desktop ενισχυτης

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Λοιπόν....βρήκα τροφοδοτικό, 19v 4.7A....
Εντυπώσεις....
Μή έχοντας καθόλου πείρα απο τέτοιους ενισχυτές, είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος....ακόμα και από στάθμες δεν χρειάστηκε να ανέβω πάνω από το 20-22 (πάει έως 30) αλλά ακόμα και στο τέρμα, δεν παρατήρησα καμιά τρελή παραμόρφωση...
Τα ηχεία βέβαια δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, μικρά επαγγελματικά που μου έδωσε φίλος από το γυμναστηριό του με 4αρια γουφεράκια, 8ohm, 50w. (Ευαισθησία δεν ξέρω)

Η απορία μου έγκειται στο εξής.
Μπορεί πχ ένα τόσο μικρό ενισχυτάκι να τα πάει καλά με ηχεία όπως πχ αυτά ή μήπως ζητάμε πολλά....?

Το TPA3116 δεν δίνει πάνω από 2Χ15Watt σε 8Ω χωρίς σοβαρή ψύξη και καλή τροφοδοσία. Οπότε ναι θα παίξει με τα ηχεία που ρωτάς αλλά σε στάθμες νυχτερινής ακρόασης. Αν μερακλώσεις λίγο και αυξήσεις την ένταση θα κάνει αποκοπή η προστασία πάλι.
Αν πάλι μπορείς να το δεις σαν ένα λαμπάτο ενισχυτή με ότι περιορισμούς θέτει και βάλεις και στην εξίσωση και την μειωμένη παροχή ρεύματος του δικού σου τότε νομίζω ότι θα καταλάβεις ότι 2 εξαιντσα γουφερ θέλουν ισχύ για να κουνηθούν σωστά και με έλεγχο.
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Το TPA3116 δεν δίνει πάνω από 2Χ15Watt σε 8Ω χωρίς σοβαρή ψύξη και καλή τροφοδοσία. Οπότε ναι θα παίξει με τα ηχεία που ρωτάς αλλά σε στάθμες νυχτερινής ακρόασης. Αν μερακλώσεις λίγο και αυξήσεις την ένταση θα κάνει αποκοπή η προστασία πάλι.
Αν πάλι μπορείς να το δεις σαν ένα λαμπάτο ενισχυτή με ότι περιορισμούς θέτει και βάλεις και στην εξίσωση και την μειωμένη παροχή ρεύματος του δικού σου τότε νομίζω ότι θα καταλάβεις ότι 2 εξαιντσα γουφερ θέλουν ισχύ για να κουνηθούν σωστά και με έλεγχο.
Σαφέστατος...Σ ευχαριστώ και πάλι...
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Θα παίξει άνετα αρκεί να μην είναι μεγάλη η απόσταση ακρόασης.
 
  • Like
Reactions: GOM

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Υπάρχει η σκέψη να το βάλω στο υπνοδωμάτιο με 2 μικρά ηχεία βιβλιοθήκης και θα προτιμούσα τα dali spektor 1. Για δαπέδου στο σαλόνι θα πάω σε κάτι άλλο, μάλλον σ αυτόν...

Σε ότι αφορά τα μικρά της dali, το μόνο 83db ευαισθησίας θα είναι πρόβλημα? Το δωμάτιο δεν είναι και μικρό....18τμ περίπου με απόσταση ακρόασης στα 2,5 μέτρα....
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Στο υπνοδωμάτιο αφού προτιμάς τα Dali σε αυτά θα πας έτσι και αλλιώς.
Τα αγοράζεις-δοκιμάζεις και βλέπεις αν θα χρειαστείς άλλον ενισχυτή,που δεν νομίζω.
Τώρα για το σαλόνι πρώτα αποφάσισε ποία ηχεία και μετά βλέπεις τι ενισχυτή χρειάζεσαι.
Έτσι είναι το σωστό.
 
  • Like
Reactions: GOM

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλησπέρα....τελικά (μην ρωτήσετε γιατί) προτίμησα τα wharfedale d310...Πρώτη δοκιμή σήμερα...πήγα μέχρι το 65% της έντασης....η μεσαιο υψηλή περιοχή παίζει ωραία....η χαμηλομεσαία, αρκετά μουντή αν το κομμάτι έχει αρκετό μπάσο...(για 4αρι γούφερ έχει αρκετό, ίσως γιατί έχει το ρεφλεξ κάτω) Ελπίζω να είναι θέμα στρωσίματος και να ανοίξει λίγο ο ήχος με τον καιρό....
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλά ναι, αν δεν μου κάτσουν τα ηχεία αλλάζουν εύκολα...δεν έχουν και καμιά περιουσία...
Ερώτηση....επειδή όταν ανοίγω το ενισχυτάκι το volume είναι πάντα στο 10 (από 30) και μου κάνει ένα έντονο "τσαφ" στα ηχεία, πότε στο δεξί πότε στο αριστερό, υπάρχει περίπτωση να τους κάνει ζημιά? (Δεν το είχα παρατηρήσει με ενισχυτές του παρελθόντος)
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Καλά ναι, αν δεν μου κάτσουν τα ηχεία αλλάζουν εύκολα...δεν έχουν και καμιά περιουσία...
Ερώτηση....επειδή όταν ανοίγω το ενισχυτάκι το volume είναι πάντα στο 10 (από 30) και μου κάνει ένα έντονο "τσαφ" στα ηχεία, πότε στο δεξί πότε στο αριστερό, υπάρχει περίπτωση να τους κάνει ζημιά? (Δεν το είχα παρατηρήσει με ενισχυτές του παρελθόντος)
Πιθανά οι παλιοί ενισχυτές είχαν ρελέ και στο άνοιγμα καθυστερούσαν λίγο να δώσουν σήμα στα ηχεία.
Ο τωρινός δεν θα έχει ρελέ ή αν έχει δεν λειτουργεί σωστά.
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τα μισά.
Με το VOLUME στο μηδέν όταν τον ανοίγεις, το κάνει;
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει, παλιά που είχα έναν ενισχυτή χωρίς ρελέ μου έκανε ένα "μπουμ" στο άνοιγμα, αλλά στα γούφερ.
Δεν έπαθαν κάτι, αλλά άλλαξα ενισχυτή και ησύχασα.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Το volume όσο το γυρίζεις πάει...δν έχει κάπου να τερματίζει...το χαμηλωνω εντελώς πριν το κλείσω αλλά όταν τν ανοίγω είναι κάπου στο 1/3 της έντασης
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top