DIY επισκευή σε πλυντήριο

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Μετά από 10 μήνες επανέρχομαι στο θέμα.
Σήμερα τα έφτυσε και η άλλη πλευρά του κάδου του γ@μοπλυντηρίου.
Δεν ξέρω αν πρέπει να ξαναμπώ στην διαδικασία να φτιάξω κι αυτό όπως και το άλλο από ανοξείδωτο, ή να πάρω κάποιο άλλο καινούργιο πλυντήριο.
Ψάχνοντας στο skroytz είδα ότι όλα είναι πλέον ηλεκτρονικά ελεγχόμενα, με πλακέτες, αισθητήρες, έξυπνα προγράμματα και λοιπές μ@λακίες.
Θέλω να βρω ένα χωρίς ηλεκτρονικά αλλά δεν βρίσκω.
Μόνο τα πολύ φτηνά είναι χωρίς πολλά ηλεκτρονικά, αλλά το φτηνό πως να το εμπιστευτείς;
Τα ηλεκτρονικά δεν τα θέλω, τα μισώ, δεν έχουν μπέσα, δεν ξέρεις πότε θα σου την φέρουν και θα αρχίσεις να ταλαιπωρείσαι με τις κwλο αντιπροσωπείες της κακιάς ώρας.
Έχω σιχαθεί να ακούω για βλάβη στην πλακέτα, σε πολλές συσκευές, κυρίως σε κλιματιστικά.
Είναι και θέμα τύχης βέβαια.

Οι γνώμες των χρηστών στο skroytz, αν και χρήσιμες, είναι αλληλοσυγκρουόμενες.
Για το ίδιο μοντέλο, ο ένας λέει ότι είναι τελείως αθόρυβο και ο άλλος λέει ότι κάνει σαν τουρμπίνα αεροπλάνου.
Ο ένας λέει ότι είναι πολύ ευχαριστημένος και ο άλλος λέει ότι είναι η χειρότερη αγορά που έκανε.
Βράσε ρύζι.

Τυχόν γνώμες δεκτές.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εμενα μια φορα βαρεσε ο εγκεφαλος.....(μπραντ πανωφορτωτο)
τον πεταξα εξω (τον εγκεφαλο) (μη παρεξηγηθω)
του αλλαξα τις 2 καμμενες αντιστασεις.....περασα και μια καλαι οτι ηταν κολλημενο πανω
και εδω και 6 χρονια δουλευει χαρτι..........
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.812
Reaction score
77.360
On -Off.- :roflmao:
:roflmao: σαν το πιστολάκι..

Καλέ Μελίδης Μιχάλης γιατί δεν τα πας σε κάνα ποτάμι με τον κόπανο...μια φορά το μήνα:p:cry::lol::lolsign:
οικολογικά πράγματα που βγάζουν και γούστα
βάζεις και ένα μαγκάλι κάτω από ένα πλατάνι στη δροσούλα και κάνεις δουλίτσα:laugh:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Αυτό είναι πρόσθιας φόρτωσης κι εγώ θέλω άνω φόρτωσης, λόγω χώρου.
Άσε που βλέπω κι εδώ ψηφιακές ενδείξεις, άρα ηλεκτρονικά, αισθητήρες και πλακέτες.
Αυτό που έχω πάντως δεν έχει πολλά ηλεκτρονικά.
Απλά πράγματα έχει, αναλογικά, μόνο διακόπτες.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Δε ξερω εαν εχεις περιθωρια,, αλλα και εμεις ψαχναμε πανω φορτωσης, ,κυριως λογω στενου πλατους, 40-45cm max,, και τελικα μας βολεψε ενα LG εμπροσθιας φορτωσης ρηχο,, με 42εκ βαθος.. .Στο λεω απλ γιατι στα εμπροσθια ισως εχεις περσσοτερες επιλογες..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
Χωρίς ηλεκτρονικά δεν θα βρεις. Ρώτησε κάποιον που πουλάει ανταλλακτικά λευκών συσκευών. Αυτοί ξέρουν καλύτερα από κάθε άλλον, ποια μοντέλα είναι ζημιάρικα και ποια αξιόπιστα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Αυτό με ενδιαφέρει.
Καμιά επιπλέον πληροφορία;
Μοντέλο;
[DOUBLEPOST=1531031502][/DOUBLEPOST]
Χωρίς ηλεκτρονικά δεν θα βρεις. Ρώτησε κάποιον που πουλάει ανταλλακτικά λευκών συσκευών. Αυτοί ξέρουν καλύτερα από κάθε άλλον, ποια μοντέλα είναι ζημιάρικα και ποια αξιόπιστα.
Αυτή είναι μια καλή ιδέα.
Και έχω κοντά μου έναν που τον ξέρω και με ξέρει (ξεραινόμαστε) χρόνια.
Θα τον ρωτήσω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε μπορω να καταλαβω πως βγαλατε το συμπερασμα οτι ο argi εκανε πλυντηριο να δουλευει χωρις εγκεφαλο :gotcha:
Μαλλον την επισκευη την μετατρεψατε σε εξαφανιση :D
Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η καλη μηχανικη κατασκευη, ηλεκτρονικα ολα εχουν,σε lg που εχω εγω η πλακετα ειναι ολη η πλακετα σιλικοναρισμενη (μονωμενη απο υγρασια).Σε Κορεατη παντως θα κοιταγα..
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Πριν απο περίπου 3 μήνες επισκεύασα και εγω το πλυντήριο μας.
Siemens "hi-end" μόντέλο αξίας 1200€ (αγορασμένο πρίν περίπου 5 χρόνια).
Το βρήκα "νεκρό", δεν έδειχνε σημάδια ηλεκτρικής παροχής.Το άνοιξα με σκοπό να ακολουθήσω την πορεία της παροχής και να δώ που διακόπτεται.
Κατέληξα πως το παλμοτροφοδοτικό είχε πεθάνει.Απο περιέργεια είπα να πάρω την siemens μπας και καλύπτεται απο κάποιο είδος παροχής/εγγύησης, φυσικά δεν καλυπτόταν και με ενημέρωσαν (μετά απο προτροπή μου) πως το κόστος αντικατάστασης (δεν επισκευάζεται) της "πλακέτας" είναι στα 580€+ΦΠΑ.
Φυσικά και δεν το συζήτησα περαιτέρω, το υπέυθυνο "τσιπάκι" κόστισε 3€(πήρα άλλα 3 να έχω) και ο χρόνος επισκευής (λύσιμο/δέσιμο) δεν ξεπέρασε την 1:30 ώρα.
Ευτυχώς θέματα με κάδο κλπ δεν έιχα μέχρι σήμερα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Φυσικά και δεν το συζήτησα περαιτέρω, το υπέυθυνο "τσιπάκι" κόστισε 3€(πήρα άλλα 3 να έχω) και ο χρόνος επισκευής (λύσιμο/δέσιμο) δεν ξεπέρασε την 1:30 ώρα.
Ευτυχώς θέματα με κάδο κλπ δεν έιχα μέχρι σήμερα.
Αυτό είναι το πλεονέκτημα να πιάνουν τα χέρια σου και το DIY είναι το καλύτερο.
Με κάδο κ.λ.π. μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα, καθώς η κατασκευή τους είναι αυτή που πρέπει.
Όχι σαν τις σαβούρες της Whirlpool και των άλλων.


Πάντως ήδη έκανα την διάγνωση.

b2.jpg


a1.jpg


Το πράγμα τώρα είναι πιο εύκολο για μένα, διότι σ΄αυτό δεν υπάρχει η τροχαλία, είναι ένα απλό κουζινέτο για το ρουλεμάν.
Θα το φτιάξω κι αυτό από ανοξείδωτο υλικό, θα αλλάξω και τσιμούχες και ρουλεμάν και ελπίζω ότι δεν θα ξαναέχω πρόβλημα.
Αυτά ήταν το μόνο πρόβλημα. τα κουζινέτα από μάπα υλικό.
Αύριο ξεκινάει η επισκευή.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.638
να μην το ματιασω ,αλλα το bosch που πηρα το 2008 (χαιενταδικο κατσ καλα μειδ ιν τζερμανυ) η μονη επεμβαση που χρειαστηκε ηταν ξεβουλωμα φιλτρου αντλιας (ειχα πλυνει μια φορμα που οντως τυχαιως ειχε ενα τρυπανακι κοβαλτιου το οποιο φυσικα περασε και στριμωξε το καπακι του φιλτρου και δεν ξεβιδωνε - τα ηλεκτρονικα παντως δουλεψανε και μου εβγαλε ενδιεξη οτι δεν μπορει να τραβηξει νερο) και αλλη μια που εσπασε το διακοσμητικο της πορτας (και επεσε χειροτεχνια παλι)
γενικα σκλι ασπρο βγηκε. παντως τα ηλεκτρονικα που κατηγοραμε ειναι πολυ σημαντικα για να αποφευχθουν μηχανικες βλαβες.
πχ το οτι "ζυγιζει" τα ρουχα κατα το στεγνωμα ωστε να μην ταλαιπωρει ρουλεμαν/καδο ειναι σημαντικο , παιρνει βεβαια παραπανω ωρα (γιατι μεχρι να κατσουν σωστα τα ρουχα στον καδο μπορει να περιμενεις και 10 λεπτα) αλλα εικονες σαν τις απο πανω τις αποφευγεις
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.856
...Με την ευκαιρία καθάρισα και τα άλατα του κάδου με υδροχλωρικό οξύ, κοινώς κεζάπ στο κόκκινο μπουκάλι, απ΄ αυτό που είναι για την τουαλέτα.
Τα καθαρίζει άμεσα χωρίς τρίψιμο, τα λιώνει επί τόπου, για όσους δεν το ξέρετε....
Αυτό το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εγκατάσταση; Φαντάζομαι θα υπάρχουν παρενέργειες αναλόγως των υλικών.
Υπάρχει κανένα... pdf ; :)
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Πριν 3 χρόνια άλλαξα πλυντήριο και στεγνωτήριο. Τα παλιά κράτησαν 14 χρόνια. Πλυντήριο bosch και στεγνωτήριο whirlpool.
Πριν πάρω την απόφαση να τα αλλάξω τα διόρθωσα (όχι εγώ, ο μάστορας) 2-3 φορές το καθένα.
Αν ήξερα από την αρχή πως θα εξελισσόταν τα πράγματα θα τα είχα αλλάξει από την πρώτη βλάβη που παρουσίασαν.
Αυτό γιατί με το κόστος των επισκευών θα αγόραζα τη μία συσκευή από τις δύο....καινούργια.
Η συνολική ταλαιπωρία του να μην έχεις πχ στεγνωτήριο για αρκετό καιρό το χειμώνα σε περιοχή με υγρασία μόνιμα πάνω από 80% είναι κάτι το οποίο δεν κοστολογείται.

Με το καινούργιο "σετ" πλυντήριο-στεγνωτήριο κέρδισα:

α)ηρεμία! όλα δουλεύουν ρολόι και ελπίζω για αρκετά χρόνια ακόμα.
β)μεγαλύτερους κάδους! 10κιλο στεγνωτήριο, 9 κιλο πλυντήριο. Πολύ μεγάλη υπόθεση για όποιον το χρειάζεται.
γ)τραγική διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ προς τα κάτω. Αρκεί να σας πω ότι δουλεύουμε στεγνωτήριο και το καλοκαίρι. Από συσκευές κλάσης Β και C που είχα πήρα Α+++. Μόνο και μόνο από αυτό γίνεται πολύ πιο γρήγορα η απόσβεση των συσκευών!

Πληροφοριακά πήρα candy και στεγνωτήριο και πλυντήριο (και τα έχω βάλει το ένα πάνω στο άλλο με ένα mdf ενδιάμεσα και κανα 2 ιμάντες πρόσδεσης φορτίων δεμένα σφιχτά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Αυτό το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εγκατάσταση; Φαντάζομαι θα υπάρχουν παρενέργειες αναλόγως των υλικών.
Υπάρχει κανένα... pdf ; :)
Τα άλατα ξέρω ότι απομακρύνονται με κιτρικό οξύ.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Αυτό το χρησιμοποιείς σε οποιαδήποτε εγκατάσταση; Φαντάζομαι θα υπάρχουν παρενέργειες αναλόγως των υλικών.
Υπάρχει κανένα... pdf ; :)
Τα άλατα απομακρύνονται μονομιάς με το υδροχλωρικό οξύ, με χρήση χωρίς φόβο σε μεταλλικά αντικείμενα και κυρίως στα ανοξείδωτα που δεν παθαίνουν τίποτα.
Στα πλαστικά το ρίχνουμε και αν χρειαστεί τρίβουμε λίγο με μια βούρτσα ή κάποιο πανί έχοντας στα χέρια γάντια λατέξ ή νιτριλίου και μόλις καθαρίσουν τα ξεπλένουμε με νερό απ΄ευθείας.
Και στα μεταλλικά ξεπλένουμε στο τέλος εννοείται, απλά εκεί δεν φοβόμαστε όσο στα πλαστικά και κυρίως στα ελαστικά.
Πολύ καλή δουλειά κάνει και το ξύδι, αλλά παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο.
Αν όμως θέλουμε να καθαρίσουμε π.χ. το βιδωτό φιλτράκι της βρύσης που πίνουμε νερό και που εύκολα βουλώνει, τότε δεν ρίχνουμε το οξύ, αλλά το αφήνουμε βουτηγμένο μια νύχτα σε ένα ποτήρι με ξύδι που να το σκεπάζει όλο το φιλτράκι.
Μπορούμε όμως να ξεπλύνουμε το "τηλέφωνο" του ντουζ με οξύ και απλώς μετά το ξεπλένουμε καλά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
,σε lg που εχω εγω η πλακετα ειναι ολη η πλακετα σιλικοναρισμενη
Και είναι και Direct Drive...όχι belt drive και κολοκύθια τούμπανα..:D
[DOUBLEPOST=1531204465][/DOUBLEPOST]Πάντως Μιχάλη από την εμπειρία σχεδόν είκοσι χρόνων σε ηλεκτρομάγαζα ,όπου γινόμουν ο κυματοθραύστης της οργής των πελατών (γιατί ως γνωστόν.."εγώ δεν ξέρω καμμία αντιπροσωπεία..από εσάς το πήρα και εσείς θα μου το αλλάξετε..":mad:) ,οι περισσότερες βλάβες που σχετίζονταν με τη στήριξη του κάδου ,παρουσιάζονταν στα άνω φόρτωσης και πολύ πιο σπάνια στα εμπρόσθιας.
Πιθανολογώ πως λόγω κατασκευής οι καταπονήσεις θα είναι διαφορετικές.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.762
Και είναι και Direct Drive...όχι belt drive και κολοκύθια τούμπανα..:D
[DOUBLEPOST=1531204465][/DOUBLEPOST]Πάντως Μιχάλη από την εμπειρία σχεδόν είκοσι χρόνων σε ηλεκτρομάγαζα ,όπου γινόμουν ο κυματοθραύστης της οργής των πελατών (γιατί ως γνωστόν.."εγώ δεν ξέρω καμμία αντιπροσωπεία..από εσάς το πήρα και εσείς θα μου το αλλάξετε..":mad:) ,οι περισσότερες βλάβες που σχετίζονταν με τη στήριξη του κάδου ,παρουσιάζονταν στα άνω φόρτωσης και πολύ πιο σπάνια στα εμπρόσθιας.
Πιθανολογώ πως λόγω κατασκευής οι καταπονήσεις θα είναι διαφορετικές.
Αυτή είναι μια χρήσιμη πληροφορία και απορώ πως αντέχουν οι κάδοι με ένα σημείο στήριξης έναντι των δύο.
Μηχανολογικά τα δύο σημεία είναι πολύ καλύτερα από ένα.
Τώρα για το τι συμβαίνει, δεν ξέρω.
Ακόμη ψάχνομαι αν θα επισκευάσω αυτό ή θα πάρω άλλο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.844
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top