DIY..HOME CINEMA!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα διπλά οχτάιντσα αρκος του τζωρτζάκη, φτιάχτηκαν για χρήση ως ηχεία πλήρους φάσματος σε δικάναλο σεταπ, με το μπας ριφλεξ σε σημαντική συχνότητα να βγάζει πόνο, και να επεκτείνει την απόκριση συχνότητας των ηχείων μέχρι την πρώτη οκταβα.

Η λογική των δορυφόρων σε πολυκάναλο σεταπ, είναι διαφορετική, εκεί χρειάζεται ο δορυφόρος να παίζει φλατ από τους 80 και πάνω, και δε πειράζει καθόλου να έχει μια μικρή ομαλή πτώση από τους 80 μέχρι τους 40 κύκλους, ενώ κάτω από 40 δε χρειάζεται να βγάζει τίποτα απολύτως, αφού εκεί παίζουν τα σάμπ..

Τέτοιου μεγέθους ηχεία όπως τα διπλά οχτάιντσα αρκος, είναι πρακτικά άχρηστα σε πολυκάναλο, για τους συνήθειες χώρους ακρόασης, ενώ είναι ιδανικά για δικάναλο.

Επίσης, μια κλειστή καμπίνα σε δορυφόρους, δίνει ομοιογένεια στο χρονισμό των χαμηλών συχνοτήτων και στο γράφημα του στεπ ρισπονς, και δεν εμπλέκεται με τις φάσεις και χρονισμους των σαμπ... Γενικώς η χρήση σάμπ, ευνοείται από ακουστικής ανάρτησης δορυφόρους, χωρίς αυτό να είναι απαράβατος κανόνας..

Ταυτόχρονα, η υψηλής ποιότητας ισοστάθμιση, είναι εξαιρετικά σημαντική στον πολυκάναλο, ιδίως με μικροδιορθώσεις που χρειάζονται σε διαφορετικές αποστάσεις ακρόασης, ενώ αντιθέτως δε βλέπω αρκετά μάγκες τους φίλους του δικαναλου σε αυτόν τον τομέα (δηλαδή να έχουν τα 2 ηχεία τους σε διαφορετική απόσταση ακρόασης το καθένα).:lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Οντως το συστημα εχει ανομειογενεια στο πολυκαναλο.λογικο αλλωστε μιας και τα surround (mtz basic bass) ειναι τα παλια μου left right(επισης εξαιρετα στην κατηγορια τιμης τους) ... Οποτε σωστα οσα λες Κώστα .

Και οντως ενα dirac θα εδενε πολυ καλυτερα το πολυκαναλο.
Βεβαια οταν εγω λεω πολυκαναλο εννοω ταινιες..
Μουσικη ακουω αυστηρά στέρεο.

Επισης θεωρώ οτι τα συγκεκριμενα ηχεια "αδικουνται" σε θεαση ταινιων.τα ls80 που ειχα πριν τα θεωρω καλυτερα σε ταινιες.

Ειπαμε..ξεκίνησα 2καναλο και στη πορεια ειπαμε να δουμε και καμια ταινια..χαχα
 



Μηνύματα
175
Reaction score
204
Ευχαριστω πολυ!

Οσον αφορα τις οικοδομικες μου ικανοτητες απλα να πω οτι τον ενα τοιχο τον εχτισα 3 φορες μεχρι να βγει.. Καπως ισιος! Χαχα
ευτυχως τα καλυψαν ολα οι γυψοσανιδες!
Post automatically merged:

Τιμωρία σε βάλανε;
Ναι.. Απο παλια..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Μουσικη ακουω αυστηρά στέρεο.
Ναι, το καταλαβαίνω, είναι ... υποχρεωτικό με αυτό το σετάπ.

Έχεις 2 σοβαρά ηχεία, και τα υπόλοιπα είναι ολίγον τι .. χλωμά, ενώ σου λείπει κι η σοβαρή ισοστάθμιση. Δε παιζ.

Χρειάζεται να γίνουν οι αλλαγές που είπα ώστε να πάψεις να ακούς από 2 ηχεία μουσική. Είναι πολλές και μεγάλες αυτές οι αλλαγές, δε το βλέπω εύκολο..

Οπότε, δες να πάρεις ένα καλύτερο προβολέα, κι όπως τα λες: μουσική με δικάναλο και ταινίες όλα μαζί κι ο,τι βγει, μια χαρά θα περνάς με το υπάρχον σετάπ, δεν τίθεται θέμα. ;)

Αν βέβαια ξεκινήσεις σοβαρό πολυκάναλο, θα πρέπει ο τζωρτζακης να κάνει μπόλικη δουλειά σε όλα. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Τιμωρία σε βάλανε;
έχει 2 subs τέρατα σε ένα αυθαίρετο χωρίς στατική μελέτη...η τιμωρία για στέρεο είναι το τελευταίο που θα πρεπε να τον απασχολεί :laugh: :lolsign:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
μπα..δεν νομίζω ότι θα ατμίσω σύντομα.

Άλλωστε είναι για μένα "φρέσκος" ο AVC Α1 και θα τον απολαμβάνω για πολύ καιρό λογικά.
Είναι τόσο μεγάλη η αναβάθμιση από τον 4310 (ο οποίος ήταν για μένα φοβερός σε μηχανάκια έως το 2χιλιαρο) που πλέον πολλές φορές "βαριέμαι" να συνδέω τον δικάναλο προενισχυτή της MTZ (aka Μανώλης Τζωρτζάκης) και ακούω δικάναλο με τον denon , με τη βοήθεια των μονομπλοκ, πράγμα που με τον 4310 δεν έπαιζε με τπτ


επόμενη αναβάθμιση θα είναι η εικόνα μιας και ο φουκαράς ο 1070 δεν ακολουθεί με τίποτα το υπόλοιπο σύνολο.

ο πίσω καναπές όντως πατάει σε βάθρο φτιαγμένο από παλέτες ώστε να δίνει λίγο κινηματογραφική αίσθηση


αα και όταν λέμε dyi το εννοούμε..μιας και το δωματιάκι το έχτισα μόνος μου (με δανεική ηλεκτρική μπετονιέρα) από το μπετό δαπέδου , τους τσιμεντόλιθους,οροφή γυψοσανίδες κτλ

View attachment 142553 View attachment 142548 View attachment 142549 View attachment 142550 View attachment 142552
:hi::hi::hi:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Καταλαβαίνω ότι είσαι DIY φίλος, αλλά αφού ήθελες να κάνεις κάτι τέτοιο και έχεις χώρο η πιο φθηνή και σοβαρή λύση θα ήταν να πας στον Κοφινά πχ να του πεις τη θες να σου ετοιμάσει ένα προκάτ ξύλινο δωμάτιο που αντέχει και 8 Sub, όχι 2. Σε αυτό που έχεις θα φοβόμουν και να μπω με 2 Sub. Και στην Αμερική τα dedicated στους κήπους όλα από ξύλο είναι. Δεν υπάρχει θέμα.

Όσο για τη μόνωση από αυτά που ξέρω πρέπει να κλείσει κάθε σημείο που περνάει αέρας. Τα πάντα. Ο ήχος είναι ενέργεια που ταξιδεύει στον αέρα. Όπου περνά αέρας περνά και ήχος. Μόνωση ακόμα και στις βίδες δηλαδή.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Καταλαβαίνω ότι είσαι DIY φίλος, αλλά αφού ήθελες να κάνεις κάτι τέτοιο και έχεις χώρο η πιο φθηνή και σοβαρή λύση θα ήταν να πας στον Κοφινά πχ να του πεις τη θες να σου ετοιμάσει ένα προκάτ ξύλινο δωμάτιο που αντέχει και 8 Sub, όχι 2. Σε αυτό που έχεις θα φοβόμουν και να μπω με 2 Sub. Και στην Αμερική τα dedicated στους κήπους όλα από ξύλο είναι. Δεν υπάρχει θέμα.

Όσο για τη μόνωση από αυτά που ξέρω πρέπει να κλείσει κάθε σημείο που περνάει αέρας. Τα πάντα. Ο ήχος είναι ενέργεια που ταξιδεύει στον αέρα. Όπου περνά αέρας περνά και ήχος. Μόνωση ακόμα και στις βίδες δηλαδή.
αλήθεια τώρα θα ριξη το μπασο τους τσιμεντολιθους;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
αλήθεια τώρα θα ριξη το μπασο τους τσιμεντολιθους;
Θες να δοκιμάσεις; Εγώ όχι.

Όταν ήμουν στο σπίτι του Κώστα Κωνσταντίνου και ακούγαμε τα SONUS AETERNA ZEUS (δεν έχω ξανακούσει τέτοια μπάσα ακόμα και τόσο χαμηλά) του ζήτησα να δώσει λίγο γκάζι και μου είπε ότι δεν είναι σίγουρος για τα μπετά του κτηρίου.
Οι ξέρουμε τον Κώστα και το επίπεδο γνώσεων του.

Δεν είναι μόνο αυτό, αλλά και η ανύπαρκτη στατική και ακουστική μελέτη.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Πολυ θα ηθελα να δω να γκρεμιζεται απο σαμπ δωματιο!
Στο αμερικα τα σπιτια τους ετσι τα φτιαχνουν...
Πολυ θα ηθελα να δω μελετη που να βασιζεται σε πιστοποιηση υποηχων....
Στην Αμερική τα περισσότερα σπίτια είναι από ξύλο και γυψοσανίδα με πετροβάμβακα ενδιάμεσα.
Η γυψοσανίδα και ο πετροβάμβακας προσφέρουν ηχομόνωση και ηχοαπορρόφηση. Διπλή γυψοσανίδα ακόμα παραπάνω.

Στοιχεία εδώ.

STC (Sound Transmission Class)

Έχει πολλούς πίνακες και αποδόσεις ανάλογα τα υλικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Στην Αμερική τα περισσότερα σπίτια είναι από ξύλο και γυψοσανίδα με πετροβάμβακα ενδιάμεσα.
Είναι πιο "φιλικά" υλικά για ήχο, και γενικά για την ηχητική συμπεριφορά του χώρου, ακόμα και για την ομιλία σε ένα καθιστικό για μια παρέα που συζητάνε, από ότι το ...τούβλο.

Γενικά το τούβλο δεν είναι κι ο,τι καλύτερο για ήχο...

Προσωπικά, κάθε φορά που βρίσκομαι σε ένα χώρο σπιτιού που δεν έχει τούβλα ολόβερ, το αντιλαμβάνομαι και είναι ευχάριστο.

Κάποια νεότερα δομικά υλικά, ελαφριά και με καλές ιδιότητες θερμομόνωσης, νομίζω ότι είναι επίσης πολύ ενδιαφέροντα και στον ήχο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Είναι πιο "φιλικά" υλικά για ήχο, και γενικά για την ηχητική συμπεριφορά του χώρου, ακόμα και για την ομιλία σε ένα καθιστικό για μια παρέα που συζητάνε, από ότι το ...τούβλο.

Γενικά το τούβλο δεν είναι κι ο,τι καλύτερο για ήχο...

Προσωπικά, κάθε φορά που βρίσκομαι σε ένα χώρο σπιτιού που δεν έχει τούβλα ολόβερ, το αντιλαμβάνομαι και είναι ευχάριστο.

Κάποια νεότερα δομικά υλικά, ελαφριά και με καλές ιδιότητες θερμομόνωσης, νομίζω ότι είναι επίσης πολύ ενδιαφέροντα και στον ήχο.
διαχωρίζεις τούβλο από μπετό ως προς τις ιδιότητες?
η αρχική επιδίωξη μας συνήθως δεν έχει να κάνει με τον εγκλωβισμό της ενέργειας εντός του χώρου...και από εκεί και ύστερα να τον διαμοιράσουμε στις θέσεις ακρόασης?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Και αμερικη να ημουν παντως παλι με τσιμεντολιθους θα το εφτιαχνα...οπως ο φιλος,απλα κατασκευαστικα θα τοποθετουσα αναποδα τους τσιμεντολιθους και θα τους γεμιζα με μπετο...μεγαλη μαζα πολυ χαμηλο σημειο συντοντισμου,σχεδον μηδενικη συντηρηση ...ενω το ξυλο...εκει εχουν και τους ανεμοστροβιλους....
οταν δε μεσολλαβει διπλη ειδικα γυψοσανιδα με 100αρι πετροβαμβακα νεα τοιχοματικα ορια δημιουργουνται και ακουστικα αυτα ακους...
Οσο αναφορα τα περι ηχομονωσης θες κενο με αντικρυστα πορωση απορροφηση ,υπαρχουν φοαμ 80κιλων..χωρις να ειναι υποχρεωτικο αυτο ,.διπλη πορτα εαν σε περνει το ιδανικο...οπως σε ολα τα κλαμπ δεν ειναι τυχαιο αυτο εκει εχουν βεβαια και τα συνεχη ανοιγοκλεισιματα...
επισης η χρηση ελαστομερων φυλλων φερνει πολυ καλα αποτελεσματα χωρις να πιανει χωρο..αλλα ειναι πανακριβα...
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Και αμερικη να ημουν παντως παλι με τσιμεντολιθους θα το εφτιαχνα...οπως ο φιλος,απλα κατασκευαστικα θα τοποθετουσα αναποδα τους τσιμεντολιθους και θα τους γεμιζα με μπετο...μεγαλη μαζα πολυ χαμηλο σημειο συντοντισμου,σχεδον μηδενικη συντηρηση ...ενω το ξυλο...εκει εχουν και τους ανεμοστροβιλους....
οταν δε μεσολλαβει διπλη ειδικα γυψοσανιδα με 100αρι πετροβαμβακα νεα τοιχοματικα ορια δημιουργουνται και ακουστικα αυτα ακους...
Οσο αναφορα τα περι ηχομονωσης θες κενο με αντικρυστα πορωση απορροφηση ,υπαρχουν φοαμ 80κιλων..χωρις να ειναι υποχρεωτικο αυτο ,.διπλη πορτα εαν σε περνει το ιδανικο...οπως σε ολα τα κλαμπ δεν ειναι τυχαιο αυτο εκει εχουν βεβαια και τα συνεχη ανοιγοκλεισιματα...
επισης η χρηση ελαστομερων φυλλων φερνει πολυ καλα αποτελεσματα χωρις να πιανει χωρο..αλλα ειναι πανακριβα...
με βρισκεις σύμφωνο σε ολα! Αν ειχα τη δυνατοτητα, μιας και το μπατζετ ηταν πολυ περιορισμένο, θα το εχτιζα με γεμιστους τσιμεντολιθους.

Παω για 2πλη πορτα με κενο καπου 20 cm μεταξυ τους.. Πιο φτηνη λυση για αρχη.

Παντως η μονη διαρροη ηχου που εχω ειναι απο την πορτα. Στις υπολοιπες πλευρες δεν ακουγεται σχεδόν τπτ, ευτυχως βοηθαει οτι ο γείτονας ειναι απο την αντιθετα πλευρα της πορτας και σε αποσταση κάπου 5μ.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top