Couriers

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Όσον αφορά το/α Amazon.

Εδω και έναν χρόνο περίπου, επιλέγουν ότι φθηνοτερο για τις αποστολές εκτός χώρας που εδρεύουν.
Ένα πακέτο που περιμένει 2 βδομάδες για να γίνει shipped απλά περιμένει το επόμενο δρομολόγιο για την χώρα που προορίζεται.

Ακόμα και το expedited αν δείτε έχει παραπλησιες ημερομηνίες παράδοσης με το απλό.
Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις.

Και μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει.

Αποστόλη από amazon.com με Aramex, με ποιο κούριερ θα έρθει εδώ?
Με ποια εταιρεία συνεργάζεται, έχει κάποιος εμπειρία πρόσφατη?
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ο Μπέζος (έχει κι γενέθλια σήμερα από ό,τι είδα! ) κάνει οικονομία φαίνεται, γιατί τώρα τον προσπέρασε κι ο Μασκ και δεν είναι πλέον ο πλουσιότερος στον κόσμο... σκέφτεται τι θα απογίνει στα γεράματα του, με τόσα λίγα δισεκατομμύρια... :geek:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (EETT) είναι Ανεξάρτητη Διοικητική Αρχή και στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της ρυθμίζει, ελέγχει και εποπτεύει την ταχυδρομική αγορά, ασκώντας τις αρμοδιότητές της σύμφωνα με το Ν.4053/2012 «Ρύθμιση λειτουργίας της ταχυδρομικής αγοράς, θέματα ηλεκτρονικών επικοινωνιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α/44/07-03-2012) και τις σχετικές εκδοθείσες Αποφάσεις της.



Σε συνέχεια της ανωτέρω υποβληθείσας καταγγελίας που αφορά την επιχ/ση «e-shop» για μη αποστολή αγαθού και βάσει του ανωτέρω νομικού και κανονιστικού πλαισίου, σας γνωρίζουμε ότι στην αρμοδιότητα της Υπηρεσίας μας εμπίπτουν οι επιχ/σεις που παρέχουν ταχυδρομικές υπηρεσίες (φάκελοι ή δέματα με διεύθυνση παραλήπτη αποστελλόμενοι/α υπό την τελική τους μορφή σε κλειστή συσκευασία) μεταξύ χρηστών, επιχ/σεων & καταναλωτών, ως εκ τούτου η αρμόδια Υπηρεσία στην οποία θα πρέπει να απευθυνθείτε είναι η Γ. Γ Εμπορίου & Προστασίας Καταναλωτή καθώς και στο Συνήγορο Καταναλωτή
και εγώ έτσι την πάτησα....και η λαλακία είναι ότι δεν είχα αντίγραφο των όσων έγραψα...και ξανά μανά από την αρχή καταγγελία στη Γ. Γ Εμπορίου & Προστασίας Καταναλωτή
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο Μπέζος (έχει κι γενέθλια σήμερα από ό,τι είδα! ) κάνει οικονομία φαίνεται, γιατί τώρα τον προσπέρασε κι ο Μασκ και δεν είναι πλέον ο πλουσιότερος στον κόσμο... σκέφτεται τι θα απογίνει στα γεράματα του, με τόσα λίγα δισεκατομμύρια... :geek:
Έλα μωρέ.. Με δγυο, τρεις πέντε, δέκα χιλιάδες μειώσεις προσωπικού και με "βέλτιστες πρακτικές" αύξησης της παραγωγικότητας για τους εναπομειναντες, θα σκαρφαλώσει πάλι κάνα δυο θεσουλες!
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Εσείς, ποιοι είναι οι εσείς; Από όσο γνωρίζω, δεν έχουμε καμία Amazon (όχι ότι δεν θα θέλαμε...), ούτε εγώ ούτε ο Χάρης... :gamer:

Οπότε για την ώρα βλέπουμε τι κάνει αυτός, κι όχι τι υποτίθεται θα κάναμε εμείς ή εσείς, ή κάποιος τρίτος! :geek:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ενώ εσείς θα κάνατε κάτι διαφορετικό! :rolleyes:
Εμείς; ποιοι εμείς;
Έχω καμιά επιχείρηση συνεταιρικα με τον Σωτο και μου διέφυγε;
Σου έθιξα μήπως το ίνδαλμα τον Μπεζος;
Και αυτό το να διαγράφεις αυτό που έγραψα και να κάνεις QUOTE με αποσιωπητικά, τι είναι; εξυπνάδα;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
και εγώ έτσι την πάτησα....και η λαλακία είναι ότι δεν είχα αντίγραφο των όσων έγραψα...και ξανά μανά από την αρχή καταγγελία στη Γ. Γ Εμπορίου & Προστασίας Καταναλωτή
Εκανα καταγγελία και στην Γ. Γ. Εμπορίου.

Έστειλα και δεύτερο mail στην ΕΕΤΤ ζητώντας διευκρινίσεις για το πως γίνεται μια εταιρεία η οποία αναλαμβάνει την μεταφορά, την παράδοση και την είσπραξη αντιτίμου για αυτήν την υπηρεσία, να μην έχει συνέπειες σαν μεταφορική.
Το παραθυράκι υποπτεύομαι ότι θα είναι ότι κάνουν μεταφορά μόνο για τα δικά τους προϊόντα και όχι για τρίτους.
Στο Site τους έχουν μια αποποίηση ευθύνης, που λίγο πολύ γράφουν ότι ακόμα και αν σε σκοτώσουν δεν έχουν ευθύνη. Ακόμα και εκεί όμως λένε ότι είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν για καθυστέρηση.
''Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ στα πλαίσια των συναλλαγών της από το ηλεκτρονικό κατάστημα δεν ευθύνεται και δεν υπέχει υποχρέωση αποζημίωσης για οποιαδήποτε τυχόν βλάβη ή ζημία προκύψει από την ακύρωση παραγγελιών, από τη μη εκτέλεση ή από την καθυστέρηση εκτέλεσης τους, για οποιαδήποτε αιτία. Δεν εγγυάται τη διαθεσιμότητα των προϊόντων που εκτίθενται στο ηλεκτρονικό κατάστημα, αλλά ενημερώνει με βάση τα τηρούμενα στοιχεία για την διαθεσιμότητα ή μη τον ενδιαφερόμενο πελάτη και αναλαμβάνει σε περίπτωση μεταβολής των στοιχείων αυτών, να ενημερώνει έγκαιρα τους πελάτες περί της μη διαθεσιμότητας οπότε και στην περίπτωση αυτή δεν υπέχει καμία περαιτέρω ευθύνη...''

ΥΓ
: Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι φοβερό με τις καταγγελίες αλλά όσο μπορούμε πρέπει να διεκδικούμε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ΥΓ: Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι φοβερό με τις καταγγελίες αλλά όσο μπορούμε πρέπει να διεκδικούμε.
εγώ περιμένω να βγάλω την αποζημίωση των 6 ευρώ / μέρα που είπαν.....ειδικά από την speedex που έχω οθόνη από την cosmodata (παραγγελία 9 Δεκεμβρίου....την παρέδωσαν speedex 2 μέρες μετά και ακόμα είναι στη speedex)


η ΕΕΤΤ απάντησε σε 3 μέρες ότι δεν είναι δική της δουλειά η καταγγελία σε μαγαζιά.....η Γ. Γ. Εμπορίου ακόμα δεν μου έχει απαντήσει πάνε 10 μέρες κοντά

για να δούμε....
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Κλασική απάντηση Δ.Υ..
Δεν είναι δική μας ευθύνη να πάτε στον δεύτερο στο γραφείο 212
Μα από το 212 με στείλανε σε εσάς :roflmao: :roflmao:

Μόνο που τώρα εκσυγχρονίστηκαν και το κάνουν με e-mail
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Κλασική απάντηση Δ.Υ..
Δεν είναι δική μας ευθύνη να πάτε στον δεύτερο στο γραφείο 212
Μα από το 212 με στείλανε σε εσάς :roflmao: :roflmao:

Μόνο που τώρα εκσυγχρονίστηκαν και το κάνουν με e-mail
θα το δεις κ εσύ ότι δουλεύει αυτή η υπηρεσία....
έχω κάνει δουλειά και μου έχουν βρει λύση παλαιότερα8-)
τώρα λόγω φόρτου καταγγελιών λογικό είναι να έχουν κρασάρει και αυτοί
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
προς ωρας υπολειπονται 3 παραγγελιες κολλημενες απο Αμερικη κανα μηνα +
1 απο γαλλικα κολλημενη γαλλια τελη 2020
1 απο αγγλια κολλημενη αγγλια τελη 2020
1 απο 'σαλονικη (κανα μηνα) ..αλλα μαλλον δεν την ειδαν στο bandcamp (Θα τους στειλω κανα μηνυμα σε καποια φαση). 🐒
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
προς ωρας υπολειπονται 3 παραγγελιες κολλημενες απο Αμερικη κανα μηνα +
1 απο γαλλικα κολλημενη γαλλια τελη 2020
1 απο αγγλια κολλημενη αγγλια τελη 2020
1 απο 'σαλονικη (κανα μηνα) ..αλλα μαλλον δεν την ειδαν στο bandcamp (Θα τους στειλω κανα μηνυμα σε καποια φαση). 🐒
ρε φιλαράκι..τι παραγγέλνεις εσύ όλη την ώρα?
να ανησυχούμε? :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
(cd/δισκοιμ, αφου ειναι τα δισκαδικα κλειστα εγω τι θα το κανω το πικαπ ?!).. συνδεσα στο paypal που ειχα να συνδεθω απο το ~2011. 8-)
 



Μηνύματα
227
Reaction score
274
παραγγελια δισκους και αξεσουαρ απο 3345 8 δεκεμβρη για λουτρακι
9 δεκεμβριου το μεσημερι το πακετο ηταν στο ΚΔ των ελτα κουριερ....
και περναγαν οι μερες....το τρακινγκ κολημενο εκει...
Τελικα 6 ιανουαριου στελνω ιμειλ με το οποιο τους λεω εμμεσως πλην σαφων οτι εχει περασει 1 μηνας παρα 2 ημερες και οτι ξεκιναει νομικες διαδικασιες ο δικηγορος μου .
Την επομενη το πρωι το πακετο ηταν λουτρακι...
Συμπτωση? ποιος ξερει δεν θα μαθουμε ποτε
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
παραγγελια δισκους και αξεσουαρ απο 3345 8 δεκεμβρη για λουτρακι
9 δεκεμβριου το μεσημερι το πακετο ηταν στο ΚΔ των ελτα κουριερ....
και περναγαν οι μερες....το τρακινγκ κολημενο εκει...
Τελικα 6 ιανουαριου στελνω ιμειλ με το οποιο τους λεω εμμεσως πλην σαφων οτι εχει περασει 1 μηνας παρα 2 ημερες και οτι ξεκιναει νομικες διαδικασιες ο δικηγορος μου .
Την επομενη το πρωι το πακετο ηταν λουτρακι...
Συμπτωση? ποιος ξερει δεν θα μαθουμε ποτε
ακόμα και έτσι μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση για τον χρόνο καθυστέρησης να ξερς;)
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top