Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!


Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

αυτα μπορη να γινουν ασηρματα κ οχι με καποιο καλωδιο, null modem.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

ναι υπαρχει υποδοχει στο δεκτη,δεν υπαρχει καταστημα ελληνικο που να εχει αυτην που εβαλεσ,η καπιοα παρομια
Φυσικά και μπορείς να βρεις τέτοιου είδους ανεμιστηράκι στην Ελλάδα, κυρίως σε καταστήματα που έχουν εξοπλισμό για Η/Υ, αφού αυτά τα ανεμιστηράκια χρησιμοποιούνται κυρίως για overclocking. Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία τις ακριβείς διαστάσεις, λογικά θα χρειαστείς κάποιο ανάμεσα στα 30mm και τα 60mm σε μήκος/πλάτος και 10mm σε ύψος για να είναι λεπτό. Επομένως, για σιγουριά, θα μετρήσεις τις διαστάσεις που έχει η ψύκτρα και θα αναζητήσεις το αντίστοιχο ανεμιστηράκι σε χιλιοστά (mm). Δηλαδή, αν π.χ. το μήκος/πλάτος είναι 4 εκατοστά, θα αναζητήσεις ανεμιστηράκι/fan στα 40Χ40Χ10mm. Τέλος, θα κοιτάξεις το καλώδιο να καταλήγει σε συνδετήρα 2 pin, ώστε να μπορέσει να κουμπώσει πάνω στην υποδοχή. Αν δεν βρίσκεις σε 2 pin, αλλά σε 3 pin, υπάρχουν και adaptors (ένα μικρό έξτρα καλώδιο) από 3 pin σε 2 pin, οπότε θα κάνεις τη δουλειά σου.

Πάντως, όταν αντικατέστησα πριν καιρό το μικρό ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών μου που είχε καεί, πήγα στη Στουρνάρη που έχει πολλά καταστήματα Η/Υ (το γράφω γενικώς για να μην θεωρηθεί διαφήμιση) και βρήκα αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

προσπάθησα να πάρω backup το image ολοκληρωμένο αλλά επειδή δεν χωράει στη flash κόλλησα. Σύνδεσα στικάκι αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Ext4, ext3 fat32 σε κανένα δεν μπορώ να το κάνω να κάνει mount σίγουρα εγώ κάνω λάθος αλλά έχω απογοητευτεί...
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

προσπάθησα να πάρω backup το image ολοκληρωμένο αλλά επειδή δεν χωράει στη flash κόλλησα. Σύνδεσα στικάκι αλλά δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Ext4, ext3 fat32 σε κανένα δεν μπορώ να το κάνω να κάνει mount σίγουρα εγώ κάνω λάθος αλλά έχω απογοητευτεί...
Ποιο image εχεις κ' πως πας να το κανεις backup ?
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

openpli 3 και πήγα να το πάρω με backupsuite plugin μου ζητάει να βάλω μέσα στο στικάκι ένα αρχείο που να λέγεται backupstick ή backupstick.τχτ αλλά δεν το βρίσκει μετά. Στη συνέχεια έβαλα tspanel αλλά ούτε από εκεί μέσα τα κατάφερα.

Προσπαθώ να πάρω το backup για να είμαι σίγουρος ότι έχω την σωστή εγκατάσταση και μετά να πειραματιστώ :confused:
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

Το προβλημα ειναι οτι δεν σου αναγνωριζει το usb stick ?
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

To usb stick πρεπει να ειναι σε ext3

Δοκιμασε με ftp στο etc / fstab
να προσθεσεις αυτο :

/dev/sda1 /media/hdd auto defaults 0 0
H'

με telnet , δωσε

root@vusolo:~# blkid

θα σου βγαλει κατι σαν και αυτο :
UUID="75eb8e58-b7f0-4651-908b-8a4dbfde7e52" /media/hdd auto defaults 0 0

στο etc / fstab
προσθεσε αυτο :

UUID=75eb8e58-b7f0-4651-908b-8a4dbfde7e52 /media/hdd auto defaults 0 0
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, το πρόβλημα ήταν ο συνδυασμός pli 3 + tspanel. Από αυτά που κατάλαβα το tspanel έχει ασυμβατότητα με το pli3 γράφει πάνω σε κάποια αρχεία συστήματος και τα γ@... τη μάνα.

Φλασάρισα τον δέκτη από την αρχή και χάρη στις εντολές του Johnny78 στο μήνυμα #48 βγάζω και βάζω τον δίσκο και δεν χάνει την θέση του ακόμη και αν έχω συνδέσει άλλο στικάκι στην άλλη usb.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

Γεια σου johny, ευχαριστουμε για την παρουσιαση...
να σε ρωτησω... Εχεις δοκιμασει τον δεκτη με με μοτερ και usals?
Λειτουργει σωστα...Ρωταω γιατι εχω μοτερ και εναν 500s ο οποιος δεν λειτουργει σωστα με αποτελεσμα να ψαχνομαι για εναν καλουλινδεκτη....

Ευχαριστω ρκ των προτερων!
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

Δεν εχει καποιο προβλημα με το μοτερ με το Diseqc1.2
Εγω το χρησιμοποιω για καλυτερη στοχευση αλλα και γιατι εχω καποια προβληματα με το πολυ αντολικα και το πολυ δυτικα.
Ετσι επειδη οι περισσοτεροι δεκτες εχουν προβλημα με το usals δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε.
Το αρνητικο ειναι οτι ενω στο Ε1 οι επιλογες ρυθμισεων του μοτερ ηταν καπως πολυπλοκες και ενω περιμεναμε στο Ε2 τα πραγματα να γινουν πιο απλα ,αυτα εγιναν πιο πολυπλοκα.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

αν μπορει ο γιαννησ78 να πει, τις διαστάσεις που έχει η ψύκτρα,για αναζητιση
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

Δεν εχει καποιο προβλημα με το μοτερ με το Diseqc1.2
Εγω το χρησιμοποιω για καλυτερη στοχευση αλλα και γιατι εχω καποια προβληματα με το πολυ αντολικα και το πολυ δυτικα.
Ετσι επειδη οι περισσοτεροι δεκτες εχουν προβλημα με το usals δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε.
Το αρνητικο ειναι οτι ενω στο Ε1 οι επιλογες ρυθμισεων του μοτερ ηταν καπως πολυπλοκες και ενω περιμεναμε στο Ε2 τα πραγματα να γινουν πιο απλα ,αυτα εγιναν πιο πολυπλοκα.
Μπορεις να μου βγαλεις καν δυο φωτογραφιες απο το μενου του στις ρυθμισεις του μοτερ
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

αν μπορεί ο Γιάννης78 να πει, τις διαστάσεις που έχει η ψύκτρα,για αναζήτηση
4,5 Χ 4,5 σε εκατοστά. (ελπίζω να μην παρεξηγηθεί ο Γιάννης...)
 


Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

Μπορεις να μου βγαλεις καν δυο φωτογραφιες απο το μενου του στις ρυθμισεις του μοτερ
Οι 2 πρωτες ειναι απο το ιδιο υπο-μενου η μια συνεχεια της αλλης .
 

Attachments


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

παιδια γεια σας εχω και εγω αυτον τον δεκτη [glood i box]και δεν μπορω να τον κανω αναβαθμιση εκανα φορματ ενα usb σε φατ 32 ο δεκτης εχει πλι 2,1 και θελω να περασω το 3 βαζω τα αρχεια κλεινω τον δεκτη βαζω το στικ ανοιγω και φορτωνει αυτο που εχει και παιζει κανονικα ειπα δεν διαβαζει το στικ αρχικα αλλα βαζω το ιδιο στικ με ταινια και παιζει κανονικα τι μπορει να κανω λαθος,μηπως πρεπει να βαλω τα αρχεια μαζι με το φακελο.αν μπορει καπιος που ξερει ας μου πει να λησω το προβλημα.ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

παιδια γεια σας εχω και εγω αυτον τον δεκτη [glood i box]και δεν μπορω να τον κανω αναβαθμιση εκανα φορματ ενα usb σε φατ 32 ο δεκτης εχει πλι 2,1 και θελω να περασω το 3 βαζω τα αρχεια κλεινω τον δεκτη βαζω το στικ ανοιγω και φορτωνει αυτο που εχει και παιζει κανονικα ειπα δεν διαβαζει το στικ αρχικα αλλα βαζω το ιδιο στικ με ταινια και παιζει κανονικα τι μπορει να κανω λαθος,μηπως πρεπει να βαλω τα αρχεια μαζι με το φακελο.αν μπορει καπιος που ξερει ας μου πει να λησω το προβλημα.ευχαριστω
Το usb stick δεν πρεπει να εχει τιποτα αλλο μεσα εκτος απο τον φακελο vuplus που μεσα σε αυτον βρισκεται ο φακελος solo που αυτος εχει τα αρχεια της αναβαθμισης.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω ετσι οπως μου λες,μαλλον εδω εκανα λαθος εγω εβαζα μονο τα 3 αρχεια που ειχε ο φακελος,τωρα θα βαλω το φακελο vu plus οπωσ ειναι και πιστευω οτι θα λυθη το προβλημα,ευχαριστω φια την γρηγορη απαντηση
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Cloud-Ibox Linux Enigma 2 !!!

ευχαριστω φιλε θα το δοκιμασω ετσι οπως μου λες,μαλλον εδω εκανα λαθος εγω εβαζα μονο τα 3 αρχεια που ειχε ο φακελος,τωρα θα βαλω το φακελο vu plus οπωσ ειναι και πιστευω οτι θα λυθη το προβλημα,ευχαριστω φια την γρηγορη απαντηση
Για καθε image που θες να περασεις ,η διαδικασια ειναι η ιδια και η εξης :
Σε ενα usb stick βαζεις τον φακελο vuplus που μεσα σε αυτον βρισκεται ο φακελος solo που αυτος εχει τα αρχεια της αναβαθμισης .
Βαζεις το usb stick στη μια θυρα του δεκτη και μετα τον κλεινεις.
Μετρας μεχρι το 10 και μετα τον ανοιγεις .
Θα περιμενεις να αναβοσβηνει το φωτακι ,να γινει κοκκινο κτλ. και μονο οταν γινει μπλε και αναβοσβηνει και τοτε μονο θα κλεισεις τον δεκτη και μετα θα βγαλεις το usb stick .
Μετα τον ανοιγεις, η αναβαθμιση εχει πραγματοποιηθει .
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.591
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top