DACs - τελειωμό δεν έχουν

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Νέο dac απο την Cambridge audio μετά από 8 χρόνια σχεδόν,ουσιαστικά μια νεα εξελιγμένη εκδοση του
dacmagic plus.
Και επώνυμο και σχετικά προσιτό!

Ήχος
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566

 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
iFi Audio ZEN DAC Signature

Η iFi Audio συνεχίζοντας την τεράστια επιτυχία του ZEN DAC, δημιούργησε μια ειδική Signature έκδοση στα νέα χρώματα του Space Blue.

Είναι ένα pure DAC χωρίς τον ενισχυτή ακουστικών με πιο μικρή διαδρομή σήματος, ενώ περιέχει πιο ακριβά και audiophile υλικά, όπως Panasonic OS-CON πυκνωτές που κατεβάζουν ακόμη περισσότερο τα επίπεδα θορύβου. Συνήθως συναντάμε αυτούς τους πυκνωτές σε συσκευές πάνω από 1.000€.
Επίσης έχει πυκνωτές Elna Silmic II (Japan) στα στάδια τροφοδοσίας, με αποτέλεσμα ανώτερες ακουστικές ιδιότητες, πολύ πάνω από την κατηγορία του.

Το ZEN DAC Signature έχει πιο διευρυμένη και αληθινά differential-Balanced τοπολογία και αποδίδει bit perfect 32bit-384 KHz PCM , έως 256 DSD, DXD και MQA.

Μπορεί να συνδεθεί απευθείας σε τελικό ενισχυτή ή ενεργά ηχεία και μάλιστα full balanced (4.4mm pentaconn —> XLR) που μόλις ηχήσει, θα μιλήσει στην ψυχή του ακροατή!



0FC5874D-310A-43F4-B5F5-CC7C67673E98.jpeg
8495E1DB-5D09-4AD4-9AC7-052BEC425EF1.png

Για περιορισμένα αριθμό συσκευών, διατίθεται με το τροφοδοτικό iPower X δωρεάν!
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί άλλη φορά εδώ η εταιρεία. Πάντως φαίνεται να έχει αρκετά αξιόλογα μηχανάκια σε προσιτές τιμές. Ειδικά το μοντέλο D30 κάνει τα πάντα, με τιμή 170 ευρώ (+ τα οποία μεταφορικά).


ενα review απο τον Srboljub Stojanovic

https://iiwireviews.com/loxjie-d30-a-dac-and-headphone-amp-to-beat-under-200-dollars
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πτωχοί με τα αφόρνταμπλ σας...
Πάρτε ένα τέτχοιο, να δείτε το φως του ήλιου :biggrin:
70 χιλιάρικα το κανάλι. 11 κανάλια χρειάζομαι. Άρα 12Χ70=840.000€ για όλα, και περισσεύει και ενα κανάλι.
 






Μηνύματα
31
Reaction score
90
Επειδή δεν το έχω δει να αναφέρεται αρκετά ήρθε το loxjie d30.. δεν έχω εμπειρία με DACs για να αναλύσω αλλά αυτό που ένιωσα είναι πως για τα 170 ευρώ αποδίδει καλύτερα από ότι περίμενα. Όμορφο απλό υλικό και δείχνει στιβαρή κατασκευή, η μόνη κακή αίσθηση το μέτριο σε αίσθηση και υλικά τηλεχειριστήριο.
Το έβαλα δίπλα δίπλα με ifi zen και στα είδη που ακούω κυρίως (rock metal) υπερέχει μακράν. Σε blues το ifi zen είναι πιο ζεστό και μου ταιριάζει καλύτερα στο αυτί μου, καλύτερες μπάσο γραμμές και πιο "χαλαρος" γενικά λαμπατος ήχος. Το loxjie βγαινει μπροστά συνέχεια σε ότι του εδωσα, στα μεσαία ειδικά είναι πολύ καλύτερο. Γενικά groovaρει πολύ και νιώθεις πως σε αρπάζει και μπουσταρει τα πάντα πράγμα καλό σε μερικά είδη μουσικής, κακό σε αλλα. Τον ενισχυτή ακουστικών δεν τον δοκιμασα.
Υπεραναλυτικο review εδώ είχα διαβάσει για να το πάρω.. https://www.audiosciencereview.com/...d30-dac-and-headphone-amplifier-review.16679/

Υγ. Ευχαριστώ τον @tanto που με βοήθησε όταν έψαχνα..
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Νέο dac απο την Cambridge audio μετά από 8 χρόνια σχεδόν,ουσιαστικά μια νεα εξελιγμένη εκδοση του
dacmagic plus.
Περιμένουμε αλλά ακόμα δεν έχει έρθει Ελλάδα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ifi Zen dac V2.....έρχεται τον Μάιο.

η τιμούλα στα 180 ευρω (περίπου)........


Περιμένουμε αλλά ακόμα δεν έχει έρθει Ελλάδα.
O Darko πάντως δεν τρελλάθηκε.....

 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
η τιμούλα στα 180 ευρω (περίπου)........

O Darko πάντως δεν τρελλάθηκε.....

Σε ευχαριστώ. Αυτό το Zen γιατί το έχουν σχεδιάσει έτσι; Μόνο από τη σχεδίαση δεν θα το έπαιρνα ποτέ κι ας ήταν το καλύτερο dac του κόσμου (ξέρω, έχω τα κολλήματά μου...). Έχω καταλήξει στο Dac magic 200 για δύο λόγους: ο πρώτος είναι οι διαστάσεις του (έρχεται ακριβώς στο ίδιο πλάτος με τα Cyrus μου στη μαντεμένια βάση τους) και ο δεύτερος ότι επειδή θέλω να πάρω και ένα phono preamp, υπάρχει το Cambridge Audio Duo Phono, οπότε θα δέσουν άψογα αισθητικά. Το κακό είναι ότι δε βγαίνουν σε μαύρο. Άλλη λύση θα ήταν να πάρω Cyrus dac, μιας και ξαναήρθαν στην Ελλάδα, αλλά εκεί μιλάμε για πολλαπλάσιες τιμές (αν υπήρχε βέβαια κάποιος προενισχυτής Cyrus με Dac και είσοδο phono εννοείται θα το προτιμούσα).
 


vidocq

Επαγγελματίας
Μηνύματα
508
Reaction score
127
Θέλεις να σταματήσεις να ξοδεύεις τα φράγκα σου σε ( Καί καλά...!!! Δήθεν ...!!! ) εξωτικά DAC's
που στο φινάλε το ξέρεις πάρα πολυ καλά ότι θά κάνεις μ@λ@κι@...!!!
ΑΝ ΝΑΙ...... Πάς καί αγοράζεις ένα: HoloAudio May Kitsune Tuned Edition...!!!!
Που είναι ίσως το καλύτερο DAC πού υπάρχει στην αγορά...!!!! ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ...!!!
KAI γλυτώνεις :
1) Το νεφρό σου, πού θα σου το πάρουν κοψοχρονιά...!
2) Tο σπίτι που πήρες προίκα...!
3) Το σπίτι το πατρικό σου, που με κόπο έφτιαξαν οί γονείς σου....!
4) Το αυτοκινητάκι σου πού το είχες μόνο 3 χρόνια καί το γούσταρες πολύ καί του είχες αλλάξει λάστιχα πρόσφατα...!
ΔΕΝ νομίζω να θέλεις να συνεχίσω.....!
Εγώ πάντως που ΔΕΝ έχω ούτε σπίτι (Στο νοίκι μένω) ούτε αυτοκίνητο (Ένα honda scooter έχω) Kαί τα νεφρά μου τα θέλω νά κάθονται εκεί που είναι..!
Έχω την ευτυχία να έχω στο ράκ μου το : HoloAudio Spring II Kitsune Tuned Edition.
Καί δοξάζω τον Θεούλη που ΤΟ ΕΧΩ...!
ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.....Καί άκου τι θά σου πώ...
ΦΕΡΕ ΟΠΟΙΟ ΕΞΩΤΙΚΟ dac κάνεις κέφι σπίτι μου να τα βάλουμε σε Α_Β τυφλό τέστ εννοείται,
καί άν δεν φύγεις τρέχοντας , νά μή μέ λένε Γιάννη..
Α Υ Τ Α....
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θέλεις να σταματήσεις να ξοδεύεις τα φράγκα σου σε ( Καί καλά...!!! Δήθεν ...!!! ) εξωτικά DAC's
που στο φινάλε το ξέρεις πάρα πολυ καλά ότι θά κάνεις μ@λ@κι@...!!!
ΑΝ ΝΑΙ...... Πάς καί αγοράζεις ένα: HoloAudio May Kitsune Tuned Edition...!!!!
Που είναι ίσως το καλύτερο DAC πού υπάρχει στην αγορά...!!!! ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΕ...!!!
KAI γλυτώνεις :
1) Το νεφρό σου, πού θα σου το πάρουν κοψοχρονιά...!
2) Tο σπίτι που πήρες προίκα...!
3) Το σπίτι το πατρικό σου, που με κόπο έφτιαξαν οί γονείς σου....!
4) Το αυτοκινητάκι σου πού το είχες μόνο 3 χρόνια καί το γούσταρες πολύ καί του είχες αλλάξει λάστιχα πρόσφατα...!
ΔΕΝ νομίζω να θέλεις να συνεχίσω.....!
Εγώ πάντως που ΔΕΝ έχω ούτε σπίτι (Στο νοίκι μένω) ούτε αυτοκίνητο (Ένα honda scooter έχω)..
Έχω την ευτυχία να έχω στο ράκ μου το : HoloAudio Spring II Kitsune Tuned Edition.
Καί δοξάζω τον Θεούλη που ΤΟ ΕΧΩ...!
ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.....Καί άκου τι θά σου πώ...
ΦΕΡΕ ΟΠΟΙΟ ΕΞΩΤΙΚΟ dac κάνεις κέφι σπίτι μου να τα βάλουμε σε Α_Β τυφλό τέστ εννοείται,
καί άν δεν φύγεις τρέχοντας , νά μή μέ λένε Γιάννη..
Α Υ Τ Α....
Πόσο το μαλλί;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top