Couriers

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Δεν είμαι εγώ που περιμένω την παράδοση του δέματος από το eshop ο πελάτης της μεταφορικής. Ο πωλητής είναι ο πελάτης της μεταφορικής. Εγώ είμαι πελάτης του πωλητή.
Όταν αργεί το δέμα, τα παράπονα τα κάνω στο μαγαζί. Και αν το μαγαζί ακούσει πολλούς να παραπονούνται, έχει πολύ μεγαλύτερο μέσο πίεσης προς τη μεταφορική.
 

D

Deleted member 35

Guest
Από τη στιγμή που δεν έχεις πληρώσει τίποτα και σε κανένα δεν είσαι πελάτης κανενός. Απλά έχεις κάνει μια παραγγελία. Το πως θα εξυπηρετηθείς είναι στη διακριτική ευχέρεια των άλλων 2. Πρέπει το μαγαζί να είναι "μικρό" και να έχει χασούρα για να ασχοληθεί. Σιγά μην κάτσει ο "μεγάλος" να ψαχτεί για το αν πάρεις εσύ το δέμα. Αφού εκείνη τη μέρα θα έχει 200 παραγγελίες στο δρόμο.

Αν όμως το έχεις πληρώσει τότε είναι αλλιώς τα πράγματα. Κάποιος σου έχει δεσμεύσει χρήματα. Δεν είναι καθόλου εύκολη η διαδικασία αντιλογισμού σε πολλαπλές αποστολές. Και φυσικά το παράπονο πολύ πιο εύκολο. Με τις τράπεζες δεν παίζεις. Πας κατευθείαν και κάνεις παράπονο προς τον ΤΑΔΕ με στοιχεία. Δείτε το Paypal γιατί γιγαντώθηκε. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Διαφωνώ με τον διαχωρισμό.
Το πότε θα πληρώσεις είναι μέρος της συμφωνίας με το κατάστημα δεν αφορά τονε μεταφορέα. Φυσικά και είσαι πελάτης από τη στιγμή που θα πατήσεις το κλικ γιατί μπαίνεις σε συμφωνία με τον πωλητή.
Αν το δέμα αργεί κράζεις τον πωλητή γιατί αυτός επιλέγει μεταφορέα. Αν δεν ανταποκρίνεται αλλάζεις κατάστημα το πρόβλημα είναι δικό του πλέον.
Οι μεγάλοι φυσικά και ενδιαφέρονται. Όταν πας στο wiggle που σου προσφέρει next day delivery και το δεματακι φτάνει μετά από δύο μέρες το αναφέρεις και σου επιστρέφει την χρέωση . Αν δεν το κάνει δεν ξαναψωνιζεις , απλά πράγματα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Πακέτο από το εξωτερικό μέσω ACS. Πρώτα πήγε Θεσσαλονίκη. Από τις 16 του μήνα βρίσκεται στο κατάστημα εξυπηρέτησης και 3 μέρες μετά είναι σε "αναμονή προγραμματισμού παράδοσης"...

screenshot-www.acscourier.net-2021.10.19-14_16_17.png
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πακέτο από το εξωτερικό μέσω ACS. Πρώτα πήγε Θεσσαλονίκη. Από τις 16 του μήνα βρίσκεται στο κατάστημα εξυπηρέτησης και 3 μέρες μετά είναι σε "αναμονή προγραμματισμού παράδοσης"...

View attachment 226617
νταξ μωρέ….ωχου όλοι βιαστικοί πχια :biggrin:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.963
Όποιος βιάζεται σκοντάφτει. :p
 




ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Απο futureshop.co.uk παραγγελια 8/9, Αθηνα 9/9, και μετα ηγνοειτο η τυχη του. Το μαγαζι εχει μια ασφαλεια παραδοσης, με ρωτουν αν το παρελαβα για να γραψω εντυπωσεις ή να δουν αν υπαρχει περιπτωση αποζημιωσης. Βλεπουν οτι ειναι Αθηνα και "ουδεμια ευθυνη φερουμε γιατι παραδοθηκε στα ελτα που ειναι πλεον υπευθυνα" - ποια ...τα ελτα! Τελικα 29/9 το πηρα.
Απο Ρωσσια φευγει 9/10 για Ολλανδια, και σημερα παρελαβα!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Πακέτο από το εξωτερικό μέσω ACS. Πρώτα πήγε Θεσσαλονίκη. Από τις 16 του μήνα βρίσκεται στο κατάστημα εξυπηρέτησης και 3 μέρες μετά είναι σε "αναμονή προγραμματισμού παράδοσης"...

View attachment 226617
Α, εκεινη τη μερα προσπαθουσαν να σπασουν το ρεκορ με το δικο μου δεμα και ηταν κουρασμενοι.
Σερρες-Μαρουσι σε 23 ωρες, με 2,5 ευλώ.
Παραγγελια απο σκρουτζ.
:laugh:
σ.jpg
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Χρειάστηκε να πάρω οκτώ RCA βύσματα για να φτιάξω κάτι καλώδια που χρειάζομαι, παίρνω τηλέφωνο (Παρασκευή 10:00πμ) στο κατάστημα, τα έχουν, βάζω παραγγελία. Στην ερώτηση πότε θα τα έχω, μου απαντήσανε με ΕΛΤΑ Courier Δευτέρα ( :roflmao: :laugh: ).
Να σημειώσω ότι γενικώς είναι οι μόνη εταιρία που όταν ακούσω απλά πάω σε επόμενο κατάστημα αλλά μια η τιμή από τα βύσματα, μια η ευγένεια του πωλητή, αυτή τη φορά δεν έκανα πίσω.
Τη Δευτέρα λίγο πριν το μεσημέρι παραδόθηκαν :oops::oops::oops:
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Η Γενική "χτύπησε" εμένα. Μετά από τηλεφωνική συννενόηση να περιμένουν λίγο και να μην κλείσουν για να στείλω ένα επείγον έγγραφο στα Τρίκαλα (όλοι οι άλλοι είχαν ήδη κλείσει), με περίμεναν, το παρέλαβαν και κατά λάθος το έβαλαν στο φορτηγό της Θεσσαλονίκης!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
περιμενω καρτα γραφικων απο Γερμανια,την στελνει με dhl και μολις μπει Ελλαδα αναλαμβανει ελτα....τους περνω τηλ. η μια μου λεει δεν ξερω τι γινεται η αλλη μου λεει ειναι ελλαδα....
κοιταξτε στην αναζητηση...:idk::idk:
257503115_478290220144947_3266152817659939974_n.jpg
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
περιμενω καρτα γραφικων απο Γερμανια,την στελνει με dhl και μολις μπει Ελλαδα αναλαμβανει ελτα....τους περνω τηλ. η μια μου λεει δεν ξερω τι γινεται η αλλη μου λεει ειναι ελλαδα....
κοιταξτε στην αναζητηση...:idk::idk:
Welcome to the club..
Περιμένω κι εγώ με DHL αλλά έρχεται με απλο ταχυδρομείο λέει..😡

Εσένα μοιάζει "χαμένο".
Αυτο το νέο ΚΔΤΑ τι είναι??
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Welcome to the club..
Περιμένω κι εγώ με DHL αλλά έρχεται με απλο ταχυδρομείο λέει..😡
ειναι τραγικοί,επερνα 2 μερες τηλ. για να βγαλω ακρη....στην dhl τους εστειλα email και μου αοαντησαν σε 1 ωρα,αλλα δυστυχως μου λενε εχει αναλαβει το ελτα......ο Γερμανος που αγορασα την καρτα μου λεει οτι μιλησε με dhl και οτι εκαναν λαθος στην Ελλαδα και την εστειλαν παλι πισω...χαχαχαχα ικανούς τους εχω....παλι καλα εχω πληρωσει με paypal....
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
δεν είναι δικό σου το πρόβλημα , ο προμηθευτής πρέπει να βρεί την λύση , είναι δική του υποχρέωση εφόσον πρόκειται για υπηρεσία που σου προσφέρει.
dhl δεν είναι απαραίτητα ταχυμεταφορά, είναι το κλασσικό γερμανικό ταχυδρομείο οπότε λογικό να παραδίδουν τα ΕΛΤΑ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έχω, δυστυχώς χειρότερο.

Στο "τι ρολόι φοράς" είχα γράψει ότι πρόλαβα (στην Ολλανδία) ένα συλλεκτικό Seiko και το περιμένω.

Αμ δε...:cry:

Το ρολόι αγνοείται. Το tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων εμφανίζει ότι μου το παρέδωσαν.
postNL.png


Έλα όμως που δεν παρέλαβα τίποτα. :headbang:

Απόδειξη ότι στο tracking των ΕΛΤΑ δείχνει μόνο ότι έφυγε από Ολλανδία
elta 2.png


Μετά από τεράστιο ψάξιμο, mail και τηλέφωνα στη Ολλανδία, για να μην μακρυγορώ, το δέμα αντί για Ελλάδα έχει παραδοθεί κάπου στην Γαλλία. Και κάποιος άλλος το χαίρεται το ρολογάκι. :mad:

Το μόνο που μπορώ πλέον να ελπίζω είναι η επιστροφή των χρημάτων, κι αυτό λόγω πληρωμής με paypal.

Γι' αυτό, πριν ποστάρετε διαβάστε τον τίτλο του θέματος. Αν λέει "τι ρολόι φοράς", δείξε αυτό που φοράς και όχι φωτογραφία αυτού που ΘΑ φοράς...
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
για να δείτε οτι στις υπηρεσίες αυτές και οι βόρειοι είναι ΓΤΠΚ , αλλά βιάζονται να δείξουν τα ΕΛΤΑ για τις μλκς που κάνουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top