DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Ε, τώρα, τι ερώτηση είναι αυτή; Το θέμα DAB στην Ελλάδα ξεκίνησε προ εικοσαετίας και είμαστε στα σπάργανα, ακόμα και στην πρωτεύουσα. Άρα για εκπομπές εκτός πρωτεύουσας και άντε συμπρωτεύουσας... καταλαβαίνεις.

Αλήθεια ddimit1 τα μηχανήματα του Digital Radio 247 είναι αυτά που είχε φέρει πάλαι ποτέ ο KISS;
Δεν νομίζω του Kiss ήταν σε Dab απλό, o DigitalRadio 473 είναι σε Dab+.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλό ΣΚ,
Βάζοντας και πάλι την εξωτερική κεραία του Dab γιατί έιχε χαλάσει απο τον καιρό. Έπιασα καλά όπως βλέπετε και στην φωτογραφία τον DigitalRadio473. Κορυφαία ποιότητα έχει το SuperStereo 1 με bitrate 192kbps Dab+.
DigitalRadio473.jpg
 




Μηνύματα
120
Reaction score
216
Χαιρετώ,
να υπάρχει κάλυψη DAB στην αρκαδία άραγε ; Εαν κάποιος ξέρει, ας απαντήσει σχετικά.
ευχαριστώ
 

D

Deleted member 50795

Guest
Αθήνα, Θεσσαλονίκη ,Πάτρα ..από εκεί εκπέμπουν οι dab σταθμοί.
(και ίσως Δράμα)
 

Μηνύματα
120
Reaction score
216
Αθήνα, Θεσσαλονίκη ,Πάτρα ..από εκεί εκπέμπουν οι dab σταθμοί.
(και ίσως Δράμα)
Αρα η ακρόαση αφορά μόνο τις περιοχές που αναφέρατε.
Σας ευχαριστώ.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Προφανώς , αλλά δεν ξέρω τους τομείς κάλυψης και αποστάσεις .
 


Μηνύματα
44
Reaction score
1
Ξερει καποιος αν απο Γλυφαδα -Ανω Γλυφαδα θα επρεπε να εχω ληψη ...Δοκιμασα με μια dab+ συσκευη .... αλλα δεν πιανει τιποτα ??
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλή Χρονιά. Από Πετρούπολη έχουν λάβει τα σήματα από DIGEA που βλέπετε στις φωτογραφίες πιάνει κανείς άλλος τίποτα?

Digea1.jpg



Digea2.jpg
 


Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Τις τελευταίες ημέρες ξεκίνησα να χρησιμοποιώ ξανά κάποιους δέκτες SDR που είχα, αγόρασα και το νέο RSP1B και κάνοντας scanning στις μπάντες, είδα κι ένα σήμα που έμοιαζε με DAB+. Χρησιμοποιώντας ένα πρόγραμμα (SDR Uno) με κάποιο πρόσθετο για αποκωδικοποίηση DAB+, είδα ότι πρόκειται για ένα τοπικό multiplex με ονομασία DAB+ Chania με διάφορες αναμεταδόσεις μικρών σταθμών FM, που δεν τους ακούω καν (ούτε τον DAB+ με δέκτη με εσωτερική κεραία) αφού εκπέμπουν από το κέντρο των Χανίων ή άλλες περιοχές πιο μακριά (εγώ είμαι εκτός 7 χμ ανατολικά). Χρησιμοποιεί το κανάλι 11B (218.640 MHz). Δεν έχω πρόχειρο κάποιο screenshot αυτή τη στιγμή, αν και πρόσεξα ότι μάλλον αλλάζει και τους ραδιοφωνικους σταθμούς που μεταδίδει.
Από Μεσσόγεια τίποτα, μόνο τα της ΕΡΤ
Από ό,τι διάβασα κάπου αλλού, κάποιο φόρουμ ή fb, δεν είναι πράγματι Digea, αλλά κάποιος τρίτος που αναμεταδίδει κάποιο stream...
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
---

Edit, ένα screenshot, 2-3 ημέρες πριν... αυτή τη στιγμή που το έψαξα είναι κλειστό το σήμα.

dab+ chania.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Ναι, φαίνεται το Streamee αλλά αυτό είναι ιντερνετικό. Κρίμα, ήλπιζα ότι θα μπορούσαμε να ακούσουμε πολλά περισσότερα από τα ραδιόφωνα της ΕΡΤ...
 

Μηνύματα
91
Reaction score
25
Εγώ έχω κάνει το εξής. Από τον αποκωδικοποιητή έχω δώσει σήμα στο dac μου μέσω της ψηφιακής εξόδου που διαθέτει ο αποκωδικοποιητής. Δεν ξέρω αν πιάνεται για dab πάντως ο ήχος είναι πολύ καλός. Πιάνω όλα τα ραδιόφωνα της ερτ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top