DSPeaker Anti-Mode 8033 Cinema Subwoofer Equalizer

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Εχει κανεις εμπειρια απο το παρακατω μηχανακι?

http://www.lsound.eu/accessories-ot...nti-mode-8033-cinema-subwoofer-equalizer.html

Φαινεται να ειναι καλη λυση αντιμετωπισης προβληματων-ρυθμισης subwoofer εαν δεν υπαρχει a/v receiver με audissey ή αντιστοιχο. Ακομα και για 2.1 εφαρμογες. Καλες κριτικες στον διεθνη τυπο (stereophile etc)

Γνωμες?
 


TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Ούτε θα βρεις εύκολα. Γνωστός μου έψαξε να φέρει την αντιπροσωπία πέρυσι. Kαι ζήτησαν μεγάλη πρώτη παραγγελία και αρνήθηκαν να στείλουν δείγματα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Το μηχανακι κατευθασε. Τοποθετηση του subwoofer στην γωνια (!!!) συμφωνα με την οδηγια του manual. Ευκολο setup και room calibration σε 10 λεπτα. Το αποτελεσμα ηταν σαφεστατο, με ξεκαθαρισμα στις χαμηλες. Το subwoofer πολυ πιο σαφες και γρηγορο ακουγεται πλεον. Μεχρι τωρα απλώς “χρωματιζε” τις χαμηλες, ενω τωρα ειναι πιο ξεκαθαρο το τι παιζει. Δινει την εντυπωση ακριβοτερου μηχανηματος. Επισης, ξελαμπικαρανε και οι μεσαιες-ψηλες, στις οποιες ειχα την εντυπωση πως μετα απο ενδελεχη τοποθετηση-επανατοποθετηση των ηχειων στο χωρο δεν ειχα προβλημα. Αλλα φαινεται πως ειχα!



Αλλη μια αποδειξη του ποσο σημαντική επίδραση εχει ο χώρος στο τι ακούμε. Και κακώς πολλοι δεν δινουμε την πρέπουσα σημασία στο room treatment, ειτε με processors, ειτε με πιο παραδοσιακούς τρόπους. Με λίγα χρήματα, τα κέρδη απο το room treatment ειναι σαφέστατα- οχι ιδεοληψίες.



Δηλώνω πραγματικά ευχαριστημένος απο την μικρή επένδυση. Ριξτε και μια ματια εδώ:



http://www.stereophile.com/content/2014-recommended-components-fall-edition-signal-processors



Στα recommended components, και αυτο (class B) και το στερεοφωνικό (class A). Καθόλου περίεργο, άλλαξε τελείως η ακουστική του χώρου μου. Money well spend!!!
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Wow, wow, wow...

Εδώ και δύο εβδομάδες είχα στο κουτί του το. Antimode 8033 cinema και σήμερα αποφάσισα να καθησω να το συνδεσω.
Κάνοντας μια παρένθεση, ο χώρος μου είναι πολύ μικρός με αποτέλεσμα ή ρύθμιση του σαμπ να είναι παρα πολύ δύσκολη ,
Μετά από ένα τέταρτο που χρειάζεται το antimode για να κάνει την ρύθμιση το αποτελεσμα περιγράφεται με με λέξη

Αποκαλυψη τώρα..

Περισσότερα αύριο.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αν θέλω δλδ να αναβαθμίσω τα μπάσα μου (Yamaha SW-515) με το συγκεκριμένο μηχανάκι θα δώ διαφορά; Ή είναι καλύτερα να πουλήσω το σαμπ μου και να πάρω ένα καινούργιο καλύτερο με τιμή γύρω στα 600-700;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εαν δεν ξεκαθαρισεις τι ειναι αυτο που σε ενοχλει η σου λειπει πως να σου προτεινει καποιος κατι.
Οπως και ναχει η αγορα ενος καλου συστηματος ισοσταθμισης ειδικα των χαμηλων συχνοτητων που σπανια να μην χρειαζεται, μονο καλο μπορει να κανει ασχετως σαμπ...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εαν δεν ξεκαθαρισεις τι ειναι αυτο που σε ενοχλει η σου λειπει πως να σου προτεινει καποιος κατι.
Οπως και ναχει η αγορα ενος καλου συστηματος ισοσταθμισης ειδικα των χαμηλων συχνοτητων που σπανια να μην χρειαζεται, μονο καλο μπορει να κανει ασχετως σαμπ...
Μου λείπουν κάτι ευρουλάκια απο την τσέπη μου......αλλά αυτό στην παρούσα δεν νομίζω να το φτιάχνει ούτε ο καλύτερος ισοσταθμιστής του κόσμου όλου.....:D:D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Μου λείπουν κάτι ευρουλάκια απο την τσέπη μου......αλλά αυτό στην παρούσα δεν νομίζω να το φτιάχνει ούτε ο καλύτερος ισοσταθμιστής του κόσμου όλου.....:D:D
Πούλα τον ποντικό! :o

Pardon, το χοιρίδιο. :redface:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Wow, wow, wow...

Εδώ και δύο εβδομάδες είχα στο κουτί του το. Antimode 8033 cinema και σήμερα αποφάσισα να καθησω να το συνδεσω.
Κάνοντας μια παρένθεση, ο χώρος μου είναι πολύ μικρός με αποτέλεσμα ή ρύθμιση του σαμπ να είναι παρα πολύ δύσκολη ,
Μετά από ένα τέταρτο που χρειάζεται το antimode για να κάνει την ρύθμιση το αποτελεσμα περιγράφεται με με λέξη

Αποκαλυψη τώρα..

Περισσότερα αύριο.
Ευτυχως που δεν τα φερνει κανεις στην Ελλαδα, θα ειχα κατηγορηθει για "παπαγαλισμο"

Αλλα να μας πει ο ichaltou:

Υποθετικό σεναριο: μπουκάρει ο Παλαιοκωστας και του παιρνει ομηρο το Antimode, το οποιο λεμε πως ειναι το τελευταιο διαθεσιμο ever.
Ερωτηση: Το πληρωσες 270 euro. Τωρα που ειδες τι κανει, πληρωνεις 500 euro λυτρα για να το παρεις πισω?

750?
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Dimifoot ,παπαγαλακι της lsound , θα σου απαντήσω:

Εγώ θα του πληρωσω όσα μου ζητήσει, το πρόβλημα θα δημιουργηθεί εάν ο Παλαιοκωστας έχει κάνα home cinema και όσο θα με αφήνει να βραζω για να μου ζητήσει λύτρα, το δοκιμάσει.
Ελπίζω να έχει το φιλότιμο να μου δώσει τα 270, τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
πως ακριβως λειτουργει;
κανει την ισοσταθμιση και μετα το αποσυνδεουμε; (και που αποθηκευει τις ρυθμισεις;)
ή θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο παντα πανω στο sub;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
λετε να το παρω κι εγω? πως παραγγελνουμε? για πειτε?

στο Epic Empire θα το κοτσαρω..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
πως ακριβως λειτουργει;
κανει την ισοσταθμιση και μετα το αποσυνδεουμε; (και που αποθηκευει τις ρυθμισεις;)
ή θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο παντα πανω στο sub;
Το αφήνεις συνδεδεμένο always on

λετε να το παρω κι εγω? πως παραγγελνουμε? για πειτε?

στο Epic Empire θα το κοτσαρω..
Το πήραμε απ την Lsound (γιαυτο με λέει παπαγαλάκι της Lsound o ichaltou).

http://www.lsound.eu/collections/ho...aker-anti-mode-8033-cinema?variant=8473901059
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.213
Reaction score
27.764
Λοιπόν παιδγιά το παρήγγειλα κι εγώ το Antimode 8033 μέσω του Δημήτρη, κατά κόσμον Dimifoot.
Και αφού λοιπόν φρόντισε ο Δημήτρης για όλα, παραγγελία, πληρωμή, παραλαβή και τέλος παράδοση στον χώρο μου (thanks γιατρέ μου) το παρέλαβα κι εγώ μετά τον Γιάννη ichaltou, ο οποίος το δοκίμασε και ήρθε ενθουσιασμένος να μου διηγηθεί τα τεκταινόμενα.
Και εγώ παρασυρθής από τα διθυραμβικά σχόλια αμφότερων και με τις ανησυχίες που μας διακατέχουν από καιρού εις καιρόν, (βλαμμένοι γαρ) και αναλαμβάνοντας το ρίσκο της αγοράς ενός προϊόντος που κανένας δεν έχει δει από κοντά και βασιζόμενος στα πολύ θετικά σχόλια των άνω βλαμμένων αλλά και των βλαμμένων στην άλλη άκρη της υφηλίου, το αποφάσισα να το πάρω και να το δοκιμάσω.

Ένα θα σας πω.
Καταπληκτικό εργαλείο που αξίζει κάθε ευρώ.
Το σαμπ μου (SVS PB12-nsd) έγινε άλλο εντελώς διαφορετικό σαμπ και τώρα κατάλαβα καλά τι μπορεί να παίξει.
Η διαφορά είναι απίστευτη και είμαι ενθουσιασμένος από τον ήχο.
Πρώτα πρώτα έφυγε η "βαβούρα", το λέρωμα που υπήρχε και ο "βόμβος" που ακολουθούσε μετά από ένα δυνατό κροτάλισμα μπάσου.
Με το που τελειώνει η πληροφορία των χαμηλών συχνοτήτων το μεγάφωνο σταματάει κοφτά, μαχαίρι.
Έχω μπάσο που το αισθάνεσαι ακόμη και σε πολύ χαμηλές εντάσεις, κάτι που πριν δεν γινόταν.
Με την αρχική σκηνή του Edge of tomorrow, εκείνα τα πρώτα 20 δευτερόλεπτα που γίνεται σεισμός και έχουν καεί πολλά σαμπ προσπαθώντας να την παίξουν δυνατά και που προφανώς στην ηχητική πληροφορία υπάρχουν γραμμένες και πολύ χαμηλές συχνότητες υπόηχοι, καταλαβαίνεις τι γίνεται.
Στο World war Z στην μία ώρα και 5 λεπτά της ταινίας που σκάει η τρίτη χειροβομβίδα, γίνεται χαμός, αλλά καθαρός και σαφής χαμός.
Στην μουσική η βελτίωση είναι επίσης εκπληκτική, χαίρεσαι να ακούς την χοντρή χορδή της μπάσο κιθάρας και αισθάνεσαι τον παλμό της καθαρά και δυνατά με απόλυτο έλεγχο.
Η μπότα της ντραμς είναι πολύ σφικτή και δυνατή, πραγματική γροθιά, κοφτή και απολαυστική.

Και φυσικά το εκκλησιαστικό όργανο γίνεται υπέροχο και για πρώτη μου φορά το ακούω τόσο ωραίο, ειδικά στο αγαπημένο μου κομμάτι Toccata & Fugue του J.S. Bach
To πρώτο ντο στα ποδόπληκτρα είναι στα 16 ΗΖ οπότε ακόμη κι αν δεν το ακούς, το αισθάνεσαι υπέροχα.
Έκατσα και ξανα άκουσα όλο το κομμάτι και ήταν σαν να το άκουγα από άλλο σύστημα σε άλλο χώρο.

Το μηχανάκι το έβαλα να κάνει μόνο του την ρύθμιση, που διαρκεί περίπου δέκα λεπτά, με το πενιχρό εμφανισιακά μικρόφωνο στην θέση ακρόασης και με κατεύθυνση επάνω προς το ταβάνι και μετά το πέρασα στην μνήμη με lift στα 25-35 ΗΖ για τις ταινίες.
Στην μουσική το προτιμώ στο flat.
Θεωρώ ότι είναι μια πραγματική αναβάθμιση για οποιοδήποτε σαμπ.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
 
Last edited:



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
πως θα γινει η δουλιτσα? θα μου το παραγγειλεις να σου δωσω το παραδακι? αντε να οργανωθουμε..
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mια ερωτηση , το μονιμα on τι εννοεις? δε το αποθηκευει τις ρυθμισεις? αν θεσουμε off το πολυμπριζο δε θα τα κρατησει στο επομενο αναμα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.870
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top