DIY ενεργό σύστημα

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Όλο μισές δουλειές κάνετε... και μένουν αναπάντητα ερωτήματα...

εντέλει τα χαλιά κάνουν ζημιά η όχι?

εάν είναι από βαμβάκι, μετάξι η συνθετικά, παίζει ρόλο?
με το πάχος του χαλιού τι κάνουμε?
να προτιμάμε χειροποίητα η εργοστασιακά?
οι κόμποι των χαλιών σε ποιες συχνότητες επιδρούν?



είναι τυχαίο που κυκλοφορούν τύποι χαλιών με ονομασίες όπως....
Saxony
loop level
Cable
Velvet
Smooth Velvet

θέλουμε αναλυτικές απαντήσεις για όλα!


 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όσο περισσότερο ανεβαίνει η συχνότητα τόσο περισσότερο κατευθυντικός γίνεται ο τρόπος ακτινοβολίας τους.

Στα περισσότερα ηχεία τα tweeter είναι τοποθετημένα έτσι ώστε η on-axis ακτινοβολία τους να είναι παράλληλη με το έδαφος (τουλάχιστον μέχρι την θέση ακρόασης).

Από την στιγμή λοιπόν που οι υψηλές συχνότητες είναι κατευθυντικές και τα tweeter δεν κοιτάνε το πάτωμα, η οποιαδήποτε ανακλαστική ή απορροφητική επιφάνεια υπάρχει στο πάτωμα έχει να κάνει μόνο με την off-axis ακτινοβολία του tweeter και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Το πάτωμα είναι μια μεγάλη επιφάνεια που βρίσκεται ποιο κοντά στα αυτιά του ακροατή από ότι το ταβάνι και δημιουργεί πολλά ηχητικά προβλήματα λόγο των ανακλάσεων που δημιουργεί.

Δυστυχώς οι επιλογές είναι περιορισμένες και ουσιαστικά η μόνη πρακτική λύση είναι η τοποθέτηση μοκέτας - χαλιών, κάτι που συναντάμε σε όλους τους ηχητικά φροντισμένους χώρους (στούντιο ακρόασης ή ηχογραφήσεων).

Προσωπικά εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ χώρο χωρίς μοκέτα - χαλί που να μου άρεσε.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Να δώσω και μια ιδέα που πιθανόν να ενδιαφέρει τους μπαμπάδες του φόρουμ.

Με τα περισσεύματα του φελιζόλ, έφτιαξα σήμερα ένα κάστρο που είχα υποσχεθεί στην κόρη μου.

Castle.jpg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όλο μισές δουλειές κάνετε... και μένουν αναπάντητα ερωτήματα...

εντέλει τα χαλιά κάνουν ζημιά η όχι?

εάν είναι από βαμβάκι, μετάξι η συνθετικά, παίζει ρόλο?
με το πάχος του χαλιού τι κάνουμε?
να προτιμάμε χειροποίητα η εργοστασιακά?
οι κόμποι των χαλιών σε ποιες συχνότητες επιδρούν?



είναι τυχαίο που κυκλοφορούν τύποι χαλιών με ονομασίες όπως....
Saxony
loop level
Cable
Velvet
Smooth Velvet

θέλουμε αναλυτικές απαντήσεις για όλα!

αυτο που παιζει σημαντικο ρολο και δεν ανεφερες ειναι ..
....ποσοι κομποι ανα τετραγωνικο...

με 1.000.000 κομπους ανα τετραγωνικο εισαι οκ.
...χαλι αναφορας.:p
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Να δώσω και μια ιδέα που πιθανόν να ενδιαφέρει τους μπαμπάδες του φόρουμ.

Με τα περισσεύματα του φελιζόλ, έφτιαξα σήμερα ένα κάστρο που είχα υποσχεθεί στην κόρη μου.

View attachment 52357
Είμαι εκατό της εκατό σίγουρος ότι έχεις περιποιηθεί ανάλογα το κάστρο σαν μπασοπαγίδα με υπόγειες στοές και μπουντρούμια απορρόφησης χαμηλών καθώς οι επιφάνειες καθόλου στην τύχη δεν θα έχουν φτιαχτεί έτσι ώστε η διάχυση του ήχου θα μπαινοβγαίνει στα καμπαναριά και στους πύργους.......:D
Μπράβο σου πέρα της πλάκας όχι μόνο για την πολύ καλή δουλειά σου αλλά και για όλη την ενέργεια που σε διακατέχει.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ευχαριστώ πολύ Παντελή.

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να φτιάχνω γενικά πράγματα (εξαιρούνται τα υδραυλικά) και προσπαθώ ΄όσο μπορώ να εκμεταλλεύομαι τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που μας έχει απομείνει.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ανεβάζω και μια φωτογραφία που μάλλον θα έπρεπε να ανεβάσω πρώτα, που δείχνει ολόκληρο τον χώρο με τα 8 συνολικά modules που φτιάχτηκαν.

IMG_0952 small.jpg
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το project αφορά την κατασκευή ηχείων και συγκεκριμένα του Folded Voigt το οποίο είναι μια κόρνα οπίσθιας φόρτισης (BLH) σχεδιασμένη από τον Planet 10 (Dave) ειδικά για το Fountek FR88ex.

http://www.diale.org/pdf/Fountek-Five-planset-030412.pdf
 



Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Κάποιοι θα έλεγαν σαν.. Harbeth. Αλλά εχω και 'γω την απορία.

Όπως θα ήθελα και οδηγιες για το κάστρο, πραγματικό κομψοτέχνημα!

Εdit: Πραγματικά χαίρομαι το συγκεκριμένο σαλόνι. Το μέσο σαλόνι έχει ως κέντρο την τηλεόραση και όλο το δωμάτιο είναι χτισμένο και προσανατολισμένο ως προς αυτήν. Εδώ όμως το κέντρο γύρω από τον οποίο περιστρέφεται ο χώρος είναι κάτι άλλο..
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πολυ ενδιαφερον, θα θελα να ακουσω πως συμπεριφερεται μια καμπινα απο ενα τοσο ενδοτικο υλικο.
Εννοείται, δεν το συζητάμε.
[DOUBLEPOST=1445184686][/DOUBLEPOST]
Κάποιοι θα έλεγαν σαν.. Harbeth. Αλλά εχω και 'γω την απορία.

Όπως θα ήθελα και οδηγιες για το κάστρο, πραγματικό κομψοτέχνημα!

Εdit: Πραγματικά χαίρομαι το συγκεκριμένο σαλόνι. Το μέσο σαλόνι έχει ως κέντρο την τηλεόραση και όλο το δωμάτιο είναι χτισμένο και προσανατολισμένο ως προς αυτήν. Εδώ όμως το κέντρο γύρω από τον οποίο περιστρέφεται ο χώρος είναι κάτι άλλο..
Λυπάμαι τα σχέδια του κάστρου είναι απόρρητα :D

Μην νομίζεις το συγκεκριμένο σαλόνι είναι κυρίως παιδική χαρά, περιστασιακά ακούμε και μουσική όλοι μαζί.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όσον αφορά τα Harbeth και γενικότερα τα υλικά και τον τρόπο με τον οποίο κατασκευάζεται μια καμπίνα ηχείου, θα έλεγα πως όλες οι καμπίνες έχουν συντονισμούς και ταλαντώσεις με αποτέλεσμα να προσθέτουν την υπογραφή τους στο ηχητικό αποτέλεσμα, άλλες βέβαια λιγότερο και άλλες περισσότερο.

Το παραπάνω είναι εύκολα κατανοητό από όσους είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ηχεία ανοιχτής μπάφλας ή ηλεκτροστατικά πάνελ, όπου εκεί δεν υπάρχει καθόλου καμπίνα.


Το θέμα λοιπόν για εμένα είναι αν η υπογραφή της καμπίνας είναι ευχάριστη ή όχι.

Πληροφοριακά η ηχητική υπογραφή του mdf είναι σαφώς χειρότερη από αυτή του κόντρα πλακέ θαλάσσης, κάτι που νομίζω είναι γενικά παραδεκτό.

Παρόλα αυτά η συντριπτική πλειοψηφία των ηχείων παραγωγής κατασκευάζεται από mdf.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
To οτι μπορει να κατασκευαζονται με καποιο υλικο, αυτο μπορει να συμβαινει για πολλους λογους οπως κοστος, κατακσευαστικη ευκολια στο να δουλευτει και να παρει πολλαπλες σχηματικες παραλλαγες κτλ.
Ομως ανεξαρτητα απο αυτο, δε θελουμε υλικο που να παρεχει οσο γινεται μεγαλυτερη πυκνοτητα? δηλ εαν μπορουσε να κατασκευαστει απο μαρμαρο δε θα ηταν προτιμοτερο? ενταξυ το κοντρα πλακε ειναι ποιο ακαμπτο αλλα λιγοτερο πυκνο απο το mdf , ετσι και ποιο ελαφρυ..
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Δεν έχω δει καμία εταιρεία να χρησιμοποιεί xps σε διαχυτες. Ναι κόπηκαν με χορδή κιθάρας. Δεν τα στοκαρισα.
[DOUBLEPOST=1444307459][/DOUBLEPOST]

Ξυλλοκολλα
...ενα φεγγαρι που επαιζα με αεροπλανακια, κολαγαμε τα φελιζολ με κυανοακρυλικη (τυπου loctite, logo) αφου πρωτα τα ειχα περασει με primer για πλαστικα. Αλλα με εφαρμογη primer και μόνο, κολλαει πολυ γερα και γεμιζει τους πορους.
Αρκετα μεγαλη ποικιλια σε κολλες σε καταστηματα μοντελισμου
http://www.rcmod.gr/p/httpwww.html

Συνηθως ο,τι το λιωνει το κολλαει κιολας...δοκιμασε και με διαφορα διαλυτικα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
...ενα φεγγαρι που επαιζα με αεροπλανακια, κολαγαμε τα φελιζολ με κυανοακρυλικη (τυπου loctite, logo) αφου πρωτα τα ειχα περασει με primer για πλαστικα. Αλλα με εφαρμογη primer και μόνο, κολλαει πολυ γερα και γεμιζει τους πορους.
Αρκετα μεγαλη ποικιλια σε κολλες σε καταστηματα μοντελισμου
http://www.rcmod.gr/p/httpwww.html

Συνηθως ο,τι το λιωνει το κολλαει κιολας...δοκιμασε και με διαφορα διαλυτικα.
Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ.
[DOUBLEPOST=1445189338][/DOUBLEPOST]
Ομως ανεξαρτητα απο αυτο, δε θελουμε υλικο που να παρεχει οσο γινεται μεγαλυτερη πυκνοτητα? δηλ εαν μπορουσε να κατασκευαστει απο μαρμαρο δε θα ηταν προτιμοτερο? ενταξυ το κοντρα πλακε ειναι ποιο ακαμπτο αλλα λιγοτερο πυκνο απο το mdf , ετσι και ποιο ελαφρυ..
Πιθανόν, από την άλλη η καλύτερη καμπίνα είναι η καθόλου καμπίνα. Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμός.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top