Canon ή Nikon;

Μηνύματα
252
Reaction score
3
Απάντηση: Canon ή Nikon;

με μπερδεψατε..δεν γνωριζω απο μηχανεσ καθολου.δηλ αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες φάνηκαν κινεζικα.
δεν εχω κολλημα με τη νικον απλα βρηκα ενα πακετο στο πλαισιο κ μου φανηκε καλο.
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/DSLR-Digital-Cameras/Nikon-D5000-Double-Kit-DSLR-12-9-MP.htm
ερασιτέχνης ειμαι που παντα ειχα ενα κολημα με τις φωτο κ δεν εχω ιδεα τι να παρω.
Γιατι θες να πας στις DSLR?
Εχεις σκεφτει οτι αυτα που θελεις να κανεις γινονται και μια compact?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

λοιπον..δεν ξαναειχα ποτε τετοιου ειδους μηχανη.ειχα παντα compact.
ALLA δεν με ικανοποιει η ποιοτητα της λήψης.
φιλματη επισης μικρη.δεν ξερω να χρησιμοποιήσω μανιουαλ με φιλμ.
μου αρέσει να φωτογραφίζω-τοπια,τις γατες μου αλλα το πιο σημαντικο την κορη μου που ειναι τωρα 9 μηνων κ οτι φωτο εχω μεχρι τωρα ειναι μια μουρδα.
εχω χασει λοιπον πολλες ωραιες φωτο κ εινα πολυ κριμα.για να μην πω 9 μηνες απο την ζωη της.
θελω να εχει κ βιντεο κ να δωσω γυρω στα 600-800ε
δεν με απασχολει το να την κουβαλάω.θΕΛΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑ κ ειμαι διαθετημενη να πληρωσω το 'τίμημα'
επισης μου αρεσουν οι βραδυνές φωτο χωρις φλας.κ να μπορω να κανω πολλα κλικ σε σύντομο χρονο(καπως λεγετε αυτο ,αλλα δεν θυμάμαι)

ευχαριστω παααααρα πολυ παιδια για τον χρονο σας!!!
 

Μηνύματα
252
Reaction score
3
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Καποιο κιτ της Nikon D90 με τον 18-55mm ή τον 18-105mm τοτε.
Η βραδυνη ληψη χωρις φλας ειναι γενικα δυσκολη,αν μιλας χωρις τριποδο ή υψηλο ISO τοτε πρεπει να στραφεις σε "ανοιχτους" φακους (μικρο f stop),κοστιζουν ομως...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.816
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Φίλε μου το βίντεο θα σου είναι άχρηστο. Δεν είναι βίντεο για τη χρήση που θέλεις. Είναι (ιδίως από τη Canon) βίντεο αξιώσεων, και για επαγγελματικές ακόμη (με τον κατάλληλο φακό) παραγωγές. Θέλει ειδική στήριξη, ειδικά βοηθήματα εστίασης (που γίνεται εννοείται χειροκίνητα), προσοχή στον φωτισμό... εάν δεν είσαι αποφασισμένος να το ψάξεις το πράγμα πολύ (όπου τα αποτελέσματα ξεσκίζουν οποιαδήποτε consumer βιντεοκάμερα για αστείο), το βίντεο θα μείνει κάτι που ίσως χρησιμοποιήσεις 1 φορά για δοκιμή να δεις πώς είναι.

Επί του ζητήματος τώρα, 600 ευρώ για το κιτ της 5000 δεν είναι άσχημα.

Κοντά στα ίδια χρήματα (650) είναι το διπλό κιτ της ολυ 620 (14-42 + 40-150) με το οποίο είσαι κοπλέ σε εστιακά μήκη, αρκετά φθηνότερα (στα 490) είναι το κιτ της Pentax K-x το οποιο προσωπικώς θα προτιμούσα έναντι της Νικον ως budget λύση, αρκετά ακριβότερη (βέβαια είναι και ανώτερη ως μηχανή) στα 780 είναι το κιτ της Canon 550. Σε Νίκον, θα πήγαινα ελαφρώς παραπάνω (900) και θα έπαιρνα τη D90 + 18-105vr.

Βέβαια για αρχή, και εφόσον σου αρέσει η μάρκα, μπορείς να πάρεις τη Νικον 5000, και να δώσεις και άλλα 160 ευρώ 35ρη AF-S 1,8. Το κακό με τις εισαγωγικές Νίκον είναι πως δεν έχουν ενσωματωμένο μοτέρ και έτσι πολύ εξαιρετικοί φθηνοί φακοί (πχ ο 50ρης 1.8 -120 ευρώ) δεν εστιάζουν αυτόματα.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Αν θα ήθελες να κινηθείς σε αντίθετο δρόμο από SLR, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε ένα από αυτά τα 4 μοντέλα της Panasonic.

http://panasonic.net/avc/lumix/compact/index.html

Είχα στο παρελθόν την Lumix FZ50 και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.

Από τα θετικά

1. Οπτική σταθεροποίηση - Όχι πια κουνημένες φωτογραφίες
2. Τα κάνει όλα μόνο της και καλά. Μπορείς να τα γυρίσεις σε χειροκίνητη λειτουργία αργότερα, αν έχεις εμβαθύνει στο αντικείμενο.
3. Δυνατό ενσωματωμένο φλας - Δε χρειάζεται να αγοράσεις ξεχωριστό.

Στα χρήματα που θέλεις να δώσεις παίρνεις κορυφαίο μοντέλο που τα κάνει όλα, βγάζει άριστες φωτογραφίες και κουβαλιέται εύκολα. Επίσης βγάζει και αξιοπρεπές βίντεο για εκείνες τις περιπτώσεις που το χρειάζεσαι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.816
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Για εσωτερικού χώρου, δεν θα μείνει καθόλου ευχαριστημένη, με οποιαδήποτε κόμπακτ. Αντίθετα με νεογέννητα, οι slr ακόμη και 2 γενιές πίσω εάν τους φορέσεις έναν φθηνό 50/1.8 αποδίδουν εξαιρετικά. Τον μικρό μου με μια 350D και τον πάμφθηνο EF 50/1.8 τον έβγαζα πριν 5 χρόνια.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

τωρα που ειδατε τι θελω η 5000 μου κανει?
το κιτ κοστιζει 799 οχι 600.
καμια κανον εχετε να προτεινετε?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

nicon 5000 (κιτ με 2 φακους +τσαντα+τριποδο) 799ε
η'
canon 550d ( κιτ 1 φακος) 799ε
παιδιααααααα
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
υπομονή, μέχρι τη δευτέρα που ανοίγει η αγορά θα έχεις βρει τη λύση
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Απάντηση: Canon ή Nikon;

nicon 5000 (κιτ με 2 φακους +τσαντα+τριποδο) 799ε
η'
canon 550d ( κιτ 1 φακος) 799ε
παιδιααααααα

H κανον που αναφερεις ειναι καλυτερη απο τη νικον, ως νεοτερο μοντελο και καλυτερα εξοπλισμενο.

Επισης και το βιντεο που δινει, ειναι πιο πληρες απο της νικον.

Το βιντεο στις dslr, γενικα, δεν ειναι τοσο ευχρηστο και αποτελεσματικο οσο στις κομπακτ, ειδικα για αρχαριους.

Σε φωτογραφιση, για το σκοπο που θελεις, ολες οι dslr σε υπερκαλυπτουν και στη γρηγορη ληψη που ζητας.

Τα βραδινα αφλασα ειναι θεμα φακου... και στη νικον και στην κανον θα χρειαστεις εναν φακο με διαφραγμα 1,8, δηλαδη ειτε τον 50ρη 1,8 (110Ε) ειτε -αν παρεις τελικα νικον- τον 35ρη 1,8 (170Ε)... Οι φακοι αυτοι θα σε βοηθησουν και σε ληψεις σε κλειστο ή ημιφωτεινο χωρο του μωρου.
Οποια μηχανη και να διαλεξεις, θα χρειαστεις ενα τετοιο φακο.

Δες απο νικον, αντι της 5000, την 3100 αν βγαινει στο ιδιο ποσο.Νομιζω ειναι καλυτερη (παρ ολο το μικροτερο νουμερο).

Επειδη δεν γνωριζω τι ακριβως ισχυει με τις νικον και τα μοτερ εστιασης αν τοσο η νικον 5000 οσο και η νικον 3100 συνεργαζονται και εστιαζουν αυτοματα με τους φακους 50 1,8 ή έστω 35 1,8 τοτε θα επαιρνα την..... φτηνοτερη απο τις δυο.

Επισης, θα την αγοραζα (την νικον) σε κιτ με τον 18-105 και οχι με τους δυο 18-55 και 55-200.

Αλλοιως θα επερνα την κανον 550.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Αν πας για 3100 ή 3000 ή 5000 χρειάζεσαι φακούς που να λένε πάνω τους AF-S για να εστιάζουν αυτόματα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.816
Απάντηση: Canon ή Nikon;

800 για το διπλό κιτ της 5000 δεν θα τα έδινα. Θα έδινα 780 (ψάξε το) για το κιτ με τον πολύ χρησιμότερο all-around 18-105vr. Πολύ πιθανόν να είναι ο μοναδικός φακός που θα χρειαστείς, καθώς δίνει κάλυψη από τα 27 έως τα 160mm (τι άλλο θέλουμε δλδ, ο δικός μου all-around είναι μόλις 28-135mm). Θα προσθέσεις τον φθηνό Νίκκορ 35/1.8 για να χαρείς και τις λήψεις εσωτερικού χώρου.
Υπάρχουν βέβαια και άλλες εναλλακτικές μέχρι τα 800 ευρώ.

Κάπου διάβασα σε φωτογραφικό φόρουμ ότι κάποιος πήρε τις προάλλες την Canon 550D με τον 18-135is (που δεν είναι φθηνός φακός) για 792 ευρώ, το οποίο μου ακούγεται για πολύ καλή ευκαιρία.
 




Μηνύματα
64
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

d90 με τον 18-105 (τωρα που βγηκε και η d7000 πολλοι θα ειναι αυτοι που θα την βγαλουν σε αγγελια ως μεταχειρισμενη) για αρχη και τον 35/1,8G (162 ευρω) αν θελεις καλη αποδοση σε χαμηλο φωτισμο...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.816
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Εάν ψάξει κανείς και Ευρώπη μπορεί να βρει εξαιρετικές ευκαιρίες...

παράδειγμα Pentax K-x με τον εξαιρετικό 16-45/4, στα 599 ευρώ (Γερμανία)
Πενταξ K7 και 18-55WR στα 790 (πιξμάνια περιορισμένη προσφορά)

Υπάρχουν εναλλακτικές στα 800.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

kalhspera και παλι.
τελικα ειμαι 1 βημα πριν την αγορα της 550.βλεπω σε καποια site οτι καποιεσ πανω λενε
-550 rebel t2i,
γιατι?ειναι διαφορετικεσ?
ξερετε καμια καλη προσφορα?
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.405
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top