DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Η πλατφόρμα DIGEA υποστηρίζει και κανάλια με ήχο μόνο. Άλλη η κωδικοποίηση της DIGEA και άλλη αυτή του DAB+. Η DIGEA εκπέμπει με KW και το DAB+ με λίγα watts...
Πες τα χριστοστομε το dab+ της ερτ έπρεπε να είναι τουλάχιστον 1500 watt με τα 300w έχει ξεφτιλίσει το Dab+ δεν ξέρω που πάνε τα λεφτά που δίνουμε για την ΕΡΤ στο ρεύμα. Κανένα σοβαρό ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Προφανώς με πενταπλάσια ισχύ το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο. Ίσως όμως υπάρχει συγκεκριμένο όριο από τη νομοθεσία.
Νομίζω πάντως ότι το σημαντικότερο θέμα είναι το σημείο εκπομπής. Με εκπομπή χαμηλής ισχύος μόνο από Πάρνηθα π.χ. δε νομίζω ότι πρέπει να περιμένουν πολλά, ειδικά αν απευθύνονται (που σίγουρα απευθύνονται) σε κινούμενους κυρίως και λιγότερο σε στατικούς ακροατές.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Συμφωνώ η νομοθεσία για τα Fm ποια είναι? Γιατί έχω ακούσει οτι καποιοι έχουν δυνατοτητα για 30Kw. H εκπομπή πάντως τις ερτ γίνεται απο τον Υμμητό.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλή Εβδομάδα,

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος προστέθηκε στον DigitalRadio473 ένα Χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα. Ακόμα κάθε Δευτέρα και Πέμπτη από 19:00 έως 24:00 μπορείτε να ακούτε στον Jukebox HB παλιά καλά λαϊκά ζωντανά από τον Φάνη τον ΗΒ. Η εκπομπή γίνεται απογευματινές ώρες μέχρι τα μεσάνυχτα καθημερινά όποτε είναι αυτό τεχνικά δυνατό.

Καλές Γιορτές και Καλή Ακρόαση.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Zeppelin Το Νεο Ραδιο της Ερτ αντικαθιστά το Ερα 7 στο DAB+ Zeppelin
σε dab+ μέσα στα στενά της Αθήνας χάνεται συνέχεια το σήμα και πέφτει σιωπή ενώ με fm ακούγεται μια χαρά.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κλείδωσε το δεκτή του αυτοκινήτου να παίζει μόνο από fm και όποτε θέλει το γυρνάει σε dab+ και μου σπάει τα νεύρα από τις διακοπές.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
σε dab+ μέσα στα στενά της Αθήνας χάνεται συνέχεια το σήμα και πέφτει σιωπή ενώ με fm ακούγεται μια χαρά.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κλείδωσε το δεκτή του αυτοκινήτου να παίζει μόνο από fm και όποτε θέλει το γυρνάει σε dab+ και μου σπάει τα νεύρα από τις διακοπές.
Και να φανταστείς ότι, έτσι όπως έχει εξελιχθεί η καθημερινότητά μας τα τελευταία χρόνια, οι ραδιοσταθμοί μάλλον θα έπρεπε να 'φροντίζουν' περισσότερο τους κινούμενους ακροατές τους, παρά τους στατικούς.
Παρόλα αυτά, ακόμα και ο όγκος απλών πολυκατοικιών μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στην λήψη. Πόσω μάλλον ο όγκος λόφων και λοφίσκων. Και, ειδικά η Αθήνα, έχει αρκετούς τέτοιους.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
σε dab+ μέσα στα στενά της Αθήνας χάνεται συνέχεια το σήμα και πέφτει σιωπή ενώ με fm ακούγεται μια χαρά.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κλείδωσε το δεκτή του αυτοκινήτου να παίζει μόνο από fm και όποτε θέλει το γυρνάει σε dab+ και μου σπάει τα νεύρα από τις διακοπές.
Το έχουμε ξαναπεί η ΕΡΤ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ μεγαλύτερη βαρύτητα και στο Dab+. Θα έπρεπε να βγαίνει με μεγαλύτερη ισχύ και απο την Πάρνηθα.
 




Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλό ΣΚ,
Είδα ότι ο DigitalRadio473 ανέβασε την ποιότητα του Naim Jazz στα 192kbps. Οσοι έχεται καλό HiFi δέκτη και σας αρέσει και η Jazz ακούστε τον και πείτε μας την γνώμη σας.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καλησπέρα απέκτησα ραδιόφωνο dab. Τρίτη Τετάρτη έπαιζε. Κανα δυο τελευταίες ημέρες δεν παίζει.

Ξέρετε κάτι; Έτσι είναι συνήθως. Νότια προάστια Αθήνα
Ευχαριστώ

Σε αυτοκίνητο
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα και από μένα. Πρόσφατα απέκτησα ηχοσύστημα με DAB+ tuner αλλά πιάνω μόνο τους 9 της ΕΡΤ. Γνωρίζει κανείς αν εκπέμπει ο Digital Radio 473 στην νοτιοδυτική Αττική; Υπόψιν είμαι συνδεμένος σε εξωτερική κεραία.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Τελικά αυτό το DAB δεν ξεκόλλησε από την Αθήνα και περίχωρα, και νομίζω Θεσσαλονίκη...

Περιμένοντας όχι τον Γκοντότ, αλλά το DAB! :roflmao: :gamer:
 

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστη μάρκα για δέκτη DAB+.Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
103
Reaction score
20
Καλησπέρα και από μένα. Πρόσφατα απέκτησα ηχοσύστημα με DAB+ tuner αλλά πιάνω μόνο τους 9 της ΕΡΤ. Γνωρίζει κανείς αν εκπέμπει ο Digital Radio 473 στην νοτιοδυτική Αττική; Υπόψιν είμαι συνδεμένος σε εξωτερική κεραία.
Καλή Ανάσταση όταν λές νοτιοδυτική Αττική για γίνε περισσότερος συγκεκριμένος. Απογευματινές ώρες μέχρι με μετα μεσονύχτιες εκμπέμπει και με κάθετη πόλωση εξωτερική κεραία θα τον πιάνεις έχει πολύ καλή ποιότητα και 10 σταθμούς.
 


Μηνύματα
562
Reaction score
590
Τελικά αυτό το DAB δεν ξεκόλλησε από την Αθήνα και περίχωρα, και νομίζω Θεσσαλονίκη...

Περιμένοντας όχι τον Γκοντότ, αλλά το DAB! :roflmao: :gamer:
Ε, τώρα, τι ερώτηση είναι αυτή; Το θέμα DAB στην Ελλάδα ξεκίνησε προ εικοσαετίας και είμαστε στα σπάργανα, ακόμα και στην πρωτεύουσα. Άρα για εκπομπές εκτός πρωτεύουσας και άντε συμπρωτεύουσας... καταλαβαίνεις.

Αλήθεια ddimit1 τα μηχανήματα του Digital Radio 247 είναι αυτά που είχε φέρει πάλαι ποτέ ο KISS;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top