DACs - τελειωμό δεν έχουν



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πάντως, οι χαλιεντάδες ρηβγιούερς ορκίζονται για το αντίθετο. Κι ακόμα πιο πάνω έχουν την οπτική.
(μη τυχόν φταίει η usb του υπολογιστή?)
Μιας και το ξεκίνησες, δεν δοκιμάζεις και την έθερνετ? Πολλοί την προτιμούν. Και το ρουν την συνιστά για τις περιπτώσεις που είναι εφικτό.
Αυτο με την οπτικη ισχυει,με μονο μειονεκτημα την χαμηλη σχετικα ταχυτητα μεταφορας.Η Chrod δεν χρησιμοποιει καθολου I2S και εχει σαν κορυφαια την οπτικη.

Η ethernet ειναι αλλη μια υλοποιηση I2S πρωτοκωλλου,οπως και η hdmi.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Σήμερα παρέλαβα το Topping E30 από Γαλλία!

Πρώτες εντυπώσεις με τα ηχεία που έχω προς το παρόν harman kardon soundsticks δείχνει καλύτερες υψηλές, ίσως πιο αναλυτικές. Υπάρχει κάποια διαφορά στα χαμηλά αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακόμη... μου φαίνονται ίσως πιο σφιχτά αλλά θα δοκιμάσω διάφορα τραγούδια για να είμαι σίγουρος.
Το συγκεκριμένο dac έχει σταθερή στάθμη στα 0db και αν θέλεις χαμηλώνεις την ένταση από το τηλεχειριστήριο.
Η συσκευασία έχει καλώδιο τροφοδοσίας 5V σε usb, καλώδιο σύνδεσης usb Α to B, τηλεχειριστήριο και manual.
Η στάθμη χωρίς τη χρήση dac αν υποθέσουμε οτι είναι 0 db στην αντίστοιχη χρήση με dac είναι περίπου -6 db . Ίσως αυτή η διαφορά των db κάνει την θεαματική εντύπωση όταν το χρησιμοποιούμε.
Θα κάνω αρκετές δοκιμές στην ίδια πραγματική ένταση για να δω τις όποιες διαφορές, δηλαδή με το dac στα -6db.
Παράσιτα δεν άκουσα καθόλου αν και το είχα άγχος.
 

Attachments


Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Ποσο κοστισε τελικα μαζι με τα μεταφορικα? Με τα συγκεκριμενα ηχεια παντως, μην περιμενεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα και μαλλον το αδικεις.
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
Ποσο κοστισε τελικα μαζι με τα μεταφορικα? Με τα συγκεκριμενα ηχεια παντως, μην περιμενεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα και μαλλον το αδικεις.
Συνολικά κόστισε 145,80€
Εννοείται οτι θέλει άλλα ηχεία αλλά θέλω να το κάνω τμηματικά για να καταλαβαίνω τις διαφορές.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Eπισης μπορει να παρακαμψεις την λειτουργια προενισχυτη (την ρυθμιση της εντασης δηλαδη),με επιλογη απο το power της συσκευης.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Νέο dac από την schiit audio, το modious, που εχεται να γεφυρώσει την απόσταση ανάμεσα στο modi και bifrost. Φοράει ΑΚΜ 4493....... τιμή, αν υπολογίζω καλά, τα 200 δολλαρια στις ΗΠΑ, θα μας έρθουν 280-300 ευρώ. Πολύ θετικό η balanced έξοδο,σπάνιο για την κατηγορία τιμής.

 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Nεο dac και απο την smsl το m200 ,μην σας μπερδευει ομως ο κωδικος γιατι ειναι ακριβοτερο απο το m300 ΜΚΙΙ

 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Eβγαλε και το Μ400 και ισχυει το ιδιο,ειναι ακριβοτερο απο το M500.....
 




Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Ifi audio zen dac sugnature & ifi audio zen can signature 6XX AMP ........ειδικη εκδοση του zen dac και zen can για την Μassdrop!!!!!! Ουσιαστικα εχουν βγαλει τον ενισχυτη ακουστικων απο το zen dac σε ξεχωριστο σασσι και ολα αυτα αναβαθμισμενα. Bεβαια δεν το ακουσα ολο για να καταλαβω αν ειναι ειδικη εκδοση της ifi ή αν η εταιρεια εχει δωσει την αδεια στην massdrop να βγαλει κλωνους.


 
Last edited:





Μηνύματα
99
Reaction score
320
Hi! Θέλω ένα οικονομικό dac με balanced εξόδους (xlr κατά προτίμηση) και να βλέπεται (δεν μου αρέσει εμφανισιακά ούτε το Zen, ούτε η 3η γενιά από Focusrite).


Από το παραπάνω link χτυπάω SONCOZ LA-QXD1; Κάτι άλλο; Μέχρι 300€ μπορώ να δώσω.

Κάτι θυμάμαι υπάρχει κατάστημα εδώ που φέρνει Schiit (δεν θυμάμαι ποιό κατάστημα όμως).
Υπάρχει κάτι να αξίζει από Schiit; Κάτι πήρε το μάτι μου παραπάνω για νέο dac.
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top