Cd κλασικής

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
δεν γνωριζω αν εχουμε και κανεναν χωρο σε αυτη τη χωρα γενικοτερα, εχω υποψια οτι ο χωρος της λυρικης στο Ιδρυμα τερμα συγγρου δεξια(δημος καλλιθεας,αθηνα) ειναι καλος, αλλα μια φορα που πηγα εφαγα πορτα, δεν μου επετρεψε να μπω η κοπελα στην εισοδο, γιατι ταχα μου ειχε αρχισει η παρασταση.
γενικα δεν τον μπορω αυτον τον χωρο μαζευει κοσμο.. και με φερνει σε πολυ δυσκολη θεση ολο αυτο... εχω δει καποιες συναυλιες, αλλα στον χωρο τον μεγαλο της λυρικης οχι ακομα, ισως αμα κουρεφτω και ξυριστω φορεσω και κανενα ρουχο της προκοπης και με συνοδευει κανενα θηλυκο να καταφερω να περασω.. ειδομεν..
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.252
Reaction score
13.128



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
και κατι ακομα, το παραπανο τσαρτ αναφερονται τις θεμελιωδεις συχνοτητες(fundamental frequencies), ο @wnet καποια στιγμη ειχε παραθεσει μια αποδειξη που εκτινεται πραγματικα καθε οργανο (αν θυμαμαι σωστα), και βεβαια η πρωτη οκταβα εμπεριεχει πληροφορια χωρου.
Τουλαχιστων οσων αφορα τα φυσικα οργανα και μαλιστα σε ορχηστρα αυτο ειναι αρκετα μεγαλης και ουσιαστικης σημασιας.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
... ερχομενοι στις "μεθοδους εκμαθησης ειδων μουσικης" (αν υπαρχει τετοιο πραμα) , αυτο παει κατα περιπτωση, δηλαδη στον ακροατη, γιατι θελει να ακουσει ενα συγκεκριμενο ειδος ? (απο που προεκυψε η επιθυμια,δηλαδη ενα εσωτερικο ερωτηματολογιο) και αν υπαρχει θεληση θα το βρει το δρομο μονος του και με τον τροπο του ο καθε ενδιαφερομενος.
Στα περισσοτερα ειδη, υπαρχει(και ευκολα διαθεσιμη πλεων) η δισκογραφια, η βιβλιογραφια και βεβαια οι ζωντανες παραστασεις.(καποια ειδη εκτινονται αμεσα και σε κοινονοικοπολιτικο επιπεδο ή/και πολιτισμου ή κουλτουρας, οποτε εκει η βιβλιογραφια φευγει πολυ εξω απο τα μουσικα και γιατι οχι)
και κανενα ειδος δεν ειναι ευκολο, ισα ισα που τα πιο απλα ειδη ειναι τα πιο πολυπλοκα διοτι, επειδη ειναι απλα παιζουν σε αρκετα ευρυ παγκοσμιο επιπεδο.
Μαλιστα προσωπικη παρατηρηση ειναι οτι μεσα απο την ποικιλια/εναλλαγη και ενασχοληση ειδων/ακουσματων αντιλαμβανεται κανεις πολλα πραγματα σε σχεση με τον ηχο και την μουσικη.
-
ντακς βαρεθηκα, παω να κανω καμμια φαρσα στον @abcd που γραφει στο νημα με τον νεο προεδρα
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
ΟΧΙ δεν ανεφερες το υπερ σεταπιον του @costas EAR :rofl: ακαλυπτος;)
Σε πείραξε το τσίπουρο, μου φαίνεται και δεν διαβάζεις σωστά.

Έγραψες:
Δεν υπαρχει υποφερτο πολυκαναλο συστημα, πλην του μεγαλου αυτιου που εχει και καλο χωρο
και σου απάντησα με άλλα δύο, πλην του @costas EAR.

Σε κάλυψα;
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.252
Reaction score
13.128
Οταν λες εκ προσωπικης εμπειριας με την μουσικη που ακους εσυ; την ιδια μουσικη ακουει και ο @stathis ;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
εχει εξτρα δυσκολια η συγκεκριμενη, σε καλο συστημα ακουγεται σαν αγγελικη-αιθερια μελωδια ... τωρα αμα ακους φασαρια...να κοιταξεις μηπως καπου εισαγεται παραμορφωση (συμβαινει αυτο οταν παιζουν σατανιστικα)... 🐒
να για δοκιμασε αυτο ακουγεται με παραμορφωση ?
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
κοιτα το βρε μαεστρο μας...κατι πρεπει να παθαινει το συστημα οταν βαζεις τραγουδια που βαζουν τα παιδια δεν μπορει.. 🤡
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Και το συμπέρασμα που βγαίνει απο ολα αυτά είναι πως ο @antonis2017 μπορεί να αγοράσει τα συγκεκριμένα cd γιατι ειναι αξιοπρεπείς εκτελέσεις απο γνωστά έργα σε καλή τιμή, χωρίς να διαβάσει τίποτα παραπάνω, και να ευχαριστηθεί την μουσική του.
 

Μηνύματα
6.766
Reaction score
5.909
Η μουσικότητα σχετίζεται άμεσα με τα dB. Αν κάνουμε το f να ακούγεται σαν p, έχουμε αλλάξει όλη την ερμηνεία.

Χωρίς σαμπ και ισοστάθμιση, αμφιβάλλω.
Ελπίζω να έχετε μετρήσεις που να το αποδεικνύουν. Γιατί πολλοί έχουν δει την πικρή αλήθεια στις μετρήσεις να διαψεύδει τις ακουστικες τους εντυπώσεις, μάλιστα κάποιοι συμμετέχουν στην συζήτηση :biggrin:....
Όχι, δεν έχω τέτοια απόκλιση που να ακούω άλλα αντί άλλων. Η μουσικότητα ή υπάρχει ή χάνεται. Το σύστημά δεν την έχει χάσει. Αντιθέτως, ο ήχος είναι φυσικός και ισόρροπος.
Οι χαμηλές των αρκετά μεγάλων (7 μονάδων) ηχείων μου δεν απαιτούν υπογούφερ (σύμφωνα και με τους "αδιάβαστους" φίλους και ειδικούς), τουλάχιστον για το δικάναλο σύστημά μου. Εάν ποτέ θελήσω να μεταβώ σε πολυκάναλο, τότε, προφανώς θα χρειασθεί και το sub...
Όπως και να έχει το πράγμα, από τη στιγμή που έχω ηχητικό αποτέλεσμα που με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό, μου αρκεί, ιδίως σε σχέση με τον συγκεκριμένο χώρο ακρόασης.
 

Μηνύματα
6.766
Reaction score
5.909
Και το συμπέρασμα που βγαίνει απο ολα αυτά είναι πως ο @antonis2017 μπορεί να αγοράσει τα συγκεκριμένα cd γιατι ειναι αξιοπρεπείς εκτελέσεις απο γνωστά έργα σε καλή τιμή, χωρίς να διαβάσει τίποτα παραπάνω, και να ευχαριστηθεί την μουσική του.
Ισοσκελισμένο συμπέρασμα για ένα πολυσχιδές αντικείμενο ερώτησης.
Δυστυχώς, όλες οι εκτελέσεις δεν είναι αξιοπρέπεις, δεν γνωρίζουμε σε τι είδους (ανα)παραγωγή θα προσφερθούν (αμφιβάλλω πολύ εάν θα είναι οι πρωτότυπες εκδόσεις, τι ενημερωτικό υλικό θα έχουν κλπ.) και το κυριώτερο τα έργα είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό ατάκτως ερριμένα, η ακρόαση των οποίων δεν δίνει καμία συνέχεια και συνέπεια στο επόμενο CD που θα ακολουθεί.
Φυσικά, εάν ο οδηγός θα είναι η απόλαυση και μόνον...δεν χρειαζόταν καν το αρχικό ερώτημα και το νήμα. Ξεκινάς και όπου σε βγάλει...
Η εντύπωση που μου έδωσε ο νηματοθέτης είναι ότι τον ενδιαφέρει να προσεγγίσει τη Μουσική αυτή με πιο ουσιαστικό και συνεπή τρόπο.
Όπως και να έχει το πράγμα, είναι δική του η απόφαση να πράξει ό,τι κρίνει ότι εξυπηρετεί το ενδιαφέρον του...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Όχι, δεν έχω τέτοια απόκλιση που να ακούω άλλα αντί άλλων. Η μουσικότητα ή υπάρχει ή χάνεται. Το σύστημά δεν την έχει χάσει. Αντιθέτως, ο ήχος είναι φυσικός και ισόρροπος.
Οι χαμηλές των αρκετά μεγάλων (7 μονάδων) ηχείων μου δεν απαιτούν υπογούφερ (σύμφωνα και με τους "αδιάβαστους" φίλους και ειδικούς), τουλάχιστον για το δικάναλο σύστημά μου. Εάν ποτέ θελήσω να μεταβώ σε πολυκάναλο, τότε, προφανώς θα χρειασθεί και το sub...
Όπως και να έχει το πράγμα, από τη στιγμή που έχω ηχητικό αποτέλεσμα που με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό, μου αρκεί, ιδίως σε σχέση με τον συγκεκριμένο χώρο ακρόασης.
Μας τα ´παν κι άλλοι. Και μετά έκλαιγαν στη γωνία.
Μετρήσεις παρακαλώ.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top