Chromecast audio

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Το συγκεκριμένο δεν υπάρχει πλέον. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά,ή streamer network που να έχει αντίστοιχη εφαρμογή?
Θέλω να περιορίσω στο ελάχιστο τη χρήση του pc.
Στο άμεσο μέλλον προβλέπεται η εγορα ενός streamer netplayer αλλά μετά από μικρή έρευνα,δεν έχω βρει κάτι που να υποστηρίζει λειτουργίες όπως το chromecast.

Παράδειγμα: η σελίδα Hearthis.at (και άλλες)εχει εφαρμογή στο google play η οποία stream-αρει απο το κινητό στο chromecast(μουσική).
Δεν εχω AV,το chromecast είναι συνδεδεμένο στην Tv, οπότε δεν ειναι πρακτική η χρήση του.

Καμιά ιδέα κανείς, αντίστοιχη εμπειρία..
Καλημέρα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Τα περισσοτερα καινουργια μοντελα network streamers υποστηριζουν και chromecast,αλλα μιλαμε για κοστος πανω απο 500 ευρω. Αν τωρα θελεις κατι για net radio,spotify,δικο σου υλικο απο κινητα-ταμπλετες-υπολογιστη,με αρκετα καλο ηχο (αρκετα καλυτερο απο το chromecast audio) ,η πιο προσιτη επιλογη ειναι το yamaha wxad-10,με την πολυ καλη εφαρμογη musicCast. Bασικο οτι ειναι συνδεεται με wi-fi και ethernet,ενω εχει και bluetooth.
 
Last edited:

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Εχω θέσει όριο μέχρι 1000€.
Spotify kai net radio οκ είμαι ενήμερος. Δε με απασχολούν ιδιαίτερα τα τοπικά αρχεία. Ούτε το bt.
Με ενδιαφέρει να υποστηρίζει ανάλογες εφαρμογές με soundcloud,mixcloud,hearthis k.a., από android.
Μίλησα με Νάκα και δεν ξέρουν να απαντήσουν .... ίσως με δοκιμή στη Ναυαρίνου...ισως παω κάποια στιγμή...
Από οτι κατάλαβα η καθε εταιρεία υποστηρίζει κάποιες εφαρμογές, μέσα από το δικό της ....cast,και μόνο αυτές...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ή έξοδος του Chromecast που θες να πηγαίνει;
Σε DAC; Σε ενισχυτή; Θέλω να πω θες να είναι ψηφιακή (και αν ναι, τι μορφής) ή αναλογική;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Κανενα απο τα network streamers δεν τα υποστηριζει αυτα,απευθειας.Ισως μεσα απο καποια αλλη πλατφορμα οπως το roon,αλλα με το δικο τους λειτουργικο οχι.Για αυτα που θελεις,ο πιο απλος τροπος ειναι να παρεις μια ταμπλετα με usb otg δυνατοτητα και ενα usb dac (με εξωτερικη τροφοδοσια και οχι απο την usb) .
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Για αυτα που θελεις,ο πιο απλος τροπος ειναι να παρεις μια ταμπλετα με usb otg δυνατοτητα και ενα usb dac (με εξωτερικη τροφοδοσια και οχι απο την usb) .
Από ότι θυμάμαι το schiit modi 3 υποστηρίζει σύνδεση με συσκευές android μέσω της usb θύρας.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Ή έξοδος του Chromecast που θες να πηγαίνει;
Σε DAC; Σε ενισχυτή; Θέλω να πω θες να είναι ψηφιακή (και αν ναι, τι μορφής) ή αναλογική;
Dac και ψηφιακές (optical,coaxial)εχει ο προ.
Η δουλειά γίνεται πολύ εύκολα μέσω του google chromecast 3 που έχω, αλλά η της hdmi μετατροπή σε οπτικη γίνεται μεσω της τηλεόρασης.
Είδα πως κυκλοφορούν κάτι μαραφέτια που μετατρέπουν την hdmi σε optical..λεω να δοκιμάσω...
Και έλεγα να παρω ένα chromecast audio.... αλλά απο αύριο σε αύριο ..δεν υπαρχουν πια....
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Από ότι θυμάμαι το schiit modi 3 υποστηρίζει σύνδεση με συσκευές android μέσω της usb θύρας.
Ναι αλλα αδειαζει η μπαταρια απο το κινητο-ταμπλετα ,πολυ γρηγορα,για αυτο προτεινα να δεχεται και ανεξαρηττη τροφοδοσια.Υπαρχει φυσικα και η επιλογη portable-dac οπως τα dragonfly της audioquest που δεν τραβανε σχεδον τιποτα απο την συσκευη :smile: (οπως ηδη γνωριζεις....).
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Dac και ψηφιακές (optical,coaxial)εχει ο προ.
Η δουλειά γίνεται πολύ εύκολα μέσω του google chromecast 3 που έχω, αλλά η της hdmi μετατροπή σε οπτικη γίνεται μεσω της τηλεόρασης.
Είδα πως κυκλοφορούν κάτι μαραφέτια που μετατρέπουν την hdmi σε optical..λεω να δοκιμάσω...
Και έλεγα να παρω ένα chromecast audio.... αλλά απο αύριο σε αύριο ..δεν υπαρχουν πια....
Ενα mi box s που έχει εκτός απο hdmi έχει και εξοδο spidf δεν θα δούλευε;
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Ναι αλλα αδειαζει η μπαταρια απο το κινητο-ταμπλετα ,πολυ γρηγορα,για αυτο προτεινα να δεχεται και ανεξαρηττη τροφοδοσια.Υπαρχει φυσικα και η επιλογη portable-dac οπως τα dragonfly της audioquest που δεν τραβανε σχεδον τιποτα απο την συσκευη :smile: (οπως ηδη γνωριζεις....).
Μα έχει ξεχωριστή τροφοδοσία. Μεταφέρω από το site της εταιρείας:
"Modi 3: All The DAC You Need—For $99
Plug Modi 3 into any virtually any computer with the included USB to micro cable and you’re ready to go. Or, choose and optical or coaxial digital source with the included wall power supply. Or connect to your phones and tablets that need a low-power-draw device, again using the wall power supply. That’s right—Modi 3 accepts pretty much any input you can throw at it! Featuring the AK4490 DAC and DC-coupled output, Modi 3 delivers great sound far above its price. "
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Dac και ψηφιακές (optical,coaxial)εχει ο προ.
Η δουλειά γίνεται πολύ εύκολα μέσω του google chromecast 3 που έχω, αλλά η της hdmi μετατροπή σε οπτικη γίνεται μεσω της τηλεόρασης.
Είδα πως κυκλοφορούν κάτι μαραφέτια που μετατρέπουν την hdmi σε optical..λεω να δοκιμάσω...
Και έλεγα να παρω ένα chromecast audio.... αλλά απο αύριο σε αύριο ..δεν υπαρχουν πια....
Ναι, αν στην ουσία το μόνο που θες είναι μετατροπή από ψηφιακό (HDMI) σε ψηφιακό (optical), τότε καλά το σκέφτεσαι. Πάρε έναν τέτοιο μετατροπέα/extractor.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Ενα mi box s που έχει εκτός απο hdmi έχει και εξοδο spidf δεν θα δούλευε;
Δεν ξέρω. Δεν έχω ιδέα από τέτοια μηχανάκια.
Η ολη δουλειά γίνεται πολύ καλά (οσο είναι δυνατόν)με το pc. Αυτή ακριβώς τη διαδικασία θέλω να αποφύγω.
Ένα μηχανάκι καρφωμένο στην οπτική του dac...με ένα on-off.
Ναι, αν στην ουσία το μόνο που θες είναι μετατροπή από ψηφιακό (HDMI) σε ψηφιακό (optical), τότε καλά το σκέφτεσαι. Πάρε έναν τέτοιο μετατροπέα/extractor.
Δεν βλέπω άλλη λύση,προς το παρόν.
Ισως κάποιος κάτοχος συσκευής με heos ή musicast ή άλλης πλατφόρμας μας διαφωτίσει. Με το μικρό της advance acoustic, ενός φίλου, δεν μπόρεσα να κάνω κάτι.
 
Last edited:


Μηνύματα
343
Reaction score
872
Οτιδηποτε κανεις καστ στο Google chromecast μπορεις να το κάνεις και στο mi box. Για τα λεφτά του είναι άψογο (κάτω απο 50€). Εκτός απο αυτό που κανει στο τέλος του βίντεο ισως να μπορεις να το συνδεσεις στο dac και μεσω οπτικης. Ολο και καποιος θα εχει να σου δανείσει ένα να δοκιμασεις.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ισως κάποιος κάτοχος συσκευής με heos ή musicast ή άλλης πλατφόρμας μας διαφωτίσει. Με το μικρό της advance acoustic, ενός φίλου, δεν μπόρεσα να κάνω κάτι.
Το εγραψα πιο πανω,αυτα που θελεις με το yamaha - musicCast δεν γινονται (ημουν κατοχος της συσκευης).To τι μπορει να κανει στην σελιδα της εταιρειας.

 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Οτιδηποτε κανεις καστ στο Google chromecast μπορεις να το κάνεις και στο mi box. Για τα λεφτά του είναι άψογο (κάτω απο 50€). Εκτός απο αυτό που κανει στο τέλος του βίντεο ισως να μπορεις να το συνδεσεις στο dac και μεσω οπτικης. Ολο και καποιος θα εχει να σου δανείσει ένα να δοκιμασεις.
Δεν ξερω αν δεν ειναι συνδεμενο σε οθονη με την hdmi, αν μπορει να δουλεψει.Πολλα android tv boxes ,αν κλεισει η οθονη σταματουν να τρεχουν την οποια εφαρμογη. Αυτο που αναφερει στο τελος,να στελνει σημα δηλαδη το box απο την usb σε ενα usb dac,γινεται,αλλα επειδη τρεχει android tv ,δεν μπορεις να του περασεις την καλυτερη εφαρμογη για κατι τετοιο που ειναι η usb audio (σε android box με καθαρο android γινεται και δουλευει μια χαρα). Βεβαια,ολα αυτα που περιγραφει ,δε νομιζω οτι ειναι πιο απλα απο το να ανοιγεις ενα laptop συνδεμενο με ενα usb dac (αυτο που θελει να αποφυγει iraclis).
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Το εγραψα πιο πανω,αυτα που θελεις με το yamaha - musicCast δεν γινονται (ημουν κατοχος της συσκευης).To τι μπορει να κανει στην σελιδα της εταιρειας.
Εχεις δίκιο,σορυ,απλά με απασχολεί και η μικρή μου,μπαμπά αυτό μπαμπά το άλλο και κάπου το έχασα..
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δεν ξερω αν δεν ειναι συνδεμενο σε οθονη με την hdmi, αν μπορει να δουλεψει.Πολλα android tv boxes ,αν κλεισει η οθονη σταματουν να τρεχουν την οποια εφαρμογη.
Δεν το έχω δουλέψει, αλλά αν διαβάσεις τα σχόλια στο βίντεο, θα δεις ότι πολύς κόσμος το δουλεύει χωρίς οθόνη. Ο βασικός λόγος που ο darko χρησιμοποιεί οθόνη είναι για το artwork.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Βεβαια,ολα αυτα που περιγραφει ,δε νομιζω οτι ειναι πιο απλα απο το να ανοιγεις ενα laptop συνδεμενο με ενα usb dac (αυτο που θελει να αποφυγει iraclis).
Το λαπτοπ το έχω ανοιχτό μποστά μου έτσι και αλλιώς,αλλά είμαι μακριά από το έπιπλο με τα μηχανήματα(3.5m).Οπότε έτρεχε ένα usb καλώδιο μέσα στο σαλόνι,καθόλου πρακτικό.Τοποθετήθηκε λοιπόν ένα pc στο έπιπλο,με hdmi στην tv (η οποία χρησιμοποιήται σπάνια)+usb 2dac και ο χειρισμός του pc γίνετε απο το laptop με το remote desktop app της microsoft. Η tv χρησιμοποιήται σαν pc monitor σε κάποιες περιπτώσεις που δεν σου επιτρέπει το remote desktop να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις ,και για προβολή καμιάς ταινίας.Με κούρασε είναι η αλήθεια όλο αυτό....
Πάντως και οι 2 λύσεις στις οποιες αναφέρεται ο μεσιέ στο βιντεάκι,έχουν ενδιαφέρον.

Αυτο που αναφερει στο τελος,να στελνει σημα δηλαδη το box απο την usb σε ενα usb dac,γινεται,αλλα επειδη τρεχει android tv ,δεν μπορεις να του περασεις την καλυτερη εφαρμογη για κατι τετοιο που ειναι η usb audio (σε android box με καθαρο android γινεται και δουλευει μια χαρα).
Με βοηθάς λίγο με αυτό που γράφεις σε παρακαλώ.Επειδή δεν με ενδιαφέρει η εικόνα και δεν το'χω με αυτά τα 'κουτάκια'.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Οτιδηποτε κανεις καστ στο Google chromecast μπορεις να το κάνεις και στο mi box. Για τα λεφτά του είναι άψογο (κάτω απο 50€). Εκτός απο αυτό που κανει στο τέλος του βίντεο ισως να μπορεις να το συνδεσεις στο dac και μεσω οπτικης. Ολο και καποιος θα εχει να σου δανείσει ένα να δοκιμασεις.
Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό και μια τέτοια συσκευούλα ποτέ δεν παει χαμένη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top