Couriers

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Κάλεσα τα ΕΛΤΑ και έμαθα ότι το πακέτο είναι στα elta courier.
Καλώ Elta Courier.

"Ιχνηλατήσεις εξωτερικού μέχρι της 5" μου λέει η υπάλληλος, ήταν 5:20

"Μα κυρία μου, το site σας λέει μέχρι τις 6 χωρίς να διαχωρίζει Εξωτερικό με Εσωτερικό, το έχω μπροστά μου και το βλέπω...."

Το χαβά της όμως αυτή, έλεγε το "ποίημα"
Το επανέλαβα 2 - 3 φορές ακόμη αλλά ξανά το ποίημα....το έκλεισα γιατί ήμουν έτοιμος για "δοξολογία"...

Τσάμπα το 1 ευρώ στο 5ψήφιο (κάλεσα αρκετές φορές, έπεφτε βλέπετε η γραμμή, δεν έβγαιναν τα αυτοματοποιημένα κτλ..)


Screenshot 2021-11-17 at 18-22-37 ΕΛΤΑ Courier - Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ Τηλεφωνική εξυπηρέτηση.png
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Προς τιμή της η Γενική κατάφερε μόλις τώρα να ειδοποιήσει ότι το γράμμα είναι στα Τρίκαλα. Υποσχέθηκε ότι θα είναι εκεί πριν τις 7μιση!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Κάλεσα τα ΕΛΤΑ και έμαθα ότι το πακέτο είναι στα elta courier.
Καλώ Elta Courier.

"Ιχνηλατήσεις εξωτερικού μέχρι της 5" μου λέει η υπάλληλος, ήταν 5:20

"Μα κυρία μου, το site σας λέει μέχρι τις 6 χωρίς να διαχωρίζει Εξωτερικό με Εσωτερικό, το έχω μπροστά μου και το βλέπω...."

Το χαβά της όμως αυτή, έλεγε το "ποίημα"
Το επανέλαβα 2 - 3 φορές ακόμη αλλά ξανά το ποίημα....το έκλεισα γιατί ήμουν έτοιμος για "δοξολογία"...

Τσάμπα το 1 ευρώ στο 5ψήφιο (κάλεσα αρκετές φορές, έπεφτε βλέπετε η γραμμή, δεν έβγαιναν τα αυτοματοποιημένα κτλ..)


View attachment 229796
το ιδιο ακριβως επαιρνα 2 μερες και επεφτε η γραμμη...και εμενα elta courier ειναι...
Έχω, δυστυχώς χειρότερο.

Στο "τι ρολόι φοράς" είχα γράψει ότι πρόλαβα (στην Ολλανδία) ένα συλλεκτικό Seiko και το περιμένω.

Αμ δε...:cry:

Το ρολόι αγνοείται. Το tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων εμφανίζει ότι μου το παρέδωσαν.
View attachment 229773

Έλα όμως που δεν παρέλαβα τίποτα. :headbang:

Απόδειξη ότι στο tracking των ΕΛΤΑ δείχνει μόνο ότι έφυγε από Ολλανδία
View attachment 229776

Μετά από τεράστιο ψάξιμο, mail και τηλέφωνα στη Ολλανδία, για να μην μακρυγορώ, το δέμα αντί για Ελλάδα έχει παραδοθεί κάπου στην Γαλλία. Και κάποιος άλλος το χαίρεται το ρολογάκι. :mad:

Το μόνο που μπορώ πλέον να ελπίζω είναι η επιστροφή των χρημάτων, κι αυτό λόγω πληρωμής με paypal.

Γι' αυτό, πριν ποστάρετε διαβάστε τον τίτλο του θέματος. Αν λέει "τι ρολόι φοράς", δείξε αυτό που φοράς και όχι φωτογραφία αυτού που ΘΑ φοράς...
δεν χανεις λεφτα απο paypal....πολυ δυσκολο....μιλαμε για παρα πολλες φορες τα εχω παρει πισω....μιας και κανω συνεχεια αγορες απο εξω....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έχω, δυστυχώς χειρότερο.

Στο "τι ρολόι φοράς" είχα γράψει ότι πρόλαβα (στην Ολλανδία) ένα συλλεκτικό Seiko και το περιμένω.

Αμ δε...:cry:

Το ρολόι αγνοείται. Το tracking των Ολλανδικών ταχυδρομείων εμφανίζει ότι μου το παρέδωσαν.
View attachment 229773

Έλα όμως που δεν παρέλαβα τίποτα. :headbang:

Απόδειξη ότι στο tracking των ΕΛΤΑ δείχνει μόνο ότι έφυγε από Ολλανδία
View attachment 229776

Μετά από τεράστιο ψάξιμο, mail και τηλέφωνα στη Ολλανδία, για να μην μακρυγορώ, το δέμα αντί για Ελλάδα έχει παραδοθεί κάπου στην Γαλλία. Και κάποιος άλλος το χαίρεται το ρολογάκι. :mad:

Το μόνο που μπορώ πλέον να ελπίζω είναι η επιστροφή των χρημάτων, κι αυτό λόγω πληρωμής με paypal.

Γι' αυτό, πριν ποστάρετε διαβάστε τον τίτλο του θέματος. Αν λέει "τι ρολόι φοράς", δείξε αυτό που φοράς και όχι φωτογραφία αυτού που ΘΑ φοράς...
Απίστευτο! Σήμερα το παρέλαβα, αφού το μάζεψαν από Γαλλία! :party:

20211123_114108.jpg
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Εγώ περιμένω δυό tpm κι ένα bios chip. Περιμένω, και περιμένω, και περιμέν... Ρονννν...χρρρρ... ρονννν...χρρρρ...
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Βγαίνω έξω το μεσημέρι, τσουπ ένα κολλημένο χαρτάκι από τη Speedex.
Απόντες! Εγώ, η γυναίκα μου, τα παιδιά και η καθαρίστρια μέσα στο σπίτι, έ;
Κοιτώ το χαρτί, άσχετο όνομα.
Παίρνω τηλέφωνο να πω για το λάθος τους, στην αναμονή αναμονή αναμονή...
Μπαίνω στο ίντερνετ πατάω το tracking number. Μετά από 2-3 προσπάθειες να καταλάβω τα γράμματα, το βρίσκω και λέει ότι έχω ειδοποηθεί με SMS. Δηλαδή, όχι εγώ. Υποθέτω αυτός στον οποίο έπρεπε να πάει το πακέτο που υποτίθεται ότι το έφεραν σε εμένα.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Λαπτοπ από Γερμανία …dhl…. Μεταφορική …. ΕΛΤΑ ….3 βδομαδες
Ουφ ήρθε, δόξα σοι
Με λάθος διεύθυνση παράδοσης , πήγε στη διεύθυνση που κόπηκε το παραστατικό.
Τελος καλό , όλα καλά … λέμε , τι να πούμε.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Δεμα απο Θεσσαλονικη οπου εφυγε εχθες,και σημερα εφτασε Αθηνα.

Screenshot_1.png


Μεχρι τις 18.00 εδειχνε χρεωση σε κουριερ. Ξαφνικα αδυναμια παραδοσης-Αιτων σημειωμα.
Στο σπιτι σημερα ειμουν απο το πρωι,φυσικα δεν ηρθε κανενας,και ουτε σημειωμα αφησαν.
Τα τηλεφωνα δεν τα σηκωνουν απο το πρωι που τους επερνα να τους πως οτι θα περασω εγω να το παραλαβω απο το καταστημα Ιλιου.

Αυριο θα παω και θα γινει της π@yt@n@s
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεμα απο Θεσσαλονικη οπου εφυγε εχθες,και σημερα εφτασε Αθηνα.

View attachment 236435

Μεχρι τις 18.00 εδειχνε χρεωση σε κουριερ. Ξαφνικα αδυναμια παραδοσης-Αιτων σημειωμα.
Στο σπιτι σημερα ειμουν απο το πρωι,φυσικα δεν ηρθε κανενας,και ουτε σημειωμα αφησαν.
Τα τηλεφωνα δεν τα σηκωνουν απο το πρωι που τους επερνα να τους πως οτι θα περασω εγω να το παραλαβω απο το καταστημα Ιλιου.

Αυριο θα παω και θα γινει της π@yt@n@s
Κάποιες εταιρίες έχουν στίγμα για το απών. Μπορείς να το ζητήσεις και να δεις που το δικαιολόγησαν. Πχ στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου λόγω έλλειψης προσωπικού κάθε πρωί όλα τα δέματα τα βγάζουν "άγνωστα" για να πάει SMS. Το ίδιο και η Speedex. Η Γενική και η ACS δεν το κάνουν τις καθημερινές αλλά μόνο τα Σάββατα.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μεχρι στιγμης Γενικη Ιλιου,και Ελτα κουριερ Αγιων Αναργυρων δεν ειχα προβλημα ποτε. Αν αρχισουν και αυτοι τα ιδια με την ACS,τι να πω. Απο Ελτα κουριερ προχθες με πηραν τηλ και μου ειπαν αν μπορω να περασω να παραλαβω λογω φορτου εργασιας. Και φυσικα ολα τα παιδια εκει ευγενικοτατα,και ποτε δεν εχω προβλημα παραδοσης.

Ακομα στην αναμονη ειμαι με την Γενικη στο τηλεφωνο
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
η acs για να φύγει το παιδί και να βγεί αδυναμία παράδοσης, πρέπει να του δώσει άδεια το κεντρικό , το οποίο παίρνει τηλέφωνο στο κινητό που έχει διαθέσιμο για να διευκρινίσει διεύθυνση πχ αν είναι εταιρική ή αν όντως λείπει ο παραλήπτης και μόνο τότε δίνει ελεύθερο στον διανομέα να πάει παρακάτω.
έχει κάνει άλματα στον τομέα της εξυπηρέτησης από το πρόσφατο παρελθόν. Σε περίπτωση αδυναμίας παράδοσης δίνει την επιλογή του smart point , επιχείρησης δηλαδή που εξυπηρετεί την διανομή (πχ βενζινάδικα shell ) ακόμα και 24ωρο και ελευθερώνει τα δέματα μόνο με καταχώρηση pin που στέλνεται στο τηλέφωνο του παραλήπτη.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Και βέβαια είχε. Ήταν εφιάλτης μέχρι πέρσι και αν έβλεπα παράδοση με ACS άλλαζα κατάστημα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Γ@μεί η ACS τελευταία. Πάντα λιγότερο απο 24 ώρες εδώ, εκτός λεκανοπεδίου.
Στους Αγιους Αναργυρους να δω ποτε θα τους παμε k@[email protected]πλα αισχροι.
Επειδή έχω μια Χ εμπειρία από Franchise το όλο θέμα έχει να κάνει με την απληστία των από πάνω. Αντί να δώσουν χρήμα στα καταστήματα με αντάλλαγμα πιο αυστηρή επιτήρηση τους έχουν χύμα. ΟΚ δεν είναι όλες οι εταιρίες έτσι, αλλά σε γενικές γραμμές αυτό συμβαίνει. Δεν είναι λογικό πχ να έχεις σε μια Λαμία ΕΝΑ κατάστημα. Η Λαμία εξυπηρετεί κοντά 70.000 κατοίκους με τα γύρω χωριά. Το ίδιο και σε άλλες αντίστοιχες πόλεις.

Αντί να δώσουν κίνητρα για μικρά καταστήματα, συμφωνίες με leasing κτλ, μειώνουν τα καταστήματα και δυσαρεστείται ο κόσμος. Από κει και πέρα έχει να κάνει και με τον ιδιοκτήτη το πως θα δουλέψει. Άλλος είναι σωστός όπως αναφέρει ο @Zizik και άλλος χάλια όπως αναφέρει ο @Κυριακου Γιαννηs

Λύσεις υπάρχουν αλλά το θέμα είναι να υπάρχουν και στελέχη να τις υλοποιήσουν.

Ειδικά τώρα με τον Covid έχω κουραστεί να λέω για την κατάργηση της αντικαταβολής. Θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να γίνει κάτι τέτοιο και μετά θα ήταν κυριολεκτικά παιχνιδάκι η διανομή αφού δε θα είχες ούτε ταμείο, ούτε τίποτα. Φορτώνεις και φεύγεις. Ειδικά στις μεγάλες πόλεις με "ενοικίαση" υπαλλήλων όπως κάνουν πλέον στο efood.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Και βέβαια είχε. Ήταν εφιάλτης μέχρι πέρσι και αν έβλεπα παράδοση με ACS άλλαζα κατάστημα.
Όσες φορές έστειλα δέματα στο χωριό και μάλιστα εντός lockdown πήγαινε σφαίρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top