Couriers

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχή
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ14-12-202016:01ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ14-12-202019:19ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ14-12-202021:39ΚΤΕΠ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΔΙΑΛΟΓΗ
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ02-01-202107:42Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ06-01-202123:32Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ07-01-202111:14Κ.Δ.Τ. ΑΘΗΝΑΣ-ΔΙΑΛΟΓΗ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 208-01-202107:43ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ08-01-202110:28ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ 2

λίγο ακόμα και θα ξέχναγα τι ήταν...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
@xfader δεν ξέρω με ποιά μεταφορική σου έρχονται αλλά απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον τα επαγγελματικά δέματα/φορτία φεύγουν με προτεραιότητα, λογικό καθότι το δώρο ή η προσωπική αγορά σου αλλάζει την ψυχολογία ενώ στις εταιρίες αλλάζουν και τα προσδοκόμενα έσοδα εκτός από την ψυχολογία..
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
@xfader δεν ξέρω με ποιά μεταφορική σου έρχονται αλλά απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον τα επαγγελματικά δέματα/φορτία φεύγουν με προτεραιότητα
ναι έτσι ακριβώς είναι.... :laugh:


Υ.Γ.
τώρα το πρωί μου ήρθε μήνυμα από Γενική.....ότι κάτι έφυγε από Αθήνα....δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι κ δεν θα κάτσω να ψάξω
 


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
@Zizik και όποιον περιμένει από Αγγλία, μόλις μου ήρθε μήνυμα από την UPS ότι έχει αρχίσει να γίνεται η αποστολή των δεμάτων από Αγγλία.
Τυχερός είσαι, αφού στάλθηκε στις 21/12 θεωρείται ακόμα ενδοκοινοτική συναλλαγή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.544
@xfader δεν ξέρω με ποιά μεταφορική σου έρχονται αλλά απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον τα επαγγελματικά δέματα/φορτία φεύγουν με προτεραιότητα, λογικό καθότι το δώρο ή η προσωπική αγορά σου αλλάζει την ψυχολογία ενώ στις εταιρίες αλλάζουν και τα προσδοκόμενα έσοδα εκτός από την ψυχολογία..
Δεν αντιλέγω. Το site της F1 έκανε πάντα γύρω στις 2 εβδομάδες να στείλει τα πακέτα. Είπα να προνοήσω και να παραγγείλω ένα μήνα πριν.

Ο λόγος που κράζω είναι επειδή συνεχίζουν να βάζουν εκτιμώμενες ημερομηνίες παράδοσης ενώ ξέρουν ότι είναι κουκουρούκου.

Ορίστε άλλη μία, πιο παλιά, παραγγελία από το F1 σε ετοιμοπαράδοτα πράγματα. Ακόμα δεν έχει φύγει...
Δύο φορές τους έχω ρωτήσει και μου λένε συγγνώμη αλλά δεν τους τα έστειλε ο προμηθευτής! Τα ετοιμοπαράδοτα γιατί έχει και άλλα που λένε "όταν παραλάβουμε". Καταλαβαίνω ότι κάπου έχει κολλήσει η δική τους αποστολή χονδρικής αλλά δεν με νοιάζει όταν λένε ψέματα.

ffff.png


Από την άλλη, έχω παραγγείλει από το Ιταλικό Amazon ένα σκληρό δίσκο σε καλή τιμή και μου είπαν ότι δεν τον έχουν διαθέσιμο και η χρέωση θα γίνει όταν μου τον στείλουν. Το δέχτηκα και δεν με νοιάζει η αναμονή.

screenshot-www.amazon.it-2021.01.08-10_53_56.png
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Από την άλλη, έχω παραγγείλει από το Ιταλικό Amazon ένα σκληρό δίσκο σε καλή τιμή και μου είπαν ότι δεν τον έχουν διαθέσιμο και η χρέωση θα γίνει όταν μου τον στείλουν. Το δέχτηκα και δεν με νοιάζει η αναμονή.
Το Amazon τα 'χει παίξει τους τελευταίους μήνες. Παραγγελία από 25 Δεκεμβρίου και προγραμματισμένη παράδοση 8-20 Ιανουαρίου, ακόμα δεν έχει φύγει.

Και πρόκειται για το NVidia Shield Pro που σπάνια το πετυχαίνεις διαθέσιμο.

Μάλλον τον ήπια...:mad:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το Amazon τα 'χει παίξει τους τελευταίους μήνες. Παραγγελία από 25 Δεκεμβρίου και προγραμματισμένη παράδοση 8-20 Ιανουαρίου, ακόμα δεν έχει φύγει.

Και πρόκειται για το NVidia Shield Pro που σπάνια το πετυχαίνεις διαθέσιμο.

Μάλλον τον ήπια...:mad:
Το Amazon μια χαρά δουλεύει όταν πρόκειται για αγορές που δεν είναι διακρατικές..
Απο Γερμανία σε Γερμανία παραδίδει σε 2 μέρες (το πολύ), στην Ιταλία άντε να κάνει κανά 4ήμερο.


Εδώ έχουμε το θέμα φαίνεται..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.604
Από την άλλη, έχω παραγγείλει από το Ιταλικό Amazon ένα σκληρό δίσκο σε καλή τιμή και μου είπαν ότι δεν τον έχουν διαθέσιμο και η χρέωση θα γίνει όταν μου τον στείλουν. Το δέχτηκα και δεν με νοιάζει η αναμονή.
Γ@μα τον είναι σήγκεϊτ. :roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
μη γίνεστε θύματα του καταναλωτισμού και των πολυεθνικών μονοπωλίων,
ευκαιρία τώρα που έχει κρασάρει η εφοδιαστική αλυσίδα να το παίξουμε αντισυστημικοί
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Το Amazon μια χαρά δουλεύει όταν πρόκειται για αγορές που δεν είναι διακρατικές..
Απο Γερμανία σε Γερμανία παραδίδει σε 2 μέρες (το πολύ), στην Ιταλία άντε να κάνει κανά 4ήμερο.


Εδώ έχουμε το θέμα φαίνεται..
Δεν έχουμε εδώ το θέμα. Το θέμα -ίσως- το έχει η Amazon με τις αποστολές εξωτερικού.

Στη δική μου περίπτωση η παραγγελία ακόμα να φύγει. Σε ερώτησή μου στις 5/1, η απάντηση ήταν:
"Dear Customer,

I can see that our logistics center is currently preparing your order #303-2833166-438....... for dispatch.
You will receive a dispatch confirmation by e-mail as soon as your shipment leaves our logistics center."

Κοινώς τα ξύνουν για 2 εβδομάδες, προσπαθώντας να πείσουν το Shield να πακεταριστεί μόνο του και να φύγει. :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Σήμερα μετά από 2 μήνες παρά....εγκρίθηκε επιτέλους το πιστωτικό από τη fedex γερμανίας
για εκείνα τα κλεμμένα της κούτας
στην fedex Ελλάδας...ακόμα δεν ξέρουν τι γίνεται....:headbang:
είπαν σήμερα ότι περιμένουν να στείλει η εταιρία που τα αγόρασα claim έγγραφα και ιστορίες ενώ η διαδικασία έχει τελειώσει εδώ και μια εβδομάδα εκεί... :headbang:

εδώ ακόμα τον play

λέω να τους πάρω για πλάκα τηλέφωνο τη Δευτέρα να τους ρωτήσω ξανά τι έγινε τελικά με την υπόθεση....:biggrin:
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Παραγγελία χτες σετάκι ακροδέκτες από κατάστημα στο Χαϊδάρι με Γενική Ταχυδρομική. Παραλαβή σήμερα το μεσημέρι :laugh: :laugh:
Παραγγελία από Αμερική 1/12, έχει μπει Ελλάδα από 18/12 και από τότε αγνοείται η τύχη του. Ta ΕΛΤΑ σήκωσαν τα χέρια ψιλά σε μια βδομάδα ανοίγω case.
Για τη DHL και τα γερμανικά e-shop σκέφτομαι να ανοίξω θέμα και να γεμίσω τις πρώτες 10 σελίδες μόνο από εμπειρίες του τελευταίου διμήνου. Νομίζω ο όρος κακοί επαγγελματίες είναι λίγος (δε μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα γμτ :p )
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Παραγγελία χτες σετάκι ακροδέκτες από κατάστημα στο Χαϊδάρι με Γενική Ταχυδρομική. Παραλαβή σήμερα το μεσημέρι :laugh: :laugh:
Παραγγελία από Αμερική 1/12, έχει μπει Ελλάδα από 18/12 και από τότε αγνοείται η τύχη του. Ta ΕΛΤΑ σήκωσαν τα χέρια ψιλά σε μια βδομάδα ανοίγω case.
Για τη DHL και τα γερμανικά e-shop σκέφτομαι να ανοίξω θέμα και να γεμίσω τις πρώτες 10 σελίδες μόνο από εμπειρίες του τελευταίου διμήνου. Νομίζω ο όρος κακοί επαγγελματίες είναι λίγος (δε μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα γμτ :p )
Να τους χτυπήσουμε εκεί που πονάνε...!!!
Αναφορά μέσω email στην μαμά εταιρία, αναφορά/post στα social media με κράξιμο!
Έχω καταλάβει ότι στα social media δίνουν μεγάλη προσοχή οι περισσότερες εταιρίες! ..Για να μήν πώ, όλες!

Οι καλοί επαγγελματίες δεν έχουν να φοβούνται!
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Παραγγελία δώρο έχει φτάσει στα Τρίκαλα στις 31/12. Η Speedex ενημέρωσε για την άφιξη με μήνυμα στο αποστολέα του δώρου. Δεν έχει γίνει ακόμα καμιά προσπάθεια παράδοσης στον παραλήπτη! Και σιγά μην σηκώνουν τα τηλέφωνα...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (EETT) είναι Ανεξάρτητη Διοικητική Αρχή και στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της ρυθμίζει, ελέγχει και εποπτεύει την ταχυδρομική αγορά, ασκώντας τις αρμοδιότητές της σύμφωνα με το Ν.4053/2012 «Ρύθμιση λειτουργίας της ταχυδρομικής αγοράς, θέματα ηλεκτρονικών επικοινωνιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α/44/07-03-2012) και τις σχετικές εκδοθείσες Αποφάσεις της.



Σε συνέχεια της ανωτέρω υποβληθείσας καταγγελίας που αφορά την επιχ/ση «e-shop» για μη αποστολή αγαθού και βάσει του ανωτέρω νομικού και κανονιστικού πλαισίου, σας γνωρίζουμε ότι στην αρμοδιότητα της Υπηρεσίας μας εμπίπτουν οι επιχ/σεις που παρέχουν ταχυδρομικές υπηρεσίες (φάκελοι ή δέματα με διεύθυνση παραλήπτη αποστελλόμενοι/α υπό την τελική τους μορφή σε κλειστή συσκευασία) μεταξύ χρηστών, επιχ/σεων & καταναλωτών, ως εκ τούτου η αρμόδια Υπηρεσία στην οποία θα πρέπει να απευθυνθείτε είναι η Γ. Γ Εμπορίου & Προστασίας Καταναλωτή καθώς και στο Συνήγορο Καταναλωτή
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top