DAC (ει δυνατόν με προενίσχυση) με USB σύνδεση.

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Ο ένας όμως δεν έχει μετοχές στην topping.....
Σε αυτή τη περίπτωση, υποθέτω ότι η κατασκευάστρια εταιρεία του Zen θα έπρεπε ήδη να του είχε κάνει μήνυση... Γιατί κάτι τέτοιο, με βάση το γεγονός ότι ο Amir παραθέτει μετρήσεις και όχι ακουστικές εντυπώσεις, θα σήμαινε ότι παραθέτει πειραγμένες μετρήσεις υπέρ των μηχανημάτων της Topping.
Ο Amir δίνει πολύ σημασία στο SINAD και θάβει πολύ πράμα βάσει αυτού...
Όντως είναι χαμηλό σε σχέση με άλλα που έχει μετρήσει... αλλά πόση σημασία έχει τελικά;
88 SINAD σημαίνει έτσι πολύ χοντρικά πως αν έχεις θόρυβο στο χώρο σου π.χ. 30db, φτάνεις στάθμες 118db μέχρι να ακούσεις "πρόβλημα"... είναι πρόβλημα ;;;
Ναι, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους θα θέλαμε SINAD 100, 110...
Πιο πολύ τελικά με χαλάει η χαμηλή ισχύς ακουστικών...
Φυσικά και όχι. Αλλά δείχνει αρκετά πράγματα για τη κατασκευή του κάθε μηχανήματος. Και δεν βλέπω μόνο το sinad ( τη κατάταξη δηλαδή των μηχανημάτων με βάση αυτό ), αλλά το σύνολο των μετρήσεων.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.811
Reaction score
2.227
Δυστυχώς, δεν έχεις την πληροφόρηση περί golden samples.......αλλά η συζήτηση θα ξεφύγει....

Προσωπικά θεωρώ πιο αξιόπιοστο το avmentor σε μετρήσεις και είναι γνωστό το ήθος του Δ.Σ.
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
εχει κανει ο Σταματακος μετρηση η δοκιμη ΚΑΙ το SMSL η το Topping ?
Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου. Και αν όχι, μήπως είναι καιρός να κάνει;
Δυστυχώς, δεν έχεις την πληροφόρηση περί golden samples.......αλλά η συζήτηση θα ξεφύγει....

Προσωπικά θεωρώ πιο αξιόπιοστο το avmentor σε μετρήσεις και είναι γνωστό το ήθος του Δ.Σ.
Ναι, αλλά αν μιλάμε για δύο μέτρα και δύο σταθμά, τότε γιατί η κατασκευάστρια εταιρεία του ZEN δεν κάνει μήνυση για δυσφήμιση των προϊόντων της; Εκτώς αν έχει κινηθεί νομικά και δεν το γνωρίζουμε.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Σας έβαλα τον Αμερικανοιαπωνα, αλλά δεν τον ακούσατε..... το λέει ξεκάθαρα, "τι και αν μετράει τέλεια"?
Ο Σταματάκος και ο οποίος Σταματάκος, δεν θα μπει ποτέ στην διαδικασία, να κάνει δοκιμή σε συσκευή που δεν εισάγεται επίσημα στην χωρά μας....... πιο κομψά δεν μπορώ να το πω.
Το ίδιο έκαναν και στην Αγγλία, κανείς δεν είχε γράψει για τα topping μέχρι που κάποιος ξεκίνησε να τα εισάγει επίσημα....
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Σας έβαλα τον Αμερικανοιαπωνα, αλλά δεν τον ακούσατε..... το λέει ξεκάθαρα, "τι και αν μετράει τέλεια"?
Ο Σταματάκος και ο οποίος Σταματάκος, δεν θα μπει ποτέ στην διαδικασία, να κάνει δοκιμή σε συσκευή που δεν εισάγεται επίσημα στην χωρά μας....... πιο κομψά δεν μπορώ να το πω.
Δικό του πρόβλημα. Ο άλλος έκατσε και τα μέτρησε και τα δύο. Και ξαναρωτώ: αν ο Amir διεξήγαγε τις δοκιμές κάτω απο διαφορετικές συνθήκες, με βάση το αποτέλεσμα των δοκιμών, δεν θίγονται τα συμφέροντα της Ifi? Προφανώς. Γιατί δεν κινείται νομικά;
Απο την άλλη όμως, αν ο Amir κάνει επί ίσοις όροις τις μετρήσεις του, τότε η άποψη ότι υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά επειδή ο Amir είναι μέτοχος της Topping ( άρα πειράζει τις μετρήσεις και κατ'επέκταση τα αποτελέσματά τους προκειμένου να προωθήσει τα προϊόντα της εταιρείας στην οποία είναι μέτοχος ), αποτελεί λόγο για να εκινείτο νομικά ο Amir.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Δικό του πρόβλημα. Ο άλλος έκατσε και τα μέτρησε και τα δύο. Και ξαναρωτώ: αν ο Amir διεξήγαγε τις δοκιμές κάτω απο διαφορετικές συνθήκες, με βάση το αποτέλεσμα των δοκιμών, δεν θίγονται τα συμφέροντα της Ifi? Προφανώς. Γιατί δεν κινείται νομικά;
Σιγά μην ασχοληθεί η ΑΜR (ifi) με τον Αmir και τον όποιον αντίστοιχο τύπο. Ότι βγάζει πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι, γιατί έχουν και κάλο ήχο και λογικές τιμές και υποστήριξη και δίκτυο αντιπρόσωπων παντού. Κάλο είναι να παρακολουθεί κάποιος περιοδικά του ειδικού τύπου, ιντερνετικους reviewers κλπ, αλλά μόνο για μια βασική ενημέρωση. Ο κριτής είναι η τσέπη μας και τα αυτιά μας.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Σιγά μην ασχοληθεί η ΑΜR (ifi) με τον Αmir και τον όποιον αντίστοιχο τύπο. Ότι βγάζει πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι, γιατί έχουν και κάλο ήχο και λογικές τιμές και υποστήριξη και δίκτυο αντιπρόσωπων παντού.
Α, ώστε έμμεσα καταγγέλει παρατυπίες απο πλευράς του Amir, αλλά είναι τόσο large εκεί πέρα ώστε να μη δίνουν σημασία και να του τη χαρίζουν. Πολύ ενδιαφέρον!
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Συγνώμη κύριοι αλλά, ίσος φανώ αιρετικός, αν προσπεράσουμε την, λαγνεία ίσως, των εργαστηριακών (που όπως το λέει και ο όρος εργαστηριακός) μετρήσεων οι οποίες γίνονται σε ανάλογο περιβάλλον με πολύ καλά μηχανήματα, ίσως να επανερχόμασταν στο αρχικό μας ζητούμενο και να εστιάσουμε σε ορισμένα πρακτικά απαιτούμενα που εγείρονται:
  • Δεν έχουν έξοδο για ακουστικά, και δεν το βρίσκω καλή ιδέα να πάρω και ενισχυτή ακουστικών (προς το παρόν έχω τα Etimotic ER3SE αλλά στο μέλλον σκοπεύω να τα αναβαθμίσω).
  • Το μηχάνημα (SML-SU90) δεν παίρνει και καλή κρητική όταν λειτουργεί ως προενισχυτής.
  • Πάντα μην ξεχνάμε ότι το κύριο ψώνιο μου είναι η φωτογραφία (Micro with microscope objetives) και εκεί χρωστάω πολλά ακόμα να γίνουν (αν επιζήσουμε από τον υιό ).
 


Μηνύματα
45
Reaction score
26
Και μη ξεχνάμε το χρώμα που ο καθένας μας προτιμά στον ήχο που τα μηχανήματα του δίνουν (αυτά θα μου πείτε είναι ψιλά γράμματα για εσένα με τα λεφτά που δίνεις) αλλά περί ορέξεως θα ήθελα να είναι αποκαλυπτικός αλλά μιας και δε γίνεται ας είναι τουλάχιστον ουδέτερος.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
  • Πάντα μην ξεχνάμε ότι το κύριο ψώνιο μου είναι η φωτογραφία (Micro with microscope objetives) και εκεί χρωστάω πολλά ακόμα να γίνουν (αν επιζήσουμε από τον υιό ).
Αν έχεις κάποιο δικτυακό τόπο με φωτογραφίες σου, θα ήθελα πολύ να δω!
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Α, ώστε έμμεσα καταγγέλει παρατυπίες απο πλευράς του Amir, αλλά είναι τόσο large εκεί πέρα ώστε να μη δίνουν σημασία και να του τη χαρίζουν. Πολύ ενδιαφέρον!
Δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς μπορεί να γνωρίζει, τι συζητούν τα στελέχη της εταιρείας, όταν μαζεύονται για meeting. Ούτε φυσικά είναι τόσο ανόητοι για να πιστεύουν ότι ένα dac των 150 ευρώ, θα παίζει ή θα μετρά καλύτερα από ένα των 500.Για τον ανταγωνισμό των 500+ ευρώ, έχουν τις δικές τους προτάσεις πολύ πρόσφατα έβγαλαν αντίστοιχο dac.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
26
Μόλις πήρα και το νέο (καινούργιο αυθεντικό) τηλεκοντρόλ του Yamaha RX-V 1065 που θα πουλήσω.
Το παλιό εδώ και καιρό ήταν χαλασμένο και η εδώ αντιπρόσωποι μου ζητούσαν τα μαλλιά τους.
Σίγουρα θέλω κάτι καλύτερο.
Όσο για τις φωτογραφίες μου όποιος θέλει εδώ αλλά τα καλύτερα έρχονται μιας και τώρα έχω νέο και πιο αναβαθμισμένο εξοπλισμό.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Και μη ξεχνάμε το χρώμα που ο καθένας μας προτιμά στον ήχο που τα μηχανήματα του δίνουν (αυτά θα μου πείτε είναι ψιλά γράμματα για εσένα με τα λεφτά που δίνεις) αλλά περί ορέξεως θα ήθελα να είναι αποκαλυπτικός αλλά μιας και δε γίνεται ας είναι τουλάχιστον ουδέτερος.
Αν και τελευταία με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν ο μετριασμός του χρώματος ( στον όποιο βαθμό μπορώ να το επιτύχω ), δεν αντιλέγω. Και πάλι όμως θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου: έχεις ακούσει το χρώμα και των δύο μηχανημάτων ή έχει εγγυηθεί κάποιος ότι έστω και ένα απο τα δύο είναι αχρωμάτιστο;

Δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς μπορεί να γνωρίζει, τι συζητούν τα στελέχη της εταιρείας, όταν μαζεύονται για meeting. Ούτε φυσικά είναι τόσο ανόητοι για να πιστεύουν ότι ένα dac των 150 ευρώ, θα παίζει ή θα μετρά καλύτερα από ένα των 500.Για τον ανταγωνισμό των 500+ ευρώ, έχουν τις δικές τους προτάσεις πολύ πρόσφατα έβγαλαν αντίστοιχο dac.
Ναι, αλλά λίγο παραπάνω ειπώθηκε ότι ο Amir κάνει αβάντα στη Topping με μετρήσεις του ZEN που το θάβουν, σε αντίθεση με τον Σταματάκο που το εκθειάζει. Κάποιος λέει παπάτζες, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ναι, αλλά λίγο παραπάνω ειπώθηκε ότι ο Amir κάνει αβάντα στη Topping με μετρήσεις του ZEN που το θάβουν, σε αντίθεση με τον Σταματάκο που το εκθειάζει. Κάποιος λέει παπάτζες, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Για τον λόγο αυτό, όλοι αυτοί είναι απλά πηγές ενημέρωσης και τίποτα παραπάνω, εμείς αποφασίζουμε. Το πρόβλημα υπάρχει σε συσκευές που μπορείς να αγοράσεις μόνο ιντερνετικα.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Αυτό είναι κάπως σκληρό για μένα καθώς, λόγο της κατάστασης, ποτέ δεν μπορώ να κάνω ακρόαση.
Aν δεν έχεις αγοράσει κάτι μέχρι να τελειώσει το lockdown (7 Ιανουαρίου το πιο πιθανό), πολύ ευχαρίστως να φέρω, κάποια στιγμή στο πρώτο ΣΚ, το δικό μου ifi zen σπίτι σου, να το ακούσεις. Θα κεράσεις ένα αναψυκτικό και θα με ανεχθείς για καμιά ώρα. Παραπάνω δυστυχώς δεν θα μπορώ να καθίσω, λόγω δουλειάς και λοιπών υποχρεώσεων.
(Aθήνα μένεις?)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.911
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top