Canon ή Nikon;

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Απο το dpreview ειναι δυσκολα να βγαλεις συμπερασμα . Επισης η οξυτητα στην Νικον ειναι χαμηλοτερη στο Default επομενως η Canon που το εχει ανεβασμενο σαφεστατα διχνει οξυτατη μηχανη αλλα στο φιναλε δεν ειναι.
Η νικον διαλεξε επιτηδες να εχει την οξυτητα κατεβασμενη μιας που μονο καλο δεν κανει να ειναι ανεβασμενη.


Και οι 2 μηχανες βραζουνε στο ιδιο καζανι και ολα ειναι στο χερι του φωτογραφου .
Σαν ετοιμα καλα ζωντανα χρωματα η νικον εχει μεγαλο προβαδισμα για καποιον που δεν θελει να μαθει η να ιδρωσει για να βγαλει κατι καλο.
Οσο για τον φακο της νικον 18-55 ειναι πολυ οξυτατος στην D90 που τον κανω χρηση.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Canon ή Nikon;

Απο το dpreview ειναι δυσκολα να βγαλεις συμπερασμα . Επισης η οξυτητα στην Νικον ειναι χαμηλοτερη στο Default επομενως η Canon που το εχει ανεβασμενο σαφεστατα διχνει οξυτατη μηχανη αλλα στο φιναλε δεν ειναι.
Η νικον διαλεξε επιτηδες να εχει την οξυτητα κατεβασμενη μιας που μονο καλο δεν κανει να ειναι ανεβασμενη.


Και οι 2 μηχανες βραζουνε στο ιδιο καζανι και ολα ειναι στο χερι του φωτογραφου .
Σαν ετοιμα καλα ζωντανα χρωματα η νικον εχει μεγαλο προβαδισμα για καποιον που δεν θελει να μαθει η να ιδρωσει για να βγαλει κατι καλο.
Οσο για τον φακο της νικον 18-55 ειναι πολυ οξυτατος στην D90 που τον κανω χρηση.
Η ρύθμιση οξύτητας σε ποια από τις εικονιζόμενες επιλογές είναι?
http://i343.photobucket.com/albums/o463/panikas77/NikD60_optimise_image.jpg
Ξέρεις, έχω τραβήξει πολλές φωτογραφίες όπου θέλησα να κόψω μεγάλο μέρος για να κρατήσω ένα αντικείμενο και θα μου ήταν χρήσιμο να έχω μια οξύτατη εικόνα που να αναδυκνείει τις λεπτομέρειες, είτε σε ζουμ είτε σε crop.
Σίγουρα ένας έμπειρος φωτογράφος θα είχε επιλέξει τον κατάλληλο φακό-ζουμ για κάτι τέτοιο, αλλά είναι κρίμα να χάνω τέτοιες εικόνες μέχρι να μάθω τι και πώς να τραβάω ή επειδη δεν θα έχω τηλεφακό.
O Rockwell λέει "πήγαινε με μικρό φακό και φωτογράφισε από κοντά αυτό που θες" αλλά (για να κάνουμε και λίγη πλάκα) τι κάνεις στην παρακάτω περίπτωση με τα σχέδια της κάλτσας του συμπαθέστατου κατά τα άλλα Γιαπωνέζου τουρίστα...? :142:
http://i343.photobucket.com/albums/o463/panikas77/P7260369.jpg

Και για να μιλήσω πιο σοβαρά, θα ήθελα πολύ να είχα την παρακάτω φωτογραφία τραβηγμένη με μηχανή-φακό υψηλής οξύτητας ώστε να μπορέσω κόβωντας το κυρίως θέμα να μου μείνει καθαρό.
http://i343.photobucket.com/albums/o463/panikas77/P7260304.jpg
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Επίσης αναρωτιέμαι, το γεγονός ότι μια καινούρια 400D κοστίζει 400Ε ενώ η D60 είναι στα 300, μήπως υποδεικνύει ότι η 400D βρίσκεται σε επίπεδα D3000 ή ακόμη και D80, με αποτέλεσμα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Canon ή Nikon;

To παρακάτω ζήτημα το έθεσα σε εξειδικευμένο με την φωτογραφία forum. Το θέτω και εδώ γιατί είναι το τελικό στάδιο της επιλογής που θα κάνω (αν και από αυτό έπρεπε να ξεκινήσω) γιατί η μέχρι τώρα βοήθειά σας ήταν κατατοπιστικότατη. Ευχαριστώ από τώρα όσους κάνουν τον κόπο να το διαβάσουν.


...Κατέληξα σε 400D ή D60. Ο φακός που θα έχω για αρχή θα είναι 18-55 is ή VR αντίστοιχα, χωρίς να αποκλείω τη χρήση all-around φακού αν βρεθεί τέτοιο πακέτο. Στο μικροσκόπιο αλλά σε 2η μοίρα, βρίσκονται οι 350D και D40X.

Αφού λοιπόν διάβασα, διάβασα και μετά διάβασα (...), αποφάσισα να εμπιστευτώ τα μάτια μου για την επιλογή μηχανής. Οι διαφορές στην απεικόνιση της στανταρ σκηνής δοκιμών του dpreview είναι δραματικές, σε σημείο που αμφιβάλω αν οι 2 αυτές μηχανές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και εδώ ζητώ την καθοδήγηση, τα σχόλιά και τις διορθώσεις σας:

Φωτογραφία από D60:
http://a.img-dpreview.com/reviews/nikonD60/samples/comparedto/studio/D60_ISO_100.JPG
Σε γενικές γραμμές τη θεωρώ απογοητευτική, για να μην πω "ξεπλυμένη". Η όλη εικόνα δείχνει να είναι αρκετά χαμηλού κοντραστ με όμορφα μεν χρώματα αλλά και πολύ φωτισμένη σε ορισμένα σημεία, όπως η παλιά φωτογραφική μηχανή του σκηνικού. Στη διαβάθμιση γκρίζου της kodak δεν δίνει μαύρο, αλλά γκρι σκούρο. Το εντονότερο μαύρο εμφανίζεται στο κάτω μέρος του μπουκαλιού martini. Οι δε λεπτομέρειες στη μεγένθυση υστερούν σημαντικά (έντονο blur) έναντι της 400D που ούτως ή άλλως σαν canon φημίζεται για την οξύτητά της. Νομίζω ότι στο αγαπημένο εργαλείο του αρχάριου (βλ. crop) η 400D θα ανταπεξέλθει καλύτερα όταν έρθει στο προσκύνιο κομμάτι μιας μεγαλύτερης εικόνας.

Φωτογραφία από 400D:
http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD40X/Samples/Compared/Studio/400d_iso0100.JPG
Με μια ματιά τη βρήκα εξαιρετική λόγο του έντονου contrast και της οξύτητάς της. Αλλά: Νομίζω έχει τονισμένο saturation και η διαβάθμιση γκρίζου στα πολύ σκούρα μπερδεύει. Τόσο που δεν αποδίδει το ανάγλυφο της παλιάς φωτογραφικής μηχανής τόσο καλά όσο η D60 και φοβάμαι μήπως οι φωτογραφίες μου θα βγαίνουν αρκετά σκούρες. Οι δε λεπτομέριες σε μεγένθυση είναι εξαιρετικές και ο θόρυβος στην καρτέλα χρωμάτων μικρότερος από της D60.

Χρυσή τομή το αποτέλεσμα φωτεινότητας/contrast/τονικότητας της D40 που όμως απορρίφθηκε για τον θόρυβο στα υψηλά iso:
http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD40/Samples/Compared/Studio/d40_iso0200.JPG

Ενώ της 350D είναι πιο σκούρο από 400D χωρίς όμως το έντονο saturation της 2ης:
http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonEOS350D/Samples/Compared/350d_iso100.JPG

και η D40X εμφανίζει ακόμη πιο σκούρo σύνολο.
http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD40X/Samples/Compared/Studio/d40x_iso0100.JPG

Έχοντας πλήρη επίγνωση ότι ο φακός κάνει τη διαφορά, πώς εξηγείται η τόσο απαράδεκτη (κατ' εμέ) εικόνα της κύριας υποψήφιας D60, στην οποία χρησιμοποιήθηκε ο ίδιος φακός 50mm που χρησιμοποίησαν και στις D40, D40X?
Για να εξακριβώσω ποια είναι πιο αξιόπιστη, σύγκρινα τις παραπάνω φωτο με αυτές των κορυφαίων D3x και 1DSmk3 αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο αφού η μια είναι καλύτερη από την άλλη...
Ακόμα περισσότερο μπερδεύτηκα όταν είδα πως σε αρχείο RAW η D60 και 400D έχουν σχεδόν πανομοιότυπο αποτέλεσμα...

Θα εκτιμούσα λοιπόν ιδιαίτερα τα σχόλιά σας και συγνώμη αν κούρασα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
:102:

Δεν ξερω που βρηκες απαραδεκτη την ποιοτητα της νικον και που ειδες το κοντραστ να ειναι χαμηλοτερο. Αν δεις καλα η νικον εχει καλυτερο κοντραστ και χρωματα παροτι που η εκθεση ειναι διαφορετικη βλεποντας το histogram.

Εκτος αυτου κανανε χρηση 2 διαφορετικον φακων ο ενας ειναι με αρχικο διαφραγμα 1.4 και ο αλλος 1.8 . Ο καθε φακος εχει διαφορα κυριος στους 50αριδες ασε που η περισσοτεροι φακοι αυτοι εχουν ελατωματα απο κοματι σε κοματι και ενας θεος ξερει τι γινεται.

Το αλλο θεμα ειναι με τοσο αργες ταχυτητες και εκει δυσκολα να κρινεις μιας που εκει πεζει ρολο το κατα ποσο αποροφα τον κραδασμο το καθε σωμα .

Προσεξε την διαφορα στα ακρα εκει ο νικον διχνει να ειναι χαλια και επειδη εχω τον ιδιο φακο ο δικος μου δεν εχει τοσο χαμηλη οξυτητα στα ακρα.

Το πως και τι διαολο κανουν αυτα τα τεστ ενας θεος ξερει και οδηγουν πολλα ατομα σε λαθος συμπερασμα.

Λιγα ατομα ειναι αυτα που ξερουν να κανουν τεστ και το dpreview δεν ειναι κατα τα δικα μου βιβλια.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Canon ή Nikon;

Επίσης αναρωτιέμαι, το γεγονός ότι μια καινούρια 400D κοστίζει 400Ε ενώ η D60 είναι στα 300, μήπως υποδεικνύει ότι η 400D βρίσκεται σε επίπεδα D3000 ή ακόμη και D80, με αποτέλεσμα να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα?

Αν βλεπεις της τιμες τοτε καηκες μαλον καηκαμε . Η 400D ειναι στα ιδια νερα ακριβως με την D60 σε ColorDepth , Dynamic Range etc ριξε και μια ματια στο λινκ

http://www.dxomark.com/index.php/en...0/(brand)/Nikon/(brand2)/Canon/(brand3)/Canon
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Canon ή Nikon;

Η 400D ειναι στα ιδια νερα ακριβως με την D60 σε ColorDepth , Dynamic Range etc ριξε και μια ματια στο λινκ

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/196|0/(appareil2)/184|0/(appareil3)/185|0/(onglet)/0/(brand)/Nikon/(brand2)/Canon/(brand3)/Canon
Με απασχολεί ιδιαίτερα το αποτέλεσμα στα ψηλά iso, αφού το 50% των φωτογραφιών θα είναι σε κλειστούς χώρους ή νυχτερινές σε εξωτερικούς (χωρίς τρίποδο-φλας).
Σύμφωνα με το τεστ αυτό, όσο ανεβαίνουν τα iso, ο SNR δίνει μικρό (ίσως αμεληταίο) προβάδισμα στην canon. Στο δυναμικό εύρος όμως η υπεροχή της canon σε iso μεγαλύτερα του 400 είναι έντονα εμφανής. Αυτό δεν μεταφράζεται σε καλύτερη ποιότητα νυχτερινών λήψεων?

Δεν ξερω που βρηκες απαραδεκτη την ποιοτητα της νικον και που ειδες το κοντραστ να ειναι χαμηλοτερο. Αν δεις καλα η νικον εχει καλυτερο κοντραστ και χρωματα παροτι που η εκθεση ειναι διαφορετικη βλεποντας το histogram.
Έτσι μου φάνηκε συγκριτικά με το αποτέλεσμα των D40, D40X, 350D, 400D και των "εξωτικών" D3x και 1DSmk3.

Το πως και τι διαολο κανουν αυτα τα τεστ ενας θεος ξερει και οδηγουν πολλα ατομα σε λαθος συμπερασμα.
Έλα μου ντε! Σε θέμα οξύτητας το
http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D60/outdoor_results.shtml
δείχνει υπεροχή της nikon (με 18-55VR) έναντι της 400D (με ίδιο φακό χωρίς VR όμως). Αν δεν λάβει κάποιος υπ' όψιν την κρίσιμη σημασία του VR, δεν θέλει και πολύ να οδηγηθεί σε λάθος συμπέρασμα. Στα δείγματα εικόνας του ίδιου τεστ (καρτέλα gallery) η D60 με τον ίδιο φακό εξακολουθεί να μου φαίνεται πολύ soft στα κροπαρισμένα τμήματα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Πολύ αγχωμένο σε βρίσκω... Και μάλλον χωρίς λόγο.
Οι διαφορές που ψάχνεις δεν είναι ορατές "δια γυμνού οφθαλμού".
Μπορεί να τις μετράνε εργαστηριακά, αλλά οι όποιες διαφορές εξαφανίζονται στο μόνιτορ και στο χαρτί.
Επί πλέον ψάχνεις ψιλολεπτομέρειες στα σώματα, ενώ προσανατολίζεσαι σε μέτριους φακούς. Οι φακοί κάνουν τη διαφορά.
Σαν να ψάχνεσαι αν είναι καλύτερα να αγοράσεις κινητήρα Ferrari ή Porsche ενώ έχεις σκοπό να τον βάλεις σε αμάξωμα από Fiat Punto.
Όποια και να πάρεις, το τονίζω ΟΠΟΙΑ και να πάρεις, θα είσαι εντάξει από ποιότητα. Ψάξε την εργονομία και την ταχύτητα.
Στην τελική ποιότητα ο φακός συμμετέχει κατά 80%, και το σώμα κατά 20%, χωρίς να λάβουμε υπ' όψιν το μέσο απεικόνισης. Τι να τα κάνεις τα 500bit και τα 30stop αν δεν έχεις μόνιτορ να τα δεις και εκτυπωτή να τα τυπώσεις;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Οι εκτυπώσεις θα γίνονται σε φωτογραφείο και συνάμα θα προβάλονται σε ψηφιακή κορνίζα στο σαλόνι. Αν καταφέρω να βγάζω ωραία τοπία ή πορτρέτα θα γίνονται καδράκια.
Ναι αγχώνομαι (προβληματίζομαι έντονα δηλαδή) γιατί είναι ένα αντικείμενο παντελώς άγνωστο σ' εμένα που τώρα το μαθαίνω, οι γνώμες επί των πλείστων είναι canon από τους canonικούς, nikon από τους nikonιάτες και στα reviews βγάζει ο καθένας τη μία ή την άλλη καλύτερη. Το cnet ψιλοθάβει τη nikon (ξέρω ότι γενικά είναι αυστηρό και το εμπιστεύομαι αλλά αυτή τη φορά μέχρι κι οι αναγνώστες του αντέδρασαν), το cameralabs την εκθειάζει (με τον 18-55VR), το dpreview σου πετάει το γάντι να αποφασίσεις και οι αναγνώστες του έχουν να λένε τα καλύτερα για την επιλογή που έκανε ο καθένας τους. Επιπλέον είναι δύσκολα όταν δεν έχεις την ευχέρεια να τις δοκιμάσεις, ούτε καν να τις δεις από κοντά (άτιμη επαρχία)! Με λίγα λόγια ψάχνω σχεδόν στα τυφλά και όσα ευχαριστώ και αν πώ για εσάς που ασχολείστε με το θέμα, είναι λίγα.
Τέλος πάντων εμπιστεύομαι τις γνώμες σας και ήδη κλείνω προς τη nikon καθαρά για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί είναι πιο πρόσφατο μοντέλο και πιο φιλική για αρχάριο. Το μόνο βέβαιο είναι ότι αρχικά θα μπει φακός VR 18-55 ή 18-105 αν βρεθεί σε καλή τιμή.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Πολύ αγχωμένο σε βρίσκω... Και μάλλον χωρίς λόγο.
Οι διαφορές που ψάχνεις δεν είναι ορατές "δια γυμνού οφθαλμού".
Μπορεί να τις μετράνε εργαστηριακά, αλλά οι όποιες διαφορές εξαφανίζονται στο μόνιτορ και στο χαρτί.
Επί πλέον ψάχνεις ψιλολεπτομέρειες στα σώματα, ενώ προσανατολίζεσαι σε μέτριους φακούς. Οι φακοί κάνουν τη διαφορά.
Σαν να ψάχνεσαι αν είναι καλύτερα να αγοράσεις κινητήρα Ferrari ή Porsche ενώ έχεις σκοπό να τον βάλεις σε αμάξωμα από Fiat Punto.
Όποια και να πάρεις, το τονίζω ΟΠΟΙΑ και να πάρεις, θα είσαι εντάξει από ποιότητα. Ψάξε την εργονομία και την ταχύτητα.
Στην τελική ποιότητα ο φακός συμμετέχει κατά 80%, και το σώμα κατά 20%, χωρίς να λάβουμε υπ' όψιν το μέσο απεικόνισης. Τι να τα κάνεις τα 500bit και τα 30stop αν δεν έχεις μόνιτορ να τα δεις και εκτυπωτή να τα τυπώσεις;

Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε την καλύτερη μηχανή και φακό και τα υπόλοιπα όπως εκτυπωτή και βάλε.

Η σημερινή τεχνολογία και εδώ που φτάσαμε έχουμε άριστα προϊόντα σε άριστες τιμές και με λίγα λεφτά μπορούμε να έχουμε τελειότατα αποτελέσματα αρκεί φυσικά να έχουμε όρεξη για δημιουργία

Η διαφορα δεν είναι μονο 20% στην μηχανή αλλα εξίσου ίδια όταν θέλουμε τελειότητες, σε γενικές γραμμές η μηχανή παίζει μεγάλο ρολο.

Στην τελική ποιότητα αυτό που συμμετέχει κατά 100% θα έλεγα είναι ο φωτογράφος.

Καθημερινά βλέπω άτομα με μηχανές D3, D700 , 5DMARK3 να βγάζουνε αποτελέσματα χειρότερα από μια ταπεινή μηχανούλα τσέπης και αυτό είναι το χειρότερο κατά την γνώμη μου .

Όλες οι μηχανές και φακοί με 300 & 400 ευρώ κάνουνε θαύματα απλά όπως είπα θέλει όρεξη και λίγο δουλειά , τελευταία μας έχει παρασύρει το ρεύμα όλους με την κάθε ιστοσελίδα τι λέει στα review και στεναχωριόμαστε ότι ο φίλος μας αγόρασε καινούργια μηχανή και προφανώς ο εγωισμός μας έχει πέσει κάτω αγοράζοντας καινούργια μηχανή.


Έχουμε καταντήσει ένα τρελοκομείο με άφθονη καλή τεχνολογία με μυριάδες gadget-οκεφαλους .:114:
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Σήμερα μου ήρθε η D60 με κιτ φακό 18-55VR. Ωραίο κομματάκι...
:626:
Το πρώτο που έκανα ήταν να βγάλω φωτογραφίες συγκεκριμένων αντικειμένων στο σπίτι με ανάγλυφα σχέδια. Καμία σχέση η οξύτητα του 18-55VR με την απαλή εικόνα του τεστ που λέγαμε με τον 50άρη φακό. Κάπου εκεί έκανα και τη διαπίστωση ότι μπορεί μεν τα megapixel να μη μετράνε στην ποιότητα εικόνας, αλλά στο κροπάρισμα μας αποζημειώνουν(?) για την έλειψη τηλεφακού... Αυτό ήταν και η αφορμή να αναζητήσω κοινές εικόνες τραβηγμένες με διαφορετικά εστιακά μήκη, να κόψω σημεία και να συγκρίνω. Βρήκα λοιπόν αυτό το REVIEW και στη φωτογραφία με το νάνο έκοψα το τμήμα των 62mm που αντιστοιχούσε στη φωτογραφία των 200mm. Σύγκρινα μετά τις 2 εικόνες εξάγοντας ενδιαφέροντα συμπεράσματα, χρήσιμα για μια μελλοντική αναβάθμιση φακού...
Μ' αυτά και μ' αυτά δεν πρόλαβα να επεξεργαστώ πολύ τη μηχανή αλλά με τα λίγα που γνωρίζω έβγαλα (νομίζω) κανα 2 σωστές φωτογραφίες με χειροκίνητες ρυθμίσεις. Το ΣΚ θα γίνει φωτο-εξόρμηση και θα ανεβάσω δείγμα στο ανάλογο thread. Νομίζω τα τοπία είναι κατάλληλα για αρχή.
:102:
 

Μηνύματα
12.866
Reaction score
10.079
Καλορίζικη! Δε μου λες, που θες να πας το ΣΚ για φωτογραφίες; Λέω να μαζευτούμε όσα μελή θέλουμε, να πάμε παρέα, να γνωριστούμε κιόλας, να ανταλλάξουμε και φακούς κτλ...
Τι λέτε;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Καλορίζικη! Δε μου λες, που θες να πας το ΣΚ για φωτογραφίες; Λέω να μαζευτούμε όσα μελή θέλουμε, να πάμε παρέα, να γνωριστούμε κιόλας, να ανταλλάξουμε και φακούς κτλ...
Τι λέτε;
Εγώ Πέτρο στην Ξάνθη είμαι....
:114:
Λέω να τραβήξω μερικές φωτο τη γραφική παλιά πόλη μας και τον ορεινό όγκο με την μεγάλη δασική έκταση.
Εκτός από τη χρήση πολωτικού φίλτρου που δεν έχω, μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση για να τονίζω το γαλάζιο του ουρανού (πέραν του προσανατολισμού του ήλιου) και γενικά να βγάλω μερικές κορεσμένες φωτογραφίες?
Sorry για το off topic!
 

Μηνύματα
12.866
Reaction score
10.079
Ωραία πόλη, δεν έχω πάει. Για τον ουρανό, όχι, εκτός άμα έχει η μηχανή σου κάτι σπέσιαλ ρυθμίσεις, π.χ. yellow filter όταν τραβάς τη φωτό. Αλλιώς επεξεργασία μετά.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Εγώ Πέτρο στην Ξάνθη είμαι....
:114:
Λέω να τραβήξω μερικές φωτο τη γραφική παλιά πόλη μας και τον ορεινό όγκο με την μεγάλη δασική έκταση.
Εκτός από τη χρήση πολωτικού φίλτρου που δεν έχω, μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση για να τονίζω το γαλάζιο του ουρανού (πέραν του προσανατολισμού του ήλιου) και γενικά να βγάλω μερικές κορεσμένες φωτογραφίες?
Sorry για το off topic!
Καλώς ήρθες στους χρήστες της Nikon. Εγώ έχω την D40 και περιστασιακά δουλεύω και με μια D200. Είμαι στην Ξάνθη και εγώ.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

καλησπερα .μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας για την nicon d5000?
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.656
Reaction score
30.992
Απάντηση: Canon ή Nikon;

Εάν δεν έχεις πρόθεση να προχωρήσεις σε ένα σύστημα πέραν ενός βασικού φακού άντε και ενός φθηνού πχ τηλεφακού, θα σου έλεγα πως όποια μηχανή αυτής της κατηγορίας και να διαλέξεις, ευχαριστημένος θα μείνεις. Και από την Πένταξ, και από την Κάνον, και από τις Ολυ, και από τις Σόνυ ακόμη.
Εάν όμως σκοπεύεις στο μέλλον να "χτίσεις" ένα σύστημα, τότε, και μόνο τότε, θεωρώ πως πρέπει να το σκεφτείς λιγάκι παραπάνω. Εάν είσαι στην πρώτη περίπτωση, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, πρακτικά μπορείς να πάρεις και όποια σου αρέσει πιο πολύ στο μάτι ή γιατί γουστάρεις πχ το όνομα Νίκον περισσότερο από το Πένταξ γιατί σου θυμίζει έναν θειό σου Νίκο.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
3

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Canon ή Nikon;

με μπερδεψατε..δεν γνωριζω απο μηχανεσ καθολου.δηλ αυτα που διαβασα στις προηγουμενες σελιδες φάνηκαν κινεζικα.
δεν εχω κολλημα με τη νικον απλα βρηκα ενα πακετο στο πλαισιο κ μου φανηκε καλο.
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/DSLR-Digital-Cameras/Nikon-D5000-Double-Kit-DSLR-12-9-MP.htm
ερασιτέχνης ειμαι που παντα ειχα ενα κολημα με τις φωτο κ δεν εχω ιδεα τι να παρω.
 

Μηνύματα
12.866
Reaction score
10.079
Πάλι δε μας βοηθάς για να σε βοηθήσουμε.

1. Έχεις τώρα ψηφιακή και ποια;

2. Είχες ποτέ φιλμάτη και ποια;

3. Τί σου αρέσει να φωτογραφίζεις;

4. Είσαι διατεθειμένος να κουβαλάς το βαλιτσάκι με τη μηχανή και τους φακούς όπου πας για να βγάλεις έστω και 1 φωτό ή θέλεις κάτι που να μπαίνει στην τσέπη;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.178
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top