DIY..HOME CINEMA!

Μηνύματα
175
Reaction score
204



Καλησπέρα σε όλους..μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα..και μετά από πολλές αλλαγές ήρθε η ώρα να παρουσιάσω το συστηματάκι μου στην (σχεδόν) τελική του μορφή..

Ας ξεκινήσουμε με το χώρο...(μιας και είναι το πιο σημαντικό)
Δυστυχώς 'η ευτυχώς ακόμη δεν έχω φτιάξει κάτι dedicated (είναι στα σκαριά των σκεψεών μου ένα δωμάτιο 4χ6 στο πίσω μέρος του κήπου) οπότε ο χώρος ακρόασης-προβολής είναι η σαλονο-τραπεζο-κουζίνα στο ισόγειο του σπιτιού. Χώρος ακρόασης 6.5χ5.5 με τα ηχεία στημένα αναγκαστικά στη μεγάλη διασταση..στο πίσω μέρος προεκτείνεται η κουζίνα-τραπεζαρία(άλλα 15τ.μ περίπου)

Χώρος αφρόντιστος και μέτριος ακουστικά...(χαντακώνει τις χαμηλές για πλάκα)

τα μηχανήματα..

av receiver : Denon 4310
τελικός : NAD 275 (για τα main)
ηχεία main : MTZ ARCOS X (με εκπλήσουν συνεχώς..σε κάθε μικροαλλαγή!!)
κεντρικο :...κάτι να ματσάρει με τα arcos..(ένα μικρό arcos με τα αντίστοιχα 7'' excel και το millenium tweeter)
surround: MTZ basic bass

subwoofer :κατασκευές δικές μου ( τις έχω παρουσιάσει σε άλλο topic...λίγα λόγια και εδώ..) καμπίνα sonotube 300 λίτρα συντονισμενη στα 18hz..woofer το JBL GTO1514..το σήμα περνάει από το behringer mic2200 που εκτελεί χρέη HPF στα 18hz..την οδήγηση έχει αναλάβει ο behringer ep1500..
Το αποτέλεσμα: δυνατό μπάσο απο τα 16hz και πάνω σε σημείο..φόβου...! (έχω και ένα svs pc+..αλλά το έχω παροπλίσει πλέον για ευνόητους λόγους)

εικόνα: benq 1070 (τσαμπα πραμα!!!) και οθόνη 110¨ ιδιοκατασκευή από mdf 19αρι..(λιιιγο βαρια μου βγήκε) και βαμμένη με πιστόλι (με το ρολό ακόμη θα ετριβα και θα έβαφα..) με το χρώμα metro grey της benjamin moore .

πηγές: για μουσική λαπτοπ μέσω v-dac..για ταινίες..pc με mpc-hc (madvr κτλ..) mediaplayer..popcorn a-300 και ps3..

βελτιώσεις εν αναμονή.. τελικοι μονομπλοκ κατασκευής MTZ audio...+ προενισχυτης MTZ..καθώς και αλλαγή στα woofer των sub με άλλα ποιοτικότερα..(μαλλον τα dayton ultimax 18''...) την εικόνα την αφήνω προς το παρόν μπας και πέσουν οι τιμές στους 4κ..

το σύστημα χαντακώνεται ελαφρώς στις δικαναλες ακροάσεις λόγω χώρου..(να δω τι διαφορές θα ακούσω με τους αντιστοιχους προ-τελικους) παρόλα αυτά αποδίδει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα..
βέβαια σε σχέση με τα jbl ls80(τα οποία θέωρω εξαιρετικά στα χρήματα τους) το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο

σε ταινίες μαλλόν εντυπωσιαζουν αρχικά τα sub και περνάνε απαρατηρητα τα υπόλοιπα...όμως και εδώ υπάρχει ποιοτική αναπαραγωγή και το κεντρικό δείχνει τα δόντια του...

φωτό δυστυχώς θα ακολουθήσουν..μιας και μόνο 1 έχω και αυτή από κινητό...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μπράβο πολύ ωραία προσπάθεια.

Τα ηχεία τα έφτιαξες μόνος σου, ή τα έδωσες σε κάποιο μαραγκό?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Φανταστικο!!

Πες μας κι αλλα πραγματα!

ακουστικη αποδοση?

πως το συγκρινεις, ετσι απλα, με αλλα συστηματα που εχεις ακουσει?

το παν ειναι να το ευχαριστιεσαι πανω απ ολα βεβαια!
 


Μηνύματα
175
Reaction score
204
τα ηχεία τα πήρα έτοιμα συναρμολογημένα...(από φίλο που τα πήρε απευθείας από την mtz audio)
τα sub μόνο σχεδίασα και έφτιαξα από το μηδέν...

για την απόδοση...

επείδή τα ηχεία τα έχω ακούσει και στο σπίτι του Μ.Τζωρτζάκη αλλά και σε σπίτι φίλου ..απλά πρέπει να ξεφυγεις σε κόστος για να πάρεις κάτι συνολικά καλύτερο...

η μεγαλύτερη αναβάθμιση που μπορώ να κάνω πλέον είναι ο χώρος...

Υ.γ μόλις είδα ότι στη φωτογραφία ότι το κεντρικό είναι πάνω στο επιπλο...πλέον είναι σε βάση..με αισθητά καλύτερη απόδοση.. :)
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Πολυ ωραία μπράβο!!!
Μονο βάλε και άλλες φωτό να γουστάρουμε!!!
Έρωτας τα ηχεια και το κεντρικο όλα τα λεφτα.
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ωραίος χώρος καλοθέατος και καλοάκουστος , θυμάμαι κάτι JBL-LS80
δεν σου άρεσαν ; έλειπε το κεντρικό;
:)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
φωτο το σκ....που λογικα θα μπουν στη θέση τους και οι προ-τελικοι

τα ls80 τα θεωρώ εξαιρετικά στα χρήματα τους..άλλωστε τα είχα επιλέξει ανάμεσα σε ηχεία μέχρι και σχεδόν διπλής τιμής...(για τα ακούσματά μου πάντα hard rock και 80's heavy metal..) και είχα μπει σε διαδικασία αγοράς κεντρικού ..απλά έκατσε μια ευκαιρία για τα arcos..

βεβαια τα arcos X παίζουν σε άλλη κατηγορία..η διαφορά είναι πολύ μεγάλη πραγματικά...(ειδικά σε μπάσο..σώμα...ο ήχος είναι πραγματικά ..μεγάλος!!!)
επειδή τελευταία έτυχε να ακούσω διάφορα ηχεία πολλαπλής τιμής (€10.000+) απλά συνειδητοποίησα την αξία τους...

περiσσότερα όταν κουμπώσουν ο προ και οι τελικοί που είναι φτιαγμένοι ο ενας για τον άλλον (για τα arcos x)..
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
φωτο το σκ....που λογικα θα μπουν στη θέση τους και οι προ-τελικοι

τα ls80 τα θεωρώ εξαιρετικά στα χρήματα τους..άλλωστε τα είχα επιλέξει ανάμεσα σε ηχεία μέχρι και σχεδόν διπλής τιμής...(για τα ακούσματά μου πάντα hard rock και 80's heavy metal..) και είχα μπει σε διαδικασία αγοράς κεντρικού ..απλά έκατσε μια ευκαιρία για τα arcos..

βεβαια τα arcos X παίζουν σε άλλη κατηγορία..η διαφορά είναι πολύ μεγάλη πραγματικά...(ειδικά σε μπάσο..σώμα...ο ήχος είναι πραγματικά ..μεγάλος!!!)
επειδή τελευταία έτυχε να ακούσω διάφορα ηχεία πολλαπλής τιμής (€10.000+) απλά συνειδητοποίησα την αξία τους...

περiσσότερα όταν κουμπώσουν ο προ και οι τελικοί που είναι φτιαγμένοι ο ενας για τον άλλον (για τα arcos x)..
Μπραβο για ποιους τελικους μιλάμε ?
 



Μηνύματα
175
Reaction score
204










Τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους...(σχεδόν...γιατί τώρα μένει να φτιάξω ένα έπιπλο της προκοπής και να μαζέψω το καλωδιομάνι)

πρώτες εντυπώσεις...

απλά δεν πίστευα ότι θα άκουγα κάτι τέτοιο στο χώρο μου...!!
ο προενισχυτής έδωσε απίστευτη λεπτομέρεια και αέρα στον ήχο...τα μονομπλόκ έσφιξαν το μπάσο...
απίστευτο!!!

πλέον θέλω να ακούω μουσική...
τα μειονεκτήματα του χώρου πλέον δεν μοιάζουν τόσο..αισθητά..(είναι εκέι βέβαια)

μόνο μειονέκτημα τα βάλε-βγάλε...από denon σε pro...όποτε θέλω να ακούω δικάναλο...(+το ρίσκο για τσουρούφλισμα αν έχω αφήσει ανοιχτό κανα διακόπτη...και πλέον είναι αρκετοί με 2 ανα μηχάνημα...)

τα sub έχουν μετακινηθεί...οπτικά δεν είναι τόσο ομοιόμορφο οπτικά .. αλλά στη θέση ακρόασης έχω πιο δυνατό αποτέλεσμα...(ίσως με την προηγούμενη τοποθέτηση να είχα συνολικά πιο flat ήχο σε περισσότερες θέσεις..θα πειραματιστώ και άλλό μέχρι να φτάσω στο eq..)


περισσότερα αφού "χωνέψω" λίγο το όλο αποτέλεσμα...και ακούσω ξεκούραστα (κουβαλάω όλο το απόγευμα!)..
 

Μηνύματα
92
Reaction score
49
Καλοριζικα ολα λοιπον και καλοακουστα! Μια τακτοποιηση θελεις και εισαι ετοιμος για μουσικα ταξιδια!
Μπορω να φανταστω το αποτελεσμα μιας και εγω ειμαι "παιδι" του Μανωλη.
Πιστευω και ενα καλυτερο dac θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα.
απο ηχεια ενισχυτες και προ εισαι αρχοντας.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
ναι θέλει πολύ δουλειά ακόμη όσον αφορά το αισθητικό αποτέλεσμα..(έχω μαζέψει όλη τη προίκα μου εκεί μπροστά!!:p)

ξέχασα να αναφέρω πριν ότι πλέον το κεντρικό το οδηγεί ο nad(είναι κρυμμένος πίσω του), προς το παρόν με τη χρήση μόνο του ενός καναλιου...κάποια στιγμή ίσως το δοκιμάσω και γεφυρωμένο...(αν και νομίζω επαρκεί για την οδηγησή του και ως έχει..)..

το θέμα της πηγής-dac με έχει απασχολήσει και στο παρελθόν...αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά...
σίγουρα υπάρχουν πολυ καλύτερες λύσεις από το ταπεινό v-dac αλλά προς το παρόν δεν έμεινε budget για άλλη αγορά...
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ωραίος !
Εαν μπορείς βγάλει τον προ πάνω απο τους τελικούς .
Πχ βγάλε τα DVD κάτω απο τον av προ και βάλε μέσα τους τελικούς .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πολύ ωραίο το σύστημα σου. Καλές ακροάσεις.
Ο προ είναι με τα 627 ή κάτι άλλο?
Καλή πηγή τώρα σου εύχομαι!
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
ο προ μπηκε προσωρινα εκει ..αν και τα επιπλακια αυτα δεν θα αντεξουν το βαρος..οποτε το diy συνεχιζεται...

θελω γενικοτερη ανακαταταξη...ειναι και τα γομαρο-sub που δεν βολευονται ευκολα....(αλλα χαλαλι...fun factor στα υψη...)

ναι ο προ ειναι με τα 627...(τοσο καιρο με τον denon νομιζα οτι ακουγα μουσικη....)

προτασεις για πηγες δεκτες...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top