DAC (ει δυνατόν με προενίσχυση) με USB σύνδεση.



Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Άρα το ΖΕΝ αποκλείεται.
Απ` ότι φαίνεται το Μ500 φαντάζει καλή επιλογή.
Kαλά δεν είναι το καλώδιο το κριτήριο,άλλωστε το ifi zen dac ,πωλείται μαζί με καλώδιο usb 3.0,οπότε μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.Μπορείς φυσικά να πουλήσεις και το καλώδιο που έχεις (αν δεν το χρειάζεσαι κάπου αλλού) .
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Πάντως αν δεν χρειάζεσαι άμεσα τον ενισχυτή ακουστικών,προτίμησε το SMSL SU-9,είναι καλύτερο σαν προενισχυτής από το 500.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
επίσημα σας ενημερώνουμε ότι το ΖΕΝ DAC
α) Περιέχει ήδη καλώδιο USB3.0, στην συσκευασία του, δωρεάν.
β) έχουν πωληθεί δεκάδες με καλωδια aftermarket USB2.0
Η ίδια εταιρία αναγράφει ότι είναι συμβατό και με 2.0 & 3.0
4F220F47-F828-4CBE-BFF7-F6BD80567D51.jpeg
"
Ο φίλος tanto, μπορεί αν το ψάξει με τις ρυθμίσεις να βρει την λύση.

και τέλος υπάρχει και aftermarket USB3.0 καλώδιο ανώτερης ποιότητας Wireworld όπως αυτά :
8ABB7768-79B3-4051-A6BA-CD1749CCD0B4.jpeg

αν διατηρείτε σφραγισμένο το υπαρχον μπορούμε να διευκολύνουμε μια ανταλλαγή.

γενικα υπαρχει ευελιξία και υποστήριξη για εγχώριες αγορές ....


Άρα το ΖΕΝ αποκλείεται.
Απ` ότι φαίνεται το Μ500 φαντάζει καλή επιλογή.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Δυστυχώς το καλώδιο το έβγαλα από τη συσκευασία του, μάλλον θα το χρεισιμοποιήσω με το ZEN, διστυχώς το SU-9 δεν μπορώ να το πάρω γιατί θέλω και προενισχυτή ακουστικών. Μάλον θα τη γλυτόσω με το ΖΕΝ.(αν και είναι ηρωνεία να βάζεις καλώδιο αξίας 80 € σε DAC 150 €).
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
O Amir είναι φίλος μας:


Bέβαια, το zen κοστίζει το 1/3 όσων προτάθηκαν απο SMSL, να λέμε και του στραβού το δίκιο.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Δυστυχώς το καλώδιο το έβγαλα από τη συσκευασία του, μάλλον θα το χρεισιμοποιήσω με το ZEN, διστυχώς το SU-9 δεν μπορώ να το πάρω γιατί θέλω και προενισχυτή ακουστικών. Μάλον θα τη γλυτόσω με το ΖΕΝ.(αν και είναι ηρωνεία να βάζεις καλώδιο αξίας 80 € σε DAC 150 €).
Εχει διπλή έξοδο,οπότε μπορείς να αγοράσεις εναν ενισχυτή ακουστικών σε δεύτερη φάση και να κάνεις την δουλειά σου καλύτερα και με μεγαλύτερη ευελιξία.
Bέβαια, το zen κοστίζει το 1/3 όσων προτάθηκαν απο SMSL, να λέμε και του στραβού το δίκιο.
το zen σαν ενισχυτής ακουστικών δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο,ειδικά για όσους έχουν δύσκολα ακουστικά.Αλλά όσοι εχουν τέτοια (ακριβούτσικα) προφανώς μπορούν να αγοράσουν και αντίστοιχο dac/ενισχυτή ακουστικών. Φυσικά με εύκολα ακουστικά είναι μια χαρά . Αυτό που μου αρέσει είναι ο smooth ήχος που αποδίδει.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Αν κατάλαβα καλά tanto θα μπορώ να πάρω το σήμα ενός απλού DAC και να το ενισχύσω (για ακουστικά) και ταυτόχρονα (ή) να το στείλω στον τελικό.
ακριβώς....απλά θα πρέπει να έχει balanced εισόδους ο ενισχυτής ακουστικών ή να προμηθευτείς καλώδια balanced-rca ή αντίστοιχο βύσμα μετατροπέα.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εγώ θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, κυρίως γιατί μου αρέσει αυτός ο ρόλος.
Αν είναι να πάρει το zen και μετά να αγοράσει στα σίγουρα έναν ενισχυτή ακουστικών, ενώ το zen εξ'αρχής μετράει χειρότερα απο το Μ500 ( δεν ξέρω πως ακούγεται σε σύγκριση με το Μ500, αλλά ξέρω ότι το δεύτερο παίζει εξαιρετικά ) και αφού συζητάμε απ'ότι φαίνεται για μέσες - άκρες ίδιο ποσό που θα επενδυθεί, για ποιο λόγο αποκλείεται το Μ500 τη στιγμή που το Μ500 και στο τομέα του ενισχυτή ακουστικών τα πάει καλύτερα...?
Ήρεμα ρωτάω!!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Εγώ θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, κυρίως γιατί μου αρέσει αυτός ο ρόλος.
Αν είναι να πάρει το zen και μετά να αγοράσει στα σίγουρα έναν ενισχυτή ακουστικών, ενώ το zen εξ'αρχής μετράει χειρότερα απο το Μ500 ( δεν ξέρω πως ακούγεται σε σύγκριση με το Μ500, αλλά ξέρω ότι το δεύτερο παίζει εξαιρετικά ) και αφού συζητάμε απ'ότι φαίνεται για μέσες - άκρες ίδιο ποσό που θα επενδυθεί, για ποιο λόγο αποκλείεται το Μ500 τη στιγμή που το Μ500 και στο τομέα του ενισχυτή ακουστικών τα πάει καλύτερα...?
Ήρεμα ρωτάω!!
Καλά αυτό δεν είναι σίγουρο ότι θα το κάνει. Εξαρτάται από το πόσο δύσκολα ακουστικά έχει, αλλά και από το πόσο θα ακούει με τα ακουστικά. Προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα και αν δεν υπάρχει θέμα χρημάτων, πάει στο 500 ή έστω σε κάτι ανάλογης τιμής. Εγώ η ένσταση που έχω, έχει να κάνει με το τμήμα προενίσχυσης...... καλύτερα το ifi zen dac και τα υπόλοιπα για έναν μτχ. προενισχυτη, που εκτός όλων των άλλων μπορεί να έχει και έξοδο ακουστικών.....

Έχει ψωμί η δουλειά, ευχαριστώ αλλά τώρα έχω κάτι άλλο (η αναπηρία είναι μια πλήρους απασχόλησης κατάσταση ).
Θα επανέλθω...
ναι έχει.....λίγο ψωμάκι ακόμα

 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δείχνει ωραίο το SU-9 και το άτιμο μετράει λίγο καλύτερα απο το Μ500. Αναρωτιέμαι αν και με ποιο τρόπο μεταφράζεται ακουστικά αυτή η διαφορά.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Δείχνει ωραίο το SU-9 και το άτιμο μετράει λίγο καλύτερα απο το Μ500. Αναρωτιέμαι αν και με ποιο τρόπο μεταφράζεται ακουστικά αυτή η διαφορά.
έλα μου ντε? πού μόνο ιντερνετικά τα αγοράζεις και δεν μπορείς να κάνεις μια έστω βασική ακρόαση. Το πουλέν της εταιρείας πάντως είναι τούτο .....Μ400 με το AK4499 chip .

 
Last edited:

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.799
Reaction score
2.223
ΖΕΝ DAC μετρήσεις από Σταματάκο
Η εργαστηριακή αξιολόγηση του ZEN DAC έγινε με την αναλογική έξοδο ρυθμισμένη σε ρυθμό fixed (δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση του εξασθενητή), τον επιλογέα της ευαισθησίας στην θέση low και το φίλτρο TrueBass εκτός λειτουργίας.
Η μέτρηση της γραμμικότητας στάθμης, αποκαλύπτει μια σχεδίαση με εξαιρετικές επιδόσεις, καθώς η σχετική καμπύλη διατηρεί την ιδανική μορφή τουλάχιστον μέχρι τα -120dBFS, επίδοση που είναι από τις καλύτερες που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια, ανεξαρτήτως της κατηγορίας τιμής. Η επίδοση αυτή αποκαλύπτει, πρώτον, ότι έχει γίνει σοβαρή δουλειά στον σχεδιασμό του DAC (παρά το γεγονός ότι η κατηγορία τιμής είναι, πραγματικά, χαμηλή) και ότι ο μετατροπέας έχει, κατά πάσα πιθανότητα, ιδιαίτερα καλές επιδόσεις σε θέματα θορύβου.
Η απόκριση συχνότητας είναι η αναμενόμενη, πρακτικώς επίπεδη με ίχνη ήπιας αποκοπής ψηλά, που δεν ξεπερνούν το 0.4dB στα 40kHz. Η ομοιότητα των καναλιών είναι εξαιρετική, πολύ μικρότερη από το 0.1dB.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
ΖΕΝ DAC μετρήσεις από Σταματάκο
Η εργαστηριακή αξιολόγηση του ZEN DAC έγινε με την αναλογική έξοδο ρυθμισμένη σε ρυθμό fixed (δηλαδή χωρίς την μεσολάβηση του εξασθενητή), τον επιλογέα της ευαισθησίας στην θέση low και το φίλτρο TrueBass εκτός λειτουργίας.
Η μέτρηση της γραμμικότητας στάθμης, αποκαλύπτει μια σχεδίαση με εξαιρετικές επιδόσεις, καθώς η σχετική καμπύλη διατηρεί την ιδανική μορφή τουλάχιστον μέχρι τα -120dBFS, επίδοση που είναι από τις καλύτερες που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια, ανεξαρτήτως της κατηγορίας τιμής. Η επίδοση αυτή αποκαλύπτει, πρώτον, ότι έχει γίνει σοβαρή δουλειά στον σχεδιασμό του DAC (παρά το γεγονός ότι η κατηγορία τιμής είναι, πραγματικά, χαμηλή) και ότι ο μετατροπέας έχει, κατά πάσα πιθανότητα, ιδιαίτερα καλές επιδόσεις σε θέματα θορύβου.
Η απόκριση συχνότητας είναι η αναμενόμενη, πρακτικώς επίπεδη με ίχνη ήπιας αποκοπής ψηλά, που δεν ξεπερνούν το 0.4dB στα 40kHz. Η ομοιότητα των καναλιών είναι εξαιρετική, πολύ μικρότερη από το 0.1dB.
Για τη τάξη των πραγμάτων, με τις ίδιες ρυθμίσεις έκανε τη δοκιμή και ο Amir. Επαναλαμβάνω, κάνω τον συνήγορο του διαβόλου. Ο ένας το εκθειάζει, ο άλλος το θάβει.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Για τη τάξη των πραγμάτων, με τις ίδιες ρυθμίσεις έκανε τη δοκιμή και ο Amir. Επαναλαμβάνω, κάνω τον συνήγορο του διαβόλου. Ο ένας το εκθειάζει, ο άλλος το θάβει.
Ο Amir δίνει πολύ σημασία στο SINAD και θάβει πολύ πράμα βάσει αυτού...
Όντως είναι χαμηλό σε σχέση με άλλα που έχει μετρήσει... αλλά πόση σημασία έχει τελικά;
88 SINAD σημαίνει έτσι πολύ χοντρικά πως αν έχεις θόρυβο στο χώρο σου π.χ. 30db, φτάνεις στάθμες 118db μέχρι να ακούσεις "πρόβλημα"... είναι πρόβλημα ;;;
Ναι, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους θα θέλαμε SINAD 100, 110...
Πιο πολύ τελικά με χαλάει η χαμηλή ισχύς ακουστικών...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.408
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top