DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
254
Reaction score
219
η μόνη ανθρώπινη δραστηριότητα που εξακολουθεί να χρησιμοποιεί ακόμη λυχνίες ... το high-end audio
...ειςαι απόλυτος. Οι Ρώσοι στα μαχητικά τους για .......ηλεκτρομαγνητικό παλμό, λένε οι άλλοι που ξέρουν !!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Προφανώς αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ότι υπάρχουν εκεί έξω άπειρα πράγματα που ακούγονται από μία χαρά έως εξαιρετικά και μετράνε άθλια.
Αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά ότι μετράνε "άθλια" (δηλαδή υποδεέστερα του νορμάλ, του εφικτού, του αναμενόμενου βάσει της υπάρχουσας τεχνολογίας) αυτά που δεν ακούγονται τόσο καλά, ασχέτως τιμής.

Απλώς, μερικοί ακούνε με την τιμή. Όσο πιο υψηλή, τόσο καλύτερα το ακούνε να παίζει.

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να είσαι και πολύ Κογιας για να βλέπεις μπροστά σου ένα σούπερ χλιδατο στέρεο των πχ 250.000 ευρώπουλων και όταν ξεκινάει να παίζει, να ξεχνάς πόσο κοστίζει το στέρεο και να κρίνεις μόνο ότι ακούς, χωρίς να παρασυρεσαι από ότι βλέπεις και από όσο ξέρεις ότι κοστίζει.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.144
Reaction score
26.716
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτησης και εγώ ως μη σχετικός.
Αν υποθέσουμε ότι ψωνίζω ένα stereo DAC, το συνδέω στο HTPC μου και από το DAC πάω στον AVR μου (λογικά stereo ? ) . Με τις ταινίες και τα πολυκάναλα τι κάνω? Θα έχω δυο συνδέσεις με τον AVR, μια με HDMI και μια με RCA ?
Για ποιον λόγο? Αφού την ποιότητα θα την καθορίσουν τα DAς του AVR. Ακόμα χειρότερα, θα προστεθεί μια επιπλέον διπλή μετατροπή. Εκτός κι αν προορίζεται για πας θρου στον AVR (δικάναλο).
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.144
Reaction score
26.716
Αν κάτι μετράει καλά μπορεί και να μην ακούγεται καλά.
Πάντως, καλό θα είναι σε μια τέτοια περίπτωση να ψάξουμε να βρούμε μήπως φταίει κάτι άλλο, από την πηγή μέχρι τη συνέργεια του χώρου με τα ηχεία. ;)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Για ποιον λόγο? Αφού την ποιότητα θα την καθορίσουν τα DAς του AVR. Ακόμα χειρότερα, θα προστεθεί μια επιπλέον διπλή μετατροπή. Εκτός κι αν προορίζεται για πας θρου στον AVR (δικάναλο).

Αυτό σκεφτόμουν γιατί με τον AVR θα έχω και το sub ή κάποιο κεντρικό που σκέφτομαι να τσιμπήσω σε δεύτερο χρόνο.
Δλδ καλύερο DAC από αυτό του AVR αλλά με όλες τις ευκολίες του AVR όπως ισοστάθμιση (εκτός του DAC του).
Δε ξέρω αν γίνεται βέβαια και πως θα δουλέψει και επίσης χρειάζεται (???*) και λύση για τις ταινίες.

*Η απορία γιατί ούτως ή άλλως προς το παρόν 2.1 είμαι και μέχρι 3.2 σκοπεύω να φτάσω.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
τι μπερδευεσαι? ειναι δυο ανεξαρτητα πραγματα,απλα ειναι κοινη η πηγη του ψηφιακου υλικου (ο υπολογιστης). Απλα στην μια περιπτωση εχεις μονο ηχο,ενω στην αλλη ηχο και εικονα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Αυτό σκεφτόμουν γιατί με τον AVR θα έχω και το sub ή κάποιο κεντρικό που σκέφτομαι να τσιμπήσω σε δεύτερο χρόνο.
Δλδ καλύερο DAC από αυτό του AVR αλλά με όλες τις ευκολίες του AVR όπως ισοστάθμιση (εκτός του DAC του).
Δε ξέρω αν γίνεται βέβαια και πως θα δουλέψει και επίσης χρειάζεται (???*) και λύση για τις ταινίες.

*Η απορία γιατί ούτως ή άλλως προς το παρόν 2.1 είμαι και μέχρι 3.2 σκοπεύω να φτάσω.
Όχι.
Μείνε στα Ντακ του av processor.
Και φόρτωνε ηχεία. Μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
 




Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Απάντηση: DACS....και τελειωμο δεν εχουν !!!!!!!!!!!!!!!

Onkyo DAC-1000 £599.00


Frequency

2Hz-48kHz ±0.5dB

2Hz-48kHz ±0.5dB
Total harmonic distortion 0.003%
DAC PCM1795 - 32bit/192kHz
SN ratio 116dB(USB→LINE OUT IHF-A) 116dB
input

24 bit /96kHz Optical

24 bit / 192kHz AES/EBU - SPDIF

24 bit / 192kHz asynchronous USB

Unclear if USB is class 2 compliant
Digital output 24 bit /96kHz optical)
2ch PCM formats
Analog out XLR + RCA

At the moment (January 2011) only available in Japan.





http://i1234.photobucket.com/albums/ff410/paparas1/OnkyoDac1000R.gif[/IMG]']
Ίδιο με το Pioneer PD 05 στην πισω οψη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατί κοιτάτε δικάναλα Ντακ εν έτει ...2020, δε μπορώ να το χωνέψω...

Οδύσσεια 2001 2020 . Δείτε το.
Εκεί στην αρχή, η πλάκα και οι πίθηκοι...
Υπόκρουση από τους πλανήτες του χολστ.
"Τάδε έφη Ζαρατούστρα" του Richard Strauss η εισαγωγή.Τη βρίσκω που δεν σε διόρθωσε ο...DF. :laugh:
Στην τεχνική δοκιμή λέει κάπου:
"The unit was just purchased and the owner expressed dissatisfaction with its sound relative to current DAC. He offered to unit to me to test to see if we can find any clues regarding that."

Οπότε του ιδιοκτήτη δεν του άρεσε ο ήχος και το έστειλε για μετρήσεις ... αν και δεν αναφέρεται, πιστεύω πως ούτε οι μετρήσεις θα του άρεσαν.
Μη γίνεσαι τώρα...ισοπεδωτικός.:roflmao:
(Παρεξηγήθηκα τώρα...)
Προφανώς αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά ότι υπάρχουν εκεί έξω άπειρα πράγματα που ακούγονται από μία χαρά έως εξαιρετικά και μετράνε άθλια.
Όχι μονάχα ΄΄εκεί έξω΄΄ αλλά και στα...σπίτια μας.;)
Νομίζω δε χρειάζεται να το κουράζουμε, το high end θέλει παραμόρφωση. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αποκτά χαρακτήρα το άκουσμα. Σαν την κιθάρα του μποναμάσα ένα πράμα (που είναι και κάπως ειρωνικό αφού το όνομα αυτό στα νέα ελληνικά σημαίνει "τρως καλά" :) ).
Πανάκριβες πατάτες...Ούτε αυτές έχουν τελειωμό.
Την δε επόμενη φορά που θα ισχυριζόταν κάποιος ότι το τάδε πανάκριβο DAC μόνο...πατάτες δεν κάνει,ίσως θα έπρεπε να ...κρατάμε μικρόν καλάθι.

Αν και τα σφάλματα αυτής της...υπερ(σ)κατασκευής χρειάζονται μεγάλο καλάθι για να χωρέσουν...
Το καλάθι με τα...λάθη.:roflmao:
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ποιά η άποψη για το DAC SMSL SU-8, υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα για σύνδεση PC?
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ποιά η άποψη για το DAC SMSL SU-8, υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα για σύνδεση PC?

Αυτό μετράει καταπληκτικά εδώ:


"Needless to say, I am happy to recommend the SMSL SU-8 for both its functionality and performance. "

Το'χεις βρει σε αξιοπρεπή τιμή Ευρώπη ?
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
210 στο amazon.de αλλά δε στέλνουν Ελλάδα, έχω όμως άτομο που μπορεί να μου το φέρει μάλλον θα το πάρω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@Konnos
Αν χρειάζεσαι balanced εξόδους και ρυθμιζόμενη ένταση τότε SU-8 είναι μονόδρομος στην τιμή του. Το topping dx3 pro είναι καλύτερο, κομψότερο και με περισσότερες δυνατότητες αλλά δεν έχει ισορροπημένη έξοδο.

Το SU-8 έχει καταργηθεί πλέον και το νέο μοντέλο που κυκλοφόρησε η smsl είναι το M500, με διπλάσια όμως τιμή: https://www.audiophonics.fr/en/dac-...os-xu216-mqa-32bit-768khz-dsd512-p-14077.html .Υπάρχει και το M300 αλλά έχει fixed εξόδους.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
ifi zen dac.....απο τη νεα και αρκετα προσιτη σειρα της εταιρειας


οχι φορητο,οχι μπαταρια,τροφοδοσια απο εξωτερικο τροφοδοτικο,ενα καθαρα desktop dac/ενισχυτης ακουστικων.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top