DIY ενεργό σύστημα

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το project ολοκληρώθηκε σήμερα και έγινε και μια ολιγόλεπτη ακρόαση.

Εδώ οι καμπίνες μετά την ολοκλήρωση της γέμισης (καρυκεύματα, μπαχαρικά κτλ).
th_20151018_114423_small.jpg

[DOUBLEPOST=1445190510][/DOUBLEPOST]Τα μεγάφωνα.

Όπως φαίνεται και στο κουτί τα μεγάφωνα είναι ματσαρισμένα από το εργοστάσιο (matched pair).
th_20151018_123919_small.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αλουμινένιο χυτό μπάσκετ και αλουμινένιος κώνος. Από τα καλύτερα fullrange στις 3''.

Ναι είναι πολύ μικρό.
20151018_124241 small.jpg

[DOUBLEPOST=1445191017][/DOUBLEPOST]Και ολοκληρωμένα.
th_20151018_174130_small.jpg

th_20151018_174248_LLS_small.jpg
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στο ζουμί λοιπόν.

Πρόλαβα να τα ακούσω για μόνο 20 λεπτά, οπότε αυτά που θα πω είναι με Επιφύλαξη.
Δεν πειραματίστηκα με διάφορες θέσεις, τα άκουσα NF μιας και είναι μόλις 15 watt και δεν ήθελα να τα ζορίσω.

Οι μεσαίες και τα πρίμα είναι εξαιρετικά διαυγές και λεπτομερείς, αλλά αρκετά σκληρές προς το παρόν.

Αρχικά τα ηχεία δεν είχαν καθόλου χαμηλό. Μετά το πεντάλεπτο άρχισε δειλά δειλά να εμφανίζεται. Μέχρι την στιγμή που το έκλεισα το χαμηλό είχε κατέβει αρκετά σε συχνότητα (άκουγα κόντρα μπάσο) αλλά δεν είχε τον απαραίτητο όγκο..
Σίγουρα χρειάζεται Baffle step correction για να ισορροπήσει το χαμηλό και πειραματισμό με τα ηχοαπορροφητικά και την απόσταση της κόρνας (mouth) από το πάτωμα.

Η στενή του μπάφλα του επιτρέπει να εξαφανίζεται στον χώρο μου και να δημιουργεί μια μεγάλη 3-διάστατη εντυπωσιακή εικόνα, όπως ακριβώς μου αρέσει.


Το συμπέρασμά μου είναι αρχικά ότι τα μεγάφωνα θέλουν στρώσιμο και δεύτερον ότι χρειάζεται fine tuning για να βρεθεί η ισορροπία που χρειάζεται.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
Άχρηστε! :p:p

Μπράβο ρε μάστορα! :hi:

Προχώρα και εμείς θα πίνουμε τσίπουρα! :D
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Fulrange, οσο γινεται πιο κοντα στην προσομειωση της σημειακης πηγης, ειδικα οταν ειναι μικρο. Κερδιζεις σε πριμα και εικονα, χανεις σε χαμηλο, μεγαλωνουν τα μεγηαφωνα, χανεις σε υψηλες, κερδιζεις χαμηλο, η ομοιογενεια ομως παντα απολυτη.


Χαρη, θελω να τ' ακουσω στο χωρο μου, γι' αυτα τα 50 μετρα που πρεπει να μεταφερθουν θα ρθω να τα φορτωσουμε στ' αμαξι, μη μας φυγει κ η μεση, :lolsign:
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αν αναλαμβάνεις το στρώσιμο ΟΚ.

Στειλε μεταφορική.
[DOUBLEPOST=1445199175][/DOUBLEPOST]Αν δεν στρώσουν και δεν μετρηθουν, δεν πειραζω τίποτα Σωκράτη.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλα κανεις, τα δικα μου ετοιμα παρομοιας φιλοσοφιας δεν εχουν μεσα καθολου (βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν επιχειρησα κατι μιας και ειμαι ο.κ. ετσι) στο δε πατο ομως εχει πλακα λαμαρινα με deflex panel, και ανοιγμα μονο στα κατω δυο ακρα, ομως τα πρωτα μοντελα της εταιριας ηταν τελιως ανοιχτα κατω επισης χωρις μονωση.
Στο ασταρι που ειπε ο φιλος τωρα το ειδα, εννοουσε για πλαστικα (οχι πλαστικες μπογιες) διαλυτου(νεφτιου δηλ) γιαυτο ανεφερε περι λιωσιματος κλπ. δεν το εχω κανει, θελει προσοχη..
η βελατουρα νερου που σου εχω ποσταρει ειναι ασταρι αυτο που βαφουν κουφωματα, και αναλογα αραιωσης δεινει και το αντιστοιχο παχος, οπου φυσικα σε καθε χερι θελει τρυψιμο, γιατι το ασταρι πεφτει και στις κορυφες και στους πορους σχεδον το ιδιο, οποτε με το τρυψιμο ελαττωνει αυτο στις κορυφες, μιας και το γυαλοχαρτο δεν εισχωρει στους πορους , ομως παροτι ειναι καποιας μορφης υγρος στοκος, δε μπορει να καλυψει επαρκως μεγαλους πορους-ρωγμες..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ασχετο , σχετικο μιας και βλεπω φουλρειντσ και φανταζομαι θα σας αρεσουν και τα ομοαξονικα στα 2,30λεπτα στις μετρησεις η φαση αυτη που εμφανιζει το presonus ειναι ρεαλιστικη? εχουν κανει μαγικα?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στο ασταρι που ειπε ο φιλος τωρα το ειδα, εννοουσε για πλαστικα (οχι πλαστικες μπογιες) διαλυτου(νεφτιου δηλ) γιαυτο ανεφερε περι λιωσιματος κλπ. δεν το εχω κανει, θελει προσοχη..
Ααα μάλιστα κατάλαβα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπλέξω με το νέφτι.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ασχετο , σχετικο μιας και βλεπω φουλρειντσ και φανταζομαι θα σας αρεσουν και τα ομοαξονικα στα 2,30λεπτα στις μετρησεις η φαση αυτη που εμφανιζει το presonus ειναι ρεαλιστικη? εχουν κανει μαγικα?
Όχι δεν έχουν κάνει μαγικά, απλά χρησιμοποιούν συμφασικό κροςς, π.χ. πρώτης τάξης.

Πάντως έχε υπόψην σου ότι τα ομοαξονικά μεγάφωνα είναι ουσιαστικά δύο δρόμων και δεν αποφεύγουν το κρος.
Επιπλέον υστερούν στο ότι λόγο τις τοποθέτησης του tweeter υπάρχουν ανεπηθήμιτες ανακλάσεις ανάμεσα στο woofer και το tweeter που συνήθως βρίσκεται μπροστά από το woofer.

H KEF είναι η εταιρεία που έχει κάνει την μεγαλύτερη έρευνα γύρω από τα ομόκεντρα μεγάφωνα και νομίζω είναι πρωτοπόρος σε αυτά.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ενταξυ και αυτοι χρησιμοποιουν αυτην την περιεργη κορνα για να μην εχουν καποιες ανεπιθυμητες ανακλασεις απο το γουφερ, το οποιο περαν του απολυτα στρογγυλου σχηματος που δεν ειναι το καλυτερο, δεν διατηρει και σταθερη επιφανεια λογω της κινησης του μεγαφωνου,
οι κυματοδηγοι της jbl ας πουμε εχουν ιδιαιτερη σχεδιαση ακριβως γιαυτο.
Οπως και ναχει περιμενω εντυπωσεις για το νεο σου δημιουργημα, αλλα και ποτε θα μεταμορφωσεις το πλουτο σε μινι!
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
To Pluto θα παραμείνει Pluto, το LXmini είναι σχεδόν έτοιμο αλλά δεν το βλέπω να το τελειώνω πριν το νέο έτος.

Για την κόρνα από φελιζόλ πιστεύω θα έχουμε πολύ σύντομα εξελίξεις, αν αναλάβει ο Παντελής στο στρώσιμο.
 



tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Οκ, θα στρωθει με smooth ακουσματα τυπου "soundtrack απο supermarket" :)

ανυπομονω να δω πως εχεις στερεωσει το μεγαφωνο.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top