Canon ή Nikon;

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Δεν είναι διαφορετικές φίλε μου, άλλη ονομασία του ίδιου μοντέλου είναι. Στην ευρωπαϊκή αγορά λέγεται 550D, στην αμερικάνικη Digital Rebel T2i και στην Ιαπωνική Kiss κάτι και δεν συμμαζεύεται (300D=Digital Rebel=Kiss Digital, 350D=Digital Rebel XT=Kiss N, 400D=Digital Rebel XTi=Kiss X, 450D=Digital Rebel XSi=Kiss X2, 1000D=Rebel XS, 500D=Digital Rebel T1i=Kiss X3, 550D=Digital Rebel T2i=Kiss X4). Εν τω μεταξύ πιο γελοίες ονομασίες από τις αμερικάνικες και ιαπωνικές δεν υπάρχουν σε ψηφιακές slr. Ακούς εκεί Kiss X... σαν cameraphone λολίτας ακούγεται.

Προσφορά είχε αχτύπητη το Public (800 με τον 18-135) δεν ξέρω εάν ισχύει πια.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Οσονούπω.... :138:
Κυκλοφορησε μια φημη, οτι το οσονουπω...περαιωθηκε...

Θα διαβασουμε καμμια ειδησουλα ή θα μυριζουμε τα νυχια μας?

Και σε νεο θεμα δε θα ελεγα οχι, μια και τα θεματα ειναι πολλα... πχ περαν των τυπικων, απο που αγοραστηκε, πόσο, συνοδευτηκε απο κανενα φακουδακι κτλ εχουμε και τα ουσιαστικα και...αναλυτικα... κοινως συγκριση με την παλια...

Για να διαβαζουμε νεα....:138:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Εντυπώσεις άριστες μέχρι στιγμής, αγορά από τη χώρα μας (περισσότερα σε πμ) σε καλή θεωρώ τιμή, συνοδεύτηκε (ποιος με κάρφωσε; ) με έναν Sigma 150/2,8 EX που έλειπε από το οπλοστάσιο των macro φακών μου (Canon MP-E 65/2,8, Sigma 105/2,8 EX, Tamron 90/2,8 SP, Sigma 150/2,8 EX και αρκετούς ακόμη σε παλιότερους χειροκίνητους).
Περιττό να πούμε, για να είμαστε εντός του θέματος που συζητείται, ότι η Canon είναι η κορυφαία επιλογή (λόγω του MP-E 65 αλλά και όχι μόνο) σε μάκρο μεγάλων μεγεθύνσεων δίχως πατέντες (τονίζω το δίχως πατέντες, γιατί με φυσούνες, αντάπτορες μικροσκοπιου, αντεστραμμένους εξωτικούς φακούς -όλα συνδυασμένα- μπορεί να φτάσει κανείς σε σαφώς εξωτικότερες του 5:1 μεγεθύνσεις)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Γεια σας παιδιά!

Διάβασα όλο το thread γιατί με βασανίζει και εμένα το ερώτημα του τόπικ...

Τα τελευταία 2-3 χρόνια βολευόμουν με μια compact ψηφιακή Olympus που γενικά έδινε υποφερτά αποτελέσματα, τον τελευταίο χρόνο όμως, επειδή δεν ικανοποιούμαι από ποιότητα και δυνατότητες των compact θα ήθελα να αγοράσω κάτι καλύτερο, να περάσω στις DSLR.

Μέχρι τώρα δεν είχα το χρήμα, τώρα όμως που βρέθηκε θα ήθελα να διαθέσω μέχρι 650 ευρώ για την καινούρια μου μηχανή. Προφανώς και δεν έχω ξαναχειριστεί DSLR, οπότε βλέποντας τα πόσα πολλά γνωρίζετε σκέφτηκα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τι θα προτείνατε στον αρχάριο.

Όποτε τύχαινε να βρεθώ σε κατάστημα με μηχανές, πάντα δοκίμαζα να τραβήξω φωτογραφίες και η αλήθεια είναι πως για κάποιο λόγο πάντα μου έκαναν περισσότερο "κλικ" οι Νικον. Αν αγοράσω μαι καλή μηχανή τώρα και μάθω να τη δουλεύω, πιστεύω πως στο μέλλον λογικά θα θελήσω να εξερευνήσω και δυνατότητες άλλων φακών.

Μπορείτε να βοηθησετε??

Ευχαριστώ πολύ!!!
:123:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Δε νομιζω πως υπαρχει θεμα ανωτεροτητας καποιας φιρμας την παρουσα.
Ισως υπαρχουν γουστα, αυτο που λες μου κανε πιο πολυ κλικ , ισως.

Υπαρχουν κ απ τις 2 εταιριες αντιστοιχα μοντελα με παρομοιες τιμες κ επιδοσεις.

Πανω κατω δηλαδη.
Στο ποσο που αναφερεις υπαρχουν οι εξης επιλογες,

Canon 550 - 18-55 στα 650e
Canon 600 - 18-55 780e

Canon 1000d 18-55 450e

Nikon 3100 18-55 420e
Nikon 5100 18-55 780e
Nikon d90 18-55 700e

Βεβαια υπαρχουν κι αλλες εταιριες οπως και το πολυ διαδεδομενο συστημα 4/3 σε Panasonic, Olympus, Sony κτλπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Canon ή Nikon;

έτσι.


προσωπικά, όπως έχω γράψει εδώ:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?102878-best-photo-camera-thread

σε αυτό το κοστολόγιο θα πρότεινα την Nikon D5100 στο πολύ λογικό κόστος των 599 ευρώ (σώμα) και στα 654 ευρώ ως ΚΙΤ με φακό (ακριβώς στο κοστολόγιό σου!).

http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?keyphrase=Nikon+D5100+

οπότε, στα 654 ευρώ παίρνεις και τον πρώτο σου φακό, τον 18-55 και ξεκινάς να βγάζεις τις ωραίες φωτογραφίες σου.

αργότερα, χτυπάς έναν 55-200 και έχεις και καλό τέλε.

στο ενδιάμεσο, μαζεύεις μπαταρίες, φλας, φορτιστές, μνήμες, τρίποδα, τσάντες, φίλτρα, τηλεχειριστήρια, οθόνη και καλιμπραριστήρι για το πι-σί, κανα εκτυπωτή, κι ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου (κι όσο αντέχει η τσέπη σου).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά και για τις άμεσες απαντήσεις...!

Πρέπει να είναι πολύ καλή περίπτωση η D5100!

costa EAR, μήπως μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου και για την Νικον D3100?
Μου έρχεται πιο φτηνά είναι η αλήθεια :104: ... από την D5100...

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Canon ή Nikon;

costa EAR, μήπως μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου και για την Νικον D3100?
ναι, βεβαίως.

άσε την 3100 στην ησυχία της, και πάρε την 5100.

τουλάχιστον, αυτή είναι η γνώμη μου.

Επίσης, γνώμη μου είναι πως αν αντέχεις οικονομικά να πας στην 7000, πάνε.


αυτά.

--------------------------

άσχετο: να έχεις υπ'όψιν σου, πως το κόστος του σώματος DSLR είναι πλέον πολύ χαμηλό.
Ακόμα και το 1 χιλιαρικάκι που ζητάν για την 7000, είναι πολύ λίγα χρήματα.
Και είναι ΟΝΤΩΣ πολύ λίγα χρήματα, διότι, αν θελήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αξιοποιήσεις αυτά τα υπέροχα σώματα, θα χρειαστείς φακουδάκια που το συνολικό τους κόστος θα είναι τραγικά πολλαπλάσιο της τιμής του σώματος! Ανα πάσα στιγμή θα πετάς το σώμα, ενώ τους φακούς θα τους κρατάς ως κόρη οφθαλμού!
Αυτό που θέλω να πω, είναι πως τα σώματα είναι καλά, αλλά για να βγει η φωτό, δε βγαίνει αν δε κουμπώσεις φακό μπρος στο σώμα, και τα καλά οπτικά ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ. Αν θες σούπερ ευρυγώνιο, κοστίζει. Αν θες γρήγορα πράιμς, κοστίζουν. Αν θες ζουμ γρήγορο, κοστίζει περισσότερο. Αν πας σε μεγάλα τέλε, βλέπεις τις τιμές που σου έδειξα.
Δηλαδή, τα καλά οπτικά κοστίζουν πολλά.

Ταυτόχρονα, στον κόσμο της ψηφιακής φωτογραφίας, ως κόστος του εξοπλισμού, οφείλεις να συμπεριλάβεις το μόνιτορ, το οποίο θα πρέπει να έχει μεγάλο χρωματικό εύρος (color gamut) και να έχεις και εξοπλισμό καλιμπραρίσματος. Αν έχει και μεγάλη ανάλυση, θα μπορείς να βλέπεις τις φωτό σου σε < από 1:10 σμίκρυνση! Γενικά, για να δεις τι φωτογραφία έβγαλες, να δεις τα χρώματά της και να διορθώσεις κάποιες ατέλειες, χρειάζεται καλό μόνιτορ, που σημαίνει κανα χιλιαρικάκι στην καλή των περιπτώσεων (εύκολα θα βρεις άριστα αλλά πολύ ακριβά μόνιτορ, δύσκολα θα βρεις καλά και φτηνά μόνιτορ).

Οπότε, τι λες; είναι λογικό η μηχανή σου να κοστίζει λιγότερο από το μόνιτορ?
Ή το μόνιτορ να είναι της πλάκας και να μη βλέπεις ποτέ τι φωτογραφίες έχεις βγάλει; Να μη ξέρεις αν είναι σωστά φωτισμένα τα μαύρα και καμμένα τα λευκά? Τότε τι την πήρες την dslr?

Δηλαδή, και για να κλείσω, το κόστος του σώματος είναι πολύ μικρό σε σχέση με το συνολικό κόστος του εξοπλισμού που έχει κάποιος που ασχολείται με την φωτογραφία.

Τώρα, αν είναι απλά να δώσεις 650 ευρώ για μηχανή κι ένα φακό, και 12 ευρώ για μνήμη, και τέλος, ΟΚ.
Αλλά υπάρχει και μνήμη που πουλιέται 1 χιλιαρικάκι.
νά'τη:

http://www.skroutz.gr/s/336801/Sandisk-Compact-Flash-128GB-Extreme-Pro.html
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Canon ή Nikon;

και αυτο το νεο μωρο σε αλλο χρωμα ειναι καλο.......d3100.....βγαινει τωρα....φρεσκο πραμα..!!!!!!!

......μολις την ξεπερασεις πας σε κατι καλυτερο.......αποψη μου.......!!!!!!

 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Δηλαδή, δε θα με συμβουλεύατε να επενδύσω σε πιο οικονομικό σώμα μηχανής (όπως είναι η Nikon D3100) και να τα ακουμπήσω μετά σε καλύτερο φακό?

@costa EAR,
μέχρι στιγμής προτείνεις Νικον,όπως και στο πολύ ενδιαφέρον thread που μου έστειλες με προτάσεις για την πρώτη DSLR που μπορεί να αγοράσει κανείς. Θα πρότεινες ένα αντίστοιχο μοντέλο της Canon?

@kostas kefalas,
ωραίο το κόκκινο εργαλείο....:107:

[και πάλι να σας ευχαριστήσω παιδιά για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας! Μου είναι πολύ χρήσιμες....! ]
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Εγω γιαυτο προτεινα την d3100 σε κοκκινακι.....θα νιωθεις σουπερ..:414:

..ασχολησου με αυτη.....μαθε τι και πως .....
και αν σε ενδιαφερει το αθλημα και υπαρχει χρημα προχωρας.....

ολα τα χομπι εχουν κοστος ......με καλες επιλογες μπορεις να πετυχης πολυ ωραιες φωτο......

Το μονο που δεν ξερω ειναι σε τι τιμη θα βγει...!!!!!!
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Δε νομίζω ότι συμφέρει το κόκκινο . . . Στην τελική δίνεις 50-60 ευρω επιπλεον και παιρνεις το αμεσως επομενο μοντελο που αξιζει πολυ περισσοτερο.... :)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Και μια ακομη ερωτηση...

τι θα προτείνατε στον αρχάριο?
φακό 18-55mm ή 18-55mm VR?
Ποιο ακριβως είναι το αποτέλεσμα που μου δίνει ο σταθεροποιητής?

και παλι ευχαριστω :))
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Canon ή Nikon;

όρμα στο VR.

αλλιώς, όρμα σε ολύμπους, και χτύπα την Ε-5. Μετά βέβαια, στα φακουδάκια, θα ματώσεις. Ιδίως άμα ακούς εμένα...:116::135::138::137:
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Νομίζω πως τελικά κατέληξα σε Nikon D5100 με φακό 18-55mm VR . . .
αν και ξέφυγα απ το budget, αγγιξα τα 700 :p
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
με λιγα λογια, η 5100 ειναι νεοτερη μηχανη, με μεγαλες διαφορες , πρωτον στον αισθητηρα, αλλα κ σε αλλα σημαντικα σημεια.

Ειναι καλο βεβαια, και παντα, να επενδυουμε σε καλα οπτικα, αλλα για 150-200 ευρω (αν κ τα χρειαζομαστε πλεον...) δε χαλασε ο κοσμος για κατι σημαντικα καλυτερο που θα σου μεινει κ θα δεις κ αμεσο αποτελεσμα κ διαφορα!!

αντε να πουμε καλοριζικο??
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Να πείτε, γιατί όσο περισσότερο καθυστερώ τόσο πιο πολύ ανεβαίνει το budget!
Ασύμφορη έχω γίνει ;-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Απάντηση: Canon ή Nikon;

γυναίκα είσαι?

πάρε μια κόμπακτ βρε!



















έλα, πλάκα κάνω, με γειές η 5100!
 

Μηνύματα
11
Reaction score
2
Απάντηση: Canon ή Nikon;

υπόσχομαι να δείξω και αποτελέσματα :102:
(αυτό τον καιρό δουλεύω σε ορυχείο της ΔΕΗ στην Πτολεμαΐδα, οπότε η πρόκληση είναι πολύ μεγάλη....)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top