Daphile







Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Mονο daphile
Τότε εγκαθιστάς κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν έχει κάτι παράξενο.

Τί είναι αυτό; Λειτουργικό με player; Το χρειάζομαι και δεν το ξέρω;
Mε κατανάλωση ~600Mb ram, χωρίς τις διεργασίες των windows, χωρίς την ανάγκη για drivers, με συνεργασία με tidal ( μη περιμένεις τα τρελά παραθύρια όμως ), με δυνατότητα να του φορτώνεις φίλτρα ισοστάθμισης, με δυνατότητα να συνδέεσαι στα υπόλοιπα μηχανήματα του δικτύου και να αντλείς δεδομένα απο εκεί. Και πολλά άλλα. Και τζαμπέ. Τόσο καιρό τί λέω; :p
(ο δημιουργός λέει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα dual boot, οπότε αν θέλεις να το δοκιμάσεις, κάνε εγκατάσταση στο usb stick, οπότε ο υπολογιστής θα ξεκινά απο αυτό και όχι απο τον σκληρό ).
Υ.Γ. και εξ'ορισμού τηλεχειρισμός απο οποιαδήποτε συσκευή είναι μέσα στο δίκτυο καθώς δεν χειρίζεσαι άμεσα τον υπολογιστή στον οποίο τρέχει το daphile, αλλά χτυπάς την ip του απο τον browser, όπως γίνεται με τα network players.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Δηλαδή είναι κάτι σαν λειτουργικό που τρέχει από USB stick με δυνατότητες που λες στο audio κομμάτι;
Kodi πχ παίρνει;;
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Δηλαδή είναι κάτι σαν λειτουργικό που τρέχει από USB stick με δυνατότητες που λες στο audio κομμάτι;
Kodi πχ παίρνει;;
Στο υπόβαθρο τρέχει linux, αλλά δεν έχεις το desktop του. Στην οθόνη του υπολογιστή που τρέχει το daphile, βλέπεις μόνο το λογότυπο και την ip που πρέπει να χτυπήσεις για να μπεις στο interface και όλα τα κάνεις ασύρματα. Σαν network player.
Για kodi υπάρχει το openelec, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
(εγώ το τρέχω απο το usb stick επειδή θέλω να έχω και τα windows διαθέσιμα στο nuc. Κανονικά εγκαθίσταται στον σκληρό)
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Τότε εγκαθιστάς κανονικά σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν έχει κάτι παράξενο.



Mε κατανάλωση ~600Mb ram, χωρίς τις διεργασίες των windows, χωρίς την ανάγκη για drivers, με συνεργασία με tidal ( μη περιμένεις τα τρελά παραθύρια όμως ), με δυνατότητα να του φορτώνεις φίλτρα ισοστάθμισης, με δυνατότητα να συνδέεσαι στα υπόλοιπα μηχανήματα του δικτύου και να αντλείς δεδομένα απο εκεί. Και πολλά άλλα. Και τζαμπέ. Τόσο καιρό τί λέω; :p
(ο δημιουργός λέει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα dual boot, οπότε αν θέλεις να το δοκιμάσεις, κάνε εγκατάσταση στο usb stick, οπότε ο υπολογιστής θα ξεκινά απο αυτό και όχι απο τον σκληρό ).
Υ.Γ. και εξ'ορισμού τηλεχειρισμός απο οποιαδήποτε συσκευή είναι μέσα στο δίκτυο καθώς δεν χειρίζεσαι άμεσα τον υπολογιστή στον οποίο τρέχει το daphile, αλλά χτυπάς την ip του απο τον browser, όπως γίνεται με τα network players.
Σε λαπτοπ οπου δεν εχει καθολου λειτουργικο,εκανα boot απο το usb. Ρυθμισα την γλωσσα,και μετα μου ζητησε να συνδεθω με το wifi.Πως θα γινει αυτο αφου λειπουν οι drivers και το wifi δεν λειτουργει.
Δοκιμασα με ethernet και παλι τιποτα.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
Δοκιμασα με ethernet και παλι τιποτα
του έβαλες αυτά που ζητάει ;

σταθερή ip
subnet mask
dns
router ip

αν τα βάλεις αυτά μετά πάει στην κατάσταση που έγραψε ο Astronaut Jr . Βγάζει το λογότυπο και συνεχίζεις σε άλλο μηχάνημα. Ανοίγεις τον περιηγητή και βάζεις την ip που όρισες.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Σε λαπτοπ οπου δεν εχει καθολου λειτουργικο,εκανα boot απο το usb. Ρυθμισα την γλωσσα,και μετα μου ζητησε να συνδεθω με το wifi.Πως θα γινει αυτο αφου λειπουν οι drivers και το wifi δεν λειτουργει.
Δοκιμασα με ethernet και παλι τιποτα.
Κατά την έναρξη, πατάς F1 για να ξεκινήσει η εγκατάσταση. Επιλέγεις γλώσσα, πατάς enter για να μη σετάρεις wifi. Επιλέγεις ναι στη ρύθμιση στατικής ip και του ορίζεις αυτή που θέλεις να έχει το daphile ( θα είναι η ip που θα χτυπάς στον browser του "client" για να μπαίνεις στο interface του daphile ). Subnet mask 255.255.255.0, router δίνεις την ip του router. DNS servers δώσε της google, 8.8.8.8
Search domains δεν ξέρω τί είναι, δεν του έδωσα κάτι.
Στο επόμενο βήμα επιλέγεις τον δίσκο για εγκατάσταση.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
αν θυμάμαι καλά διάβασα ότι καλό είναι να κλείσεις την dhcp στο ρούτερ όσο το σετάρεις. Το έχω δοκιμάσει και χωρίς να το κλείσω και δεν υπήρχε πρόβλημα.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.547
Reaction score
37.776
α! το οντιοφίλ λινουξ... δεν ειναι αυτο ?
... αντεξα λινουξ λιγοτερο απο βδομαδα, και καταφερα να εγκαταστησω και το REW-επειτα απο καμποσο κοπο.
=> δεν εβγαζε ουοτερφολ... του ειπα κατι στα γαλλικα-δε σας λεω τι, μπορειτε ευκολα να μαντεψετε.
=>ο λογος που δεν το κρατησα ηταν η ασυμβατοτητα με usb dac (της nad), και ειχα ενα θεμα με το foobar, οσο θυμαμαι. τα flac δεν επαιζε?! του ειπα thanks, cheers n ciao!
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Linux δεν έχω αντέξει ούτε μέρα στο παρελθόν. Αλλά εδώ δεν υπάρχει επαφή με το λειτουργικό. Παίζει ό,τι του έχω βάλει μέχρι τώρα, εκτός απο iso αρχεία ( π.χ. sacd image ).
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ε,ναι! Αφού εγκαταστάθηκε, τρέχει πια απο τον σκληρό.
Κατι πηγε λαθος. Επιλεγω να κανει boot απο τον σκληρο και μου βγαζει system not found,και οταν παιζει απο το usb ανα δεκα περιπου λεπτα κρασαρει και κανει επανεκινηση
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.547
Reaction score
37.776
... δεν με εχω τεσταρει σε τεστ αντοχης τελευταια... να δω πως τα παω.
Αλλα γενικα Δεκεμβρη +- 1 με 2 μηνες ... και τεστ αντοχης....εξαιρετικα επικινδυνο...
τυχερος εισαι Γιαννη Κ. "that escalated quickly" - ευκαιρια για fresh install παραθυρων :lolsign:
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.822
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top