Denon AVR-X2600H DAB

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Πηρα το συγκεκριμενο ενισχυτη προσφατα. ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα του ηχου του και τις δυματοτητες του.
η κλιμακα του ηχου ειναι απο 0 εως 90.
για να αρχισει να ακουγετε κατι πρεπει να παει στο 25.
στο 70 περιπου ακουω ταινιες και μουσικη
τερματιζει ευκολα στο 90 χωρις να γινετε χαμος στο δωματιο. απλα το χαρακτηριζεις δυνατα.
με το παλιο και πιο αδυναμο yamaha δε ανεβαζα ποτε πανω απο τα 3/4 της εντασης.
ειναι φυσιολογικο αυτο;
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
και όχι μόνο όσοι ενισχυτές έχουν Auto setup calibration σχεδόν έχουν την iδια έντασης κλίμακα και στο volume έχεις δύο επιλογές από -80 με 90db ως 10 με 15db η 0db ως 90 με 100db ανάλογα τη μάρκα του ενισχυτή,
άρα πάνω από τα 60db και -20db και κάτω είσαι ΟΚ
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Κάτι ακόμα. Έχω συνδέσει τo dvd στον ενισχυτή. Δε έχει έξοδο hdmi οπότε η σύνδεση έγινε αναλογικά με rca για τον ήχο και ακούγεται κανονικά. Συνδεσα και για βίντεο με τρία rca. Η εικόνα μεταφέρετε από το ενισχυτή στη τηλεόραση μέσω του hdmi που είναι συνδεδεμένος; η θα χρειαστεί καλώδιο από 3 rca σε hdmi?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Από το DVD στον Avr με RCA και μετά πάει στην TV με το Hdmi που ήδη έχεις συνδέσει μεταξύ avr και tv

Σκέψου τον ενισχυτή ως ένα πολυπριζο.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Η αναλογική σύνδεση που έχεις κάνει για τον ήχο είναι ότι στέλνεις από το dvd σου με 5rca από το audio out στο multi ch input του ενισχυτή σου και δε χάνεις κανένα από τα forma ήχου ( DTS-HD Master Audio or Dolby TrueHD )
'Όσο για την εικόνα τα 3rca στα παλιά dvd που δεν είχαν HDMI η ανάλυση της εικόνας ήταν μέχρι 480p
άρα το στέλνεις στον ενισχυτή και αυτό μέσο του Hdmi μπορεί να στέλνει στην τηλεόραση σου με upscaling παραπάνω pixel.
Από το DVD στον Avr με RCA και μετά πάει στην TV με το Hdmi που ήδη έχεις συνδέσει μεταξύ avr και tv

Σκέψου τον ενισχυτή ως ένα πολυπριζο.
Γεια σου γείτονα :):):)
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Το πρόβλημα είναι ότι δε έχω εικόνα. Και δε ξέρω τι έκανα λάθος.
Όσο για το ήχο είναι με 2 rca. 3 είναι για την εικόνα
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αν έχει 5 ch audio out to DVD τότε στον Denon δεν μπαίνει, μάλλον Δλδ.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Dolby TrueHD / Atmos / DTS-HD MA / DTS-HD HRA / DTS: X μόνο μέσω HDMI μπορείς να πάρεις.
Αναλογικές εισόδοι ( 5.1/7.1 channel in/out -> RCA ) δίνουν μόνο Dolby Digital 5.1/Ex 6.1 & DTS 5.1 / DTS-ES 6.1
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φιλe ατύχησες πήρες νέο ενισχυτή αλλά έχεις παλιό dvd δε συνεργάζονται πλήρως μήπως να σκεφτείς ένα νέο bluray player ??
 



Μηνύματα
198
Reaction score
240
Dolby TrueHD / Atmos / DTS-HD MA / DTS-HD HRA / DTS: X μόνο μέσω HDMI μπορείς να πάρεις.
Αναλογικές εισόδοι ( 5.1/7.1 channel in/out -> RCA ) δίνουν μόνο Dolby Digital 5.1/Ex 6.1 & DTS 5.1 / DTS-ES 6.1
ουτως η αλλως τα dvd δε εχουν τετοια φορμα ηχου..
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αναλογικές εισόδοι ( 5.1/7.1 channel in/out -> RCA ) δίνουν μόνο Dolby Digital 5.1/Ex 6.1 & DTS 5.1 / DTS-ES 6.1
Μπορείς και από αναλογικές συνδέσεις 5.1 / 7.1 να πάρεις DTS-HD Master Audio or Dolby TrueHD αρκεί να έχεις bluray player που κάνει την αποδικοποίηση, τώρα θα μου πεις ότι όλα τα bluray έχουν hdmi και θα τα συνδέσω
με 5-7 rca μόνο αν ενισχυτής δεν έχει hdmi.
Στα dvd player έχεις απόλυτο δίκιο ..... :thumbsup:
απο rca εικονα δεν μπορει να στην βγαλει απο hdmi ....
Νομίζω όποια είσοδο εικόνας συvδέσεις στον ενισχυτή μπορεί να τη μεταφέρει το hdmi.
Το dvd σου έχει οπτική ίνα η coaxial ?
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Βγάζουν ακόμα players με onboard decoders για DTS-HD / Dolby TrueHD ?
Εδώ στα τελευταία μοντέλα πάνε να κόψουν τελείως και την οπτική.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
scart δε εχει η τηλεοραση.
αν παρω ενα καλωδιο απο 3 rca to hdmi και να το συνδεσω απευθιας στη τηλεοραση δε θα γινει δουλεια;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Βγάζουν ακόμα players με onboard decoders για DTS-HD / Dolby TrueHD ?
Εδώ στα τελευταία μοντέλα πάνε να κόψουν τελείως και την οπτική.
Πάντως το Oppo udp-203/205 το Panasonic dp-ub9000/4 έχουν 5.1/7.1 audio out
το Zappiti pro 4k hdr πάλι όχι
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top