DIY επισκευή σε πλυντήριο

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Πριν από 3 χρόνια πήρα ένα πλυντήριο Whirlpool άνω φόρτωσης.
Ήταν από τα πιο φτηνά της αγοράς.
Κάποια στιγμή το έβαλα σε πρόγραμμα με καυτό νερό 90 oC
Μετά από λίγο πέταξε τον ιμάντα από την τροχαλία.
Επειδή μπορώ, το άνοιξα και τον ξαναπέρασα.
Τότε είδα και την ψευτοκατασκευή που έχει.
Π.χ. η τροχαλία είναι για μπάτσες.

IMG_20170902_114844.jpg

Ψεύτικη, λεπτή, από ζαμακ και επίπεδη χωρίς κανάλια. Πως να μην βγαίνει από τη θέση της.
Όμως από τότε κάθε λίγο τον πετούσε πάλι έξω και κάθε φορά το άνοιγα και τον περνούσα τον γ@μο ιμάντα. :mad: :mad: :mad:

Σκεφτείτε να το έχει πάρει ένας φουκαράς άσχετος και κάθε λίγο να φωνάζει το σέρβις, επειδή του πετάει τον ιμάντα.
Πήρα τηλ. να ρωτήσω και ζητάνε 30 ευρώ μόνο για να έρθουν να δουν τι έχει.

Πριν μερικές μέρες ξανά τα ίδια, το ανοίγω και διαπιστώνω ότι εκτός από τον ιμάντα έσπασε και ο ένας άξονας του κάδου. :mad: :mad: :mad:
IMG_20170901_121518.jpg


Ο οποίος είναι από το ίδιο ψεύτικο υλικό ζαμακ και από την διάβρωση δεν έμεινε τίποτα.
Απαράδεκτο για 3 ετών πλυντήριο.

IMG_20170901_121537.jpg


Σκέφτηκα να το πετάξω να πάει στο διάολο και να πάρω ένα άλλο καλύτερο.
Αλλά από την άλλη τι μηχανολόγος είμαι; Να μην προσπαθήσω;
Κι έτσι πριν το πετάξω είπα να δοκιμάσω.
Κι έφτιαξα στον τόρνο ένα άλλο ίδιο εξάρτημα από ανοξείδωτο ατσάλι και το πέρασα επάνω με βίδες επίσης ανοξείδωτες.

IMG_20170902_114754.jpg


Είπα ότι αν πετύχει καλώς, αλλιώς θα πάει στο διάολο. Και τελικά πέτυχε!
Το δοκίμασα και ήδη έπλυνε 3 φορές χωρίς πρόβλημα και χωρίς διαρροές, ούτε θορύβους.

Με την ευκαιρία καθάρισα και τα άλατα του κάδου με υδροχλωρικό οξύ, κοινώς κεζάπ στο κόκκινο μπουκάλι, απ΄ αυτό που είναι για την τουαλέτα.
Τα καθαρίζει άμεσα χωρίς τρίψιμο, τα λιώνει επί τόπου, για όσους δεν το ξέρετε.
Μετά ένα σκούπισμα και γίνεται ξανά καινούργιο.

IMG_20170902_115509.jpg


Συμπέρασμα:
Ότι είναι φτηνό, δεν μπορεί να είναι και καλό.
Το φτηνό μπορεί να βγαίνει και πολύ ακριβό στο τέλος και "η φτήνια τρώει τον παρά", όπως λένε οι παλιοί.

Σημειώστε ότι έψαξα στο Youtube και βρήκα αρκετά βιντεάκια με επισκευές πλυντηρίων.
Και φυσικά και για άλλες μάρκες.
Στα βιντεάκια λοιπόν φαίνονται τα "σωθικά" των μηχανημάτων και μπορείς να δεις π.χ. την ποιότητα κατασκευής ενός Miele σε σχέση με τις σαβούρες τύπου Whirlpool.
Aν χρειαστεί να αγοράσω κάτι, θα μπαίνω στο Youtube και θα βλέπω τις επισκευές που κάνουν ή τα προβλήματα που λύνουν με διάφορους τρόπους, για να βλέπω και την ποιότητα της κατασκευής.
Πάντα μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
Αν έβλεπα ότι έχει τέτοια τροχαλία από ζαμακ, τόσο λεπτή και ψεύτικη, δεν θα το έπαιρνα.
Διότι σαν ζωτικό εξάρτημα αποδείχτηκε εντελώς ανεπαρκές στην πορεία.
Άντε εγώ έχω την δυνατότητα, τα εργαλεία και τις γνώσεις να τα κάνω αυτά.
Ένας ή μία γυναίκα π.χ. συνταξιούχος; Τι θα κάνει;
Θα πληρώνει κάθε φορά το σέρβις.
Αυτά ενημερωτικά.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
εχω επισκευασει 3 φορες πιτσο 30 ετιας
πεταχτηκε ενω δουλευε (απλα βαρεθηκαμε να το βλεπουμε)
απλα τρυπαγε απο σκουρια και καποια στιγμη τρυπησε και το λαστιχο του καδου.

υπερπαραγωγη το κανες, αλλα πολυ αλατι ρε παιδι μου, το νερο στην περιοχη ειναι τοσο σκληρο;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Δεν είναι πολύ σκληρό το νερό μας.
Το υλικό τους είναι μάπα.
Το νερό το μέτρησα με αγωγιμόμετρο που έχω και έδειχνε περίπου 550 - 580 ms
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Όμως από τότε κάθε λίγο τον πετούσε πάλι έξω και κάθε φορά το άνοιγα και τον περνούσα τον γ@μο ιμάντα.
..εμ γ' αυτο εγω Μιχαλη πριν απο ενα μηνα αγορασα direct drive: http://www.lg.com/uk/washer-dryers/lg-F1489AD, ειπα αφου εχω πικαπ με ιμαντα, ας παρω και μια συσκευη με απ' ευθειας μεταδοση της κινησης. Στα πικαπ πως το εχουν δηλαδη; Ποιο μαγκες ειναι;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
..εμ γ' αυτο εγω Μιχαλη πριν απο ενα μηνα αγορασα direct drive: http://www.lg.com/uk/washer-dryers/lg-F1489AD, ειπα αφου εχω πικαπ με ιμαντα, ας παρω και μια συσκευη με απ' ευθειας μεταδοση της κινησης. Στα πικαπ πως το εχουν δηλαδη; Ποιο μαγκες ειναι;
Ψάχνοντας για καινούργιο πλυντήριο, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ, το direct drive.
Aλλά ήθελα άνω φόρτωσης και δεν έχει.
Και τελικά επισκεύασα αυτό.
Απλώς δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μέχρι να βγάλει άλλη βλάβη.
Πάντως το εξάρτημα που έκανα δεν θα χαλάσει ποτέ, εφόσον είναι ανοξείδωτο.
Θα χαλάσουν όλα τα άλλα.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Ψάχνοντας για καινούργιο πλυντήριο, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ, το direct drive.
Aλλά ήθελα άνω φόρτωσης και δεν έχει.
Και τελικά επισκεύασα αυτό.
Απλώς δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μέχρι να βγάλει άλλη βλάβη.
Πάντως το εξάρτημα που έκανα δεν θα χαλάσει ποτέ, εφόσον είναι ανοξείδωτο.
Θα χαλάσουν όλα τα άλλα.
Μιχάλη επειδή την έχω πάθει 2 φορές ,όλα τα καινούργια έχουν πλαστικό περίβλημα κάδου κολλημένο με θερμοπλαστικό .Γιά να αλλάξεις ρουλεμάν ,αλλάζεις όλο το κάδο με κόστος πάνω από 200 ευρώ .Εψαξα να δώ πώς μπορεί να αλλαχτούν τα ρουλεμάν σε αυτούς τους κάδους και βρήκα στο youtube κάποιες λύσεις Φυσικά η αξία των ρουλεμάν είναι αστεία ,κάπου 10-15 ευρώ ,το ζόρι είναι η τομή στο πλαστικό περίβλημα και το κυριότερο η συγκόλιση σου -στεγανοποιήση .Υπάρχουν κάποιες σιλικόνες που αντέχουν στις θερμοκρασίες των 90 βαθμών αλλά το όλο εγχείρημα είναι ζόρι
Αν κάποιος αρχίσει και τα επισκευάζει ,βρίσκοντας σίγουρες -αξιόπιστες λύσεις θα βγάλει χρήμα .Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα [ρουλεμάν] σε μόλις 3.5 χρόνια χρήσης και κόστος επισκευής στα 300 !!!
 

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
Η φιλοσοφία και ο στόχος όλων των εταιρειών για τα προιόντα τους είναι να την βγάλουν "καθαρή" τα 2 χρόνια εγγύηση και από τον 3ο και πέρα να υπάρχουν τα προβλήματα ώστε να κρίνεται ασύμφορη η επισκευή και άρα η αγορά νέου προιόντος.
Όσο για τα direct drive πλυντήρια, εκεί πάσχουν από άλλα πολύ πιο πολυέξοδα πράγματα (βλέπε ηλεκτρονικές πλακέτες). Είναι να μη σου κάτσει, όπως στα αυτοκίνητα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μιχάλη επειδή την έχω πάθει 2 φορές ,όλα τα καινούργια έχουν πλαστικό περίβλημα κάδου κολλημένο με θερμοπλαστικό .Γιά να αλλάξεις ρουλεμάν ,αλλάζεις όλο το κάδο με κόστος πάνω από 200 ευρώ .Εψαξα να δώ πώς μπορεί να αλλαχτούν τα ρουλεμάν σε αυτούς τους κάδους και βρήκα στο youtube κάποιες λύσεις Φυσικά η αξία των ρουλεμάν είναι αστεία ,κάπου 10-15 ευρώ ,το ζόρι είναι η τομή στο πλαστικό περίβλημα και το κυριότερο η συγκόλιση σου -στεγανοποιήση .Υπάρχουν κάποιες σιλικόνες που αντέχουν στις θερμοκρασίες των 90 βαθμών αλλά το όλο εγχείρημα είναι ζόρι
Αν κάποιος αρχίσει και τα επισκευάζει ,βρίσκοντας σίγουρες -αξιόπιστες λύσεις θα βγάλει χρήμα .Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα [ρουλεμάν] σε μόλις 3.5 χρόνια χρήσης και κόστος επισκευής στα 300 !!!
Στο παλιό μου πλυντήριο Πέτρο, είχα αλλάξει ρουλεμάν μόνος μου, κάτι εύκολο για μένα με κόστος 12 ευρώ.
Ο τεχνίτης της εταιρίας είχε ζητήσει 130 ευρώ.
Όντως δεν είναι εύκολη δουλειά, απλά εγώ τα καταφέρνω λόγω επαγγέλματος.
Αν υπάρχουν σκουριές και άλατα, είναι πολύ δύσκολη η αλλαγή τους.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Όσο για τα direct drive πλυντήρια, εκεί πάσχουν από άλλα πολύ πιο πολυέξοδα πράγματα (βλέπε ηλεκτρονικές πλακέτες). Είναι να μη σου κάτσει, όπως στα αυτοκίνητα.
Ελπιζω να κρατησει! Αυτο που πηρα, περα απο το μοτερ που δινει εγγυηση 10 χρονια, οπως σε ολα, εχει και 5 χρονια εγγυηση επισης σε ολα τα μερη του. Αυτος ηταν ενας βασικος λογος που το προτιμησα.
Το μυστικο παντως ειναι να φροντιζουν οι χρηστες να μην το παραφορτωνουν, δεν ειναι δυνατον το πλυντηριο να ειναι για 8 κιλα, και να βαζουν για πλυσιμο κουβερτες και παπλωματα, τα οποια με το νερο το βαρος τους να εκτοξευεται στα εικοσι, η και παραπανω. Ειναι λογικο οτι με το ζορισμα θα σου βγαλει βλαβη.
Για τις πλακετες τωρα, τι να πω...μαλλον εχεις δικιο..
Ελπιζω να μη χρειαστει κατι αυτο που πηρα, τοτε θα φανει πως την εννοουν την εγγυηση των πεντε ετων σε ολα τα μερη...
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Στο παλιό μου πλυντήριο Πέτρο, είχα αλλάξει ρουλεμάν μόνος μου, κάτι εύκολο για μένα με κόστος 12 ευρώ.
Ο τεχνίτης της εταιρίας είχε ζητήσει 130 ευρώ.
Όντως δεν είναι εύκολη δουλειά, απλά εγώ τα καταφέρνω λόγω επαγγέλματος.
Αν υπάρχουν σκουριές και άλατα, είναι πολύ δύσκολη η αλλαγή τους.

Aυτή τη περίπτωση εννοώ Μιχάλη ,που αποτελεί το 95% των σημερινών πλυντηρίων

 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
"σιλικονες" εχει και για 500 βαθμους δεν ειναι θεμα , αλλα το ποσο καλα θα κολλησουνε σε πλαστικο ειναι ενα θεμα.

παντως ενα 100 αρικο χαλαρα το δικαιολογω για αυτην την εργασια.
ειναι τουλαχιστον ενα 2 ωρο για καποιον που πιανουν τα χερια του αλλα δεν το χει ξανακανει.
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Και άλλα 200 € το εξάρτημα στον τόρνο πάμε στο 300άρι ...
Αν δεν το κάνει κάποιος μόνος του όμως ο μάστοράς μας τότε το πετάς...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Στο βίντεο που μας έβαλε ο Πέτρος, φαίνεται η απαράδεκτη κατασκευή, με τύμπανο όλο πλαστικό και μάλιστα κολλημένο.
Λογικά δεν επιδέχεται καμία επισκευή και το πετάς.
Δεν φαντάζομαι να το πας στο σέρβις και να το κόβουν με σέγα και μετά να το κολλάνε με σιλικόνη.

Ο τύπος έκανε και τρύπες με τρυπάνι και πέρασε βίδες, κάτι που δεν είναι εργοστασιακό, είναι δική του πατέντα.
Προφανώς χωρίς αυτές τις βίδες που έβαλε εκ των υστέρων, δεν μπορούσε να εξασφαλίσει στεγανότητα, κόλληση και αντοχή μόνο με την σιλικόνη.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Προφανώς όχι Μιχάλη μου.
Η στεγανότητα είναι ένα μεγάλο θέμα που ο καθ'ένας αντιμετωπίζει διαφορετικά.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Το κακό είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα σήμερα είναι πλαστικά.
Αν δείτε π.χ. τα ψυγεία ή τα κλιματιστικά τι πλαστικούρες είναι θα πάθετε πλάκα.
Να μην πω βέβαια για τους προβολείς!! :D
 

Μηνύματα
272
Reaction score
92
Το κακό είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα σήμερα είναι πλαστικά.
Αν δείτε π.χ. τα ψυγεία ή τα κλιματιστικά τι πλαστικούρες είναι θα πάθετε πλάκα.
Να μην πω βέβαια για τους προβολείς!! :D
Για ποιόν χτυπάει η καμπάνα??? :D
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Το κακό είναι ότι τα περισσότερα προϊόντα σήμερα είναι πλαστικά.
Αν δείτε π.χ. τα ψυγεία ή τα κλιματιστικά τι πλαστικούρες είναι θα πάθετε πλάκα.
Να μην πω βέβαια για τους προβολείς!! :D

Μιχάλη ,επειδή έχω καεί 1 φορά ήδη με siemens και τώρα είναι έτοιμο και το ΑΕG ,έφαγα το τόπο να βρώ λύση .Ο τύπος στο βίντεο είναι λίγο βάρβαρος ,υπάρχουν άλλα βίντεο που δείχνουν πιό σωστό τρόπο επισκευής ,αλλά το πρόβλημα παραμένει .Στη ουσία ο μόνος σωστός τρόπος είναι εκτός από σιλικόνη να γίνει και θερμοκόληση .Οπως και να έχει είναι κρίμα για ένα ανταλλακτικό 10-15 ευρώ να πληρώνεις 300
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μιχάλη ,επειδή έχω καεί 1 φορά ήδη με siemens και τώρα είναι έτοιμο και το ΑΕG ,έφαγα το τόπο να βρώ λύση .Ο τύπος στο βίντεο είναι λίγο βάρβαρος ,υπάρχουν άλλα βίντεο που δείχνουν πιό σωστό τρόπο επισκευής ,αλλά το πρόβλημα παραμένει .Στη ουσία ο μόνος σωστός τρόπος είναι εκτός από σιλικόνη να γίνει και θερμοκόληση .Οπως και να έχει είναι κρίμα για ένα ανταλλακτικό 10-15 ευρώ να πληρώνεις 300
Αν τα SIEMENS και τα AEG που είναι γερμανικά και θεωρούνται πολύ πιο καλά και ποιοτικά, έχουν τέτοιους πλαστικούς κάδους, τότε καήκαμε.
Δεν έχει σωτηρία.

Το πολύ παλιό μας πλυντήριο πρόσθιας φόρτωσης, μάρκας Century (τρέχα γύρευε) άντεξε 22 χρόνια χωρίς καμία αλλαγή ρουλεμάν παρά μόνο μια αλλαγή στο λάστιχο της πόρτας.
Και είχε και τον κάδο και το τύπανο ανοξείδωτα.
Το επόμενο έφαγε μια αλλαγή ρουλεμάν από μένα με 12 ευρώ. Αυτό είχε κάδο ανοξείδωτο και τύμπανο γαλαβανιζέ.
Μέταλλο πάντως, όχι πλαστικό.
[DOUBLEPOST=1504760812][/DOUBLEPOST]
Ο εξωτερικός κάδος είναι πλαστικός και διαιρούμενος?
Σόρυ που ξέχασα να απαντήσω.
Ναι είναι πλαστικός και διαιρούμενος με βίδες.
Εδώ που τα λέμε ήταν πολύ εύκολο να βγει ο κάδος.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Αν τα SIEMENS και τα AEG που είναι γερμανικά και θεωρούνται πολύ πιο καλά και ποιοτικά, έχουν τέτοιους πλαστικούς κάδους, τότε καήκαμε.
Δεν έχει σωτηρία.

Το πολύ παλιό μας πλυντήριο πρόσθιας φόρτωσης, μάρκας Century (τρέχα γύρευε) άντεξε 22 χρόνια χωρίς καμία αλλαγή ρουλεμάν παρά μόνο μια αλλαγή στο λάστιχο της πόρτας.
Και είχε και τον κάδο και το τύπανο ανοξείδωτα.
Το επόμενο έφαγε μια αλλαγή ρουλεμάν από μένα με 12 ευρώ. Αυτό είχε κάδο ανοξείδωτο και τύμπανο γαλαβανιζέ.
Μέταλλο πάντως, όχι πλαστικό.
[DOUBLEPOST=1504760812][/DOUBLEPOST]
Σόρυ που ξέχασα να απαντήσω.
Ναι είναι πλαστικός και διαιρούμενος με βίδες.
Εδώ που τα λέμε ήταν πολύ εύκολο να βγει ο κάδος.
Εχω φτιάξει 3 πλυντήρια με τον τρόπο που δείχνει το βιντεάκι,αλλά η κοπή στα δικά μου εγινε στη μεση του πλαστικού κάδου,εκει είχε θερμοκοληθεί.
Τα έκοψα με γωνιακό τροχό με πολύ λεπτο δίσκο κοπής και έτσι βγηκε καθαρή η κοπή.
Εβαλα σιλικόνη και τις βιδες με παξιμάδι. Στο δεύτερο για ευκολία έβαλα τρυπανόβιδες και ηταν πιο βολικό γιατι τα παξιμάδια έβρισκαν στα τοιχώματα και δεν μπορούσα να βιδώσω σωστά.
Το τρίτο είναι miele με πλαστικό κάδο διαιρούμενο ομως και τα πράγματα ηταν εύκολα.
Πάντως τα ρουλεμάν χαλάνε οταν καταστραφεί η τσιμούχα για υτό μεγαλη προσοχή σ αυτό.Καλή και πλιατια τσιμούχα.
Θα δουμε ποσο θ αντέξουν
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top