DIY..HOME CINEMA!


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.107
Καπως ισιος! Χαχα
ευτυχως τα καλυψαν ολα οι γυψοσανιδες!
:D
Ενα σπάγκο ήθελες για της ευθείες,
Ζύγι για το ύψος και μια γωνιά Μεγάλη για το αγώνισμα των τοίχων :wink:
Μπράβο πάντως, να τα χαίρεσαι στο έπακρο :hi:
Υ. Γ μόλις βρώ χρόνο θα ανεβάσω στο νήμα μού κ εγώ την εξέλιξη τού dedicated HT με πόρτα DIY με εξαιρετικά αποτελέσματα στην ηχομόνωση άλλα κ πολύ όμορφη, υπεράνω κριτικής....... κ παρα πολλά άλλα DIY πράγματα
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
:D
Ενα σπάγκο ήθελες για της ευθείες,
Ζύγι για το ύψος και μια γωνιά Μεγάλη για το αγώνισμα των τοίχων :wink:
Μπράβο πάντως, να τα χαίρεσαι στο έπακρο :hi:
Υ. Γ μόλις βρώ χρόνο θα ανεβάσω στο νήμα μού κ εγώ την εξέλιξη τού dedicated HT με πόρτα DIY με εξαιρετικά αποτελέσματα στην ηχομόνωση άλλα κ πολύ όμορφη, υπεράνω κριτικής....... κ παρα πολλά άλλα DIY πράγματα

Ηταν η πρωτη μου και ελπιζω τελευταια αποπειρα να το παιξω οικοδομος!


Αν και δεν ηρεμω και ασχολουμαι με διαφορα diy project (αυτη την περιοδο πασαλειβομαι με εποξικες ρητινες και υαλουφασματα κεβλαρ σε ενα sea kayak)




Ανεβασε να παιρνουμε ιδεες. Αν και εχω καταληξει στην προσθετη εσωτερική πόρτα. Αν μπορεσεις γραψε και κοστολογιο της κατασκευης.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.107
Ηταν η πρωτη μου και ελπιζω τελευταια αποπειρα να το παιξω οικοδομος!
Τα λεφτά πού γλύτωσες απο τα μεροκάματα είναι είναι ένα πολύ καλό ποσό που επενδύθηκαν αλλού , βέβαια άλλη κ η χάρη τού κάθομαι πίνω καφέ κ μού τα φτιάχνουν άλλη :beach:
Ανεβασε να παιρνουμε ιδεες. Αν και εχω καταληξει στην προσθετη εσωτερική πόρτα. Αν μπορεσεις γραψε και κοστολογιο της κατασκευης.
:thumbsup: κανε υπομονή, Τώρα έχω πολλά κοψίματα 1300 +:focus:
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Μικρό update..

Μετα την αγορά του καταραμένου umik και την ανακάλυψη του rew (ανάθεμα την ώρα..) έγιναν πολλά στησε-ξεστησε στο χώρο και εφου τα arcos έκαναν συνεχεις μετακομίσεις για καιρό κατέληξαν (ελπίζω χωρίς άλλες αλλαγές μπας και ακούσω και λιγο μουσικη) σε νέα θέση.

2.30 απόσταση από τον μπροστά τοίχο και 2.20 ισοπλευρο τρίγωνο από θέση ακροασης. Ομοίως το κεντρικο σε ίση απόσταση από θέση ακροασης. Τα SR-SL κατέβηκαν με το Tweeter στο ύψος αυτιού και στις 100 μοίρες περίπου. Προς το παρόν δεν έχω βάλει ακόμη τα back με basic bass και εχω κατι dali.

Ο χωρος είναι σε διαδικασία φροντίδας και προδερμ με κάποια πανελ (diy εννοείται 15cm πάχος με πετροβαμβακα 40kg το κυβικό) και την προσθήκη διαχυτων (της πλάκας αλλά κάτι θα κάνουν)

Η φροντίδα είναι σε εξέλιξη και όποτε περισσεύει κάτι από τα άλλα 2 χομπυ ( sea kayak και η μουλάροσκυλίτσα μου που τρώει πολύ) θα μπαίνει εκεί.. Μάλλον αποκλειστικά σε διάχυση πλέον.

Το rt60 είναι για μικρό χώρο αποδεκτό με σταθερή μετρηση οπότε δεν θέλω άλλη απορρόφηση.
FL DIRAC RT60.jpg

Μεγάλη αλλαγή επίσης σε εξέλιξη η προσθήκη dirac live multichannel με πηγή το pc. Πλέον λειτουργεί ως vst όπου με ξένισε αρχικά αλλά μετά από μια εβδομάδα, όλα οκ.

Και μια φώτο του χώρου πλέον.. (δεν εχω το πίσω μέρος του δωματίου ακόμη)

IMG_20200808_090705.jpg


Και μερικές ενδεικτικές μετρήσεις από rew με dirac
Ηχειο small με σαμπ
FL DIRAC AVG.jpg

Ηχειο large pure direct
FL DIRAC.jpg

Μία τυχαία μετρηση large με spectrograph

FL DIRAC SPECTR.jpg



Θα επανέλθω τόσο με μετρήσεις όσο πειραματιζομαι με το dirac όσο και με φωτο όταν βάλω στο χώρο οτι έχω στο μυαλό μου σε υλικά (και 2 ακόμη σαμπ αν τα καταφέρω)
 


Μηνύματα
175
Reaction score
204
Είναι όντως μακρυά.. Αλλα εκεί μετραγαν καλύτερα! ..ουτως ή άλλως είμαι και λίγο στραβος δίνω προτεραιότητα στο αυτι.. 😜

Τα πάνελ έχω πάρει το σκούρο υφασμα αλλά ακόμη δεν έχω βρει χρόνο να τα επενδύσω.. Όπως και να βάψω τους διαχυτες που φωσφοριζουν εκεί μέσα..
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κοιτα να βελτιωσεις την θεση ακροασης 1 με ακομα ενα sub η αλλη τοποθετηση του και θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα ακουστικα

 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Κώστα συμφωνώ απόλυτα.. Απλα θέλω άλλα 2 και όχι 1


Τα 2 που εχω τώρα φτιάχτηκαν για άλλο χώρο και άλλη χρήση (για κανιβαλισμο περισσότερο😁)
Ευτυχως η θέση 1 δεν είναι στο κεφάλι μου από ότι θυμάμαι. Πάντως φαίνεται καθαρά ότι εκεί στα 60hz με μικρές σχετικά μετατοπισεις του μικροφώνου στη μετρηση έχω μεγάλη απόκλιση. Μόνο με προσθήκη Sub θα διορθωθεί..

Και μετρηση των sub μόνο.. Μια και τα έφερε η κουβέντα

Με dirac..

sub dirac avg.jpg

Με audyssey αλλά μια μέτρηση μόνο δυστυχώς( με το μικρόφωνο στο κεφάλι μου..)
sub panel audy spl.jpg

Με το dirac "έκοψα" τη διόρθωση στα 20hz.. Γιαυτό και η πτώση εκεί. Θα πειραματιστώ λίγο με την καμπύλη μήπως και παρω καλύτερο αποτέλεσμα έως τα 15-16 και φτιάξω και την κοιλιά στα 20..το πολύ πολύ να αναγκαστώ να φτιάξω συντομότερα τα νέα Sub αν κάτι πάει στραβά.. 😜
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Στα 60 έχεις mode από το ύψος λογικά. Σε περνει να σηκώσεις τα σαμπ στο μέσος του ύψους του δωματίου;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όταν μετατοπιζεται η βύθιση με μετακινήσεις θέσης (ακρόασης ή ηχείων) είναι από τη σχέση αυτών με τον χώρο και όχι στασιμων που ειναι και έντονες κορυφωσεις...
Επισης δεν έχει ταβάνι...
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Με 300l καμπίνα και ύψος κάπου στο 1,5m δεν θα είναι εύκολο..αλλα οχι και αδύνατο.
τα σαμπ είναι τοποθετημένα στις 2 πίσω γωνίες.. Αν βοηθάει αυτό για τον υπολογισμό του Mode.
Soco.. Σωστος!!
Το ειχα ξεχασει😜

Η οροφή δεν έχει κάτι το συμπαγές δομικό. Είναι ραμποτε, 10 cm πετροβαμβακας και πανελ με σάντουιτς πολυουρεθανης 5cm. Εκτός αν λειτουργεί σαν modex Panel και "ρουφάει" κάποιες συχνότητες!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Nα στανταρεις τις θεσεις που μετρας και να κανεις με και χωρις eq σε καθε θεση ωστε να βλεπεις και τις οποιες διορθωσεις που εχουν γινει η οχι ανα θεση....μπορεις να διορθωσεις ετσι καποια πραγματα χωρις να χαλασεις αλλα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Γενικά πλέον μετραω εκεί που προτείνει το dirac, στη "καρέκλα", δηλαδή γύρω από το κεφάλι μου.. (μιας και ακούω μόνος συνήθως)
Εκεί μετράω και με το rew. αλλά έχεις δίκιο.. Θα μετράω με την ίδια σειρά π.χ FL1 τόσο σε dirac η χωρίς να αντιστοιχεί στην ίδια θέση μικροφωνου

Προς το παρόν ακούω λίγο να συνηθισω και τον ήχο του dirac και μετά θα κάνω επιπλέον μετρήσεις multipoint τόσο με ή χωρίς dirac, audyssey κτλ.
 


Μηνύματα
175
Reaction score
204
Μετρήσεων συνέχεια.. Με συγκριτικό dirac-audyssey

Dirac FL small με τη default target curve
DIRAC FL SMALL DEFAULT.jpg

Audyssey FL small
AUDYSSEY FL SMALL.jpg

Dirac subwoofer default (δυστυχώς στη φωτο είναι με 1/6 smoothing κατα λάθος αν και μικρή η διαφορά..πάντως δεν έχω κρατήσει αυτή τη καμπύλη.. Εχω δώσει κάποια db χαμηλά.. )
DIRAC SUB DEFAULT.jpg

Audyssey subwoofer

AUDYSSEY SUB.jpg

Όλες οι μετρήσεις στα ίδια σημεία σε ακτίνα 25 cm γύρω από το κεφάλι μου με τη θέση 1 (FL1, sub1) να αντιστοιχεί στο κέντρο.


Και μερικές ακόμη μετρήσεις για το FL Large μια χωρίς eq, μια με default καμπύλη dirac και μια.. Πειραγμένη στο χαμηλό.. (γιατί έτσι μας αρέσει...)

FL LARGE PURE.jpg
DIRAL FL LARGE DEFAULT.jpg

DIRAC FL LARGE CUSTOM.jpg
Η διαφορά μεγάλη υπέρ του dirac και μεγάλο θετικό ότι μπορώ να φτιάξω τον ήχο με preset όπως θέλω.. Πχ για μουσική.. Ταινίες κτλ.

Φυσικά η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη και στα επι μέρους διαγράμματα.. Waterfall, spectrogram κτλ
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το ΧΤ ειπαμε ε ?

το audyssey παιζει και τα 15hz ενω το dirac τα κοβει !!!

μηπως εχεις και χωρις eq τις θεσεις αυτες ?
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Ναι το xt είναι..

Έχω "χεριασει" την καμπύλη του σαμπ για να δώσω db στα χαμηλά.. Απλα ανέβασα τη default που βγάζει το dirac..

Δεν νομιζω ότι έχω το σαμπ χωρίς eq στη θέση αυτή.. Εχω μια παλιά μέτρηση αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τη θέση ακροασης. Είναι εύκολο βέβαια να κάνω μια μέτρηση.


Γενικα μου "έκατσε" το dirac αν και το φοβόμουν από άποψη ευχρηστίας λόγω vst.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.599
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top