DIY..HOME CINEMA!

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το ΧΤ γενικα δεν κανει διορθωσεις (δεν εχει δυνατοτητες οπως το χτ32)πιο πολυ σταθμες φτιαχνει με ολιγων eq και τις ιδιες δυνατοτητες για χαμηλες και υψηλες συχνοτητες...
....φανταζομαι οτι ο AV σου δεν παιρνει το app, αλλιως θακανες και με αυτο λιγο δουλιτσα...
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Element..

Κώστα..
Δυστυχώς o av δεν παίρνει το app. Είναι.. Κειμήλιο.. (denon avc a1hda)
Αν το είχε θα έκοβα σίγουρα τις ενοχλητικές στάθμες που δίνει ψηλά..
 


Μηνύματα
175
Reaction score
204
Μετά από την προσθήκη ενός ακόμη Sub έκανα μερικές μετρήσεις.
Αν και το πέταξα στο χώρο και σχεδόν στη μέση του δωματίου οι μετρήσεις βγήκαν σχετικά καλές.

Μολις οργανώσω λίγο τα έπιπλα και κολλήσει στον μπροστινό τοίχο ή σε γωνία λογικα θα είναι καλύτερα.

Οι μετρήσεις είναι μετά το dirac...



Και μια απορία...
Μου φαίνεται ότι έχω χάσει το impact που είχα πριν. Την αίσθηση ότι κατεδαφιζω άνετα το δωμάτιο. Τουλάχιστον στο λίγο που άκουσα δίνει την αίσθηση ειδικά σε ταινίες του πιο.. Αθορυβου.
Πράγμα που δεν επαληθεύεται από τις μετρήσεις.

AVG FL 3 SUBS.jpg MLP 3 SUBS.jpg WATER FL BASS.jpg IMG_20211017_132811.jpg IMG_20211017_132829.jpg
 




Μηνύματα
175
Reaction score
204
Απλά σε αίσθηση κάτι δεν μου πάει καλά.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θέλει άλλη τοποθέτηση για να δέσει με τα πίσω.

Πάνω που είχα ηρεμήσει.. 😜
Όχι δεν έχω προλάβει να κάνω χωρίς dirac.. Σημερινά είναι όλα.
 




Μηνύματα
175
Reaction score
204
Πλέον το dirac σε pc είναι απλούστατο μιας και έχει το dirac live processor όπως παλαιότερα. Δηλαδή λειτουργεί σαν μια εικονική κάρτα ήχου.

Για ένα διάστημα αρχικά το ειχα με vst host(το element) και το voicemeeter banana . Πιο μπελαλίδικο γενικά.

Πάντως για οσους έχουμε παλαιάς κοπής ενισχυτικά και δεν έχουμε atmos ακόμη είναι μια πολύ φτηνή λύση για καλό αποτέλεσμα.
Δυστυχώς για atmos δεν έχω βρει λύση για το pc.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Νεότερα από το μέτωπο..
Το γεγονός ότι κάτι δεν μου ακουγόταν καλά τελικά είχε βάση.

Στις προ διόρθωσης με dirac μετρήσεις παρατηρούσα μια φαρδιά κοιλιά από τα 60hz και άνω. Το dirac είχε προφανώς περιθώριο για διόρθωση καθώς τα σαμπ παίζουν πολύ κομμένα σε db για να συμβαδίζουν με τα υπόλοιπα ηχεία.

Άλλαξα και τοποθέτηση στο teufel αλλά πάλι τα ίδια.
Η λύση ήταν η εξής..

Ο μουσειακος denon έχει 3 εξόδους σαμπ που μπορεί να μετρήσει το καθενα χωριστά. Έτρεξα ένα audyssey με μια μέτρηση ίσα για αποστάσεις και εντασεις, το απενεργοποιησα κρατώντας όμως τις αποστάσεις που έβγαλε και έπειτα έτρεξα το dirac.

Η διαφορά τραγική! Με μικρές διορθώσεις πλέον και χωρίς να δίνω db σχεδόν πουθενά έφτιαξα την καμπύλη μου.

Συμπέρασμα: για πολλαπλά σαμπ θέλει ένα αρχικό σεταρισμα (minidsp λογικα, αν και μου έκανε αυτό που ήθελα ο denon) αποστάσεων, φάσεων κτλ αλλιώς δύσκολα θα συνεργαστούν.

Ειδικά αν όπως τα δικά μου είναι πολύ διαφορετικά στη λειτουργία τους.. (κλειστό το ένα, μπας ρεφλεξ τα άλλα,)
Παρακάτω μετρήσεις από dirac(αν ποτέ μάθω πως κάνει screenshot θα ανεβάσω καλύτερες!) που φαίνεται η προ διόρθωσης καμπύλη..

Fr
IMG_20211024_122210.jpg

Center
IMG_20211024_122222.jpg

Sub(όλα μαζί)
IMG_20211024_122249.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top