Bryston 4B3

Μηνύματα
7.273
Reaction score
11.821
Προς τους κατόχους νέων γενιών Bryston. Δεν συνοδεύονται τα μηχανήματα απο το φυλλάδιο μετρήσεων του συγκεκριμένου μηχανήματος;
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έχω ένα φιλαράκι που έχει studio και χρησιμοποιεί τον 4bsst.
κάποια στιγμή του πήγα έναν coldamp με τροφοδοτικά hypex
για να δούμε από περιέργεια που είναι σε σχέση με τον bryston.

ήταν πολύ κοντα μεταξύ τους με λίγο ποιο αναλυτικά ψηλά τα class d
και καλύτερο χαμηλο αλλα ο bryston κερδιζε στα μεσαία.

επειδή μας άνοιξε η όρεξη τον έφερε σπίτι μου για δοκιμη στα δικά μου πολύ δυσκολα
ηχεία.

εκεί τα πράγματα αλλαξαν και ο bryston ηττήθηκε κατά κράτος παντού.

τα hypex ucd και πολύ περισσότερο τα ncore ακούγονται ακόμα καλύτερα.

όσο για την αξιοπιστία τα πρώτα μου hypex κοντεύουν τα 15 χρονια και δουλεύουν
απροβλημάτιστα.

βεβαια τα εκείνα είχαν γραμμικά τροφοδοτικά αλλα τα διακοπτικα τροφοδοτικά ακουγονται
καλύτερα.

στο κάτω κάτω και να χαλάσουν αλλάζεις τροφοδοτικό δεν πετας το μηχάνημα εκτος απο
τα plate amp που το πετας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Μεταξύ κορυφαίων ενισχυτών τα κριτήρια που πραγματικά έχουν σημασία δεν σχετίζονται με τον ήχο.
Οι διαφορές τους δεν είναι ακουστές εφόσον εχουν επαρκή ισχύ. Οι περιορισμοί του χωρου και των ηχείων είναι πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτεροι, αφήστε το. Εδώ ο κόσμος καίγεται....

Μην ψάχνετε “διαφορές” μεταξύ τους, σε τυφλό τεστ θα γίνετε ρόμπα. :p

Μένει λοιπον η τιμή, η αισθητική, η “οπαδικότητα”, το service/customer support, η κατανάλωση κτλ.
Πάρτε όποιον θέλετε.
 




P

PMC

Guest
εγω Το σετακι μου δεν το αλλάζω με τίποτα.
Τεράστια εταιρία . Πολύ σοβαρή και αξιόπιστη. Απόλυτα ουδέτερος ηχος .
Ο 14 έχει διπλάσια ισχύ από τον 4 ..... ( για όποιον του πέφτει λίγος ο 4ρής.....)
Συγχωρέστε με για την λατρεία ( έτσι και αλλιώς το θέμα για την bryston είναι .....την bryston που αγαπάμε )

A1D00DA3-1727-4FF9-B27B-918E8C188215.jpeg



Bda3
Bp17
6 bsst2
14bsst2
 

Μηνύματα
7.273
Reaction score
11.821
εγω Το σετακι μου δεν το αλλάζω με τίποτα.
Τεράστια εταιρία . Πολύ σοβαρή και αξιόπιστη. Απόλυτα ουδέτερος ηχος .
Ο 14 έχει διπλάσια ισχύ από τον 4 ..... ( για όποιον του πέφτει λίγος ο 4ρής.....)
Συγχωρέστε με για την λατρεία ( έτσι και αλλιώς το θέμα για την bryston είναι .....την bryston που αγαπάμε )

View attachment 160182
Εντάξει, αν και το ξέρεις.. Αγαπώ!
 

P

PMC

Guest
Μεταξύ κορυφαίων ενισχυτών τα κριτήρια που πραγματικά έχουν σημασία δεν σχετίζονται με τον ήχο.
Οι διαφορές τους δεν είναι ακουστές εφόσον εχουν επαρκή ισχύ. Οι περιορισμοί του χωρου και των ηχείων είναι πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτεροι, αφήστε το. Εδώ ο κόσμος καίγεται....

Μην ψάχνετε “διαφορές” μεταξύ τους, σε τυφλό τεστ θα γίνετε ρόμπα. :p

Μένει λοιπον η τιμή, η αισθητική, η “οπαδικότητα”, το service/customer support, η κατανάλωση κτλ.
Πάρτε όποιον θέλετε.

Θέλω να πω εδώ κάτι....

Όταν πριν από κανα δυο μήνες ( όταν έπαιξε ο Ολυμπιακός Με την Άρσεναλ.)είχε έρθει ο Μιχάλης ο τέρμα το γκάζι στο σπίτι μου ( ακόμα περιμένω να γράψει γιαυτο αλλά έχει μπλέξει με τα δικά του ......) το σύστημα έπαιξε πολύ πάνω από αυτό που είχα ακούσει σε στάθμες ever....
Ο Μιχάλης είχε έρθει πολύ κ@βλομενος και ακούσαμε περίπου 25 τραγούδια όλα δικές του επιλογές.....:o:o:o
Κάποια στιγμή μου λέει .....έτσι ακούω στον χώρο μου.!!! ( εμένα εκεί ήδη πονάγανε τα αυτιά μου)
Το σύστημα μπορούσε να δώσει κιαλλο. Όμως έτρεμε όλη η οικοδομή ! Ένιωθα λες και θα σκάσει το σπίτι!
Χωρίς πλάκα αυτό που γράφω . Η μεγάλη τζαμαρία παίζει να κουνιόταν 6-7 πόντους μέσα έξω. Και όμως σηκώθηκε από τον καναπέ και πήγε να δει την διαδρομή των γουφερ στο μεγάλο pmc . Μου λέει ...δώσε κιαλλο
....έχει πολύ ακόμα !!!

:)
 

Μηνύματα
174
Reaction score
245
Θέλω να πω εδώ κάτι....

Όταν πριν από κανα δυο μήνες ( όταν έπαιξε ο Ολυμπιακός Με την Άρσεναλ.)είχε έρθει ο Μιχάλης ο τέρμα το γκάζι στο σπίτι μου ( ακόμα περιμένω να γράψει γιαυτο αλλά έχει μπλέξει με τα δικά του ......) το σύστημα έπαιξε πολύ πάνω από αυτό που είχα ακούσει σε στάθμες ever....
Ο Μιχάλης είχε έρθει πολύ κ@βλομενος και ακούσαμε περίπου 25 τραγούδια όλα δικές του επιλογές.....:o:o:o
Κάποια στιγμή μου λέει .....έτσι ακούω στον χώρο μου.!!! ( εμένα εκεί ήδη πονάγανε τα αυτιά μου)
Το σύστημα μπορούσε να δώσει κιαλλο. Όμως έτρεμε όλη η οικοδομή ! Ένιωθα λες και θα σκάσει το σπίτι!
Χωρίς πλάκα αυτό που γράφω . Η μεγάλη τζαμαρία παίζει να κουνιόταν 6-7 πόντους μέσα έξω. Και όμως σηκώθηκε από τον καναπέ και πήγε να δει την διαδρομή των γουφερ στο μεγάλο pmc . Μου λέει ...δώσε κιαλλο
....έχει πολύ ακόμα !!!

:)
Pmc professional for ever....
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Θέλω να πω εδώ κάτι....

Όταν πριν από κανα δυο μήνες ( όταν έπαιξε ο Ολυμπιακός Με την Άρσεναλ.)είχε έρθει ο Μιχάλης ο τέρμα το γκάζι στο σπίτι μου ( ακόμα περιμένω να γράψει γιαυτο αλλά έχει μπλέξει με τα δικά του ......) το σύστημα έπαιξε πολύ πάνω από αυτό που είχα ακούσει σε στάθμες ever....
Ο Μιχάλης είχε έρθει πολύ κ@βλομενος και ακούσαμε περίπου 25 τραγούδια όλα δικές του επιλογές.....:o:o:o
Κάποια στιγμή μου λέει .....έτσι ακούω στον χώρο μου.!!! ( εμένα εκεί ήδη πονάγανε τα αυτιά μου)
Το σύστημα μπορούσε να δώσει κιαλλο. Όμως έτρεμε όλη η οικοδομή ! Ένιωθα λες και θα σκάσει το σπίτι!
Χωρίς πλάκα αυτό που γράφω . Η μεγάλη τζαμαρία παίζει να κουνιόταν 6-7 πόντους μέσα έξω. Και όμως σηκώθηκε από τον καναπέ και πήγε να δει την διαδρομή των γουφερ στο μεγάλο pmc . Μου λέει ...δώσε κιαλλο
....έχει πολύ ακόμα !!!

:)

καλα αυτος ειναι τερματογκαζι εεεεεεε τρελλος με τη βουλα ενα πραμα, δε μασαει, αχαχα!!
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Παντως εγω που ρωτησα τον αντιπροσωπο για ελεγχο και αναπυκνωση σε ενα 4bsst μου ειπε ξεκαθαρα οτι το κοστος θα το αναλαβω εγω και οτι η bryston δεν καλυπτει "τα αναλωσιμα" στην 20ετια. Οτι δε θα μου κανει το μηχανημα "καινουργιο" τζαμπα. FIY.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
516
Μένει λοιπον η τιμή, η αισθητική, η “οπαδικότητα”, το service/customer support, η κατανάλωση κτλ.
Πάρτε όποιον θέλετε.

τόσα χρόνια που ασχολούμαι τα ίδια συμβαίνουν ..........
record pl. vs cd tube vs tranzistor κ.λ.π. .....πάντα θα πρέπει να αποδείξουμε (όλοι μας) πως οι επιλογές μας είναι καλύτερες από κάποιες άλλες ........γιατί?
οι επιλογές μας (σε κάθε τι ) αφορούν μόνο εμάς που τις κάναμε και μόνο εμάς
Ειλικρινά (αν και διαβάζω περισσότερο και λιγότερο συμμετέχω ενεργά στο site) τόση πρεμούρα όλα τα θέματα (σχετικά και μη) να καταλήγουν στην ίδια 'κόντρα΄δεν την καταλαβαίνω
όπως όταν είμασταν μικροί ......'ο πατέρας μου έχει μεγαλύτερο αυτοκίνηυο από τον δικό σου'
Α ξέχασα στην οικογένεια μου δεν υπήρχε αυτοκίνητο ......
 

Μηνύματα
7.273
Reaction score
11.821
Παντως εγω που ρωτησα τον αντιπροσωπο για ελεγχο και αναπυκνωση σε ενα 4bsst μου ειπε ξεκαθαρα οτι το κοστος θα το αναλαβω εγω και οτι η bryston δεν καλυπτει "τα αναλωσιμα" στην 20ετια. Οτι δε θα μου κανει το μηχανημα "καινουργιο" τζαμπα. FIY.
Ναι, αλλά η αλλαγή πυκνωτών δεν έχει να κάνει με την επισκευή του μηχανήματος. ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Μένει λοιπον η τιμή, η αισθητική, η “οπαδικότητα”, το service/customer support, η κατανάλωση κτλ.
Πάρτε όποιον θέλετε.

τόσα χρόνια που ασχολούμαι τα ίδια συμβαίνουν ..........
record pl. vs cd tube vs tranzistor κ.λ.π. .....πάντα θα πρέπει να αποδείξουμε (όλοι μας) πως οι επιλογές μας είναι καλύτερες από κάποιες άλλες ........γιατί?
οι επιλογές μας (σε κάθε τι ) αφορούν μόνο εμάς που τις κάναμε και μόνο εμάς
Ειλικρινά (αν και διαβάζω περισσότερο και λιγότερο συμμετέχω ενεργά στο site) τόση πρεμούρα όλα τα θέματα (σχετικά και μη) να καταλήγουν στην ίδια 'κόντρα΄δεν την καταλαβαίνω
όπως όταν είμασταν μικροί ......'ο πατέρας μου έχει μεγαλύτερο αυτοκίνηυο από τον δικό σου'
Α ξέχασα στην οικογένεια μου δεν υπήρχε αυτοκίνητο ......


Εδώ οι άλλοι τσακώθηκαν για τα καλώδια και τα στέρεα (ονόματα δεν λέω) :p και δεν μιλιούνται, ακόμη και τα μικρά παιδιά τσακώνονται για βλακείες αλλά την επόμενη μέρα έχουν ξεχάσει και όλα καλά, πολύ εύκολα φανατίζονται ορισμένοι, ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι ορθολογιστές και οι καταστάσεις εξισορροπούνται.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Εδώ οι άλλοι τσακώθηκαν για τα καλώδια και τα στέρεα (ονόματα δεν λέω) :p και δεν μιλιούνται, ακόμη και τα μικρά παιδιά τσακώνονται για βλακείες αλλά την επόμενη μέρα έχουν ξεχάσει και όλα καλά, πολύ εύκολα φανατίζονται ορισμένοι, ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι ορθολογιστές και οι καταστάσεις εξισορροπούνται.
Δεν είναι βλακεία η προέκταση του πουλιού τους.
Και εγώ ορθολογιστής είμαι , αλλά ΑΝ μου θίξεις τα SANSUI γίνομαι γενίτσαρος. :lolsign:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Μένει λοιπον η τιμή, η αισθητική, η “οπαδικότητα”, το service/customer support, η κατανάλωση κτλ.
Πάρτε όποιον θέλετε.

τόσα χρόνια που ασχολούμαι τα ίδια συμβαίνουν ..........
record pl. vs cd tube vs tranzistor κ.λ.π. .....πάντα θα πρέπει να αποδείξουμε (όλοι μας) πως οι επιλογές μας είναι καλύτερες από κάποιες άλλες ........γιατί?
οι επιλογές μας (σε κάθε τι ) αφορούν μόνο εμάς που τις κάναμε και μόνο εμάς
Ειλικρινά (αν και διαβάζω περισσότερο και λιγότερο συμμετέχω ενεργά στο site) τόση πρεμούρα όλα τα θέματα (σχετικά και μη) να καταλήγουν στην ίδια 'κόντρα΄δεν την καταλαβαίνω
όπως όταν είμασταν μικροί ......'ο πατέρας μου έχει μεγαλύτερο αυτοκίνηυο από τον δικό σου'
Α ξέχασα στην οικογένεια μου δεν υπήρχε αυτοκίνητο ......
τι νόημα έχουν τα φόρουμ;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Μην φοβάστε αυτά που δεν καταλαβαίνετε.

Τα διακοπτικα τροφοδοτικά είναι σημαντικά πιο αξιόπιστα από τα τυπικά γραμμικά, και έχει αποδειχθεί η αξιοπιστία τους σε κάτι ξεχασμένα πισιά ακόμα και σε τράπεζες που δε λένε να χαλάσουν με τίποτα...

Ταυτόχρονα, φυσικά επισκευάζονται όλα, αλλά η αλλαγή ολοκλήρου ενός διακοπτικου τροφοδοτικού με καινούριο μετά από 20 χρόνια, κοστίζει ένα πολύ μικρό ποσό, τραγικά πολύ λιγότερο από την αλλαγή των πυκνωτών τροφοδοσίας ενός μεγάλου τελικού, και ενώ είναι βέβαιο πως το διακοπτικο τροφοδοτικό όσο δουλεύει δουλεύει άψογα (απλώς ανοιγοκλείνει πάνω στο ρεύμα της ΔΕΗ), το γραμμικό με την πορεία του χρόνου έχει συνεχώς μειωμένες επιδόσεις, σα την ακίδα του πικάπ που φθείρεται σε κάθε χρήση.

Σε όλες τις παραμέτρους, όλες όμως, οι σύγχρονες τεχνολογίες στα ενισχυτικά στάδια υπερτερούν σε σχέση με τις βινταζ.

Βεβαίως, αυτό δε σημαίνει τίποτα για τον περισσότερο κόσμο που αγοράζει με το μάτι και για τους μηχανάκηδες που είναι οπαδοί μιας φίρμας και καλά κάνουν και ας κάνουν το κέφι τους και γω μαζί τους. *

Απλώς στα αντικειμενικά δεδομένα, θα τραβάω το αφτί.




* Και γω μαζί τους, εφόσον αυτό που επιλέγουν έχει αντικειμενικά σοβαρές επιδόσεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά του. Αδιαφορώ πλήρως για την υπεροχή σε 1-2 ακόμα μηδενικά παραμόρφωσης ενός ενκορ σε σχέση με έναν μπριστον, θεωρώ και τα δύο μηχανήματα σοβαρά και τις διαφορές τους αμελητέες, άνευ αξίας, όμοιες με διαφορές καλωδίων, δηλαδή της τάξης του τίποτα. Αλλά όταν έχει ο άλλος παραμορφοσιομηχανή λαμπατη, μου γυρνάνε τ'άντερα, όπως κι όταν δεν έχει σαμπ, όταν δεν έχει dsp και όταν δεν έχει μετρήσει σύστημα και χώρο και μιλάει για χροιές. Αυτά, όσον αφορά τις βασικές αρχές της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, είναι παρωδίες.



ΥΓ.2.

ανταλλαγής απόψεων κι όχι επιβολής?
Απόψεις, προσωπικές, υπάρχουν στο hi end του άκρατου υποκειμενισμού, όπου κάθε άποψη θεωρείται σωστή, ακόμα κι όταν η μία είναι εντελώς αντίθετη της άλλης, όπως συμβαίνει στα καλώδια.

Στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής δεν υπάρχουν απόψεις, υπάρχουν μόνο μετρήσεις και κει τελειώνει το θέμα.

Δηλαδή, με κριτήρια υποκειμενισμού και χαϊεντίλας, όπου ο κάθε παπάρας δικαιούται άποψης και αυτή οφείλει να είναι σεβαστή, αυτό το ηχείο του πεντοχιλιαρου:


Κι αυτό των 500€


Μπορούν να θεωρούνται εξαιρετικά και να "αρέσουν" και θα πρέπει να σέβεσαι ότι αρέσουν.

Αντικειμενικά μιλώντας, με κριτήρια υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, είναι και τα δύο γτπκ χρεπια και κακές αγορές, ενώ αυτά τα δύο:



Στα 5.900 μαζί με ενισχυτικά το παραπάνω, και στα 600 το παρακάτω:


Είναι σοβαρές και αξιόλογες επιλογές.

Ιδίως το τζενελεκ, γ@μει και δέρνει ασάλιωτα.

Και δεν χωράνε απόψεις επί τούτου.

Και δεν είναι θέμα "επιβολής".

Απλώς, δε χωράνε απόψεις, πρόκειται για μετρημένα κουκιά, δεν τίθεται θέμα άποψης.

Τώρα είναι μέρα, έξω βρέχει.
Δεν υπάρχουν απόψεις επί τούτου.

Δεν είναι νύχτα, ούτε έχει λιακάδα.
Και δε θα σεβαστώ καθόλου την άποψή σου αν μου πεις ότι είναι νύχτα με φεγγάρι. Θα σε κάνω ρόμπα.

Δεν είναι θέμα επιβολής.

Έτσι έχουν τα πράγματα, αντικειμενικά.

Αμάν πια....
 
Last edited:

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ναι, αλλά η αλλαγή πυκνωτών δεν έχει να κάνει με την επισκευή του μηχανήματος. ;)
Το λεω για να μην υπαρχουν υπερβολικές προσδοκιες.
Βεβαια ο επισημο μελος της εταιριας σε αντιστοιχη ερωτηση σε forum στο οποιο συμμετεχει ειχε πει οτι και οι πυκνωτες περιλαμβανονται στην εγγυηση και ειχε εξηγησει οτι η εταιρια θεωρει πως οι πυκνωτες μπορουν να ζησουν τοσο γιατι ειναι 90 βαθμων και η θερμοκρασια λειτουργιας ειναι πολυ πιο κατω. Κατι τετοιο τελος παντων.
Σε σχετικη μου ερωτηση στη μαμα εταιρια μου ειπαν να μιλησω με τον αντιπροσωπο ο οποιος μου απαντησε αυτα που σας μετεφερα. Δηλαδη αυτο το φλου "τσ καλυπτουμε ολα" το δημιουργει η ιδια η εταιρια εν γνωση της.


Το βρηκα. James Taner

 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.245
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top