DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.569
Ντάξει ρε σείς.....ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ...
Είχα την εντύπωση ότι ο λόγος γίνεται για το 100...!!!
Ναί το 200 λογικά θά είναι καλύτερο ...!
Οι ηχητικές διάφορες ανάμεσα στο dacmagic 100 και το dacmagic plus, ήταν μικρές (υπό συνθήκες.... συνοδά, χώρος κλπ ίσως και μη ακουστές), αλλά το μεγάλο είχε περισσότερες συνδέσεις και την προενισχυση για τα ακουστικά. Το 100 ήταν όντως εξαιρετικό για τα χρήματα του . Δεν ξέρω αν η εταιρεία θα βγάλει και αντικαταστάτη για αυτό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εχετε δει τις μετρησεις του νεου holo spring 3; Καπου κυκλοφορουν, νομιζω στα φορουμς του Αμιρ. Το τερματισε το audio precision!
 

vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Τότε, αφού μιλάμε για τέτοιο κόστος, γιατί να μην πάμε σε totaldac ή ακόμη και msb που είναι επίσης r2r;
Ναί ,γιατί όχι...!!!!
Είπα πρίν, ότι οι γνώμες διαφέρουν...
Τα ακούς , καταλήγεις ποιό σου ακούγεται καλύτερα στο αυτί (Κατά τη δική σου γνώμη πάντα) γιατί η δική μου , η ενός άλλου μπορεί να είναι διαφορετική...!!!
Καί το παίρνεις.....ΑΠΛΟ
Καί για να το λήξουμε το θέμα , ΣΚΑΤΑ είναι ΟΛΑ τα DAC's....!! Δε μπα να έχει 200.000€ φίλε μου...!!!
Πάρε ένα καλό Reel To Reel , ακούμπα ένα καλό ποσό γιά όλα τα αξεσουάρ του......Καί ΞΕΧΝΑ τα DAC...!!!
Άκου τι σού λέω.....
Εχετε δει τις μετρησεις του νεου holo spring 3; Καπου κυκλοφορουν, νομιζω στα φορουμς του Αμιρ. Το τερματισε το audio precision!
Εσύ τις έχεις δεί τις μετρήσεις του Holo Spring 3 ...;;;;;;
Είναι καλές...;;;;;
Τι λέει ο Αμίρ..;;;
Γιά στείλε μου το λίνκ να τις δώ καί 'γω , άν τις βρείς...Θά μου κάνεις μεγάλη χάρη....
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καί για να το λήξουμε το θέμα , ΣΚΑΤΑ είναι ΟΛΑ τα DAC's....!! Δε μπα να έχει 200.000€ φίλε μου...!!!
Πάρε ένα καλό Reel To Reel , ακούμπα ένα καλό ποσό γιά όλα τα αξεσουάρ του......Καί ΞΕΧΝΑ τα DAC...!!!
Άκου τι σού λέω.....
Kερδίζω αύριο το λαχείο και πάω και παίρνω το καλύτερο RtR....
Το στήνω, το καμαρώνω... και μετά;;; τι θα βάλω να ακούσω; :p

1621454139847.png
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Οι άνωθεν μετρήσεις είναι εξαιρετικές.
Για r2r, ναι. Με απολυτα κριτηρια, π.χ. στο sinad, υπαρχουν και καλυτερα. Τεςπα, οι μετρησεις δεν εξηγουνται επαρκως και ειναι και preproduction.

Παντως ο χολος δεν ειναι κομπογιαννιτης, φαινεται οτι ξερει να σχεδιαζει.

Και εδω το αλλο του μοντελο:


Επειδη και αυτο ειναι r2r, οι μετρησεις εμφανιζουν τα γνωστα πλεονεκτηματα (timing) και πολλα μειονεκτηματα ( π.χ. κομματιασμενη εξοδο σα μπουγατσα/σκαλοπατια). Αλλα γενικα ειναι πολυ καλες.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
π.χ. στο sinad, υπαρχουν και καλυτερα.
Δεν έχουν νόημα καλύτερες μετρήσεις.

Υπαρχουν μεν, αλλά μόνο μετριούνται, δεν μπορούν να αξιοποιηθούν σε κανένα σεταπ.

Στις στάθμες αναφοράς, είναι γνωστό το απαιτούμενο σιναντ (90 και πολλά λέω).
 


vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Kερδίζω αύριο το λαχείο και πάω και παίρνω το καλύτερο RtR....
Το στήνω, το καμαρώνω... και μετά;;; τι θα βάλω να ακούσω; :p

View attachment 213125
ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ......!!!!
Αυτό θά ακούσεις...
Κέρδισε εσύ το λαχείο ,πάρε το RtR recorder όμως , καί κάμποσες μπομπίνες , πού παρεπιπτόντως στοιχίζουν περίπου 60€ τα 30 λεπτά PURE MUSIC.....!!!
Kaί σε σχεδόν μία εβδομαδα καί πολύ λέω , θα έχουν ξεβουλώσει τα αυτιά σου από την ψιφιακίλα...!!!
Η.........Άν δεν κερδίσεις το Τζόκερ , Πάρε ένα r2r DAC νά έρθεις στο κλάμπ καί να ακούς όσο το δυνατόν
πιό αναλογική μουσική....
Άντε , καλό βράδυ..
 


vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Για r2r, ναι. Με απολυτα κριτηρια, π.χ. στο sinad, υπαρχουν και καλυτερα. Τεςπα, οι μετρησεις δεν εξηγουνται επαρκως και ειναι και preproduction.

Παντως ο χολος δεν ειναι κομπογιαννιτης, φαινεται οτι ξερει να σχεδιαζει.

Και εδω το αλλο του μοντελο:


Επειδη και αυτο ειναι r2r, οι μετρησεις εμφανιζουν τα γνωστα πλεονεκτηματα (timing) και πολλα μειονεκτηματα ( π.χ. κομματιασμενη εξοδο σα μπουγατσα/σκαλοπατια). Αλλα γενικα ειναι πολυ καλες.
Όλα αυτά που αναφέρετε είναι πολύ σωστά....!!
Οί μετρήσεις ΔΕΝ αξιοποιούνται πάντα ...
Πάντως εγώ από την δική μου πλευρά να τονίσω πώς είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
μέ την αγορά του Holo Spring ii KTE...!!!
Kαί επισης νά πώ πώς μέ τρία χιλιάρικα πήρα ίσως το καλύτερο DAC της κατηγορίας του ,
καί ακόμα πιό πανω από τα κυβικά του (Την τιμή του εννοώ).....
Γιατί ΑΝ ήταν dCS αυτό το DAC θα στοίχιζε 15.000-20.000€
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ωραίο εργαλείο φαίνεται. Και εγώ θα το αγόραζα αν ήθελα να ακούω από ψηφιακές πηγές.
 


Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Ωραίο εργαλείο φαίνεται. Και εγώ θα το αγόραζα αν ήθελα να ακούω από ψηφιακές πηγές.
Καλούλι φαίνεται, μου αρέσει η υλοποίησή του ( στο μάτι ). Πριν δύο χρόνια που ψαχνόμουν για νέο dac κοίταζα τα r2r μεν, αλλά σε κινεζοκατάσταση και μέλη εδώ με είχαν αποτρέψει. Απο τότε βέβαια έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές μου, όμως σε αυτή τη κατηγορία και αν με ενδιέφεραν μόνο δύο κανάλια, προφανώς και θα διάλεγα το δικό σου που ξέρουμε τί ήχο προσπαθεί να βγάλει η μαμά εταιρεία. ;)
Υ.Γ. Ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι σημασία δεν έχει το κόστος του chip που φοράει ένα dac, όσο η υλοποίηση της πλακέτας ( κυρίως ως προς τη τροφοδοσία με απότερο σκοπό τη μεγαλύτερη απόρριψη θορύβου ) και το firmware ( και κατά πόσο πολύ αυτό εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του εκάστοτε chip ). Και εκεί κολλάει και ο έρωτας του Γιάνννη με το qutest όπου οι τύποι της Chord τρέχουν δικό τους κώδικα.
 
Last edited:

vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Καλούλι φαίνεται, μου αρέσει η υλοποίησή του ( στο μάτι ). Πριν δύο χρόνια που ψαχνόμουν για νέο dac κοίταζα τα r2r μεν, αλλά σε κινεζοκατάσταση και μέλη εδώ με είχαν αποτρέψει. Απο τότε βέβαια έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές μου, όμως σε αυτή τη κατηγορία και αν με ενδιέφεραν μόνο δύο κανάλια, προφανώς και θα διάλεγα το δικό σου που ξέρουμε τί ήχο προσπαθεί να βγάλει η μαμά εταιρεία. ;)
Υ.Γ. Ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι σημασία δεν έχει το κόστος του chip που φοράει ένα dac, όσο η υλοποίηση της πλακέτας ( κυρίως ως προς τη τροφοδοσία με απότερο σκοπό τη μεγαλύτερη απόρριψη θορύβου ) και το firmware ( και κατά πόσο πολύ αυτό εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του εκάστοτε chip ). Και εκεί κολλάει και ο έρωτας του Γιάνννη με το qutest όπου οι τύποι της Chord τρέχουν δικό τους κώδικα.
Ήμαι ήδη κάτοχος του Chord qutest ...!!!
Ένα Άριστο DAC ,πραγματικά...!!! Κάι που ΔΥΣΤΥΧΩΣ πρέπει να δώσω για την αποπληρωμή του Holo...
Απλά έψαχνα το κάτι παραπάνω...,, Και το βρήκα στο Holo...
Επίσης πάρα πολύ σωστή η επισήμανση σου για την υλοποιηση ενος High End DAC....
Aπλά τα έχωσα λίγο παραπάνω , και την πλήρωσαν τα άμοιρα τα Chips...
 
Last edited by a moderator:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν έχουν νόημα καλύτερες μετρήσεις.

Υπαρχουν μεν, αλλά μόνο μετριούνται, δεν μπορούν να αξιοποιηθούν σε κανένα σεταπ.

Στις στάθμες αναφοράς, είναι γνωστό το απαιτούμενο σιναντ (90 και πολλά λέω).
Ιδέα δεν έχω ποιες από τις μετρήσεις των DACs ακούγονται, σε ποιο σύστημα / χώρο / από ποια κουρασμένα αυτιά /και κυρίως με ποια μουσική!!!! To SINAD των DACs είναι μάλλον από αυτά που δεν ακούγονται, λογικά, αφού είναι πάντα καλύτερο από το SINAD των ηχείων.

Παρόλα αυτά, ας χαζέψουμε λίγο μερικές από τις μετρήσεις των holo που ξεχωρίζουν:

Δυναμική περιοχή (γκλούπ!):

Dynamic-Range---NoWt.jpg

Πιθανόν ούτε αυτή να ακούγεται αφού η μουσική μας έχει δυναμική περιοχή εεε γύρω στο 20 ;-)

Jitterοθόρυβος (γκλουπ δις!):

12K.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
δεν θα το χρεώσω ως προώθηση αγγελίας...αλλά να μαστε λίγο προσεκτικοί στις διατυπώσεις
εδώ γίνεται κουβέντα για άλλα πράγματα....δεν μας απασχολεί η άριστη κατάσταση και στο κουτί του ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.235
Reaction score
11.774
Ιδέα δεν έχω ποιες από τις μετρήσεις των DACs ακούγονται, σε ποιο σύστημα / χώρο / από ποια κουρασμένα αυτιά /και κυρίως με ποια μουσική!!!! To SINAD είναι μάλλον από αυτά που δεν ακούγονται, λογικά, αφού είναι πάντα καλύτερο από το SINAD των ηχείων.

Παρόλα αυτά, ας χαζέψουμε λίγο μερικές από τις μετρήσεις των holo που ξεχωρίζουν:

Δυναμική περιοχή (γκλούπ!):

View attachment 213150

Jitterοθόρυβος (γκλουπ δις!):

View attachment 213151
Oυάου! Ω,ρε τ'είν τούτο;;
 

vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
δεν θα το χρεώσω ως προώθηση αγγελίας...αλλά να μαστε λίγο προσεκτικοί στις διατυπώσεις
εδώ γίνεται κουβέντα για άλλα πράγματα....δεν μας απασχολεί η άριστη κατάσταση και στο κουτί του ;)
Nαι πολυ σωστα ....Θα το αφαιρεσω...Αν προλαβω..
Ευχαριστω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top