου Στελάρα μου , θες να πείς κάτι και δεν το λές?
Τα 230 vac το ίδγιο πηγαίνουν στον μετ/στή με ΟΤΙ ΚΑΒΛΩΔΙΟ και αν βάλεις .
Είναι 230vac. που να βαράς τον κώλο σου κάτω το ίδγιο θα φτάσουν στο πρωτεύον του μετ/στή , ότι μα ότι και να κάνεις.
Είναι 230vac, δεν χαμπαριάζει από τίποτα . Ούτε καν αν μπεί κανονικά ή ανάποδα.
Ο μετ/στής στα π@π@.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γέλασα πολύ φίλε ( με τον τρόπο που τα λες ).
Είσαι τεράστιος!! :lolsign: :lolsign:

Τώρα πάντως μιλάμε για φοβερά ρεύματα. Τέτοια ησυχία είχα καιρό να ακούσω.
Τουλάχιστον εδώ στο νησί:)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Γέλασα πολύ φίλε ( με τον τρόπο που τα λες ).
Είσαι τεράστιος!! :lolsign: :lolsign:

Τώρα πάντως μιλάμε για φοβερά ρεύματα. Τέτοια ησυχία είχα καιρό να ακούσω.
Τουλάχιστον εδώ στο νησί:)
Γιατι βρε αγόρι μου , πες μου αλλάζει κάτι ?
Πε μου ρε κιαρατά τι αλλάζει ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
δεστρώνειτομπ0urdέλο
δε στρώνει :lol:
αν οι καλωδιάδες ήταν αναρχικοί θα έγραφαν στους τοίχους

''σκ@τά στον τάφο του Τέσλα'' :lolsign:
 


Μηνύματα
85
Reaction score
91
Μηπως μπορεις να το επαναναρτήσεις κι εδω?
Να δω κατι που θελω για την ταχυτητα αποκρισης.
Ευχαριστω.
Δεν το έχω φίλε μου. Μιλάμε για τεστ των αρχών της δεκαετίας του 2000, που το είχα ζητήσει με mail από τον ίδιο τον εκδότη του Hi-Fi News (αλλά μπορεί να ήταν και το Hi-Fi World). Κοντά δύο δεκαετίες... :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top