Cd κλασικής

Μηνύματα
6.838
Reaction score
5.946
Όχι. Απαντήθηκε.

Ούτε καν ξέρεις τι σου λείπει.
Ιδέαν δεν έχεις.
Και σου λείπουν πολλά.
Απλώς δε το ξέρεις, δε ξέρεις ούτι τι λείπει, ούτε αν σου λείπει.
Εκφέρεις μια λανθασμένη προσωπική άποψη.

Και την επιβαρύνεις με λανθασμένη άποψη για τη μουσικότητα.

Βέβαια αδιαφορούμε επιδεικτικά για τους μουσικούς και φιλόμουσους φίλους σου, καθώς και για τις γνώσεις τους πάνω στη μουσική.

Όσο κι αν επιμένεις, μόνο χειροτερεύει η θέση σου.

Αν πεις "μου είναι αδιάφορο, ας λείπει ο,τι λείπει", δεκτό.
Δεν λέμε πολύ διαφορετικά το ίδιο πράγμα και αυτό που αναφέρω είναι η "προσωπική" μου εμπειρία και όχι "άποψη", η οποία σε καμία περίπτωση δεν αντιμάχεται την..."επιστημονική αλήθεια". Η πραγματική μας ζωή, ουκ ολίγες φορές, βαίνει πέραν της κάθε "επιστημονικής αλήθειας", όσο και εάν τη σεβόμαστε (π.χ. τρώμε, αρκετές φορές, ό,τι μας αρέσει και όχι ό,τι είναι επιστημονικά καλό για την υγεία μας).
Φυσικά και δεν γνωρίζω "τι μου λείπει" εφόσον δεν κάνω συγκρίσεις στον χώρο μου με και χωρίς subs.
Φυσικά και γνωρίζω ότι μου "λείπει" κάτι. Το ότι έχω αποφασίσει ότι δεν μου χρειάζεται δεν με καθιστά, με το έτσι θέλω, "αδιάφορο".
Η επιδεικτική αδιαφορία σας για τη γνώση των φίλων μουσικών (άνθρωποι που μελετάνε και δουλεύουν καθημερινά πάνω στο ζήτημα της Μουσικής αυτής και για τους οποίους η μουσικότητα είναι όχι μόνον το επάγγελμα αλλά και το alter ego τους), δεν σας τιμά για την -φαντάζομαι- δεδομένη σας γνώση και αγάπη για την Κλασική Μουσική. Ευελπιστώ ότι αντιλαμβάνεσθε (και σίγουρα απολαμβάνετε) πολύ περισσότερο και πολύ καλλίτερα το Op.132 του Beethoven από ότι και όσο εμείς. Good for you!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Προφανώς, είμαστε όλοι λάθος, τουλάχιστον σε ό,τι αφορα την Ακουστική "αλήθεια", αλλά όχι και τη μουσική τοιαύτη (όσο ανακόλουθο μπορεί να σας φαίνεται αυτό).
Όπως σας εξήγησα προχτές, εάν δεν υπάρχουν μετρήσεις του συστήματος/χώρου σας που να αποδεικνύουν πως το p δεν το ακούτε ως f, δηλαδη να βρίσκεστε μεχρι απο τους 20 έως τους 200Hz στο +-3db , άντε και λίγο παραπανω, δεν μπορείτε να ισχυριστείτε πως ακούτε την μουσική αλήθεια.

Εάν έχετε μετρήσεις του χωρου σας που να αποδεικνύουν τα απαραίτητα ελάχιστα προαπαιτούμενα, ας τις βάλετε να τις δούμε. Ή τέλος πάντων αν δεν θέλετε, πείτε πως έχετε και είναι όπως τις περιέγραψα και όλα καλά.

Θεωρώ απο την μεριά μου απαραίτητο, οι “ειδικοί” που σας πούλησαν και σας έστησαν το hi end σύστημα στο σπίτι σας να εχουν κάνει τις συγκεκριμένες μετρήσεις κατά το στήσιμο, και να σας τις έχουν δώσει.

Εάν δεν εχουν γίνει αυτά, τότε λυπάμαι, δεν μπορείτε να ισχυριστείτε πως ακούτε την μουσική αλήθεια.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
//troll_mode_on

πριν 5? 10? χρόνια που τα sub δεν ήταν της μόδας και τα βάζαμε όσοι ακούγαμε ...trance για να βαράνε στο στήθος κλωτσιά (άσχετα αν έπιαναν 20hz ή 50hz) ... το 99% του site που ισχυρίζεται πως ανακάλυψε την αλήθεια.... δεν είχε subs αλλά το ίδιο ισχυριζότανε και τότες με ότι μηχανήματα είχε, πως είχε βρει την αλήθεια :p

//troll_mode_off




η αλήθεια του καθενός είναι ...μέχρι εκεί που έχει φτάσει.....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
πριν 5? 10?
Και πριν 20+ χρόνια, προσωπικά ήμουν με σαμπ.

Πλάκα πλάκα, πάω να κλείσω 30 χρόνια φούρναρης, εεεεε, με σαμπ δηλαδή, κι έρχεται ο κάθε πικραμένος να μου πει πως δε χρειάζεται;

Έχω κάνει ενσωμάτωση σαμπ με τους πιο απίθανους και δύσκολους τρόπους, με δεκάδες σελίδες μετρήσεων για κάθε περίπτωση, άπειρες εργατοώρες.

Έχουν λιώσει μικρόφωνα στα χέρια μας.

Έχουμε διαβάσει τα άπαντα της AES για το θέμα, έχουμε πήξει στις δοκιμές, τα υλοποιήσαμε κιόλας.

Και μου λέει ο κάθε πικραμένος τι;

Έλα παππού να σου πω πως κάνουν τα παιδιά.
Βρε άινταποδω.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και πριν 20+ χρόνια, προσωπικά ήμουν με σαμπ.

Πλάκα πλάκα, πάω να κλείσω 30 χρόνια φούρναρης, εεεεε, με σαμπ δηλαδή, κι έρχεται ο κάθε πικραμένος να μου πει πως δε χρειάζεται;

Έλα παππού να σου πω πως κάνουν τα παιδιά.
Βρε άινταποδω.
εγώ είπα το 99% όσων φαγώθηκαν με τα subs.... υπήρxε και το 1% :p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εάν δεν εχουν γίνει αυτά, τότε λυπάμαι, δεν μπορείτε να ισχυριστείτε πως ακούτε την μουσική αλήθεια.
εσεις την ακουτε,; εγω την ακουω; την αληθεια!!!:drinks:ποια ειναι η αληθεια;;;
πριν 5? 10? χρόνια που τα sub δεν ήταν της μόδας και τα βάζαμε όσοι ακούγαμε ...trance
μρε φρικιο ακουγες και τετοια ΄΄μουσικη΄΄:drinks:
Διαβαστε διαδιδεται το νημα -αποριες σχετικα με την κλασικη Μουσικη-κανει καλο :drinks:
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
1611416209657.png
1611416209657.png
1611416209657.png

1611416299462.png

εχουμε αυτους τους δυο ενισχυτες και δυο ηχεια παθητικα ναι παθητικα τα οποια ηχεια
Θα πεζνε το ιδιο και οι δυο η θα χουμε καμια διαφορα την οποια διαφορα ερωτηξη κανω
 

Μηνύματα
6.838
Reaction score
5.946
Όπως σας εξήγησα προχτές, εάν δεν υπάρχουν μετρήσεις του συστήματος/χώρου σας που να αποδεικνύουν πως το p δεν το ακούτε ως f, δηλαδη να βρίσκεστε μεχρι απο τους 20 έως τους 200Hz στο +-3db , άντε και λίγο παραπανω, δεν μπορείτε να ισχυριστείτε πως ακούτε την μουσική αλήθεια.

Εάν έχετε μετρήσεις του χωρου σας που να αποδεικνύουν τα απαραίτητα ελάχιστα προαπαιτούμενα, ας τις βάλετε να τις δούμε. Ή τέλος πάντων αν δεν θέλετε, πείτε πως έχετε και είναι όπως τις περιέγραψα και όλα καλά.

Θεωρώ απο την μεριά μου απαραίτητο, οι “ειδικοί” που σας πούλησαν και σας έστησαν το hi end σύστημα στο σπίτι σας να εχουν κάνει τις συγκεκριμένες μετρήσεις κατά το στήσιμο, και να σας τις έχουν δώσει.

Εάν δεν εχουν γίνει αυτά, τότε λυπάμαι, δεν μπορείτε να ισχυριστείτε πως ακούτε την μουσική αλήθεια.
Ας το κλείσουμε εδώ αυτή την παρεκτροπή από το θέμα του νήματος με το να σας διαβεβαιώσω ότι...οι φύλακες έχουν γνώση.
Υ.Γ.1 : Να σας διαβεβαιώσω, για άλλη μία φορά, ότι σέβομαι και εκτιμώ την γνήσια προσπάθειά σας να με ενημερώσετε για την "μουσική αλήθεια", για την οποία έχω ασχοληθεί όχι μόνο με την αναπαραγωγή της (για την οποία έχω μία σε πολύ ικανό βαθμό εκτεταμένη συλλογή), αλλά με τη μελέτη, σχέση με μουσικούς, παρακολούθηση δοκιμών, συναυλίων και παραστάσεων, συμβολή σε δημιουργία συναυλιών Μουσικής Δωματίου στο εξωτερικό κ.α. Φυσικά, δεν θα τολμούσα να ισχυριστώ ότι κατέχω τη "μουσική αλήθεια", αλλά μπορώ να πω ότι την έχω πλησιάσει σε ορισμένες πτυχές της, ιδίως ως προς το πως ακούγεται στην πραγματικότητα, όταν παίζεται ζωντανά από τους ίδιους τους μουσικούς σε χώρους προορισμένους για τη Μουσική αυτή.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ακόμα ακούω :p
να κεράσω ένα !
τσίτωσε το μέχρι να έρθει η κυρά :p
καλα το ακουω δεν κακο δεν κακο :wink: :gamer:βαλε και κανα τεκνο να λικνιζεται στο ρυθμο μρεΖηση
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
//troll_mode_on

πριν 5? 10? χρόνια που τα sub δεν ήταν της μόδας και τα βάζαμε όσοι ακούγαμε ...trance για να βαράνε στο στήθος κλωτσιά (άσχετα αν έπιαναν 20hz ή 50hz) ... το 99% του site που ισχυρίζεται πως ανακάλυψε την αλήθεια.... δεν είχε subs αλλά το ίδιο ισχυριζότανε και τότες με ότι μηχανήματα είχε, πως είχε βρει την αλήθεια :p

//troll_mode_off




η αλήθεια του καθενός είναι ...μέχρι εκεί που έχει φτάσει.....
Η επιστήμη προχωράει.
Το ίδιο ισχύει στην ιατρική, στα αυτοκίνητα, στα κινητά, στα αεροπλάνα, στον αντισεισμικό κανονισμό...

Και φυσικά θα συνεχίσει να προχωράει.
Ας το κλείσουμε εδώ αυτή την παρεκτροπή από το θέμα του νήματος με το να σας διαβεβαιώσω ότι...οι φύλακες έχουν γνώση.
Υ.Γ.1 : Να σας διαβεβαιώσω, για άλλη μία φορά, ότι σέβομαι και εκτιμώ την γνήσια προσπάθειά σας να με ενημερώσετε για την "μουσική αλήθεια", για την οποία έχω ασχοληθεί όχι μόνο με την αναπαραγωγή της (για την οποία έχω μία σε πολύ ικανό βαθμό εκτεταμένη συλλογή), αλλά με τη μελέτη, σχέση με μουσικούς, παρακολούθηση δοκιμών, συναυλίων και παραστάσεων, συμβολή σε δημιουργία συναυλιών Μουσικής Δωματίου στο εξωτερικό κ.α. Φυσικά, δεν θα τολμούσα να ισχυριστώ ότι κατέχω τη "μουσική αλήθεια", αλλά μπορώ να πω ότι την έχω πλησιάσει σε ορισμένες πτυχές της, ιδίως ως προς το πως ακούγεται στην πραγματικότητα, όταν παίζεται ζωντανά από τους ίδιους τους μουσικούς σε χώρους προορισμένους για τη Μουσική αυτή.
Ας το αφήσουμε πράγματι, δεν έχει νόημα.
Θα πεζνε το ιδιο και οι δυο η θα χουμε καμια διαφορα την οποια διαφορα ερωτηξη κανω
Τι ερώτηση είναι αυτή; Οεο;
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Πανηγυρισμος:thumbsdown: σε τι;; τες πα που λεει και ο χερ ντοκτορ
Η δυο ενισχυτες που εβαλα ενας δικαναλος και ενας πολυκαναλος ετυχε να τους ακουσω στον Νακα
με δυο ηχεια δικαναλικος , εχω λοιπον αποψη απικο το πως ακουγωνται
Αν καποιοι συμφορουμυτες εχουν ακουσει τους παραπανω θα ηθελα να ακουσω την αποψη τους
Δικαναλικος παντα και οι δυο
Μετα θα παμε στον εναν,:drinks: πολυκαναλικος:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πανηγυρισμος:thumbsdown: σε τι;; τες πα που λεει και ο χερ ντοκτορ
Η δυο ενισχυτες που εβαλα ενας δικαναλος και ενας πολυκαναλος ετυχε να τους ακουσω στον Νακα
με δυο ηχεια δικαναλικος , εχω λοιπον αποψη απικο το πως ακουγωνται
Αν καποιοι συμφορουμυτες εχουν ακουσει τους παραπανω θα ηθελα να ακουσω την αποψη τους
Δικαναλικος παντα και οι δυο
Μετα θα παμε στον εναν,:drinks: πολυκαναλικος:drinks:
Η ερώτηση είναι λάθος.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
το κατανοω ασ περιμενουμε αν γραψη κανεις τιποτις και το συζηταμε:drinks:
Σε λαθος θρεντ είμαστε.

Αυτό αφορούσε cd, και μετα απο ενδελεχή συζήτηση φάνηκε πως ειναι καλή ιδέα να αγοραστούν απο τον νηματοθέτη, και πως δεν χρειάζεται διάβασμα για την απόλαυση τους.

Πάμε σε άλλο θρεντ να συνεχίσουμε τώρα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top