Couriers

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Παρέλαβα σήμερα. Μια βδομάδα καθυστέρηση, νορμάλ ακούγεται...
Καλά Είναι. Εμένα έφυγε ενα 20κιλο απο Γερμανία στις 10/2/2021 και απ οτι βλέπω με τον αρ παρ/σης το παραλαμβάνω η σήμερα η αυριο. Πολύ καλά νομίζω
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Η πρόσφατη εμπειρία μου από την DHL.

Η μηχανή εσπρέσο έβγαλε ένα ασήμαντο πρόβλημα, επειδή όμως είχα ακόμα εγγύηση είπα να το εκμεταλλευτώ. Έχει αγοραστεί από Γερμανία. Μετά από επικοινωνία με το εκεί service μού έστειλαν ένα return label για να το τυπώσω και να συνοδεύει το πακέτο που θα στείλω (δωρεάν όλα). Πήγα στο κοντινότερο ΕΛΤΑ (όπως έγραφε το label), άφησα το κουτί για να το στείλουν στα κεντρικά της DHL στον Ασπρόπυργο για να ξεκινήσει το ταξίδι για Γερμανία.

Πάω κατευθείαν στο αποτέλεσμα: Μέσα σε 12 μέρες είχε επιστρέψει η μηχανή επισκευασμένη (αλλαγή πλακέτας)!

Απίστευτη εξυπηρέτηση.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
26
Η πρόσφατη εμπειρία μου από την DHL.

Η μηχανή εσπρέσο έβγαλε ένα ασήμαντο πρόβλημα, επειδή όμως είχα ακόμα εγγύηση είπα να το εκμεταλλευτώ. Έχει αγοραστεί από Γερμανία. Μετά από επικοινωνία με το εκεί service μού έστειλαν ένα return label για να το τυπώσω και να συνοδεύει το πακέτο που θα στείλω (δωρεάν όλα). Πήγα στο κοντινότερο ΕΛΤΑ (όπως έγραφε το label), άφησα το κουτί για να το στείλουν στα κεντρικά της DHL στον Ασπρόπυργο για να ξεκινήσει το ταξίδι για Γερμανία.

Πάω κατευθείαν στο αποτέλεσμα: Μέσα σε 12 μέρες είχε επιστρέψει η μηχανή επισκευασμένη (αλλαγή πλακέτας)!

Απίστευτη εξυπηρέτηση.

Η αγορά από που έγινε? Να ξέρουμε να παραγγέλνουμε...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Η αγορά από που έγινε? Να ξέρουμε να παραγγέλνουμε...
Δεν έχει να κάνει με το κατάστημα. Η μηχανή είναι της Sage που δεν έχει επίσημη παρουσία στην Ελλάδα. Αν αγοράσεις από τη Γερμανία αναλαμβάνει την εγγύηση το Γερμανικό Service.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Δύο φάκελοι με συστημένη αποστολή, ο ένας για Αθήνα, ο άλλος για Λάρισα, ταχυδρομήθηκαν στις 03/02.

Ο "λαρισσαίος" παραδόθηκε 17/02 (ακριβώς δύο εβδομάδες (!!!) αργότερα...). Ο "αθηναίος" είναι από τις 12/02 στο ταχυδρομείο της Αγ. Παρασκευής και απολαμβάνει τις διακοπές του.
O "αθηναίος" παραδόθηκε σήμερα. Μπράβο ΕΛΤΑ κι εις ανώτερα!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Σε συνέχεια του προηγούμενου σχολίου μου.

Η παραγγελία είχε γίνει στις 17 Φεβρουαρίου. Πέντε διαφορετικά προϊόντα. Το Amazon τα χώρισε γιατί όπως έμαθα μετά ο ένας αποστολέας (αυτός που τα έστειλε την επόμενη μέρα όπως φαίνεται) στέλνει από Κίνα. Επικοινώνησα αμέσως μαζί του και του εξήγησα ότι αν ήξερα ότι φεύγουν από χώρα που δεν είναι στην ΕΕ, δεν θα προχωρούσα στην αγορά. Αυτός απάντησε ότι στέλνει συχνά Ελλάδα και δεν του έχει τύχει ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο (είναι γύρω στα 30€).
Μου πρότεινε να μοιραστούμε την όποια πιθανή χρέωσή μου στέλνοντας του την απόδειξη πληρωμής...
Ακόμα ταξιδεύουν βέβαια...


Τα άλλα δύο προϊόντα που παραγγέλθηκαν στις 17 Φεβρουαρίου, έφυγαν χθες και σήμερα το μεσημέρι ήρθαν με UPS!
Κουφάθηκα! o_O

2.png
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Τρίτη 9 Μαρτίου, παραγγελία καφέ από καφεκοπτείο στο κέντρο, έτσι για αλλαγή από τα σταθερά σημεία μου. Σημειωτέον ότι ο specialty καφές που παίρνω σε κόκκους έχει μέγιστη εύρος απόδοσης γεύσης γύρω στις 20 μέρες από το καβούρδισμα. Αν περάσουν οι μέρες και περισσέψει τον πετάω.

Όπως φαίνεται από την ενημέρωση, την επόμενη μέρα είχε φτάσει στο πιο κοντινό μου Elta Courier, με το οποίο έχω τραυματική σχέση...

Περνάει η Τετάρτη και τίποτα... Την Πέμπτη το μεσημέρι βλέπω online "Ακύρωση από διανομέα", παίρνω τηλέφωνο και το σηκώνει η υπεύθυνη καταστήματος. Μου λέει ότι έχουν το γνωστό θέμα υποστελέχωσης και θα κάνει τα πάντα να το πάρω σήμερα Παρασκευή.

Μέχρι το μεσημέρι δεν είχε έρθει τίποτα. Ξανά τηλέφωνο, άλλη κοπέλα και ακούω το τρελό: Για την περιοχή σας δεν υπάρχει κανένας μεταφορέας από τους τρεις. Οι δύο λείπουν με αναρρωτική και ο άλλος έχει κορονοϊό... Άρα; Από την άλλη Τετάρτη και βλέπουμε! Της λέω ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, έρχομαι τώρα. Ελάτε, μου λέει, αν μπορείτε.

Σε μισή ώρα ήμουν εκεί. Περιμένω ένα πεντάλεπτο να βγουν άλλοι πελάτες και μόλις μπαίνω μέσα πέφτει το σύστημα... Φεύγω και γυρίζω σε μία ώρα. Λέω τον αριθμό του πακέτου, πάει να το φέρει και επιστρέφει με άδεια χέρια. Μου λέει ότι είναι ακόμα στην παλέτα, όπως είχε έρθει με το φορτηγό και δεν υπάρχουν άτομα να ξεφορτώσουν. o_O
Της λέω θα πάω να το βρω εγώ και ξεκινάω προς την αποθήκη. Αρχίζει τα "όχι, δεν μπορείτε να μπείτε" και αφού της λέω ότι δεν φεύγω αν δεν πάρω το πακέτο μου, πάει ξανά μέσα φωνάζει κάποιον άλλο και μετά από 5 λεπτά μου το δίνει και φεύγω.


screenshot-www.elta-courier.gr-2021.03.12-14_16_54.png
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
specialty καφές
Kawacom, αν και δεν θα έχει αρκετά πσαγμένα για 'σένα. :p
Τρίτη βράδυ παράγγειλα γαλλικούληδες (εσπρέσσο μπλιάχ), σήμερα στις 11 ήταν εδώ με ACS.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Kawacom, αν και δεν θα έχει αρκετά πσαγμένα για 'σένα. :p
Τρίτη βράδυ παράγγειλα γαλλικούληδες (εσπρέσσο μπλιάχ), σήμερα στις 11 ήταν εδώ με ACS.
Δεν έχω πρόβλημα να βρω καφέ. Έχω τουλάχιστον 3 πηγές για specialty καφέ στην ευρύτερη περιοχή.
Ψωνίζω "κυκλικά" από 5-6 προμηθευτές, παίρνω δηλαδή όλες τις νέες ποικιλίες που έχει ο καθένας και μετά πάω στον επόμενο. Για να έχω σφαιρική άποψη για καφέδες και ψησίματα.

Στο KUDU που ψωνίζω συχνότερα, παραγγέλνω το πρωί και το μεσημέρι πάω και τους παίρνω ή τους στέλνουν την άλλη μέρα με δικό τους όχημα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
KUDU, χθες απόγευμα παρήγγειλα σήμερα στις 11 ήταν εδώ. Δική τους μεταφορά από ότι κατάλαβα.
Και από TAF που είχα πάρει πριν κανά μήνα αν θυμάμαι καλά σε 2 μέρες παρέλαβα.
Παραγγελία ενός βιβλίου την προηγούμενη παρασκευή, ξεκίνησε από πάτρα και έφτασε σήμερα με ACS.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Παραγγελία Τεταρτη αργα το βραδυ απο Δανια.
Πεμπτη πρωι το στελνουν με DHL.
Σημερα, Παρασκευη απογευματακι τσουυπ, ο κιτρινοκοκκινος νεαρος.
Αντε, με λιγη προσπαθεια, θα ερχονται αυθημερον.
:superman:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Θ' αλλάξω άποψη όπως πάει το κινεζομάγαζο (Πλαίσιο)
Παράγγειλα χθες το μεσημέρι, σήμερα εδώ ο θεούλης Xiaomi πολυσκουπάκι. 😍
Έχουν πολύ καλή οργάνωση λόγω αυστηρής διαχείρισης και δικών του μέσων.

Πριν λίγες βδομάδες παράγγειλα τηλεόραση Δευτέρα απόγευμα (τηλεφωνικά) και Τρίτη στις 12 το μεσημέρι ήταν σπίτι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
ήρθε?
Ναι, όχι σαν τα χάλια σου. :p

Μετά απο το 13 χρόνων B&D που θέλει μπαταρία επειγόντως και το Nilfisk των 9 χρόνων που έπεσε, έσπασε και το έχω με αλουμινοταινίες, αυτό είναι σάι-φάι.

Ιτσαμέιζινγκ. Καταπληκτική συσκευασία και ποιότητα.

20210320_110638.jpg



20210320_110646.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ναι, όχι σαν τα χάλια σου. :p

Μετά απο το 13 χρόνων B&D που θέλει μπαταρία επειγόντως και το Nilfisk των 7 χρόνων που έπεσε, έσπασε και το έχω με αλουμινοταινίες, αυτό είναι σάι-φάι.

Ιτσαμέιζινγκ. Καταπληκτική συσκευασία και ποιότητα.

View attachment 205240


View attachment 205241
σίγουρα πήρες σκουπάκι? :lol:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ναι, όχι σαν τα χάλια σου. :p

Μετά απο το 13 χρόνων B&D που θέλει μπαταρία επειγόντως και το Nilfisk των 7 χρόνων που έπεσε, έσπασε και το έχω με αλουμινοταινίες, αυτό είναι σάι-φάι.

Ιτσαμέιζινγκ. Καταπληκτική συσκευασία και ποιότητα.

View attachment 205240


View attachment 205241
Την έχω περίπου ένα χρόνο και σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη για το εξοχικό. Απίθανη!
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τελειώνει γρήγορα η μπαταρία στο hi (περίπου 7 λεπτά).
Το "μυστικό" είναι να την έχεις στον φορτιστή όσο δεν τη χρησιμοποιείς για να είναι πάντα γεμάτη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Την έχω περίπου ένα χρόνο και σκέφτομαι να πάρω και δεύτερη για το εξοχικό. Απίθανη!
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τελειώνει γρήγορα η μπαταρία στο hi (περίπου 7 λεπτά).
Το "μυστικό" είναι να την έχεις στον φορτιστή όσο δεν τη χρησιμοποιείς για να είναι πάντα γεμάτη.
Είμαι έκπληκτος με την ποιότητα και το σχεδιασμό. :geek:
Όλα λύνονται και όλα πλένονται. 😍
Στο mid θα κάνει άνετα 2 αυτοκίνητα. 😃
Έχει 20% Επιστροφή το (πρώην) κινεζομάγαζο. :party:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top