DACs - τελειωμό δεν έχουν


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αν ανεβάζετε τα db, σε κάποια στάθμη θα ακούσετε.
Μην κλέβετε στα τεστ :tongue:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν ανεβάζετε τα db, σε κάποια στάθμη θα ακούσετε.
Μην κλέβετε στα τεστ :tongue:
Tον εαυτο μου να κλεψω βρε? :laugh:

Ειπα "αρχισα" να ακουω το sub απο τα 33.Στα 35 ηταν πιο δυνατο αλλα απο εκει και περα μου φανηκε η ενταση σχετικα σταθερη και δεν ειχα και πολυ δυνατα την ενταση.Πιστευω οτι με καλυτερα μηχανηματα δεν θα ακουσω χειροτερα,μαλλον ελαφρα καλυτερα.
Post automatically merged:

Αν ανεβάζετε...............
Ποιοι να ανεβαζαμε? Μου μιλας στον πληυθντικο ????? χαχαχα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Οχι μόνο σε σένα, όλοι κλέβουν σε αυτά τα τεστ
:lolsign:
Δεν κλέβουν βρε, απλώς δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει αυτό το τεστ και πως πραγματοποιείται.

Σιγά τα ωα. Λες και αναμένει κανείς εκπλήξεις στο κατώφλι ακουστοτητας... :lol:

Δε πειράζει, αλλαγή θέματος: ο Μπάτμαν λες να ακούει υπερήχους;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
η μόνη ανθρώπινη δραστηριότητα που εξακολουθεί να χρησιμοποιεί ακόμη λυχνίες ... το high-end audio
Μην ξεχνάς τα studio (mics, mic-preamps, compressors-limiters etc) και τους κιθαρίστες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν κλέβουν βρε, απλώς δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει αυτό το τεστ και πως πραγματοποιείται.

Σιγά τα ωα. Λες και αναμένει κανείς εκπλήξεις στο κατώφλι ακουστοτητας... :lol:

Δε πειράζει, αλλαγή θέματος: ο Μπάτμαν λες να ακούει υπερήχους;
Αυτο μου ζητησε για αυτο του απαντησα.
Νατα μας παλι,εμεις δεν καταλαβαινουμε τιποτα,μονο εσυ.............:thumbsdown: βρε ακους η δεν ακους?Οι ωρλαδες ξερουν η ειναι και αυτοι βλακες? Ε μα πια μαζι σας ..... μην με κανεις να σου πω παλι τι ακουγες απο το πικαπ σου και εκανες και κριτικη........ :laugh:
Τελικα μονοι σας θα μεινετε εδω περα τουλαχιστον να καταλαβαινετε ολοι ολους..................... αντε γεια........ παιζει και ο αποελ αποψε ,πρεπει να ετοιμαστουμε για ξυλο.........
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Μην ξεχνάς τα studio (mics, mic-preamps, compressors-limiters etc) και τους κιθαρίστες.
και μετά κατηγορούμε τα συστήματά μας για την παραμόρφωση που μας βάζουν ν' ακούμε οι στουντιάδες
 



A

amoustakas

Guest
Αυτό είναι το dac με τις καλύτερες μετρήσεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σιγά τ' αβγά … τροφοδοσία της πλάκας με 3-4 πυκνωτές και έναν μόνο μετασχηματιστή, στάδιο εξόδου με ελάχιστα υλικά smd, μέγεθος συσκευής λίγο μεγαλύτερο από κινητό τηλέφωνο, άσε που μάλλον έχει ένα chipακι όλο κι όλο, αμ δε φτιάχνονται έτσι τα σοβαρά dac. Άρχισε να τα παίρνει και από την matrix τώρα ;).

Χωρίς πλάκα πάντως το matrix είναι το sabaj d5 των πλουσίων, σχετικά ίδια συσκευή αλλά αναβαθμισμένη με σαφώς καλύτερες μετρήσεις, υλικά κι αισθητική. Όποια τσέπη το αντέχει θα είναι καλή αγορά. Σαν ηχητικό αποτέλεσμα, σε σχέση με το sabaj, θα πρέπει πραγματικά να σε βοηθά το υπόλοιπο σύστημά σου για να βρεις διαφορές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Γιατί κοιτάτε δικάναλα Ντακ εν έτει ...2020, δε μπορώ να το χωνέψω...

Οδύσσεια 2001 2020 . Δείτε το.
Εκεί στην αρχή, η πλάκα και οι πίθηκοι...
Υπόκρουση από τους πλανήτες του χολστ.
 

A

amoustakas

Guest
Υπάρχει κάποιο νήμα για τα ψηφιακά φίλτρα και ειδικότερα για το Short Delay Filter;
FIR-type digital filters This type of filter has an established reputation for sound quality and features tonal quality with both dense, rich sound reverberations and crisp sound transients.

Short Delay-type digital filters This type of filter has no pre-echo in the impulse response and features natural sound attack and reverberation for a tonal quality that is close to the original.

Ποιο από τα δύο φίλτρα είναι προτιμητέο;

Ηχητικά το Short delay sharp φίλτρο ανοίγει τον ήχο και φέρνει το μουσικό δρώμενο πιο κοντά. To FIR Sharp ακούγεται πιο γεμάτο και ζεστό. Άλλες ηχογραφήσεις στο Spotify ακούγονται καλύτερα με το FIR και άλλες με το Short delay.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.025
ΩΩΩ, σερ Πωλ...!!! :o:o:o
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ΩΩΩ, σερ Πωλ...!!! :o:o:o
Νομίζω δε χρειάζεται να το κουράζουμε, το high end θέλει παραμόρφωση. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αποκτά χαρακτήρα το άκουσμα. Σαν την κιθάρα του μποναμάσα ένα πράμα (που είναι και κάπως ειρωνικό αφού το όνομα αυτό στα νέα ελληνικά σημαίνει "τρως καλά" :) ).
 

A

amoustakas

Guest
Προφανώς αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ότι υπάρχουν εκεί έξω άπειρα πράγματα που ακούγονται από μία χαρά έως εξαιρετικά και μετράνε άθλια.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Προφανώς αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ότι υπάρχουν εκεί έξω άπειρα πράγματα που ακούγονται από μία χαρά έως εξαιρετικά και μετράνε άθλια.
Στην τεχνική δοκιμή λέει κάπου:
"The unit was just purchased and the owner expressed dissatisfaction with its sound relative to current DAC. He offered to unit to me to test to see if we can find any clues regarding that."

Οπότε του ιδιοκτήτη δεν του άρεσε ο ήχος και το έστειλε για μετρήσεις ... αν και δεν αναφέρεται, πιστεύω πως ούτε οι μετρήσεις θα του άρεσαν.
 

A

amoustakas

Guest
Είμαι σίγουρος ότι στους περισσότερους θα άρεσε ηχητικά. Μόνο που κάνει 5.000 ΕΥΡΩ,οι περισσότεροι θα το θεωρούσαν άψογο. Είναι και της εταιρίας του συμπαθούς παππούλη με τα βίντεο.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτησης και εγώ ως μη σχετικός.
Αν υποθέσουμε ότι ψωνίζω ένα stereo DAC, το συνδέω στο HTPC μου και από το DAC πάω στον AVR μου (λογικά stereo ? ) . Με τις ταινίες και τα πολυκάναλα τι κάνω? Θα έχω δυο συνδέσεις με τον AVR, μια με HDMI και μια με RCA ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top