Check Engine σε A159TBi

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Ανοίγω ένα άλλο θέμα για να μην μπερδευόμαστε.

το αυτοκίνητο AR 159Tbi

Μετά από 14 μήνες από την αγορά του αυτοκινήτου και 10500χμ παρουσίασε βλάβη η οποία άρχισε πλέον να με στεναχωρεί καθως βλέπω οτι και στο σερβις μάλλον δεν δείχνουν την πρέπουσα σημασία.

Πριν από 3-4 μήνες και στα 6000χμ περίπου είχε ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα που έλεγε να γίνει έλεγχος.
Όταν το πήγα στο σερβις ο ηλεκτρονικός τους εγκέφαλος έδειξε βλάβη στο σύστημα ψεκασμού και συγκεκριμένα στην αντίσταση του αισθητήρα λ.
Έτσι τουλάχιστον μου είχαν πει και αλλάξαμε τον αισθητήρα.
Πριν από 3-4 μέρες άναψε πάλι το λαμπάκι και δως του από την αρχή ξανά στο συνεργείο.
Ο υπολογιστής έδειξε την ίδια βλάβη.
Στο συνεργείο μου είπαν οτι υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα προβληματικού καυσίμου και μου συνέστησαν να αλλάξω πρατήριο και να βάλω σουπερ αμόλυβδη καθώς λέει το αυτοκίνητο είναι πολύστροφο και χρειάζεται βενζίνη με περισσότερα από 95 οκτάνια. (στο μάνιουαλ του αυτοκινήτου γράφει να μη βάζουμε βενζίνη με λιγότερο από 95 οκτάνια).

Τέλος πάντων δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο του προβληματικού καυσίμου αν και στο πρατήριο αυτό πηγαίνω 15 χρόνια χωρίς να αντιληφθώ κάτι για την ποιότητά του.

Αφού ισχυρίστηκαν οτι μπορεί να φταίει το καύσιμο έσβησαν το λαμπάκι που είχε ανάψει και χωρίς να κάνουμε κάτι άλλο έφυγα για να δούμε πως θα πάει.

Σε 2 μέρες μετά από 25 χμ άναψε πάλι.
Δεν μπορούσα να βλέπω έτσι όλη την ώρα και πήγα πάλι εκεί να το ξανασβήσουμε.
Ξέχασα να πω οτι την προηγούμενη φορά που το βάλαμε στον ηλ. εγκέφαλο έγραφε οτι το πρόβλημα ήταν στιγμιαίο και αναρωτιέμαι αν ήταν στιγμιαίο γιατί το λαμπάκι δεν έσβηνε αν το πρόβλημα ξεπεράστηκε;
Χθες που πήγα μόνο για να σβήσουμε το λαμπάκι ζήτησα το χαρτί της διάγνωσης σε φωτοτυπία και το πήρα.

Γράφει:
Υπάρχουν βλάβες στη μονάδα ψεκασμού
Αντίσταση προθέρμανσης. παρόν.

Αναρωτιέμαι εγώ, αν πρόκειται για πρόβλημα στην αντίσταση προθέρμανσης μπορεί να είναι θέμα καυσίμου;

Όταν ρώτησα τι είναι αυτή η αντίσταση μου είπαν οτι βρίσκεται πάνω στον αισθητήρα λ και χρησιμεύει για να ζεσταίνεται άμεσα ο αισθητήρας ωστε να λειτουργει σωστά από τα πρώτα δευτερόλεπτα.

Τελικά οταν τους είπα τι θα κάνουμε είπαν θα πάρουν τηλ για να τους πουν τι θα κάνουν;!

Τι λέτε για όλα αυτά;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Re: Τα ΄παιξε η alfa.

Η βενζίνη πάντως δεν φταίει.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Καλησπέρα!

Το θέμα το check engine, από τη στιγμή που το αυτοκίνητο δουλεύει σωστά (πχ δεν έχει ρετάρισμα σε κάποιες rpm, δεν «βήχει», έχει σταθερό ρελαντί και δεν δείχνει μειωμένη απόδοση σε κάποια περιοχή rpm (συνήθως στις μεσαίες), είναι κάτι μικρό ως θέμα.
Πιθανότατα να λυθεί και μάλιστα γρήγορα αν ασχοληθούν σωστά στην αντιπροσωπία.

Να σου πω ένα πολύ πιθανό θέμα που προφανώς δεν το χειρίστηκαν σωστά.
Η κούκλα σου δεν έχει αισθητήρα λάμδα αλλά έχει δύο (2) αισθητήρες λ.
Αν σου άλλαξαν τον έναν, είναι πολύ πιθανό να μην φταίει αυτός που αλλάχτηκε αλλά ο 2ος.

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους αν σου άλλαξαν και τους δύο.
Η λογική απαιτεί να σου άλλαζαν και τους 2 αφού το διαγνωστικό σου έβγαλε check engine με υποσημείωση αισθητήρα λ.
Παίζει ο αντιπρόσωπος να έπαιξε «πονηρά», να σου άλλαξε μόνο τον ένα.
Αν άλλαξαν μόνο τον ένα, απαίτησε να σου αλλάξουν και τον 2ο!

Το καύσιμο είναι πιθανή αιτία, αλλά σαφέστατα μειωμένης πιθανότητας σε σχέση με αυτό που σου αναφέρω.

Επίσης σημαντικό είναι και το εξής.
Βγες στην εθνική και δούλεψέ το «πλακωμένο» για να βγουν ότι υπολείμματα παλιού καυσίμου υπήρχαν και επικαθίσεις στο κύκλωμα εισαγωγής εξαγωγής.

Μου είχε βγάλει και μένα κάποια στιγμή check engine και αποδείχθηκε πως μάλλον ήταν κακή φουρνιά καυσίμου στο βενζινάδικο (που βάζω χρόνια βενζίνη)
Μιλάω για απλή αμόλυβδη.
Έσβησα το check engine, που το άναψε και δεύτερη φορά.
Περίμενα, τελείωσε το καύσιμο, ξαναγέμισα 2 φορές και ξανασβήσαμε το check.
Το οποίο δεν ξανάναψε!!


Και μια βοήθεια: το check engine δεν είναι λαμπάκι που σου δείχνει πως υπάρχει πρόβλημα τώρα. Αλλά δείχνει πως , έστω και στιγμιαία, ο εγκέφαλος διάβασε κάποια δυσλειτουργία που μπορεί να είχε διάρκεια μερικών δευτερολέπτων. Αλλά παραμένει το λαμπάκι για να πας στο διαγνωστικό να το ελέγξεις μήπως είναι κάτι σοβαρό.
Στην περίπτωσή σου είναι σίγουρα απλό, μη σε ανησυχεί!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Re: Τα ΄παιξε η alfa.

τον καταλυτη τον τσεκαρες?
τωρα θα μου πεις, καινουριο αμαξι ειναι.... αλλα...τον τσεκαραν???
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Να αλλάξουμε τον τίτλο για να φαίνεται καλύτερα το θέμα?
Πχ «πρόβλημα αισθητήρα λ σε Α159TBi» ή «Check Engine σε A159TBi»
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Να αλλάξουμε τον τίτλο για να φαίνεται καλύτερα το θέμα?
Πχ «πρόβλημα αισθητήρα λ σε Α159TBi» ή «Check Engine σε A159TBi»
Κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αν θελεις άλλαξε τον τίτλο.

Το αυτοκίνητο δεν φαίνεται να έχει κανένα πρόβλημα. Αν δεν υπήρχε το λαμπάκι δεν θα έπαιρνα μυρουδιά.
Είμαι σίγουρος οτι την πρώτη φορά αλλάξαμε τον ένα αισθητήρα. Ήμουν μπροστά.
Μάλιστα τη δεύτερη φορά όταν είπαν οτι φταίει το ίδιο πράγμα εγώ αντέδρασα και τους λέω τι έγινε αφού βάλαμε καινούριο αισθητήρα χάλασε πάλι;
Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ανησυχία μου.
Τότε είπαν οτι μπορεί να φταίει ο άλλος αλλά στη συνέχεια το αποσιώπησαν σαν να μην υπήρχε δεύτερος αισθητήρας.
Καλά που μου το είπες θα τους πάρω αύριο τηλ να τους το επισημάνω, αν και αυτοί περιμένουν να δουν πως θα εξελιχθεί η κατάσταση μήπως και δεν χρειαστεί καμιά παρέμβαση.
Εν τω μεταξύ εγώ πήγα σε άλλο πρατήριο για να βάλω βενζίνη και μάλιστα όπως μου υπέδειξαν σούπερ αμόλυβδη αλλά λόγω κακής συνενόησης έβαλα πάλι απλή αν και δεν νομίζω οτι είναι θέμα βενζίνης.

Α, και στο χρτί της διάγνωσης δεν μιλάει ξεκάθαρα για αισθητήρα λ
γράφει ακριβώς αυτό που ανέφερα

Υπάρχουν βλάβες στη μονάδα ψεκασμού

Αντίσταση προθέρμανσης η αντίσταση είναι σίγουρα στον αισθητήρα λ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

1. Κάθε σύγχρονο αυτοκίνητο δικαιούται να ανάψει λαμπάκι κινητήρα μια φορά. Μια φορά.
2. Τα περί 95 οκτανίων και πολύστροφου κινητήρα και δεν ξέρω τί άλλο, μπορείς κάλλιστα να τα εκλάβεις για ξεδιάντροπο δούλεμα, που πιάνει μόνο στους αλφίστες, και σε κανέναν άλλον.
3. Μπορεί το λαμπάκι να μη σημαίνει τίποτα, ο κινητήρας να είναι μια χαρά, κι αυτό να ανάβει λόγω κακής σχεδίασης των κωλοηλεκτρονικών των ιταλών. Αγνόησέ το και δες πώς θα πάει. Ειρήσθω εν παρόδω δε, πως πρέπει να μην φέρεσαι στον κινητήρα με το γάντι, για να στρώσει και άλλες τέτοιες αηδίες. Σκίστο, πιες του το αίμα τώρα που είναι καινούργιο, ώστε αν υπάρχει κάτι στον κινητήρα, να βγει τώρα, μέσα στην εγγύηση.
4. ... και τελευταίο, για να μη σε πρήζω. Για να το τρως το αυτοκίνητο και να μη σε τρώει, η καλύτερη λύση είναι να το δώσεις - στην ανάγκη και με τράμπα σε άλλη αντιπροσωπεία, να πάρεις ένα αυτοκίνητο από σοβαρό κατασκευαστή, και να μη ξαναπεράσεις ούτε απ' έξω από το μαγαζί της Alfa Romeo. Ούτε της Fiat. Πάρε ένα Peugeot 508, ένα μεταχειρισμένο Ε200 ή 318, ένα Passat, ένα C5, δεν ξέρω τί, αλλά να είναι αυτοκίνητο και όχι από γεννησιμιού του ένα μάτσο παλιοσίδερα. Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο ψυχολογικά, χώρια το οικονομικό κόστος, αλλά αξίζει να κάνεις ένα τέτοιο δώρο στον εαυτό σου. Αυτά. (Και καλά ξεμπερδέματα κι από μένα).

Και ο τίτλος του θέματος είναι μια χαρά. Δικαιότερος δεν θα μπορούσε να είναι.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

1. Κάθε σύγχρονο αυτοκίνητο δικαιούται να ανάψει λαμπάκι κινητήρα μια φορά. Μια φορά.
2. Τα περί 95 οκτανίων και πολύστροφου κινητήρα και δεν ξέρω τί άλλο, μπορείς κάλλιστα να τα εκλάβεις για ξεδιάντροπο δούλεμα, που πιάνει μόνο στους αλφίστες, και σε κανέναν άλλον.
3. Μπορεί το λαμπάκι να μη σημαίνει τίποτα, ο κινητήρας να είναι μια χαρά, κι αυτό να ανάβει λόγω κακής σχεδίασης των κωλοηλεκτρονικών των ιταλών. Αγνόησέ το και δες πώς θα πάει. Ειρήσθω εν παρόδω δε, πως πρέπει να μην φέρεσαι στον κινητήρα με το γάντι, για να στρώσει και άλλες τέτοιες αηδίες. Σκίστο, πιες του το αίμα τώρα που είναι καινούργιο, ώστε αν υπάρχει κάτι στον κινητήρα, να βγει τώρα, μέσα στην εγγύηση.
4. ... και τελευταίο, για να μη σε πρήζω. Για να το τρως το αυτοκίνητο και να μη σε τρώει, η καλύτερη λύση είναι να το δώσεις - στην ανάγκη και με τράμπα σε άλλη αντιπροσωπεία, να πάρεις ένα αυτοκίνητο από σοβαρό κατασκευαστή, και να μη ξαναπεράσεις ούτε απ' έξω από το μαγαζί της Alfa Romeo. Ούτε της Fiat. Πάρε ένα Peugeot 508, ένα μεταχειρισμένο Ε200 ή 318, ένα Passat, ένα C5, δεν ξέρω τί, αλλά να είναι αυτοκίνητο και όχι από γεννησιμιού του ένα μάτσο παλιοσίδερα. Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο ψυχολογικά, χώρια το οικονομικό κόστος, αλλά αξίζει να κάνεις ένα τέτοιο δώρο στον εαυτό σου. Αυτά. (Και καλά ξεμπερδέματα κι από μένα).

Και ο τίτλος του θέματος είναι μια χαρά. Δικαιότερος δεν θα μπορούσε να είναι.
ναι ειδικα τα passat και c5 τι να σου πω.
αστερια
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

... και τελευταίο, για να μη σε πρήζω. Για να το τρως το αυτοκίνητο και να μη σε τρώει, η καλύτερη λύση είναι να το δώσεις - στην ανάγκη και με τράμπα σε άλλη αντιπροσωπεία, να πάρεις ένα αυτοκίνητο από σοβαρό κατασκευαστή, και να μη ξαναπεράσεις ούτε απ' έξω από το μαγαζί της Alfa Romeo...
Έλα ρε... και πως θα παίρνει την μέγιστη πληροφορία από το οδόστρωμα με άλλη μάρκα; :405:


p.s. Είναι λίγο κυνικά αυτά τα σχόλια αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Ξανα-μανα καλά ξεμπερδέματα. Το μπλέξιμο με αντιπροσωπείες και εγγυήσεις θέλει μεγάλα αποθέματα υπομονής.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Έλα ρε... και πως θα παίρνει την μέγιστη πληροφορία από το οδόστρωμα με άλλη μάρκα; :405:


p.s. Είναι λίγο κυνικά αυτά τα σχόλια αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Ξανα-μανα καλά ξεμπερδέματα. Το μπλέξιμο με αντιπροσωπείες και εγγυήσεις θέλει μεγάλα αποθέματα υπομονής.

...
Ρε Νίκο, ούτε που το ξέρω το παιδί, και μάλλον τον στενοχωρώ, αλλά ήμαρτον δηλαδή! Τα οκτάνιά μου μέσα. Η πλάκα είναι πως το αυτοκίνητο μπορεί να "βγει καλό", αλλά αν είναι από τα "άλλα", ούτε ψύλλος στον κόρφο του. Δεν είναι που η Alfa δεν φτιάχνει καλά αυτοκίνητα, είναι που έχουν μεγάλα σκαμπανεβάσματα στον έλεγχο παραγωγής. Ό,τι νά 'ναι. Θυμάσαι τον Σωκράτη Τ. που διερρήγνυε τα ιμάτιά του ότι η δική του 156 δεν έχει κάνει κιχ; Ε, ένας λόγος είναι ο ψεκασμός. Όσα βγήκαν με Bosch, και δεν έτυχε να τους φύγει η εξάτμιση στο δρόμο ή να πετάξει τα νερά η αντλία στις 10000km, είναι μια χαρά αυτοκίνητα. Μάλλον τέτοιο είναι του Σωκράτη. Όσα έχουν Magnetti Marelli, άστα να πάν' στο διάολο. Το πρόβλημά τους είναι ο έλεγχος παραγωγής, πρόβλημα που άλλοι δεν έχουν σε τέτοιο βαθμό. Το παίρνεις καινούργιο, το καβαλάς, το πας, και πάει το γ.μημένο.

Να δεις που όταν το ξαναπάει, θα του αποσυνδέσουν αυτό το γ.. το λαμπάκι χωρίς να του πουν τίποτα. Και για ό,τι άλλο βγάλει, έχει ο Θεός...
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Πάρε ένα Peugeot 508, ένα μεταχειρισμένο Ε200 ή 318, ένα Passat, ένα C5, δεν ξέρω τί, αλλά να είναι αυτοκίνητο και όχι από γεννησιμιού του ένα μάτσο παλιοσίδερα. Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο ψυχολογικά, χώρια το οικονομικό κόστος, αλλά αξίζει να κάνεις ένα τέτοιο δώρο στον εαυτό σου. Αυτά. (Και καλά ξεμπερδέματα κι από μένα).
:143::135::143:
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Μπα, δεν υπάρχει στεναχώρια από μέρους μου.

Αυτό που είπαν για τα οκτάνια κλπ με έκαναν να είμαι δύσπιστος απέναντί τους και να ανησυχώ.

Πριν κάνω την αγορά μου είχα γίνει μέλος στους alfisti και διάβαζα το φορουμ όταν έπεσα σε ένα θέμα που αναφέρονταν σε βλάβες απογοητεύτηκα.
Μέτα έγινα μέλος σε φόρουμ για bmw πήγα σε ανάλογο θέμα, τα ίδια σκ@τ@ ήταν κι εκεί. Άστο καλύτερα.
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Μπα, δεν υπάρχει στεναχώρια από μέρους μου.

Αυτό που είπαν για τα οκτάνια κλπ με έκαναν να είμαι δύσπιστος απέναντί τους και να ανησυχώ.

Πριν κάνω την αγορά μου είχα γίνει μέλος στους alfisti και διάβαζα το φορουμ όταν έπεσα σε ένα θέμα που αναφέρονταν σε βλάβες απογοητεύτηκα.
Μέτα έγινα μέλος σε φόρουμ για bmw πήγα σε ανάλογο θέμα, τα ίδια σκ@τ@ ήταν κι εκεί. Άστο καλύτερα.
Μπορείς να δοκιμάσεις και σε φόρουμ για Peugeot, Citroen, VW και για το τέλος άφησε μια μικρή έρευνα για Mercedes E class, ειδικά W211, έτσι ώστε να ολοκληρώσεις την ψυχική σου ηρεμία.
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Απάντηση: Check Engine σε A159TBi

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΑΙΡΝΗΣ ΧΙΟΥΝΤΑΙ ΠΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Μπα, δεν υπάρχει στεναχώρια από μέρους μου.

Αυτό που είπαν για τα οκτάνια κλπ με έκαναν να είμαι δύσπιστος απέναντί τους και να ανησυχώ.

Πριν κάνω την αγορά μου είχα γίνει μέλος στους alfisti και διάβαζα το φορουμ όταν έπεσα σε ένα θέμα που αναφέρονταν σε βλάβες απογοητεύτηκα.
Μέτα έγινα μέλος σε φόρουμ για bmw πήγα σε ανάλογο θέμα, τα ίδια σκ@τ@ ήταν κι εκεί. Άστο καλύτερα.

Σαφέστατα και δεν υπάρχει λόγος να έχεις στεναχώρια!
Είναι κάτι απλό και θα λυθεί!

Προσωπικά, αν είχα την χαρά να έχω μια TBi σαν τη δική σου, θα έκανα τα εξής:


  • τηλέφωνο για να δω αν άλλαξαν τον 2ο αισθητήρα ή όχι. Αν όχι θα ζητούσα αντικατάσταση.
  • όταν αλλάξουν τον 2ο αισθητήρα, θα εξακολουθούσα να βάζω το καύσιμο που λέει ο κατασκευαστής. Δηλαδή 95άρα αμόλυβδη. Δεν χρειάζεται 100άρα.
  • θα έκανα ένα καλό άνοιγμα για να αναπνεύσει το μοτέρ (ΠΡΙΝ αλλάξουν τον 2ο λ)
  • λογικά θα είναι ΟΚ μετά από τα παραπάνω. Αν όχι, το συζητάμε εκ νέου. Σίγουρα θα βρεις κάποιους εδώ, που θα θέλουμε να σε βοηθήσουμε!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Check Engine σε A159TBi

Και κάτι ακόμα.
Αν μπορείς σε παρακαλώ, κράτησε τον κωδικό βλάβης που δείχνει το examiner όταν πας πάλι στην αντιπροσωπία, μήπως μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο γρηγορότερα :121:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Από τη λίγη ενασχόληση μου με μηχανές πιστεύω ότι περίπου τα ίδια ισχύουν και στα αυτοκίνητα.
Δηλαδή:

Η βενζίνη παίζει ρόλο μόνο αν η συμπίεση σου είναι πάνω από 1:10 (π.χ. 1:12) και βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τη θερμαντική αντίσταση του λ.

Ο λάμδα υπάρχει για να "διαβάζει" ο εγκέφαλος τα καυσαέρια και συγκεκριμένα πόσο ποσοστό οξυγόνου υπάρχει σε αυτά. Έτσι καταλαβαίνει αν το μείγμα που καίγεται είναι στοιχειομετρικό (1:14,7), δηλ. αν γίνεται τέλεια καύση ή όχι (αυτό από μόνο του είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά ας κρατήσουμε την εξήγηση απλή). Αν όχι επεμβαίνει στον χρόνο ψεκασμού του μπεκ και τον τροποποιεί κατάλληλα (μείωση ή αύξηση μέσα σε κάποια όρια).
Ο λάμδα "καταλαβαίνει" τι γίνεται γύρω του μόνο όταν φτάσει σε μια υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας (αν θυμάμαι καλά γύρω στους 600°C). Επειδή αργεί να ζεστάνει ο λ από τα καυσαέρια, οι κατασκευαστές βάζουν μια αντίσταση (ενσωματωμένη μέσα στον λ) η οποία με το που βάζεις μπρος το όχημα ενεργοποιείται και τον ζεσταίνει πολύ πιο γρήγορα.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι μάλλον έπεσες σε προβληματική παρτίδα λ. Είναι απίθανο να βγάλει πρόβλημα ο λ με τα χλμ που έχεις (προσδοκώμενο ζωής λ: 80.000~120.000 χλμ ανάλογα με το μοντέλο, μπορεί και παραπάνω!)
Συνέπεια αυτού μάλλον είναι το σφάλμα στον ψεκασμό που σου έβγαλε (πήγε ο εγκέφαλος να κάνει διόρθωση, αλλά τα βρήκε σκούρα!). Και πιθανολογώ ότι αυτό έγινε κατά τα πρώτα χλμ. που διένυσε το όχημα (μετά ζεστάθηκε και όλα καλά). Το ότι μένει το λαμπάκι αναμμένο είναι θέμα ασφάλειας. Ο κατασκευαστής θεωρεί ότι θα πρέπει να το κοιτάξεις και να μην σβήσει το λαμπάκι σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις και τον άλλο λ (ένας μετράει τι βγαίνει αμέσως από τους κυλίνδρους και ένας άλλος μετρά τι βγαίνει από τον καταλύτη. Πιθανότατα να ανήκει στην ίδια μάπα παρτίδα!
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Νεότερα σχετικά με το θέμα.

Με πήραν τηλ από την αντιπροσωπεία και είπαν οτι όταν ανάψει πάλι το λαμπάκι να τους το πάω για να κάνουν προγραμματισμό στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
Ίσως χρειαστεί να το αφήσω εκεί μια δυο μέρες.
Ρώτησα μήπως φταίει ο δεύτερος αισθητήρας λ και μου απάντησαν οτι στο διαγνωστικό γράφει αντίσταση αισθητήρα 1.
Προσδιορίζει δηλ ποιός από τους 2 έχει πρόβλημα.
Έχουν δίκαιο σε αυτό όντως το γράφει.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Ελπίζω να μην σου ξανανάψει. Μακάρι ο ένας λ να ήταν ελλατωματικός!
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τα ΄παιξε η alfa.

Ελπίζω να μην σου ξανανάψει. Μακάρι ο ένας λ να ήταν ελλατωματικός!
Λογικά πρέπει να ανάψει γιατί μετά τις 2 τελευταίες φορές που άναψε δεν αλλάξαμε κάτι στο αυτοκίνητο.
Ο αισθητήρας αλλάχθηκε πριν από 4, 5 μήνες όταν είχε εμφανιστεί για πρώτη φορά το πρόβλημα.
Οτι και να γίνει πιστεύω θα αντιμετωπισθεί.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.072
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top