DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Σημερα πηρε τη θεση του στο συστημα το Zen dac. Εγινε και το update στο Firmware 5.30c με το περιφημο gto filter. Το πρωτο συμπερασμα θετικο αλλα δε το ακουσα ακομα σε ηρεμο περιβαλλον με σωστες εντασεις. Επισης επαιξε με ρευμα απο usb. Αυριο θα εχω τροφοδοτικο, οχι της ifi, απλο 5v - 3Α, οποτε εχουμε μελλον σε δοκιμες.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Ξέρει κανεις αν απο UK πληρώνεις πλέον τελωνείο κτλ με ολα αυτά που έγιναν με τους Αγγλους. Μέχρι το καλοκαίρι δε είχα πληρώσει τίποτα εξτρά. Ρωτάω γιατι έχουν καλή τιμη το topping E30.
Mεχρι 31/12/2020 η Αγγλία είναι Ευρώπη.
Για 1/1/21 κανείς δεν ξέρει ..
ψάχνονται ακόμα για το brexit deal.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Σημερα πηρε τη θεση του στο συστημα το Zen dac. Εγινε και το update στο Firmware 5.30c με το περιφημο gto filter. Το πρωτο συμπερασμα θετικο αλλα δε το ακουσα ακομα σε ηρεμο περιβαλλον με σωστες εντασεις. Επισης επαιξε με ρευμα απο usb. Αυριο θα εχω τροφοδοτικο, οχι της ifi, απλο 5v - 3Α, οποτε εχουμε μελλον σε δοκιμες.
βεβαια η αναβαθμιση κανει ανω κατω τον φωτισμο, γυρω απο το ρυθμιστικο της εντασης......νομιζω πλεον αλλαζει χρωμα μονο αν δει mqa,dsd και γενικα hi-res αρχεια. Εκανα και εγω την αναβαθμιση προχθες και το παρατηρησα.Δεν ξερω αν ειναι φαουλ ή αν αυτο ειχαν στο μυαλο τους οι ανθρωποι της ifi,αλλα καλη ιδεα παντως δεν ειναι.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Το είχα διαβάσει αυτό, αλλά εκεί που έχω το dac ούτε φαίνεται το φως οπότε δε με νοιάζει και ιδιαίτερα. Το θέμα είναι οτι ακούγεται ωραία.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
προφανως δεν σε ενδιαφερει να εχει οπτικη και ομοαξονικη εισοδο,αφου εχει ο yamaha και γιατι σαν κυρια πηγη θα εχεις τον υπολογιστη,αρα θελεις μονο usb dac (για τηλεοραση ή καποιο media player ειναι μια χαρα το dac του yamaha) . Με αυτα τα δεδομενα αλλα και με τις τιμες που εχουν τα παραπανω στην χωρα μας,πας με κλειστα ματια στο ifi zen dac. Να πω οτι το εχω εδω και τρεις μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δεν το εχω στο βασικο συστημα ,αλλα στο desktop,το εχω δοκιμασει ομως και στο βασικο με πολυ καλα αποτελεσματα. Το v90,εχει περασει απο τα χερια μου πριν χρονια (2013-2015),πολυ καλο, αλλα το 2020 να αγορασεις dac του 2013,ειναι καπως (ασχετα αν δεν θελεις αμεσα να ακους dsd,mqa,μπορει μελλοντικα να θελεις) και με την τιμη να παραμενει ιδια οπως τοτε. Για το topping η τιμη που εγραψα ειναι για αγορα απο Γερμανια (amazon) και απο Γαλλια (audiophonics),σε καμια περιπτωση δεν παιζει τελωνειο,απλα μια επιβαρυνση 15 ευρω για μεταφορικα.Λογω covid δεν ξερω ποσο θα παρει να ερθει.Το zen signature ειναι μια βελτιωμενη εκδοση του απλου zen,με το ιδιο dac chip,δεν εχει ομως ενισχυτη και εισοδο ακουστικων (δεν ξερω ποσο σε ενοχλει αυτο) και ενα μεγαλο μερος της διπλασιας τιμης του,εχει να κανει οτι πωλειται μαζι με το iFi audio iPower X power supply. Απο δοκιμες που εχουν γινει με το απλο zen αλλα και απο προσωπικη εμπειρια,υπαρχει βελτιωση στον ηχο ,οταν αυτο τροφοδοτηθει με ρευμα απο καποιο καλο τροφοδοτικο και οχι απο την usb.
Πολυ καλη επιλογηειναι και το νεο schiit modious,αλλα δεν γνωριζω ποτε θα ερθει στην χωρα μας, αλλα και ποια θα ειναι η τιμη του (με προχειρους υπολογισμους απο το ποσο πωλουνται σε αλλες χωρες τα schiit,περιπου 250-280 ευρω).
Παντως οπου και αν καταληξεις η διαφορα θα ειναι σημαντικη.
Σχετικά με το dacmagic 100 πως το βλέπεις? Έχει αρχίσει κόλπα το δικό μου και σκέπτομαι την αλλαγή του.
Το ποσό που σκέπτομαι να διαθέσω για τον σκοπό αυτό έχει ταβάνι τα 500e.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Σχετικά με το dacmagic 100 πως το βλέπεις? Έχει αρχίσει κόλπα το δικό μου και σκέπτομαι την αλλαγή του.
Το ποσό που σκέπτομαι να διαθέσω για τον σκοπό αυτό έχει ταβάνι τα 500e.
Ποιο εχεις τωρα δηλαδη? Για το dacmagic 100 ρωτας αν αξιζει η αγορα του?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Έχεις δίκιο,
έχω το dacmagic αρκετά πια χρόνια. Έχει αρχίσει να κάνει και παράσιτα, οπότε κοιτάζω για κάτι καλύτερο.
Από ήχο, δεν είναι άσχημο. Γιαυτό διερωτώμαι !
 
Last edited:

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Έχεις δίκιο,
έχω το dacmagic αρκετά πια χρόνια. Έχει αρχίσει να κάνει και παράσιτα, οπότε κοιτάζω πια για κάτι καλύτερο.
Από ήχο, δεν είναι άσχημο. Γιαυτό διερωτώμαι !
Eχεις ψαξει αν ειναι κατι που επισκευαζεται? Μπορει να ειναι κατι απλο και με μικρο κοστος. Με 500 ευρω σιγουρα αγοραζεις καλυτερο και ηχητικα και σαν δυνατοτητες,αλλα ψαξτο λιγο,αφου οπως γραφεις σε καλυπτει σαν ηχο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχεις δίκιο,
έχω το dacmagic αρκετά πια χρόνια. Έχει αρχίσει να κάνει και παράσιτα, οπότε κοιτάζω για κάτι καλύτερο.
Από ήχο, δεν είναι άσχημο. Γιαυτό διερωτώμαι !
Πολύ δύσκολα με το 500ρικο να βρεις κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις. Εκτός και αν πας σε μεταχειρισμένο σε αυτά τα χρήματα.
Το είχα βάλει κάποτε δίπλα με αρκετά ντακ και από κατηγορίας lindemann και πάνω είχα διαφορές της προκοπής...
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Υπερβολικο να μην βρεις dac 500 euro καλυτερο απο το dacmagic 100 10αετιας
Το ειχα και εγω . Ενα Arcam irdac μεταχ. η το κανουριο τωρα σε προσφορα στα 400 νομιζω . Φοβερη ποιοτητα ηχου και κατασκευης
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Μα τι λέτε ρε παιδιά τώρα;

Όποιος πραγματικά πιστεύει ότι δεν μπορεί να βρει καινούργιο DAC που είναι καλύτερο, όχι με 500, αλλά και με 200 ευρώ, ας πάρει ξανά το DacMagic με 150:

 


Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Eπειδη εχει περασει απο τα χερια μου και για πανω απο δυο χρονια,ηταν ενα πολυ καλο dac οταν ειχε κυκλοφορησει ,αλλα κακα τα ψεμματα,εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε και η εξελιξη σε αυτες τις συσκευες ειναι μεγαλη.Οχι οτι δεν θα παιξει καλα,καθε αλλο,αλλα στα χρηματα που πωλειται υπαρχουν αξιολογες επιλογες (με περισσοτερες δυνατοτητες) και προφανως στα 500 αρκετα καλυτερες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Να πω και εγώ, την σκέφτηκα και εγώ την αγορά του ίδιου. Χαμηλή τιμή και αξιόλογος ήχος.
Έλεγα δε μήπως αξίζει να πάω στο DACMAGIC PLUS. Δεν το έχω ακούσει βέβαια.

Τελος αυτά τα ifi λένε τπτ?
 
Last edited:


Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Να πω και εγώ, την σκέφτηκα και εγώ την αγορά του ίδιου. Χαμηλή τιμή και αξιόλογος ήχος.
Έλεγα δε μήπως αξίζει να πάω στο DACMAGIC PLUS. Δεν το έχω ακούσει βέβαια.

Τελος αυτά τα ifi λένε τπτ?
Αν το dacmagic 100 δεν εχει καποιο προβλημα λειτουργιας (δεν ξερω ακριβως τι σου παρουσιαζει),δεν εχει νοημα να πας στο ifi zen dac (ειμαι κατοχος απο τον Ιουλιο και πολυ ευχαριστημενος). Το δευτερο παιζει καλυτερα (λιγο αν και παλι τελειως υποκειμενικο),αλλα ειναι μονο usb dac.Αν χρειαζεσαι και ενισχυτη ακουστικων (αν ακους απο ακουστικα) τοτε ειναι αριστη αγορα,ειδικα για τα χρηματα που κοστιζει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Δεν χρειάζομαι ενισχυτή ακουστικών.

Όσον αφορά το πρόβλημα, κάνει ανά κάποια διαστήματα έναν θόρυβο όπως περίπου αυτόν της βελόνας του πικάπ όταν έχει κάποιο σημάδι ο δίσκος. Ένα ανεπαίσθητο ''τακ'' δηλαδή χαμηλής έντασης. Επίσης πρέπει να έχει καεί και το πρώτο λαμπάκι που δείχνει την δειγματοληψία.
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Δεν χρειάζομαι ενισχυτή ακουστικών.

Όσον αφορά το πρόβλημα, κάνει ανά κάποια διαστήματα έναν θόρυβο όπως περίπου αυτόν της βελόνας του πικάπ όταν έχει κάποιο σημάδι ο δίσκος. Ένα ανεπαίσθητο ''τακ'' δηλαδή χαμηλής έντασης. Επίσης πρέπει να έχει καεί και το πρώτο λαμπάκι που δείχνει την δειγματοληψία.
Δεν μπορω να σου πω για το πρωτο,ειναι θεμα του dac ή μηπως του υπολογιστη? Το κανει οταν ακους και απο τις αλλες εισοδους (οπτικη,ομοαξονικη)? Για το δευτερο δεν αξιζει να ασχοληθεις. Αν δεν χρειαζεσαι ακουστικα,τοτε μενεις οπως εισαι.Η αλλαγη σε ifi zen dac δεν θα προσφερει κατι τοσο ουσιαστικο ηχητικα (αν και οπως εγραψα πιο πανω, στα δικα μου αυτια ,ειναι πιο καλο το zen),θα χασεις και τις αλλες δυο ψηφιακες εισοδους (αν τις χρησιμοποιεις),απλα θα εχεις τη δυνατοτητα dsd,mqa κλπ. Σιγουρα ομως αν ανεβεις στα 500 ,θα παρεις καλυτερο ηχο. Το αν αξιζει? Ναι αν ειναι η βασικη σου πηγη,αν οχι τοτε μεινε οπως εισαι. Δυστυχως ομως σε αυτη την κατηγορια τιμης οι περισσοτερες επιλογες εχουν να κανουν με δικτυακες αγορες.Κατω απο 350 και πανω απο 700 θα βρεις πολλα στην δικη μας αγορα,στο κομματι γυρω στα 500 υπαρχει μια "τρυπα".
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Ως αναφορά το κενό στην τιμή, το έχω προσέξει και εγώ.
Πάντως αν και δευτερεύουσα χρήση, διότι υπάρχει και το dac του προενισχυτή μου x-preamp με τα παρακάτω χαρακτηριστικά, το οποίο σαν dac είναι πάνω από το dacmagic σε ηχητικό αποτέλεσμα.
Το daclagic το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με τον marantz sr 7009 για μουσική ακρόαση (input αναλογική αντί auto ή hdmi). Με αυτόν το τρόπο ο ήχος παρουσιάζει άλλη διάσταση, (διαφάνεια, βελτίωση στα άκρα κλπ), έναντι της hdmi σύνδεσης. Ίσως , λέω τώρα , και της εκμετάλλευσης της υποδοχής usb για σύνδεση με τον H/Y, και όχι μόνο στο ότι τα στοιχεία του dacmagic είναι καλύτερα από αυτά του marantz στον τομέα αυτόν.

Ο λόγος που χρησιμοποιώ κάποιες φορές τον marantz αντί του pro μου είναι για να ελέγχω ή ακόμη και να έχω ακρόαση με την συμβολή του aundissey για διόρθωση του χώρου.
Σε αυτήν την περίπτωση το σήμα αποκτά ποιότητα η οποία μπορώ να πω ότι είναι κοντά (ή ακόμη καλύτερα, μπορεί και να προτιμηθεί) σε σχέση με τον pro. Με την απλή hdmi σύνδεση, ακόμη και με την χρήση του audissey, το σήμα του marantz υπολείπεται καθαρά από αυτό του pro μου. (Όχι μόνο δική μου γνώμη επάνω σε αυτό, άλλα και από φίλους του είδους που κατά καιρούς επισκέπτονται τον χώρο μου).

x-preamp
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Ίσως , λέω τώρα , και της εκμετάλλευσης της υποδοχής usb για σύνδεση με τον H/Y, και όχι μόνο στο ότι τα στοιχεία του dacmagic είναι καλύτερα από αυτά του marantz στον τομέα αυτόν.
οι γνωστοι πειραματισμοι του δευτερου συστηματος.....πονεμενη ιστορια,αλλα μερικες φορες με μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τις ακροασεις στο βασικο καλο συστημα. Εγω στη θεση σου θα αγοραζα το topping D10s,το οποιο εχει την δυνατοτητα να δουλεψει και σαν usb to coaxial/optical μετατροπεας (εκτος του οτι φοραει ενα αξιολογο τσιπακι της ESS που το συναντας και σε dac πενταπλασιας τιμης). Εκατο ευρω και κατι ψιλα με τα μεταφορικα,παρτο,ετσι και αλλιως με την καραντινα θα μειωσεις αλλα εξοδα. Με αυτο θα μπορεσεις να στειλεις σημα απο τον υπολογιστη σου στον 7009 (και να δεις τελικα τι ψαρια πιανει το dac του 7009),αλλα και σημα απο την αναλογικη του εξοδο,οχι μονο στον 7009 ,αλλα και στον προ του βασικου συστηματος. Ορεξη για ψαξιμο να εχεις και θα περασεις αρκετα ομορφα απογευματα-βραδια.Το dacmagic το κρατας,αλλωστε ποτε ενα dac δεν παει χαμενο,μπορεις να το βαλεις σε ενα desktop pc συστημα με ενα καλο ζευγαρακι αυτοενισχυομενα ηχεια (αν δεν εχεις ηδη κατι).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top