Dolby Atmos

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Για ηχεία οροφής έιναι καλύτερα να μπει ένα κανονικό ηχείο και να κοιτάει προς τα κάτω ή κάποια ψευδοροφή με μεγάφωνα;
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Συγνώμη λάθος διατύπωση ''όταν ένα αρχείο .mkv έχει e-ac 5.1'' είναι η σωστή ερώτηση!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.332
Reaction score
93.940
Και πάλι ντεν καταλαβαίνει καρντιά μου. :D

Λογικά θα είναι rip από bluray και θα έχουν κρατήσει τον αυθεντικό Atmos ήχο. Η ένδειξη Atmos του ενισχυτή δεν ανάβει αν δεν υπάρχει Atmos.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αυτήν την απορία έχω! το φορμά Atmos υπάρχει, όταν ο ήχος είναι (και γράφει), (TrueHD 7.1 Atmos, έχω την 6η σεζόν γνήσια που είναι Atmos), το φορμά E-AC-3_5.1, είναι ότι λέει 5.1, που είναι τα δύο κανάλια ύψους? κι όμως ο ενισχυτής γράφει, και ακούγετε Atmos!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.332
Reaction score
93.940
Το φορμά E-AC3 5.1 είναι ότι του φανεί του Λωλοστεφανή που δεν ήξερε τι ρίπαρε και τι ήχο είχε.
 




sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Το φορμά E-AC3 5.1 είναι ότι του φανεί του Λωλοστεφανή που δεν ήξερε τι ρίπαρε και τι ήχο είχε.
Πιθανώς έτσι όπως τα λες είναι... :)
Πριν από λίγες μέρες έπεσα σε κάτι τέτοιο, και ενώ το MPC το διάβαζε κανονικά (φυσικά...), το WD (1) το θεωρούσε άγνωστο και ινκομπάτιμπλ :oops:...
Και τι ήταν αυτό; Π@π@καλιάτης...:(o_O:D
Το συμπέρασμά μου : ο ρίπερ δεν ήξερε τι έβαζε στο mkv του... :focus:
Δεν είχα και καμιά πιο μοντέρνα τβ να το δοκιμάσω...
(Ευτυχώς η παρέα μετά το αρχικό ξενέρωμα, έδειξε υπομονή...:p)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.332
Reaction score
93.940
Ναι, τι;

Ρε Ηλία, για να καταλαβαινόμαστε, ο τύπος που έκανε το ριπάρισμα αποφάσισε να γράψει ότι ο ήχος είναι e-ac 5.1, άσχετα αν υπήρχε και Atmos. Αν εγώ αποφασίσω να γράψω ότι είναι pout$es.blu 7.1, ο ήχος που περιέχεται δεν θα αλλάξει. :D

Edit: αν ακόμα σε τρώει η περιέργεια να δεις αν ο ήχος της ματρόσκας είναι όντως Atmos, κατέβασε το MKVToolnix, πάτα "Add Source Files", βάλε την ματρόσκα και δες αν εμφανίζει ήχο Atmos στην ανάλυση εικόνας και ήχου από κάτω. Πχ

mkvtoolnix.png


Κάτω από το Atmos γράφει E-AC-3. Αυτό δεν σημαίνει ότι το Atmos δεν υπάρχει.
 
Last edited:


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Όλα αυτά τα έχω δει, απλά δεν ήξερα ότι υπάρχει ήχος E-AC3, και τι είναι αυτός! πιθανότατα το Ε να σημαίνει enhanced?
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λοιπόν βρέθηκε η ρύθμιση που τα έκανε όλα π@υτάν@ λέγεται ''MultEQ XT'' ήταν στο ''on'' μόλις το έκανα ''off'', έφτιαξαν όλοι οι ήχοι, και έγιναν διακριτοί! και είναι στις ρυθμίσεις του Audyssey!!!
Τώρα, έχει άλλες δυο ρυθμίσεις που έχω στο ''off'', Dynamic EQ, και Dynamic Volume!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Λοιπόν βρέθηκε η ρύθμιση που τα έκανε όλα π@υτάν@ λέγεται ''MultEQ XT'' ήταν στο ''on'' μόλις το έκανα ''off'', έφτιαξαν όλοι οι ήχοι, και έγιναν διακριτοί! και είναι στις ρυθμίσεις του Audyssey!!!
Τώρα, έχει άλλες δυο ρυθμίσεις που έχω στο ''off'', Dynamic EQ, και Dynamic Volume!
Άρα δεν είχες κάνει σωστά (ή καθόλου) την αυτόματη ισοστάθμιση του ενισχυτή. Στο off παίζει χωρίς ισοστάθμιση.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Έκανα την ρύθμιση με το μικρόφωνο του Audyssey ακριβώς όπως περιγράφει το manual, και σε όλες τις θέσεις! αλλά δεν βγήκε καλά, δεν ξέρω γιατί, και συνέχισα με manual ρυθμίσεις, και κατάφερα να το φέρω κάπως!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Έκανα την ρύθμιση με το μικρόφωνο του Audyssey ακριβώς όπως περιγράφει το manual, και σε όλες τις θέσεις! αλλά δεν βγήκε καλά, δεν ξέρω γιατί, και συνέχισα με manual ρυθμίσεις, και κατάφερα να το φέρω κάπως!
Θέλει πολλές φορές για να αποκτήσεις μια εμπειρία, με προσοχή, ησυχία, μακριά από εμπόδια, τοίχους, πλάτες καναπέδων και πολυθρονών το μικρόφωνο (και πάνω σε σταθερό τρίποδο), 60 πόντους το πολύ από θέση σε θέση, και μετά καλό είναι οι στάθμες να γίνουν fine tune με ένα άλλο μικρόφωνο και πρόγραμμα ή ντεσιμπελόμετρο. Η εμπειρία λέει ότι μια σωστή αυτόματη ισοστάθμιση Audyssey θα φέρει το σύστημα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση για δεδομένο χώρο και διαρρύθμιση και από κει και πέρα θα πρέπει να επέμβει κανείς στο χώρο για να δει καλύτερα αποτελέσματα. Εννοείται ότι η διάταξη και τοποθέτηση των ηχείων πρέπει να έχει γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα από την αρχή by the book.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ολο προβληματα εισαι βρε Λιακο...!!!!

κανε αυτα που σου ειπε η melina και θα εσαι οκ.....;)
....ακομα και η κλιση του ηχειου αλλαζει τα δεδομενα eq που πρεπει να κανει το audyssey
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.502
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top