CRT Προβολείς

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: CRT Προβολείς

Παναγιώτη μου δεν κόβονται οι κακές συνήθειες, θα σου πω τώρα τι κάνω, και ας γελάσει ο Κώστας, λόγω του ότι δεν βλέπω και καλά, πετάω το δισκάκι από λίγη απόσταση, για να πέσει μόνο του στην υποδοχή που έχει το συρτάρι!!!:142:

Κώστα ναι, G70 με πολύ λιγότερες ώρες έχει και ο Δημήτρης! μόνο που παίζει από υπολογιστή, και το κυριότερο ξέρει και ρυθμίζει!
Γελαω....αλλα γελαω γιατι και εγω το ιδιο κανω με τα δισκακια..:137:

Και γιατι δεν λες του Δημητρη να σου πει 2 πραγματα βρε να ξερεις...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT Προβολείς

Τον λυπάμαι, κάθε φορά μου τα λέει, αλλά μόλις φεύγει και κάθομαι να ρυθμίσω, με πιάνει ο φόβος μήπως χαλάσω κάτι, και μετά μέχρι να βρεθεί κάποιος να το φτιάξη, με τι θα βλέπω με τον OPTOMA? και έτσι δεν πειράζω τίποτα, έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται και ρυθμίσεις κάθε τόσο, και ο Δημήτρης που έρχεται μια στα τόσα, του ρίχνει μια ματιά αλλά δεν χρειάζεται τίποτα και τελειώνει εκεί.
Θα ήθελα βέβαια μια ρύθμιση από τον Βαγγέλη, με το μηχάνημα, λόγω του ότι έχω αρκετές ώρες, αλλά δεν μπορώ πριν αλλάξω οθόνη, αυτά!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: CRT Προβολείς

Tωρα σε τι ιντσες βλεπεις ..?

Οταν λες θα αλλαξεις οθονη εννοεις μεγεθος..?

Την επομενη φορα που θα ερθει ο Δημητρης κανε εσυ τις ρυθμισεις και αν κανεις λαθος θα σε διορθωση ο Δημητρης και ετσι θα μαθεις..
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Re: Απάντηση: CRT Προβολείς

Γιατι δεν παιρνεις ενα G90..?

Noμιζω πλεον ειναι αρκετα χαμηλη η τιμη τους....

Και φυσικα θα εχεις καλυτερη ποιοτητα εικονας..

Σε ποσες ιντσες βλεπεις..?

Κώστα, ο G90 είναι πράγματι εκπληκτικός, και έχει την καλύτερη εικόνα που έχω δει μέχρι τώρα από οτιδήποτε. Έχει τόσο εντυπωσιακό βάθος, που έχεις αίσθηση τρισδιάστατου ακόμη και από απλό DVD.
Υπάρχει όμως πρόβλημα με 2 τσιπάκια που έχει και είναι κατασκευής της ίδιας της Sony, τα οποία δεν υπάρχουν πια! Η εταιρεία σταμάτησε να τα φτιάχνει. Έτσι, υπάρχει πάντα το ρίσκο να χαλάσει ένα από τα 2 και να μην μπορείς να επισκευάσεις τον προβολέα. Οι τιμές έχουν πέσει ιδιαίτερα στους G90 και για αυτόν το λόγο. Είναι αρκετοί Αμερικάνοι που παίρνουν 2 προβολείς, και ας μην δουλεύει ο 2ος, για να τον έχουν για ανταλλακτικά.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: CRT Προβολείς

Νικόλα μου, που είσαι φίλτατε, μου έχεις λείψει πολύ! :114:

Ακόμα θυμάμαι και αναπολώ τις συναντήσεις μας στον Στρατηγό. :137:

Τον κακομοίρη τον Στρατηγό μας, τι έχει τραβήξει με όλους εμάς τους θεοπάλαβους που έχει μπλέξει... :142:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Απάντηση: CRT Προβολείς

Κώστα, ο G90 είναι πράγματι εκπληκτικός, και έχει την καλύτερη εικόνα που έχω δει μέχρι τώρα από οτιδήποτε. Έχει τόσο εντυπωσιακό βάθος, που έχεις αίσθηση τρισδιάστατου ακόμη και από απλό DVD.
Υπάρχει όμως πρόβλημα με 2 τσιπάκια που έχει και είναι κατασκευής της ίδιας της Sony, τα οποία δεν υπάρχουν πια! Η εταιρεία σταμάτησε να τα φτιάχνει. Έτσι, υπάρχει πάντα το ρίσκο να χαλάσει ένα από τα 2 και να μην μπορείς να επισκευάσεις τον προβολέα. Οι τιμές έχουν πέσει ιδιαίτερα στους G90 και για αυτόν το λόγο. Είναι αρκετοί Αμερικάνοι που παίρνουν 2 προβολείς, και ας μην δουλεύει ο 2ος, για να τον έχουν για ανταλλακτικά.
Mα και εγω γι'αυτο προτεινα G90...Αλλα οταν μου λες οτι υπαρχει προβλημα υποστηριξης λογω καποιας πλακετας τοτε ειναι δυσκολη αγορα και λαχειο....:133:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT Προβολείς

Όντως υπάρχει αυτό το πρόβλημα με την SONY, όμως νομίζω ο CURT PALME με κάτι άλλο τα αντικαθιστά, νομίζω κάπου το διάβασα στο site του.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT Προβολείς

Δυστυχώς ο φίλος ΝΙΚΟΛΑΣ έχει δίκιο, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα τσιπ του G90,
σταμάτησε η SONY να τα παράγει και τα χρησιμοποιούσε μόνον αυτή, οπότε παραμένουμε με τον G70!
άσε που και αυτός παίζει 3D!:142:
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Δυστυχώς υπάρχει αυτό το θέμα με τους G90. Πραγματικά κρίμα γιατί έχουν με διαφορά την πιο εντυπωσιακή εικόνα που έχω δει μέχρι τώρα.
Αυτή τη στιγμή, η πιο σίγουρη λύση για 9'' είναι ο Marquee 9500 Ultra. Με τα stock εξαρτήματά του (neck boards, focus coils, φακούς) υπολείπεται λιγάκι του G90 και του Barco Cinemax (Cine 9 ή BarcoReality 909). Όμως με μερικά upgrades που προσφέρουν κάποιοι τεχνικοί, όπως ο Mike Parker και ο Draganm, καθώς και με την προσθήκη κόκκινου φίλτρου στους φακούς, μπορεί να έρθει στο ίδιο κορυφαίο επίπεδο με τον G90 και τον Barco Cinemax.
Το πλεονέκτημα των Marquee είναι το ότι βρίσκονται ακόμη σε παραγωγή και υπάρχουν πάρα πολλά ανταλλακτικά σε προσιτό κόστος. Κατά την γνώμη μου, αποτελεί την μοναδική βιώσιμη λύση για 9" με τις παρούσες συνθήκες.
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Re: Απάντηση: CRT Προβολείς

Νικόλα μου, που είσαι φίλτατε, μου έχεις λείψει πολύ! :114:

Ακόμα θυμάμαι και αναπολώ τις συναντήσεις μας στον Στρατηγό. :137:

Τον κακομοίρη τον Στρατηγό μας, τι έχει τραβήξει με όλους εμάς τους θεοπάλαβους που έχει μπλέξει... :142:
Παναγιώτη έχω χαθεί, γιατί έχω μπλέξει πολύ με την δουλειά μου και δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο. Ελπίζω να σας δω όλους στην έκθεση στο τέλος του μήνα.
 


Μηνύματα
111
Reaction score
31
Γιατί του βάζουν κόκκινο φίλτρο; Τί ακριβώς κάνει αυτό;
Πέτρο το κόκκινο φίλτρο βοηθά για να έρθει το κόκκινο χρώμα πιο κοντά στο πρότυπο (στο χρωματικό τρίγωνο). Επηρεάζει το "primary" του κόκκινου. Ο Marquee έχει από το εργοστάσιο πράσινο φίλτρο, και στο μπλε δεν χρειάζεται σε κανένα προβολέα CRT.

Η διαφορά φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία:

http://www.curtpalme.com/images/Marquee_CElementChange_difference.jpg

Η αριστερή πλευρά της εικόνας δεν είναι φιλτρατρισμένη, ενώ η δεξιά είναι.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT Προβολείς

Νομίζω ότι προς το παρόν θα παραμείνω με τον G70, Και επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα του, θα τον αναβαθμίσω όσο μπορώ!
Επίσης Νίκο, δεν θα έπρεπε το χρωματικό τρίγωνο να ήταν διαφορετικό για τους CRT, λόγω του ότι οι ψηφιακοί έχουν περιορισμό στο χρώμα
ας πούμε τα 24 bit? ή δεν ισχύει αυτό?
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Re: Απάντηση: CRT Προβολείς

Νομίζω ότι προς το παρόν θα παραμείνω με τον G70, Και επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα του, θα τον αναβαθμίσω όσο μπορώ!
Επίσης Νίκο, δεν θα έπρεπε το χρωματικό τρίγωνο να ήταν διαφορετικό για τους CRT, λόγω του ότι οι ψηφιακοί έχουν περιορισμό στο χρώμα
ας πούμε τα 24 bit? ή δεν ισχύει αυτό?

Ο G70 από την "μαμά'' του είναι πολύ περιποιημένος. Έχει χρωματικά φίλτρα στο πράσινο και στο κόκκινο. Σχεδιάστηκε για να αποδίδει καλά σαν προβολέας ταινιών.
Τώρα όσον αφορά το χρωματικό τρίγωνο, το πρότυπο είναι το ίδιο για όλους, απλά έχει άλλη συμπεριφορά στο χρωματικό φάσμα ο φώσφορος και άλλη μία λάμπα UHP.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT Προβολείς

Το πρότυπο που χρησιμοποιήτε είναι σωστό-αποδεκτό από όλους? γιατί το μάτι μου έχει διαβάσει διάφορα, πρέπει λοιπόν να ρυθμίσουμε και τους CRT με αυτό?
ή με το μάτι που εγώ νομίζω ότι είναι λάθος, ή με κάποιο άλλο πρότυπο? ποια είναι η γνώμη σου?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: CRT Προβολείς

Ρε Λιακο παιζεις 120" ιντσες.:118:....
...διαβασα στην αρχη των μηνυματων και μιλας για 120"

Το γνωστο προτυπο Ηλια μου....θα ελεγα εγω...:126:
Απλα θα πρεπει να ρυθμισης ως προς τον κορεσμο την αποχρωση και την φωτεινοτητα....ειδικα η τελευταια ειναι πολυ βασικη ....

Και φυσικα μιλαω για νορμαλ τριγωνα και οχι πολυ λανθασμενα..
Π.χ. αυτο αν και λανθασμενο με σωστη φωτεινοτητα δεν θα εισαι "εκτος" χρωματικα ως προς την απεικονιση.....


Ενω στην περιπτωση παρακατω καλο ειναι να ερθουν ποιο σωστα ως προς την αποχρωση(οπως το επανω),αλλα να εχουν και σωστη φωτεινοτητα(βασικο)



Και φυσικα αυτα για να γινουν θελουν και το μαστορα τους...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT Προβολείς

Πλάκα μου κάνεις Κωστάκη, ξέρω καλό καλιμπρέιτορ, ξεχνάω το όνομά του, να δεις πώς τον λένε ρε γ@μ@το!
πάντως το μικρό του άρχιζε από β νομίζω, βασίλης, βρασίδας, βαγγέλης, τέλος πάντων, θα θυμηθώ και θα σου πω! :142::142::142:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: CRT Προβολείς

Nαι βρε...καλα λες...βασίλης, βρασίδας...:112:

Τον κακομοιρη τον barco cine9 αυτοι τον ρυθμισαν...:116:

Αντι να κατσει οποτε βρει λιγο χρονο να τον φτιαξει τριγυρναει στις ταβερνες ....:142:

Ξερεις απο ποτε του λεω να τον φτιαξει...
......2 χρονια κοντα.

Αλλα τιιιιιι περιμενης...
Ειναι σαν τους ηλεκτρολογους.....στο σπιτι τους μπορει να μην αναβουν τα φωτα..:143:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λοιπόν, κάτι που παρατήρησα στο σύστημα μου (DVDO-HDFURY-G70) είναι το εξής, λόγω του οτι αλλάζω συχνά πηγές, αναλογική tv, ψηφιακή tv, media player, δορυφορικός δέκτης
και BD player, κοινώς έχω καταντήσει να κάνω ζάπινγκ, (αυτές γίνονται μέσω scaler) νομίζω λοιπόν ότι χάνεται η σύγκληση του προβολέα μου πιο γρήγορα από ότι εάν παίζει συνέχεια με μία πηγή, όπως ενός φίλου, ο οποίος παίζει μόνον με HTPC!
Το παρακολουθώ, γιατί δεν είμαι σίγουρος, εάν φταίει ο προβολέας ή ο scaler, ο οποίος και στο παρελθόν μου έχει χάσει μερικές ρυθμίσεις!!!

ΥΓ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω και τα παιδιά του forum, για την εύκολη ανεύρεση πια, του θέματος!
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: CRT Προβολείς

Καλα θα ηταν αλλα οι CRT ακομη εξακολουθουν και ειναι πολυ μακρια!

Η εικονα ΚΑΝΕΝΟΣ απο οσους ψηφιακους εχει τυχει να δω μεχρι σημερα δεν μου ειπε ποτε κατι. Απο αποκαρδιωτικη και ψευτικη μεχρι κουραστικη η στην καλυτερη μετρια η αδιαφορη. Ταινια δεν ειναι δυνατο να απολαυσω σε καμμια ψηφιακη οθονη.

Το ιδιο συμβαινει και με τις plasma που θεωρουνται ηδη ξεπερασμενες. Οτι και αν ειδα, αδιακριτως τεχνολογιας, μεγεθους, κοστους, ποτε δε με αγγιξε. Μολις αναβω την KRP-500Α να δω καμμια ταινιουλα, το απολαμβανω.

Για μικρα μεγεθη οι καλες plasma ειναι αλλου. Για μεγαλα, CRT και μονον. Περιμενω να δω εκεινη την μαγικη ψηφιακη για να την αγορασω, αλλα μεχρι σημερα... ματαια!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.666
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top