DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
...είχα πάρει παλιά ένα δέκτη SONY STR 1000 ES , απίθανο μηχάνημα ...
Σίγουρα ήταν tuner και είναι αυτός ο τύπος; Μήπως ήταν ραδιοενισχυτής;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Σόρρυ, λάθος.

da-r 1000 es ήταν , έχεις δίκιο. str είναι συνήθως οι ραδιοενισχυτές της sony.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Και τι άκουγες όταν τον είχες στα χέρια σου; Αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο ψηφιακός μέσω καλωδιακής ή δορυφόρου.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τίποτα. Τον είχα πάρει γιατί είχα μία πληροφορία από sony HELLAS τότε ότι θα ξεκινούσε το dab στην Ελλάδα και λέω , ε! ας το έχω κι αυτό. Το έβαλα κανονικά εκεί που ήξερα.
Πάντως ο φίλος στην Νυρεμβέργη τον έχει καταευχαριστηθεί. Και από ότι μου λέει η ποιότητα των εκπομπών των γερμανών είναι σα cd. Καλά αυτοί έχουν και σοβαρά FM , θυμάμαι μου έλεγε , ότι άκουγε τον ίδιο σταθμό ταυτόχρονα σε FM και DAB και δεν μπορούσε να ξεχωρίσει ποιό είναι ποιό.
Εχουμε και τον ίδιο FM δέκτη , ST-SA 5ES.
Λές να του πω να μου τον δώσει πίσω?
Μπααα. Γυφτιά θα είναι ε?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Έτσι νομίζω, μην το κάνεις. Πάντως υπάρχουν ακόμα ψήγματα καλού ήχου στα FM, βλέπε 2ο πρόγραμμα, 93.6 ΜHZ. Το άκουγα με έναν Sony ST-D777 ES και ήταν όλα τα λεφτά! Καθαρότητα, στερεοφωνία, διαχωρισμός σε υψηλά επίπεδα. Κατάλαβα ακόμα ότι και οι άλλοι σοβαροί της μπάντας ακούγονταν καλύτερα, είναι και θέμα δέκτη και ηλεκτρονικών όπως και να το κάνουμε.
Γιάννης
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Σαφώς δεν αντιλέγω. Εννοείται ότι ο ήχος των FM βασίζεται και στον δέκτη, καμία αντίρρηση σ'αυτό , έχω και έναν SANSUI TU9900 και έναν G 22000 , εκτός του SONY 5ES, ξέρω τι παίζει με τα FM, ή μάλλον τι έπαιζε, γιατί τώρα πλέον όλα έχουν γίνει ένα ίσα με το έδαφος.
Ζηλεύω όμως τους Γερμανούς που έχουν εξαιρετικό ραδιόφωνο. Πάντα είχαν. Είναι μία κουλτούρα που την συντηρούν πάντα. Όπως και τα δορυφορικά.
Απεναντίας όλοι οι υπόλοιποι νομίζω ευρωπαίοι τα έχουν κάνει θάλασσα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλό ΣαββατοΚυριακο και Καλές Γιορτές. Για Καλή Λύψη σε DAB σταθμούς φροντίστε καλλύτερα να βάλετε ειδική DAB κεραία οχι στο παμπριζ αλλα στην οροφη του αυτοκινητου. Ρωτηστε σχετικα τον τεχνικο που έκανε ή θα σας κανει την εγκατασταση για το ποια κεραια ταιριαζει ανάλογα με τον τυπο του δεκτη σας. Εάν δηλαδη ταιριάζουν τα βύσματα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- πάντως το τρίτο πρόγραμμα εδώ και κάτι μήνες , ακόμα και αναλογικά είναι καμπάνα και με πολύ καλή ποιότητα ήχου + ανανεωμένο πρόγραμμα . . . η Τζουλιέτα Καρόρη πάντα η μούσα των FM . . .



1575630717610.png
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Την έχω ακούσει, έχει μεγάλη μουσική παιδεία και ο τρόπος που μιλάει δείχνει πολύ καλλιεργημένο άτομο!
Βέβαια, δεν αντέχω για πολύ ώρα την κλασική μουσική και αμέσως μετά ακούω κάτι σε atmospheric black metal να ξελαμπικάρω και να έρθω στα ίσα μου! :lol:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- ούτε και εγώ ακούω πολύ κλασική ( προσπάθησα αλλά δεν ) , σαν μουσικό χαλί κυρίως όταν διαβάζω . . . η δέ φωνή της μούσας είναι σαν να σου διαβάζει παιδικά παραμύθια η elizabeth fraser ή η lisa gerrard :angel:
 

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Έχει μπει κανένας αλός σταθμός, εκτός αυτών της ΕΡΤ?
Κάνω αναζήτηση και δεν βρίσκω τίποτα!
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Εγώ που είμαι άσχετος με συνδέσεις και κεραίες να υποθέσω οτί παίρνοντας κάποιος αυτό

Ειναι καλυμένος από fm και dab ραδιόφωνο για το μέλλον? Και χωρίς να αγοράσει εξτρα κεραία αφού έχει και τις δύο κεραίες μέσα,σωστά?
 


Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Δυστυχώς όχι! Δεν έχει εσωτερικές κεραίες!

View attachment 146346
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή κάποιος που θα το πάρει την πάτησε ,έτσι? Θα ψάχνεται?
Το προιόν προβάλεται ως έτοιμο να πάιξει dab ραδιόφωνο και μάλιστα όχι από καμμιά τυχαία εταιρεία..
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή κάποιος που θα το πάρει την πάτησε ,έτσι? Θα ψάχνεται?
Το προιόν προβάλεται ως έτοιμο να πάιξει dab ραδιόφωνο και μάλιστα όχι από καμμιά τυχαία εταιρεία..


Απ' ότι λέει το συγκεκριμένο μοντέλο έχει καταργηθεί, το έχεις βρει κάπου;




Α ok, υπάρχει στο skroutz και στο thomann
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Απ' ότι λέει το συγκεκριμένο μοντέλο έχει καταργηθεί, το έχεις βρει κάπου;




Α ok, υπάρχει στο skroutz και στο thomann
Ναι υπάρχει και μάλιστα κοστίζει 200 ευρώ.Δεν είναι και λίγα...
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Το προϊόν φαίνεται να συνοδεύεται από κεραίες, μεταξύ των οποίων και Dab+, υπό μορφή καλωδίου. Αν κάποιος τη συνδέσει λογικά είναι ο.κ.
Screenshot_2019-12-07 Denon DN-300DH.png
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Έχει μπει κανένας αλός σταθμός, εκτός αυτών της ΕΡΤ?
Κάνω αναζήτηση και δεν βρίσκω τίποτα!
Καλή εβδομάδα, Εγώ λαμβάνω τον DigitalRadio473 στο κανάλι 8Β με 13 ράδια και άριστη ποιότητα. Αλλά απο ότι έχω παρατηρήσει ανοίγει γύρω στις 15:00 το μεσημέρι και κλέινει στις 2:00 το πρωί. Η περιοχή μου είναι η Λυκόβρυση. Η δικιά σου ποια είναι?
 

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Καλή εβδομάδα, Εγώ λαμβάνω τον DigitalRadio473 στο κανάλι 8Β με 13 ράδια και άριστη ποιότητα. Αλλά απο ότι έχω παρατηρήσει ανοίγει γύρω στις 15:00 το μεσημέρι και κλέινει στις 2:00 το πρωί. Η περιοχή μου είναι η Λυκόβρυση. Η δικιά σου ποια είναι?
Πειραιάς....
Θα κάνω αργότερα μια αναζήτηση!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top